Jump to content

Tangs...λιτρα Και Συχνες Ερωτησεις


Recommended Posts

Εχεις γραψει εξαιρετικο αρθρο και επισης μου αρεσε που εδωσες και τις επιλογες για αυτους που εχουν μικροτερα ενυδρεία και δεν κρατησες την σταση "αν δεν εχεις 500 λιτρα ενυδρειο εισαι δολοφονος αν βαλεις τανγκ"

Link to comment
Share on other sites

Εχεις γραψει εξαιρετικο αρθρο και επισης μου αρεσε που εδωσες και τις επιλογες για αυτους που εχουν μικροτερα ενυδρεία και δεν κρατησες την σταση "αν δεν εχεις 500 λιτρα ενυδρειο εισαι δολοφονος αν βαλεις τανγκ"

Θα συμφωνησω και εγω με αυτο

Πολυ ωραιο και χρησιμο αρθρο

Μπραβο σου mad :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα νικο μου,εγω ευχαριστω για το χρονο που σου εκλεψα να το διαβασεις.

Και εγω περασα(και ισως ξαναπαω καποια στιγμη) σε λιγα λιτρα και εχω νοιωσει την "ψιλοστεναχωρια" του να νοιωθεις

οτι δεν μπορεις να βαλεις στο ενυδρειο σου το tang που σε τρελλαινει.

Γι'αυτο και μπηκαν και καποιες επιλογες ωστε να δουν και τα παιδια με σχετικα μικρες διαστασεις,τι επιλογες εχουν σε αυτα τα πανεμορφα και χρησιμα ζωντανα.

Απο εκει και περα ο καθενας αποφασιζει μονος του τι θα βαλει στο ενυδρειο του,με βαση τα δικα του κριτηρια :thumbsu:

Tang police δεν υπαρχει οποτε συλληψεις δεν προκειται να γινουν :usd:

Να'σαι καλα φιλε paul,ειλικρινα ευχαριστω φιλε μου :blush:

Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου αρεσε το θεμα σου Μηχαλη. Και αρχιζω και συνηδητοποιω οτι το Blue tang μου σε 130 lt (ωφελιμα, χωρις το σαμπ) πρεπει να το δωσω. Και οπως ειπες...ολοι εχουμε ενα αγαπημενο Tang. Εμενα ειναι το Blue :(

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου αρεσε το θεμα σου Μηχαλη. Και αρχιζω και συνηδητοποιω οτι το Blue tang μου σε 130 lt (ωφελιμα, χωρις το σαμπ) πρεπει να το δωσω. Και οπως ειπες...ολοι εχουμε ενα αγαπημενο Tang. Εμενα ειναι το Blue :(

Μακαρι να φτιαξεις ενα μεγαλυτερο και να βαλεις οτι τραβαει η ψυχη σου :)

Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου αρεσε το θεμα σου Μηχαλη. Και αρχιζω και συνηδητοποιω οτι το Blue tang μου σε 130 lt (ωφελιμα, χωρις το σαμπ) πρεπει να το δωσω. Και οπως ειπες...ολοι εχουμε ενα αγαπημενο Tang. Εμενα ειναι το Blue :(

εμενα Ευγενιε μια απο τις αγαπες μου ειναι yellow tank οσο στριμενο και αν ειναι ,ειχα ενα φεγγαρι 2 και θα ηθελα και αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που σου αρεσε ευγενειε! :thumbsu:

Για το blue τα ειπε ολα ο στρατος..."Μακαρι να φτιαξεις ενα μεγαλυτερο και να βαλεις οτι τραβαει η ψυχη σου".

Δεν σε αδικω....απιστευτη ομορφια το Blue! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ομολογω οτι μου ειχε ξεφυγη αυτο το θεμα, μπραβο Μιχαλη για το αθρο, χρησιμος οδηγος και "μπουσουλας" για νεους και νεες στην θαλασσα....

Συνηθως οποτε πας στο πετ εστω για βολτα(αγγιναρες μαντολες, κανεις δεν παει μονο για βολτα! :-Ρ ), βλεπεις ενα σωτο χρωματα και σχεδια και συμπεριφορες απο αυτα τα ψαρια που θελεις να τα παρεις ολα, αλλα στα λιγα λιτρα συνηθως φτιαχνουμε ψαροσουπες, οποτε χρειαζεται να ξερουμε τα ελαχιστα και τα ιδανικα λιτρα για αυτα τα ζωντανα και ας τα βλεπουμε μονο σε φιλους και στα πετ....μεχρι να φτιαξουμε μεγαλητερο και τα βαλουμε οοοοολα!!! >_<*

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καθε φορα που διαβαζεις κατι τοσο ωραιο και σωστο συνειδητοποιεις ποσες μα----ες εχεις κανει ας ειναι οι τελευταιες. Σε ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μην ευχαριστεις καθολου φιλε μου,χαρα μου :thumbsu:

Οσο για τις μα----ες......μην σε νοιαζει καθολου....εχω να σου πω δικες μου τετοιες μπολικες!Δυστυχως ομως απο εκει πολλες φορες ερχονται οι καλυτερες γνωσεις/πληροφοριες.

Εγω σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ομορφο αρθρο!!!! συγχαρητηρια !!!!!

σε καποιο σημειο ανεφερες για την συμβατοτητα μεταξυ τανκ.... θα ηταν ομορφο να φτιαχναμε ενα σχετικο πινακα να υπαρχει... ( για νεους σαν κι εμενα )

αυτο με τα φυκια που αν δεν τρωνε τους βαζουμε σε μανταλακι, τι φυκια ειναι? τα βρισκουμε ευκολα??

και παλι μπραβο σου!!!!! πολυ καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τα φυκια που αν δεν τρωνε τους βαζουμε σε μανταλακι, τι φυκια ειναι? τα βρισκουμε ευκολα??

και παλι μπραβο σου!!!!! πολυ καλο!!!

Μπορείς να τα βρεις στα περισσότερα μαγαζιά που εχουν και θαλασσινά ενυδρεία..

Ενα απο τα κλασικότερα είναι η πράσινη άλλα και κόκκινη άλγη πχ της ocean nutrition

http://www.oceannutrition.com/post/green-marine-algae/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ομορφο αρθρο!!!! συγχαρητηρια !!!!!

σε καποιο σημειο ανεφερες για την συμβατοτητα μεταξυ τανκ.... θα ηταν ομορφο να φτιαχναμε ενα σχετικο πινακα να υπαρχει... ( για νεους σαν κι εμενα )

αυτο με τα φυκια που αν δεν τρωνε τους βαζουμε σε μανταλακι, τι φυκια ειναι? τα βρισκουμε ευκολα??

και παλι μπραβο σου!!!!! πολυ καλο!!!

Να'σαι καλα θαναση μου,σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!

Αυτο υπηρχε σαν ιδεα αλλα λογο ελλειψης χρονου εμεινε πισω.Να'σαι καλα για την υπενθυμιση θα γινει συντομα :thumbsu:

Ολοι νεοι ειμαστε αδερφε!Ειναι τοσο βαθυ το θαλασσινο χομπυ που ειναι πολυ δυσκολο να γινεις γκουρου η' παντογνωστης.Παντα θα υπαρχει κατι που δεν γνωριζουμε.Προσωπικα εχω μαθει πραγματα απο παιδια που ειχαν μονο μερικους μηνες στο χομπυ.

Για τα υπολοιπα +1 στον θαναση :jig:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αρθρο εξαιρετικο Μιχαλη :thumbsu:

Υπαρχει και το μανταλακι θαναση 3-4ευρω

http://www.oceannutrition.com/post/seaweed-clips/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω να σου πω την ταπεινη μου αληθεια,δεν το βλεπω σαν αρθρο αλλα ενα θεμα,το οποιο μαλιστα θα ειναι και ανοιχτο για την οποιαδηποτε συζητηση πανω σε αυτο το κομματι.

Να'σαι καλα βασιλη μου,πραγματικα χαιρομαι πολυ που σου αρεσει φιλε :thumbsu:

Εβαλες τα καλυτερα μανταλακια.Ειναι πολυ δυνατα και κρατανε πολυ καλα οση αλγη και να βαλεις.

Ειχα δοκιμασει 2-3 διαφορετικα και επειδη δεν ειχαν δοντακια μεσα με το που τσιμπαγαν την αλγη,την εβγαζαν απο εκει και συνηθως την αφηναν γιατι δεν μπορουσαν να τη φανε.

Και ειδικα αυτες οι αλγες εχουν πολλα φωσφορικα :wacko:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 11 months later...

Πολύ δυνατό θέμα και πολύ ωραιες και χρήσιμες πληροφορίες.. 

Ερώτηση για όποιν γνωρίζει ή έχει εμπειρία..

Το blue benny tang διαφέρει σε κάτι εκτός απο τον χρωματισμό του από το κοινό blue tang? Εννοώ συνήθειες απαιτήσεις κτλ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Πολύ δυνατό θέμα και πολύ ωραιες και χρήσιμες πληροφορίες.. 

Ερώτηση για όποιν γνωρίζει ή έχει εμπειρία..

Το blue benny tang διαφέρει σε κάτι εκτός απο τον χρωματισμό του από το κοινό blue tang? Εννοώ συνήθειες απαιτήσεις κτλ..

Ποιο ειναι αυτο?Μηπως λες αυτο?

http://m.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+2767&pcatid=2767

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, niknik said:

Ποιο ειναι αυτο?Μηπως λες αυτο?

http://m.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+2767&pcatid=2767

Αυτό ακριβώς!! :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Αυτό ακριβώς!! :)

Ειναι με κιτρινη κοιλια αδυναμια μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος niknik έγραψε:

Ειναι με κιτρινη κοιλια αδυναμια μεγαλη.

Χαχα το περιμενα οτι θα απαντουσες, καψουρα μεγαλη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, niknik said:

Ειναι με κιτρινη κοιλια αδυναμια μεγαλη.

 

4 minutes ago, vasilis4x4 said:

Χαχα το περιμενα οτι θα απαντουσες, καψουρα μεγαλη!

Α βλέπω έχετε εμπειρίες... Θα μου πείτε αύριο από κοντά... :!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...