Jump to content

Νέα Γέννα!


manolis2511

Recommended Posts

Καλησπέραααα!!! Ύστερα από 3 αποτυχημένες γέννες(μου έφαγαν όλα τα μικρά) επιτέλους γεννήθηκαν χθες γύρω στα 10 μικρά! τώρα τα έχω στην γεννηστρα!

Έχω ένα ενυδρείο 100λτ με 2 anubia, 4 ρίζες ντοματιάς και ένα κλαδάκι κερατόφυλλο(απο δικό μου λάθος έμεινε μόνο αυτό! σαν αρχάριος το πείραξα λιγάκι παραπάνω και μου χάλασε) στο ενυδρείο έχω 8 guppy, 2 platy, 2 γλύφτες και ένα φάντασμα (ένα διαφανές ψαράκι με μεγάλο μουστακι!) στο σύνολο 13...

Αν τα αφήσω πιστεύω ότι θα μου τα φάνε πάλι, άλλα έχω ένα 15λτ(το πήρα από τα JUMBO) μπορώ να τα μεταφέρω έκει;

Link to comment
Share on other sites

οι γλυφτες επειδη θα στην πουν οι περισσοτεροι λεγονται αλγοφαγα ... στο λεω γιατι ξερω οτι το λες ετσι επειδη ετσι στο ειπαν αλλα δεν ειναι και καλα σωστο

περα απο αυτο νομιζω η ψαροσυνθεση σου ειναι λιγο αχταρμας ... το φαντασμα αν δεν κανω λαθος μπαινει σε κοπαδι ... οσο για τα αλγοφαγα ψαρακια σου εαν ειναι τα συνηθισμενα αλγοφαγα μεγαλωνουν πολυ ....

σαν φυτα ωραια φυτα ειχες ... τωρα σε κατασταση εκτακτης αναγκης βαλτα μεχρι να τα δωσεις ! η καλυτερα αστα στην γεννηστρα και ψαξε γρηγορα να τα δωσεις ... δυστηχως να τα κρατησεις σε 15 λιτρα δεν ειναι σωστο !

καλη συνεχεια !

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το φάντασμα μου το έδωσαν, όσο για τα υπόλοιπα, τα guppy και τα platy είναι από την ίδια οικογένεια οπότε μπορούν να συνυπάρχουν και για τους αλγοφάγους νομίζω ότι πρέπει να υπάρχουν σχεδόν σε κάθε ενυδρείο απ'την στιγμή που μπορούν και το καθαρίζουν.Οι δικοί μου δεν είναι από αυτούς που μεγαλώνουν πολύ

Για τα γκαπίνια τώρα, αυτό που έλεγα να κάνω είναι να τα βάλω στο μικρό μέχρι να μεγαλώσουν και να μην μπορούν να τα φάνε και μετά ξαναβάζω κάποια στο μεγάλο και κάποια τα δίνω γιατί νομίζω ότι 23 ψαράκια είναι πολλά για το ενυδρείο μου. Στην ουσία αυτή είναι και η ερώτηση μου μήπως με τόσες αλλαγές δεν αντέξουν!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το φάντασμα μου το έδωσαν, όσο για τα υπόλοιπα, τα guppy και τα platy είναι από την ίδια οικογένεια οπότε μπορούν να συνυπάρχουν και για τους αλγοφάγους νομίζω ότι πρέπει να υπάρχουν σχεδόν σε κάθε ενυδρείο απ'την στιγμή που μπορούν και το καθαρίζουν.Οι δικοί μου δεν είναι από αυτούς που μεγαλώνουν πολύ

Για τα γκαπίνια τώρα, αυτό που έλεγα να κάνω είναι να τα βάλω στο μικρό μέχρι να μεγαλώσουν και να μην μπορούν να τα φάνε και μετά ξαναβάζω κάποια στο μεγάλο και κάποια τα δίνω γιατί νομίζω ότι 23 ψαράκια είναι πολλά για το ενυδρείο μου. Στην ουσία αυτή είναι και η ερώτηση μου μήπως με τόσες αλλαγές δεν αντέξουν!

Το καλύτερο εργαλείο για τον καθαρισμό του ενυδρείου είναι τα χέρια μας και άλλα τόσα υλικά όπως οι μαγνήτες κτλ.

Τα ψαράκια τα παίρνουμε, γιατί μας αρέσουν και θέλουμε να τους παρέχουμε τις καλύτερες δυνατές συνθήκες.

Για τη σύνθεση ζωντανών που έχεις στο ενυδρείο σου, σου είπαν πιο πάνω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια τους πήρα για να καθαρίζουν(και όχι επειδή βαριέμαι,αλλά επειδή νομίζω ότι θα το κάνουν καλύτερα), στην πορεία όμως με εντυπωσίασε ο τρόπος που μπορούν να κολυμπούν παντού ίσια και ανάποδα... ειδικά όταν "κάθονται" πάνω στα φύλλα της anubia μ' αρέσει να τα χαζεύω, μ' αρέσει πολύ η εικόνα!
Ακόμα όμως δεν μπορώ να καταλάβω το λάθος στην σύνθεση των ψαριών, τι δεν πάει με το σύνολο? :o Βλέπω να συμβιώνουν καλά! Και δεν μου απαντήσατε ακόμα για τα γκαπάκια! :umm:

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λίγο ποιους πλέκο έχεις, αν και καλύτερο θα ήταν να μας βάλεις μια φωτογραφία.

Τα Glass Cat που έχεις, καλό είναι να ζουν σε κοπάδι τουλάχιστον πέντε ατόμων για να νιώθουν ασφάλεια. Επίσης χρειάζονται νερό πιο όξινο από αυτό που χρειάζονται τα ζωοτόκα.

Για τα guppies, είμαι της άποψης, ότι αν έχεις τις κατάλληλες κρυψώνες, καλό είναι να τα αφήσεις μέσα και να μην τα στρεσάρεις με αλλαγές ενυδρείων και γεννήστρες. :)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι το όνομά του! Χμμμ... μάλλον θα το δώσω πίσω το glass cat(παρεμπιπτόντως ούτε αυτό το όνομα ήξερα!)

post-53876-0-15140300-1371932552_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...