Jump to content

Κατασκευη Ενυδρειου


giannisss

Recommended Posts

καλησπερα λογω του οτι εσπασε του ξαδελφου μου το ενυδρειο και του εχουν μεινει δυο κιχλιδακια σε κουβα

σκεφτομαστε να φτιαξουμε ενα ενυδρειακι ( 60 λιτρα περιπου ) για να βαλει μεσα τα ψαρακια καθως οικονομικα δεν τον παιρνει για αγορα .... ξερετε ποσο θα κοστιζαν τα τζαμια ενος τετοιου ενυδρειου και αν θα ηταν ευκολο να το κολησουμε εμεις ?

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο να μην σταματησει να δουλευει μεσα σε ενα κουβα μην χαθει η βιολογια...

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε μου !!! το φιλτρο οντως ειναι σε λειτουργια και το ενυδρειο λειτουργει κανονικα απλα εχουν μεταφερθει ολα σε κουβα .... ειναι κανα 3ημερο που ειναι ετσι ... κανει και καθε μερα 2 λιτρα αλλαγη ( ο κουβας ειναι 20 λιτρα )

ισως τα βαλλω τα ψαρακια στο 20 λιτρο ενυδρειακι μου μιας και ειναι κιχλιδες που ψαχνω να βρω αυτο το διαστημα ..το ενυδρειο παραμενει μικρο ομως γιαυτο δεν θελουμε να τις αφησουμε μεσα στον κουβα για πολυ !! οικονομικη δυνατοτητα για αγορα εστω και μεταχειρισμενου δυσκολα οποτε ειπα να κοιταξω ποσο περιπου πανε τα τζαμια και αν ειναι να κολησουμε εμεις ....

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φίλε .

τα τζάμια μαζί με τις σιλικόνες και τις χαρτοταινίες πιστεύω θα σου κοστίζουν 40 εώς 50 ευρώ.

αν ψάξεις στις αγγελίες σίγουρα θα βρεις ενυδρείο με αυτά τα λεφτά και σίγουρα και πιο μεγάλο γιατί και οι κιχλίδες σε 60 λτρ δεν είναι και το καλύτερο .

τώρα αν αποφασίσεις τελικά να το κολλήσεις μόνος σου 60 λτρ δεν είναι πρόβλημα.έχεις ξανακάνει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω ξανακανει στο παρελθον αλλα ειχα κολησει για πλακα ενα 15 λιτρο ως project και οχι ως κανονικο ενυδρειο ... οι κιχλιδες ψωφισαν σημερα το πρωι ... οποτε ισως φτιαξω το ενυδρειο μιας και ειπα οτι θα το φτιαξω αλλα ισως οχι για κιχλιδες /// παρολαυτα οι κιχλιδες ηταν νανοκιχλιδες και δεν θα ειχαν θεμα !

οσο για την κατασκευη προσφερθηκε ενας φιλος απο το φορουμ να βοηθησει οποτε ολα μια χαρα το μονο που μενει ειναι να βρω τζαμια ....

Link to comment
Share on other sites

κρίμα για τα ψαράκια .οκ καλή συνέχεια με το νέο ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

γιατι ψόφησαν???????????? το φιλτρο δεν ηταν συνδεδεμένο στο κουβα???

Γενικά μεσα σε κουβα δεν ηταν και η καλύτερη λυση.....

Γνωμη μου παντα οταν εχουμε τετοια προβλήματα (σπασίματα , αρρώστιες κλπ) δεν ψάχνουμε να παρουμε προσφορές , να κάνουμε οικονομίες και γενικα δεν καθυστερουμε!!!

ΟΟΟλη αυτην η καθυστέρηση εφερε αυτο το αποτέλεσμα για 15 ευρω......και τωρα απλα δεν εχεις τιποτα!! θες και ενυδρειο ΚΑΙ ΨΑΡΙΑ!!!

Κριμα.....

Αρα μιας και για εμένα ηταν λαθος ολο αυτο , την επόμενη φορα θα γνωρίζεις οπως και ολοι μας οτι σε τετοιες καταστάσεις βρίσκουμε λύση ΧΤΕΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατι ψόφησαν???????????? το φιλτρο δεν ηταν συνδεδεμένο στο κουβα???

Γενικά μεσα σε κουβα δεν ηταν και η καλύτερη λυση.....

Γνωμη μου παντα οταν εχουμε τετοια προβλήματα (σπασίματα , αρρώστιες κλπ) δεν ψάχνουμε να παρουμε προσφορές , να κάνουμε οικονομίες και γενικα δεν καθυστερουμε!!!

ΟΟΟλη αυτην η καθυστέρηση εφερε αυτο το αποτέλεσμα για 15 ευρω......και τωρα απλα δεν εχεις τιποτα!! θες και ενυδρειο ΚΑΙ ΨΑΡΙΑ!!!

Κριμα.....

Αρα μιας και για εμένα ηταν λαθος ολο αυτο , την επόμενη φορα θα γνωρίζεις οπως και ολοι μας οτι σε τετοιες καταστάσεις βρίσκουμε λύση ΧΤΕΣ!!!

+1

Link to comment
Share on other sites

+1

γιατι ψόφησαν???????????? το φιλτρο δεν ηταν συνδεδεμένο στο κουβα???

Γενικά μεσα σε κουβα δεν ηταν και η καλύτερη λυση.....

Γνωμη μου παντα οταν εχουμε τετοια προβλήματα (σπασίματα , αρρώστιες κλπ) δεν ψάχνουμε να παρουμε προσφορές , να κάνουμε οικονομίες και γενικα δεν καθυστερουμε!!!

ΟΟΟλη αυτην η καθυστέρηση εφερε αυτο το αποτέλεσμα για 15 ευρω......και τωρα απλα δεν εχεις τιποτα!! θες και ενυδρειο ΚΑΙ ΨΑΡΙΑ!!!

Κριμα.....

Αρα μιας και για εμένα ηταν λαθος ολο αυτο , την επόμενη φορα θα γνωρίζεις οπως και ολοι μας οτι σε τετοιες καταστάσεις βρίσκουμε λύση ΧΤΕΣ!!!

ηταν συνδεδεμενο το λογο δεν τον γνωριζω που ψωφησαν ...

οτι δεν ηταν η καλυτερη λυση το ξερω αλλα δεν ξερω για σενα που ισως να εχεις πολλα χρηματα και σου ευχομαι να γινουν και περισσοτερα απλα τα 15 ευρω καποιες φορες ειναι δυσκολο να βρεθουν ... θα μου πεις 15 ευρω παραπανω ναι 15 ευρω ουτε ο ξαδελφος μου ειχε να τα δωσει ουτε και εμενα με παιρνει να το βοηθησω .... δεν εψαχνα προσφορες εψαχνα να του βρω ενα ενυδρειο ωστε να μπορει να το αγορασει,,, ειναι ευκολο να λεμε οτι πρεπει να βρεις την λυση χθες , ακουγεται και βαρυγδουπο, αλλα καποιες φορες δεν μπορεις να δωσεις λυση ουτε καν αυριο ....

δυστηχως σημερα βρεθηκε ενας φιλος που ηθελε να μου δανυσει το ενυδρειο του για μεχρι να βρω και τον χιλιο ευχαριστω αλλα δυστηχως η προσφορα του συνοδευτηκε και με ενα τηλεφωνο του ξαδελφου μου που μου ειπε οτι ψωφισαν .... οπως και να εχει εμεις φταίμε που ψωφισαν τα ψαρια .... ισως αφου δεν εχουμε την δυνατοτητα να τους παρεχουμε χθες ενα ενυδρειο ειτε ενα ενυδρειο ασφαλειας ειτε οτιδηποτε αλλο τοτε δεν αξιζει να εχουμε και ψαρια ....

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες που δωσατε παιδια , το ενυδρειακι που ειπα να φτιαξω ισως το φτιαξω ....

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

ok Γιάννη έχεις δίκιο και εσύ έτσι όπως το θέτεις .όλοι ξέρουμε ότι οι εποχές που ζούμε είναι πολύ δύσκολες για όλους ,αλλά αν δεις ο Λάμπρος έγραψε παραπάνω (όπως και όλοι μας ) .αυτό είναι ένα μάθημα για όλους μας .μην κρατιέσαι απο κάποια πράγματα και μην απογοητεύεσαι.συνέχισε αυτό που κάνεις και αφου σου αρέσει όλα θα πάνε καλά .καλή συνέχεια .πάντα φιλικά .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...