Jump to content

Έλληνες.... Ερημίτες


complex

Recommended Posts

Ελπιζω καταρχην να μην εκανα πατατα.

Παω λοιπον τη χτες σε μια ωραια παραλια κοντα στο Βόλο με αρκετα βοτσαλα. Ενας φιλος εχει μαζι μασκα και αναπνευστηρα. Βουταει και γυρνα μετα απο λιγο με μια τεραστια καβουροδαγκανα την οποια τρωει ενα αρκετα μεγαλο σαλιγκαρι. Κραταμε το σαλιγκαρι. Λεει ο φιλος: Εχει και πολλα καβουρακια εκει! Του λέω πιασε κανενα να δουμε. Και βγαζει 5 ερημιτες!

Λεω δε κρατιέμαι θα την κανω την δοκιμη. Ναι ξερω οτι τα χρησιμοποιησα ως ''πειραμα'' αλλα χρειαζομουν επειγοντως ''καθαρηστικο team'' για το ενυδρειο που περναει φαση διατομικης αλγης.

Γνωριζοντας λοιπον οτι πολλα μπορουν να πανε στραβα τα φερνω..... κανω καποιες μετρησεις αλατοτ. PH, και ξεκιναω μια αργη προσαρμογη.

Αποτελεσμα μετα απο μια ωρα και κατι?

5 αδιφαγοι ερημιτες που καταβροχθιζουν διατομικη και αλλες αλγες!

Το εχει κανει κανεις αλλος?

Λετε μακροχρονια να δειξουν σημαδια ασυμβατοτητας και να εχω θύματα?

Παντως τωρα φαινονται πολυ δραστηρια και ορεξατα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου ....

ελπιζω να μην μπω στην black list με αυτο που θα πω αλλα εχω βαλλει πολλα μεσογειακα στο ενυδρειο :bigemo_harabe_net-74:

πριν 1 μηνα πηγα στην θαλασσα μαζεψα 6 σαλιγκαρια ( τα μεγαλα οχι αυτα που μοιαζουν με trochus)

2 ερημιτες που φοβηθηκα και εδωσα τον εναν και κρατησα τον αλλον με συνεχη επιτηρηση

και πηρα και καμια 8αρια κιλα βραχο ( ωρε εδω εχει να γινει χαμος ! ) ο οποιος ειναι πραγματικα πολυ πορωδης με πολλες τρυπες και ειπα να δοκιμασω

τα ζωντανα εχει περασει κανας μηνας και δεν εχω δει θεματα ... το θεμα ειναι οτι δεν ειναι ολοι ερημιτες ιδιοι ... ο δικος μου ειναι πολυ ζωηρος αλλα δεν πειραζει τιποτα ... και το περιεργο ειναι οτι αν και μικρουλης δεν τον πειραζουν οι αλλοι ερημιτες ....

εαν θες και μια ενημερωση για τα αλλα τα σαλιγκαρια ...τελεια ... εχω και ενα κοκκινο το οποιο ειναι πανεμορφο ... ασε που τρωνε πολυ αλγη ...

απο θεμα βραχου τον αποξυρανα τον εβρασα και τον εβαλα ως νεκρο μεσα ... και ολα πανε μια χαρα ... απο μετρησεις ανεβασα πολλα νιτρικα την πρωτη μερα αλλα με μια αλλαγη εστρωσε :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Μακάρι να πανε ολα καλα και να κανουν το ενυδρείο λαμπικο. Απο σαλιγκάρια τα 2που έφερα μαζι με τους ερημιτες τους αρέσει να κρυβονται κατα διαστηματα στην άμμο. Δεν ξερω γιατι αλλα η συμπεριφορα τους καμια σχεση με τα τροχους. Σα να μη μπορούν να κινηθουν στην άμμο

Link to comment
Share on other sites

στην αμμο κολλάνε πολυ ασχημα ... αλλα τα βλεπω στο ενυδρειο κανουν πολυ καλη δουλεια στα τζαμια !

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμος ημουν και γω τις προαλες να κουβαλισω 1-2 ερημιτες απο μια παραλια αλλα κρατηθηκα φοβουμενος μην μου την πεσουν σε κανενα κοραλι. Αλλα βλεπω εδω γραφετε οτι ειναι εργατικοι! Βεβαια δεν ταιριαζουν καθως εχουμε ενυδρεια υφαλου απο αλλη χωρα και "πρεπει" και τα ειδη που βαζουμε να ειναι απο εκεινα τα μεροι....ομως.............αν εξαφανιζουν αλγες, και γενικοτερα στερεα υπολοιματα που κατακαθονται σε βυθο και βραχια....ισως 1-2 Ελληνες ερημιτες να μην ειναι ασχημη ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

για ερημιτες αν και μου εκατσε καλα αυτος δεν ειμαι και πολυ θετικος ... φοβαμαι οτι θα κανουν ζημια ... αλλα για σαλιγκαρια αυτα που μοιαζουν με τουρμπο εχω να πω τα καλυτερα !!!

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινισω οτι ακομα κοραλια δεν εχω γιατι ακομα το στρωνω. Οποτε δεν ξερω πως θα συμπεριφερθούν. Σαν καθαριστες ομως... τελεια πρωτη εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

και εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να βαλω μιας και το δικο μου ειναι τιγκα στην αλγη λεω για ερημητες μονο και καπια σαλιγκαρια που εχουμε και μιαζουν με νασαριους

Link to comment
Share on other sites

για ερημιτες αν και μου εκατσε καλα αυτος δεν ειμαι και πολυ θετικος ... φοβαμαι οτι θα κανουν ζημια ... αλλα για σαλιγκαρια αυτα που μοιαζουν με τουρμπο εχω να πω τα καλυτερα !!!

Φιλε καλησπερα!

Εχω βαλει κι εγω απο αυτα που λες αλλα δεν τα πανε καλα με την αμμο, πανε παραξενα πανω της και εαν γυρισουν τουμπα δεν μπορουν να επανελθουν. Εχεις καποια αντιθετη εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

με την αμμο ουτε τα δικα μου δεν πανε καλα ... εαν γυρισουν ομως μπορουν και γυρνανε ... ολη την ημερα παντως πανω στα τζαμια ειναι ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...