Jump to content

Αποχωριζομαι Τα Ενυδρεια Μου!


Recommended Posts

Μετα απο 3 ολοκληρα χρονια και ολα πηγαιναν μια χαρα και θα ειχα και το 240 λιτρο μεσα στην εβδομαδα..επιασε και την δικια μου οικογενεια η οικονομικη κριση...ολα αυτα που σκευτομουν να κανω και να αγορασω και να στυσω πανε....και το χειροτερο πρεπει να αποχωριστω και τα 2 ενυδρεια μου με τα ψαρια που προσφατα αποκτησα και ενα red belly και θα αγοραζα και αλλα 3 μεσα στην εβδομαδα για να εμπαιναν στο μεγαλο ενυδρειο...ολα πρεπει να φυγουν και αμεσα και ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο και να τα δωσω και για εμενα να αποχωριστω τα ψαρια μου και τα ενυδρεια μου..αλλα ετσι οπως τα εφεραν τα πραγματα τι να πω...δεν υπαρχει αλλη λυση...το θεμα αυτο το ανοιξα γιατι ευχομαι κανενας σας απο εδω μεσα να μην του τυχει κατι παρομοιο και απαχωριστει κατι που αγαπαει και εχει την τρελα για αυτο ή οσοι το εχουν περασει τους καταλαβαινω..!!εγω ειμαι ακομα 15 και εχω χρονια μπροστα για να συνεχισω το χομπι...το μικροβιο δεν θα φυγει ποτε ειναι σιγουρο..!θα συνεχισω να ειμαι μελος στο φορουμ για να μαθαινω πραγματα και να βοηθαω με οσα εχω περασει με τα ενυδρεια μου και τα ψαρια μου..πιστευω μετα απο λιγο καιρο αν φτιαξουν τα πραγματα να δειτε και τα δικα μου πιρανχας..!!

Υ.Γ: ζηλευω ολους εσας που εχετε πιρανχας..!!

:bigemo_harabe_net-111: :bigemo_harabe_net-111: :bigemo_harabe_net-111:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια εύχομαι και να πάνε όλα καλά με την οικογένεια. Υγεία πάνω από όλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο πανω απο ολα! και πιστευω να φτιαξουν τα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

Μέλος του φορουμ εννοείται πως θα πρέπει να εξακολουθήσεις να είσαι, και να ξέρεις πως όλοι μας περνάμε δύσκολα αυτό τον καιρό. Τίποτα όμως δεν πρέπει να μας στερεί το δικαίωμα να ονειρευόμαστε καλύτερες μέρες. Ελπίζω τα καλύτερα για σένα και την οικογένειά σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που θα σου πω για να σε καθησυχασω λιγο ειναι οτι εγω διαλυσα τα ενυδρεια μου μετα απο 3 χρονια και μετακομισα στο εξωτερικο λογο κρισης...

Καλη συνεχεια σου ευχομαι και εμεις εδω θα ειμαστε οταν με το καλο ξαναγυρισεις στο χομπι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριαστω παρα πολυ ολους!πιστευω μετα τον σεπτεμβριο να παρω ενυδρειο...!ολα θα φανουν στην πορεια...

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω να κρατησω τουλαχιστον το 30ρι που το ξαναεστησα προσφατα να εχω να ασχολουμαι..!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγους μηνες εφτασα και εγω στο σημειο να πω τελος,πουλησα τα παντα εκτος απο τη γυαλα που δεν την ηθελε κανεις,ευτυχως δεν εφυγε,αυτη τη στιγμη τρεχω 500 λιτρα με μηνιαιο κοστος συντηρησης περιπου 3,5 ευρω,ενα εσωτερικο σαμπ,ψαρια που απαιτουν πιο χαμηλες θερμοκρασιες το χειμωνα,υλικα απο τη φυση και το ενυδρειο γνωριζει και παλι δοξες

Link to comment
Share on other sites

και εγω οταν το δωσω μετα απο τον σεπτεμβριο κατι θα γινει πιστευω γιατι αλλιος δεν παλευεταιι.... :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

να εχεις υπομονη και πιστευω οτι θα τα καταφερεις να αποκτησεις ξανα ενειδριο.καθε εμποδιο για καλο.υγεια πανω απο ολα

Link to comment
Share on other sites

υπομονη υπαρχει λεφτα δεν υπαρχουν...φυσικα και η υγεια ειναι πανω απο ολα!αλλα για να ειμαι και χαρουμενος οπως και οι περισσοτεροι απο εδω μεσα χρειαζομαι το ενυδρειακι μου ;) πιστευω οτι εχω δικιο...οσοι εχουν αποχωριστοι τα ενυδρεια τους δεν νομιζω να ειχαν και την καλυτερη διαθεση....απο χθες με εχει πιασει το στομαχι μου που θα τα δωσω...

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι μην μασας εχασες μιαμαχη εξαιτιας καποιων μη πω αλλα οχι τονπολεμο σε καταλαβαινω οσο δεν παει υγεια σε σενακαι στους δικους σου και ευχομαι γρηγορα να ξαναστησεις καλυτερο απο τωρα να εισαι καλα παμέέεε.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ!το οτι θα ξαναστυθει κατι ειναι σιγουρο και φυσικα κατι πανω απο 200 λιτρα αλλα θα πρεπει να περασει πολυ καιρος...να μαζεψω καποια λεφτα και βλεπω....

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kk
Link to comment
Share on other sites

μπορω να σε νοιωσω απολυτα φιλε μου μιας και εγω προσφατα αποχωριστηκα το ριφακι μου που με τοσο κοπο ειχα καταφερει να φερω σε ενα καλο επιπεδο,αλλα υπαρχει σοβαρη περιπτωση να δωσω ακομα και το ευκολοσυντηρητο ενυδρειο γλυκου νερου που αντικατεστησε το θαλασσινο.ειναι πολυ ασχημο να μην σου δινεται η δυνατοτητα να ασχοληθεις με κατι που σε γεμιζει(λες και εχουμε και πολλα),οχι γιατι εισαι τεμπελης,οχι γιατι εισαι αχρηστος αλλα επειδη καποιοι αποφασισαν να μας εξαθλιωσουν.ευχομαι ολοψυχα να μην χρειαστει αλλος να αποχωριστει το η τα ενυδρεια του.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να πανε ολα καλα για την οικογενεια σου και μην φοβασαι τα ενυδρεια δεν χανονται. Πριν λιγο καιρο αποχωριστηκα κι εγω 2 απ τα 3 που ειχα αλλα παλι με χρονια με ακιρους παλι δικα μας θα ναι!

Link to comment
Share on other sites

καλη συνέχεια φίλε μου και με το καλό να ξανα ερθεις στο χομπυ !! εαν γινεται κρατα που λες το 30 λιτρο για να ασχολείσαι και θα περασει ο καιρος !

σου ευχομαι το καλυτερο μιας και λογω κρισης δεν εισαι και ο μονος που δεν ξερει τι να κανει .... οπως και να εχει ... υγεια πανω απο ολα να εχετε και το ποτε θα ξανα ασχοληθεις ειναι απλα θεμα χρονου !

Link to comment
Share on other sites

σου εύχομαι καλή συνέχεια .απο την στιγμή που το θες και το αγαπάς θα τα καταφέρεις να το ξαναστησεις .υγεία να έχουμε και όλα θα γίνουν .

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι ευχομαι να φτιαξουν τα πραγματα συντομα σε καταλαβαινω απολυτα,υπομονη και δυναμη!

Link to comment
Share on other sites

μπορω να σε νοιωσω απολυτα φιλε μου μιας και εγω προσφατα αποχωριστηκα το ριφακι μου που με τοσο κοπο ειχα καταφερει να φερω σε ενα καλο επιπεδο,αλλα υπαρχει σοβαρη περιπτωση να δωσω ακομα και το ευκολοσυντηρητο ενυδρειο γλυκου νερου που αντικατεστησε το θαλασσινο.ειναι πολυ ασχημο να μην σου δινεται η δυνατοτητα να ασχοληθεις με κατι που σε γεμιζει(λες και εχουμε και πολλα),οχι γιατι εισαι τεμπελης,οχι γιατι εισαι αχρηστος αλλα επειδη καποιοι αποφασισαν να μας εξαθλιωσουν.ευχομαι ολοψυχα να μην χρειαστει αλλος να αποχωριστει το η τα ενυδρεια του.

ακριβως!!!!!σας ευχαριστω ολους παρα πολυ!υγεια πανω απο ολα και πιστευω να φτιαξουν τα πραγματα...παρολο που εγω βλεπω οτι χειροτερευουν.....

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολλα στυσιματα αυτο εδω ηταν το τελευταιο...και με μια ψαροσουπα που μολις γραφτηκα στο φορουμ ειδα οτι πρεπει να φυγουν ολα..αλλα τελικα θα φυγει και το ενυδρειο... :bigemo_harabe_net-111: το ενυδρειο κανει για reef πιο πολυ νομιζω..!και ο καρχαριας κανει μπαμ...οπως παντα..1χρονου...τον ειχα παρει 4εκ...αυτο το λεω για οσους το εχουν δει μικρο και θελουν να το παρουν..οτι το ψαρι χρειαζεται ενυδρειο πανω απο 1,20 μηκος και σε πιο μεγαλο ενυδρειο απο το δικο μου αν ηταν θα ειχε μεγαλωσει και αλλο!

DSCN2444_zpsf11a368a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μην ανησυχείς καθόλου που διαλύεις τα ενυδρεία σου. Έχεις πολύ καιρό μπροστά σου να ξαναφτιάξεις ότι θελήσεις. Ίσως αργήσουν να φτιάξουν τα πράγματα αλλά κάποια στιγμή θα πάει προς το καλύτερο... Πέρα από την υγεία, που είναι φυσικά το πιο σημαντικό, να σκεφτεσε ότι λόγω ηλικίας δεν έχεις άλλες υποχρεώσεις! Υπάρχουν πάρα πολλοί που δίνουν μεγάλο αγώνα για να μεγαλώσουν τα παιδιά τους! Δόξα τον Θεό να λες και να χαμογελάς :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου με στενοχωρησες αποψε..Βεβαια πολυ συχνα τελευταια διαβαζουμε σχετικα ποστ αλλα καθε φορα που ενας ανθρωπος,ειδικα νεος ,στερειται κατι που τον γεμιζει,κατι που αγαπαει,ειναι το ιδιο στενοχωρο και μελαγχολικο..Σου ευχομαι να διατηρησεις τη φλογα αναμενη και συντομα να στησεις παλι οσα ενυδρεια θελεις.Ετσι κι αλλιως στην ηλικια σου εχεις ολο τον καιρο και την ανεση να ονειρευεσαι,τουλαχιστον αυτο μην το στερησεις στον εαυτο σου..

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή φίλε.. Φουρτούνα είναι θα περάσει..

Και εγώ δυστυχώς είμαι στην ίδια κατάσταση με σένα,αρκετό καιρό τώρα αλλά δεν τα παρατάω..

Ούτε και εσύ πρέπει..

Καλή συνέχεια και να είσαι σίγουρος πως θα έρθουν και καλύτερες μέρες! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και απο μένα, μην απογοητευεσαι εχεις όλη τη ζωη μπροστά σου. Να προσέχεις τον εαυτό σου πάνω απο όλα και τα ενυδρεία δεν χάνονται. Ειμαι σίγουρος οτι κάποια μέρα θα αποκτήσεις το ενυδρείο που ονειρευεσαι. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...