Jump to content

Οικονομική Κρίση Και Χόμπυ


Recommended Posts

Και η μάνα μου και ο πατέρας μου στερήθηκαν πολλα πραγματα για να μεγαλώσουν εμένα..ον πατέρας μου???ορειβάτης που έχει ανέβει στην κορυφη του Κιλιμάντζαρο και με ποσα ακόμα βουνά φορτωμένα στις πλάτες του..είναι 50 χρονων πλεον αλλά έχει θυσιάσει την αγάπη του για να μεγαλώσει εμένα και τα 3 μου αδερφια!!αυτός ο άνθρωπος με ξανά έβαλε στο σπίτι του 3 μέρες πριν επειδή χωρισα με την κοπελια και το κλεισαμε το σπίτι..μέναμε μαζί 1 χρονο επειδή είμαστε στην ιδια σχολη και επειδή ειμασταν αλλα 2 χρόνια μαζί είπαμε λόγω οικονομικών και των 2 οικογενειών να μείνουμε σε ενα σπίτι..και θα μου πειτε ,παιδι του είσαι σιγά μην σε άφηνε στον δρόμο!εσείς το βλέπετε απλό αυτό..εγώ ΤΟ ΕΚΤΙΜΩ ΟΜΩΣ!και ξέρετε γιατί;γιατί έφυγα απο το σπίτι υποτίθεται οτι ήμουν ανεξάρτητος πλεον και μπορούσε να μου πει δεν με νοιάζει τι θα κανεις ανεξάρτητος δεν εισαι;Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ στην ζωή μου είναι τα παντα!και ναι ΔΙΟΝΥΣΗ αφού δεν μπορω να μοιραστω την χαρά μου με εναν ανθρωπο που με αγαπάει όσο τίποτα άλλο να το πετάξω και το ενυδρείο και όλα..!!ΜΟΝΟ ΑΝ ΖΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ,ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΟΥ,ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ,ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΚΡΙΝΕΙΣ..αυτά είχα να πω,ελπίζω κάποιοι να καταλαβαν τι θέλω να πω..

Υ.Γ.συγνώμη για τον επιθετικό μου χαρακτήρα αλλά είναι πραγματα που μου βγαίνουν απο την καρδιά..

Ακολούθα την καρδιά σου. Κάνε αυτό που χρειάζεται να στηρίξεις τους ανθρώπους σου. Οι γονείς σου πρέπει να είναι υπερήφανοι για σένα. Και όταν με το καλό είσαι έτοιμος για νέα αρχή θα είμαι από τους πρώτους που θα σε βοηθήσουν όπως μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε παρεξηγησες.

Εγω δεν ειπα οτι κακως βοηθας τους γονεις σου. Ουτε οτι κακως πουλας για να βοηθησεις.

Εγω επικεντρωθηκα στο οτι το να πουλησεις ενα μικρο ενυδρειο δεν σου προσφερει σχεδον καμια απολαβη, αντιθετα η χαρα που θα σου δινει κρατωντας το ειναι πολυ μεγαλη με μηδεν εξοδα. Αυτο με την προυποθεση φυσικα οτι αγαπας το χομπυ κι αρα το χαιρεσαι.

Εαν ομως νιωθεις ενοχες διατηρωντας εστω κι ενα ενυδρειο ή εαν το ολο κλιμα δεν σου επιτρεπει ψυχολογικα να το διατηρεις δωστο. Ετσι νιωθεις ετσι πραξε.

Απλα δεν νομιζω οτι ειναι καλη διαφυγη γιατι χανεις σε μια δυσκολη περιοδο κατι απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να σου προσφερουν χαλαρωση κ ηρεμια που την χρειαζεσαι.

Επισης διαχωρισε μεσα σου δυο καταστασεις. Αλλο εχω οικονομικο προβλημα κ το πουλαω κι αλλο δεν μπορω να μοιραστω την χαρα μου.

Θεωρω οτι η χαρα του ενυδρειου ειναι για σενα κατι δικο σου, πως παιρνεις ενα ρολοι που χρονια το κοιτουσες κ το φορας ολο χαρα; Για σενα ομως εσυ το βλεπεις κ χαιρεσαι.

Το οικονομικο εαν τα ενυδρεια αξιζουν πουλησε τα. Εαν ομως εχεις μια γυαλα μικρη που δεν θα πιασει τιποτα να πουληθει κρστησε τη εαν υες την αποψη μου κ αστην εστω με σκετο νερο κι ενα φυτο. Εγω οποτε υες γκαπυ σου δινω. Απλα για να μην στερηθεις κατι που αγαπας οπως λες γιατι καμια φορα κι ο αποχωρισμος αυτου που αγαπαμε μπορει να μας ριξει σε μεγαλυτερη στεναχωρια κ πρεπει να το συνυπολογισεις αυτο.

Υ. Γ. 1. Διαβασα κ διαβαζω πολυ προσεκτικα τι εχει γραψει καποιος πριν μπω στην διαδικασια να του απαντησω μην ανησυχεις.

Υ. Γ. 2. Δεν υπαρχει προβλημα με την επιθετικη συμπεριφορα σου. Εχω παιδια εχω περασει απο παιδι ξερω κ πως ειναι να βραζει το αιμα σου κ πως να διαχειριστω ηρεμα κ χειροτερες συμπεριφορες λογω δουλειας. Εσυ απλα μιλας εντονα λογω συναισθηματικης φορτισης. Δεν τρεχει τιποτα απο εμενα δεν ενοχλουμαι:)

Διονύσης

Έγινε επεξεργασία - moufas1973
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω Διονύση τι θες να πεις και εδώ έχω ενα λάθος εγώ που στο ποσα ενυδρεία έχω,δεν το έχω σωστα!είναι ενα των 80 λιτρων και 2 των 50!με πολύ εξοπλισμό και πολλά ανταλλακτικά!και με τα τρια μπορούν να βγουν γύρω στα 150 και παραπανω ευρώ που είναι ενα σεβαστό ποσο για εμένα τουλαχιστον!Και προς θεού ουτε έχω κάτι μαζί σου και χαίρομαι που με κατάλαβες!Απλα ήμουν αρκετά συναισθηματικά φορτωμένος χθες όπως ειπες και εσύ!τέλος πάντων το ξέρω οτι θα επιστρέψω σύντομα στα ενυδρεία διότι είναι ο έρωτας μου όπως και να το κάνουμε!

Panagreco να σαι καλά φιλέ μου για τα καλά σου λογια!

Ως τοτε εύχομαι υγεια σε σας και στην οικογένεια σας,πολλές γέννες να έχετε και υγεία στα ψαράκια σας!εννοείται θα μπαίνω στο φορουμ διότι γνώρισα ηδη υπέροχα ατομα και θέλω να γνωρίσω κι αλλους "τρελούς" με τα ενυδρεία!:)..

Link to comment
Share on other sites

για μενα τα οικονομικα - εξωτερικα προβληματα δεν θα με εμποδισουν απο το χομπι μου... μια αλαγη νερου και μια diy τροφη μπορω να την κανω... πρεπει να σταματισεται ολοι γενικος να σας περνει απο κατω, δεν θα γινει τιποτα αν στεναχοριομαστε, πρεπει να την δουμε αλιως με πιο θετικη ενεργεια. παντα υπαρχει λυση.... στο κατο κατο το χομπι ειναι αυτο που με ξεανχωνει... εαν δεν σκευτομαστε θετικα τοτε τιποτα θετικο δεν θα ερθει σε εμας γιατι ετσι το αποθουμε....

Link to comment
Share on other sites

Κούμαν τουλαχιστον εμένα με εμποδίζουν τα οικονομικά..δεν Μίλησα για την συντηρηση των ενυδρείων που είναι κάτι απλό χωρίς πολλές απαιτήσεις..πρεπει να τα πουλησω για να πληρωθεί άμεσα η δόση του δανείου..!!ειτε πάρω 100 ειτε πάρω 200 κάτι είναι και αυτό για να βοηθήσω την οικογένεια μου!!δεν είναι οτι μας παιρνει απο κάτω!απλα λόγω συγκυριών πρέπει να κάνουμε καποιες θυσίες!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη και ελπίζω να μην παρεξηγηθεί.

Δε γνωρίζω αν έχεις συζητήσει μαζί τους για την πώληση των ενυδρείων, που έχεις ως σκοπό να κάνεις για να βοηθήσεις όπως μπορείς.

Προσωπικά σα γονιός δε θα ήθελα ποτέ να στερηθούν τα παιδιά μου τη χαρά τους για οποιοδήποτε πρόβλημα με βασανίζει.

Ποτέ θα δε τους άφηνα να στερηθούν ούτε ευρώ από το χαρτζιλίκι τους και την όποια διασκέδαση τους.

Σε αντίθετη περίπτωση θα γνώριζα την πλήρη αποτυχία ως γονιός. Αν δεν το έχεις συζητήσει και δεν έχεις τη γνώμη τους, μην το αφήσεις να συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Φωτη δεν αντιλέγω!και σε κάμι περιπτωση δεν θα μου ζητούσαν ποτε να δώσω κάτι που αγαπώ!θεωρώ σωστο να τα δώσω ώστε να καταλάβουν και οι γονείς μου οτι βρίσκομαι και εγώ εδώ και θα τους βοηθήσω όπως μπορω!επίσης ένας άλλος λογος είναι οτι πρέπει να βρεθούν άμεσα τα χρήματα και επειδή έχουν στερεψει όλες οι πηγες εσόδων κάτι πρεπει να πουληθει!έτσι θα πουλησω και εγώ τα ενυδρεία μου και εύχομαι σε λογο καιρό να καταφέρω να αγοράσω ξανά έστω ενα μικρο να ασχολούμαι!δεν ξέρω αν κατά λαβές πως το εννοώ!

Link to comment
Share on other sites

το εξοδο της συντηρησης ειναι μεν σημαντικο για καποιους,ισως δυσκολο να φανταστει καποιος ποσο σημαντικο.., αλλα το σημαντικοτερο ειναι η διαθεση..Τι ενυδρεια να σκεφτει ο ανθρωπος οταν βλεπει την οικογενεια του να ταλαιπωρειται?Επειδη και γω ειμαι σε ηλικια ισως μεγαλυτερη απο πολλα παιδια εδω,με αφορμη κατι που ειπε φιλος παραπανω..,το τι ειναι επιτυχια και τι αποτυχια τωρα πια σαν γονιος ή σαν οικογενειαρχης εχει γινει πολυ σχετικο...Και δυστυχως,αν και εχει βαση,φιλε και συνομιληκε moufas1973,δεν ταλαιπωρουνται μονο οσοι απολαμβαναν πλασματικο πλουτο ή περα απο τις δυνατοτητες τους,αλλα και ανθρωποι που ηταν παντα μετρημενοι..Φιλε guppymaster νομιζω εκανες αριστα ,οχι μονο που βοηθησες ,αλλα και που δεν τους ρωτησες.Θα πετυχαινες μονο να τους φερεις σε δυσκολη θεση....Καλα να ειστε και απο ενυδρεια ...

Έγινε επεξεργασία - Synagridas
Link to comment
Share on other sites

Synagridas ευχαριστώ για τα καλά σου λογια!θα συμφωνησω μαζί σου ειδικα στο "δεν ταλαιπωρουνται μονο οσοι απολαμβαναν πλασματικο πλουτο ή περα απο τις δυνατοτητες τους,αλλα και ανθρωποι που ηταν παντα μετρημενοι."πήραν ενα μικρο σχετικα δάνειο για να τελειωσουν το σπίτι και τώρα μετανιωνουν και βαρανε το κεφάλι τους στον τοίχο..τέλος πάντων, κατ εμε όλα είναι περιττά αν δεν εχεις κάποιον να μοιραστείς την χαρά σου!

Link to comment
Share on other sites

Τη γνώμη μου την έχω πει πάνω στο θέμα αλλα οφείλουμε να σεβαστούμε τις επιλογές του φίλου μας. Δεν υπάρχει λόγος να προσπαθούμε να τον πείσουμε για κάτι. Εχει πάρει τις αποφάσεις του και στην τελική εγω προσωπικά του βγάζω το καπέλο. Σίγουρα θα το έχει σκεφτει πολυ για να το κάνει και για να επιμένει κάτι παραπάνω θα ξέρει. Φίλε GuppyMaster εύχομαι σύντομα να ακούσω ότι και πάλι παλεύεις με τα νερά. Καλη τύχη στην οικογένειά σου και ενα μπράβο απο μένα για τη βοήθεια στους γονείς σου....αν και πιστεύω κι εγω ότι αν το συζητούσες με τους γονείς σου, σε καμία περίπτωση δε θα σου επέτρεπαν να τα πουλήσεις. Να χαμογελάς πάντα και να έχετε υγεία όλοι μέσα στο σπίτι γιατί τα αληθινά προβλήματα εκεί ειναι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eγω θα το ξαναπω,οσοι σκεφτεστε να κλεισετε το ενυδρειο σας ξανασκεφτετε το,μην βιαστειτε!Υπαρχουν τροποι να γινει πιο οικονομικο και το κυριως εξοδο ηταν η δημιουργια του.Τα λιγα ευρω που θα ξοδευτουν συμβαλλουν στην ηρεμια και χαρα σας.

Αλλα....Προεχουν τα προς το ζειν και οχι το ευζειν.Ανθρωποι μακροχρονια ανεργοι,ανθρωποι που χανουν σπιτια και χωραφια,ειναι παραλογο να τους λες το ενυδρειο δεν στοιχιζει...Που διαθεση πρωτα απ'ολα.Και αυτα τα λεει ανθρωπος που το χαρτζιλικι του πιτσιρικας και οι πρωτοι μισθοι εφυγαν σε δευτερολεπτα χρονια πριν για το χομπυ και ειναι απο τα τα τελευταια πραγματα που θα αποχωριστω,αν ζοριστω πολυ ακομη,γιατι ολους μας εχει παρει η κατω βολτα.Μην χαλασετε το χομπυ σας ομως και ειδικα μην το ξεπουλησετε ,μιας και δεν θα παρετε ουτε το 1/10 της αξιας τους τωρα και αν ποτε θελησετε να επιστρεψετε θα ειναι πολυ πιο δυσκολο.

Και χωρις ενυδρειο βεβαια,υπαρχει και συνεχιζει το φορουμ και καθε φορουμ,τα βιβλια ,η παρεα εδω καιεξω απο εδω.

Οσο αφορα το φιλο που συμπασχει των γονεων του ξαναλεω απλα μπραβο ως εκπαιδευτκος,γιατι δειχνει ατομο με σκεψη,κριση και ευαισθησια,και οχι πιτσιρικα που θα αγνοησει την πραγματικοτητα και θα κλειστει ολονυκτια στο pc του ή θα απαιτησει και επιπλεον χαρτιλικι να πιει την καφεδια του.Σιγουρα οι γονεις του μονο δεν θα χαρουν με την αποχωρηση του παιδιου τους απο το χομπυ ενδεχομενως,αν βεβαια δεκτουν την προσφορα,οποιας αξιας και αν ειναι,αλλωστε πασχιζουν να δωσουν στο παιδι τους το καλυτερο.Οι εποχες ομως ζοριζαν και πλεον δεν ειναι παιχνιδι η ζωη.

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συναγριδα συμφωνω κι αν διαβασεις το πιο πανω ποστ μου ( ποστ 12 στο μεσο περιπου σχετικα με τα νοικοκυρια ) αναφερω οτι επληγησαν και οικογενειαρχες( προσεχω τι ποσταρω δεν τους βαζω ολους στο ιδιο καζανι :) ).

Φιλε guppymaster πουλησε τα ενυδρεια σου με το καλο κι εγω εχω ενα δεκαπενταλιτρο στην αποθηκη. Το εχω σαν καραντινα μηπως καποτε χρειαστει.

Δεν ειναι για πολλα πολλα βεβαια μια δυο γαριδες, ενας μονομαχος ισως οι εμπειροι του φορουμ θα σου πουν, ισως κ για μωρα γκαπυ νηπιαγωγειο.

Ευχαριστως να στο δωρισω οταν με το καλο πουλησεις τα ενυδρεια σου κι αν νιωσεις την αναγκη να εχεις τελικα ενα κ σου λειπουν κ δεν εχεις τα χρηματα.

Μπορω να σου βαλω κ χαλικι κ μωρα γκαπυ.

Το κοιτας κ με ενημερωνεις. Το χομπυ ειναι αγαπη κ στα πλαισια αυτα πολλοι συνχομπιστες μου προσεφεραν δωρεαν πραγματα κ με την κινηση αυτη μου εδειξαν κ μενα τον τροπο της δωρεας.

Τα λεμε

Διονύσης

Έγινε επεξεργασία - moufas1973
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συναγριδα συμφωνω κι αν διαβασεις το πιο πανω ποστ μου ( ποστ 12 στο μεσο περιπου σχετικα με τα νοικοκυρια ) αναφερω οτι επληγησαν και οικογενειαρχες( προσεχω τι ποσταρω δεν τους βαζω ολους στο ιδιο καζανι :) ).

Φιλε guppymaster πουλησε τα ενυδρεια σου με το καλο κι εγω εχω ενα δεκαπενταλιτρο στην αποθηκη. Το εχω σαν καραντινα μηπως καποτε χρειαστει.

Δεν ειναι για πολλα πολλα βεβαια μια δυο γαριδες, ενας μονομαχος ισως οι εμπειροι του φορουμ θα σου πουν, ισως κ για μωρα γκαπυ νηπιαγωγειο.

Ευχαριστως να στο δωρισω οταν με το καλο πουλησεις τα ενυδρεια σου κι αν νιωσεις την αναγκη να εχεις τελικα ενα κ σου λειπουν κ δεν εχεις τα χρηματα.

Μπορω να σου βαλω κ χαλικι κ μωρα γκαπυ.

Το κοιτας κ με ενημερωνεις. Το χομπυ ειναι αγαπη κ στα πλαισια αυτα πολλοι συνχομπιστες μου προσεφεραν δωρεαν πραγματα κ με την κινηση αυτη μου εδειξαν κ μενα τον τροπο της δωρεας.

Τα λεμε

Διονύσης

Είσαι τεράστιος φίλε και με αυτό δείχνεις οχι μονο αγάπη και σεβασμό απέναντι στον συνάνθρωπο αλλά και στο χόμπυ! Αυτό είναι πολύ ευχάριστο και μια πολύ όμορφη κίνηση ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Moufas το εκτιμώ μέσα απο την καρδιά μου πραγματικα!αλλά δεν θα το δεχτώ!επειδή είναι ενυδρείο όχι ενα φιλτρακι η διακόσμηση η κάτι αλλο!και 5 λίτρα να ηταν!ευχαριστώ επίσης και αλλά ατομα που μου έστειλαν για να βοηθήσουν αλλά δεν μπορω να δεχτώ τίποτα!μονο η κινηση σας όμως να κοιτάξετε τις αποθήκες σας για μένα με συγκίνησε πραγματικα γιατί βλέπω οτι υπαρχουν ακόμα ΑΝΘΡΩΠΟΙ!

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι την χαρα αυτη μπορει καποτε να την μοιραστεις ισως με τους δωρητες υλικων. Δηλαδη να στησεις ενα ενυδρειακι κ να ανεβασεις φωτο κ εγω ας πουμε να δω το ενυδρειο μου κ να χαρω, αλλος το φιλτρο του, αλλος τη λαμπα κ εσυ να εχεις βαλει το μερακι κ την αγαπη κ ολοι μαζι να μοιραζομαστε κατι σαν να ηταν δικο μας.

Δεν ξαναποσταρω μην γινομαι κουραστικος ισχυει ομως οποτε το αποφασισεις για ο,τι ειπα:)

Καλα να εισαι φιλαρακι κι ευχομαι ολα να στρωσουν:)

Διονύσης

Link to comment
Share on other sites

Διονύση να σαι καλά φίλε μου!εύχομαι να σαι παντα καλά γιατί είσαι καλός άνθρωπος!και σε όλα τα παιδιά αυτου του φόρουμ που πραγματικα είναι τιμή μου που βρίσκομαι εδω,εύχομαι τα καλυτερα!ενυδρειακα και μη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...