Jump to content

Προετοιμασία Για Διακοπές.


pptom

Recommended Posts

Επειδή ως καινούριος στο hobby προσπαθώ να είμαι προσεκτικός έχω μια απορία, φεύγοντας για διακοπές φρόντισα: το τάϊσμα με αυτόματη ταΐστρα, την θερμοκρασία με ανεμιστηράκια και controller με την εξάτμιση τι κάνω; Αυτόματη αναπλήρωση δεν παίζει άρα υποχρεωτικά κάποιος θα μου συμπληρώνει νερό, αυτό το νερό περίπου 20 λίτρα στις 14 ημέρες, με ποιό τρόπο μπορώ να το έχω έτοιμο ωστε απλά να ρίχνει όσο χρειάζεται;

Αν γεμίσω το βαρέλι προετοιμασίας, βάλω το αντιχλώριο που χρειάζεται και ένα φίλτρο από ένα 20λιτρο που έχω, για να κυκλοφορεί το νερό είμαι εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να το εχεις ετοιμο.

Καθε ποτε θα πηγαινει για αναπληρωση ο "βοηθος" σου?

Ετσι οπως τα λες εχεις 1.5 λιτρο την ημερα εξατμιση,

Αν πηγαινει καθε μερα, ή μερα παρα μερα (και πρεπει), θα αναπληρωνει 1.5-3 λιτρα απευθειας απο τη βρυση με μια κανατα.

Να το αφηνει να τρεχει για να δροσισει κιολας.

Ουτε αντιχλωριο ουτε προετοιμασια.

Ειναι μικρη η ποσοτητα του φρεσκου για να κανει κακο.

Ταισμα και φωτοπεριοδο μειωμενα.

Φαι μερα παρα μερα και η μειωμενη φωτοπεριοδος βοηθαει στην εξοικονομηση εξατμισης και ριχνει και το μεταβολισμο και μειωνει και τις αλγες.

ΥΓ 20 λιτρα εξατμιση σε 14 μερες σε ενυδρειο κρυου νερου μου φαινεται καπως μικρη.

Εγω εχω 4-5 λιτρα την ημερα.

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο? τι θερμοκρασια εχεις στο ενυδρειο και τι θερμοκρασια στο χωρο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο είναι μικρό 63lt. Στο ενυδρειο έχω βάλει 26,5 +0,2. Στο δωμάτιο έχω από 28 με a/c το απογευμα εώς και 31 το μεσημερι, μέχρι τώρα βέβαια. Σίγουρα όταν λείψω ο χώρος θα ζεσταθει περισσότερο και θα έχω μεγαλύτερη εξάτμιση (αυτό δεν το είχα σκεφτεί). Αρα μπορεί να ρίχνει ο βοηθός πιθανόν και 4 λίτρα κάθε δυο μέρες χωρίς αντιχλώριο;

Link to comment
Share on other sites

Aυτα που ισως δεν εχεις σκεφτει ειναι

α) σε φτανει η ψυξη που εχεις εγκαταστησει χωρις να λειτουργει το airco? Ποσους βαθμους μπορουν να ριξουν τα ανεμιστηρια σου? Μπορει η θερμοκρασια χωρου να φτασει και 35-37C.

β) ποσα λιτρα σε παιρνει να πεσει η σταθμη πριν μεινει εκτος νερου η αντλια καποιου εσωτερικου φιλτρου? (πχ στα juwel ενυδρεια αν πεσει η σταθμη κατω απο τα χτενια του φιλτρου, θα καει η αντλια)

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχεις ατομο να συμπληρωνει ολα καλα ...αν δεν ειχες νομιζω οτι η συσκευη απο το αυτοματο ποτισμα ειναι οτι καλυτερο....και για ασφαλεια πρωτηνω και δευτερο εσωτερικο φιλτρο σε αρκατα χαμηλο βαθος ωστε και ολα να πανε στραβα και να σου χαλασει το φιλτρο να την βγαλουν τα ψαρακια...βεβαια θα το μπολιασεις και θα το βαλεις μερικες μερες πριν φυγεις να δουλευει στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν επείσεις να ckeck-αρης την τα'ί΄στρα σου πολύ καλά πριν φύγεις . Καλύτερα βάλτην να δουλεύει κάποιο διάστημα ( αρκετό ) πριν φύγεις . Έχει τύχει σε φίλο να κολήσει και δυστηχός τα έχασε . Μια μικρή εκπαίδευση στον βοηθό που θα σου συμπληρώνει το νερό, θα σε αφύσει να απολαύσεις τις διακοπές σου χωρίς άνχος.

Και καλή ξεκούραση!!! :bigemo_harabe_net-183:

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις ατομο που θα πηγαινει να συμπληρωνει το νερο μην χρησιμοποιεις την αυτοματη ταιστρα(δεν τις εμιστευομαι).

Ετοιμασε μεριδες τροφης για να ταιζει αυτος που πηγαινει οποτε πηγαινει,δεν παθαινουν τιποτα τα ψαρια εαν δεν τρωνε

καθε ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Πρέπει να κάνω δυο πράγματα πρώτον να βάλω το δεύτερο φίλτρο που έχω να το μπολιάσω να λειτουργεί πιο χαμηλά για ασφάλεια. Δεύτερον να δω πόση εξάτμιση θα έχω αν ανεβεί η θερμοκρασία περισσότερο. Μάλλον δεν θα χρησιμοποιήσω την ταΐστρα για να είμαι ειλικρινείς και εγώ φοβόμουν μη τυχόν και κολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ταιστρα χρονια και δεν εχει κολλησει ποτε. Απλα βαλτην πιο πριν για να την τσεκαρεις και πες του να την τσεκαρει και ο βοηθος οτι δουλευει. Προς το τελος του φαγητου θα ριχνει πιο πολυ φαγητο να το ξερεις

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα το σκεφτώ για την ταΐστρα γιατί μάλλον στην τρύπα της θα βάλω ένα primo ανεμιστηράκι να βοηθάει τα δυο 80mm ώστε να εξασφάλισω όσο γίνεται ότι δεν θα ξεφύγει η θερμοκρασία.

Δυστυχώς είναι μικρό το καπάκι και δεν τα χωράει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάτε....

%CE%B5%CF%85%CF%87.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οταν υπαρχει ανεμιστηρας και ταιστρα μαζι, πρεπει να σκεφτειτε μηπως ειναι ετσι η κατασκευη που οταν λειτουργησει η ταιστρα και ειναι ανοιχτα τα ανεμιστηρια, θα πεταξει ολη την τροφη εξω.

Εγω βαζω χρονοδιακοπτη στα ανεμιστηρια να τα σταματανε οταν ειναι ωρα για ταισμα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάτε....

%CE%B5%CF%85%CF%87.jpg

Αυτό σίγουρα δεν το είχα σκεφτεί...

Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Οταν υπαρχει ανεμιστηρας και ταιστρα μαζι, πρεπει να σκεφτειτε μηπως ειναι ετσι η κατασκευη που οταν λειτουργησει η ταιστρα και ειναι ανοιχτα τα ανεμιστηρια, θα πεταξει ολη την τροφη εξω.

Εγω βαζω χρονοδιακοπτη στα ανεμιστηρια να τα σταματανε οταν ειναι ωρα για ταισμα.

Respect!!!

Link to comment
Share on other sites

Να και κατασκευή μου:

post-52181-0-80603000-1373055219_thumb.jpg

Και εσωτερικά:

post-52181-0-36634900-1373055309_thumb.jpg

Και ο controller:

post-52181-0-61557000-1373055339_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την αναπλήρωση θα την κάνει ο βοηθός. Με αυτές τις θερμοκρασίες δεν έχω πάνω από 1 λίτρο την ημέρα, οπότε μέρα παρά μέρα είναι καλά, δεν πέφτει η στάθμη τόσο ώστε να έχει θέμα η αντλία. Τώρα αν όταν φύγω κάνει πολύ ζέστη θα του πω να έρχεται κάθε μέρα για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την κατασκευή, απλά copy - paste σύμφωνα με τις οδηγίες σου. Πάντως ενώ έκανα περίπου 4 ώρες, από τις 21:00 εώς τη 01:00 το βράδυ, το χάρηκα απίστευτα και δεν με κούρασε καθόλου. Η χαρά του να κανείς μόνος σου κάτι που σου αρέσει είναι όλα τα λεφτά.

Έγινε επεξεργασία - pptom
Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμηστιρακια τραβανε αερα απο το ενυδρειο η σπρωχνουν προς τα μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπως βλέπω όλοι πανω στον Delta66 παταμε για πατέντες με ανεμιστήρια! Κι εγω αντέγραψα κατασκευή του αλλα ακόμα δεν έχω βάλει τον controler και τώρα που τον είδα σε σένα μάλλον θα το κάνω. Όμορφο το έφτιαξες και πράγματι νοικοκυρεμένο!

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμηστιρακια τραβανε αερα απο το ενυδρειο η σπρωχνουν προς τα μεσα?

Φυσάνε μέσα και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπως βλέπω όλοι πανω στον Delta66 παταμε για πατέντες με ανεμιστήρια! Κι εγω αντέγραψα κατασκευή του αλλα ακόμα δεν έχω βάλει τον controler και τώρα που τον είδα σε σένα μάλλον θα το κάνω. Όμορφο το έφτιαξες και πράγματι νοικοκυρεμένο!

Ευχαριστώ, ξέρεις έπαιξε ρόλο και η μουρμούρα της γυναίκας για την ακαταστασία στο σαλόνι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χαιρετώ την παρέα, χτες το βράδυ επέστρεψα μετά από 14 ημέρες και ευτυχώς ο βοηθός έκανε καλά την δουλειά του και όλα πήγαν καλά. Τελικά δεν χρησημοποίησα αυτόματη ταίστρα αλλά έξτρα ανεμιστηράκι στην θέση της. Τα ψάρια μια χαρά περιμέναν πως και πως να τα ταίσω, το ενυδρείο σε καλή κατάσταση (λίγη βρωμιά στα τζάμια γιατί η στάθμη κατέβαινε λίγο πιο κάτω, θα το καθαρίσω σήμερα) και οι μετρήσεις όλες φυσιολογικές. Εύχομαι σε όσους φεύγετε τον Αύγουστο καλές διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...