Jump to content

Απο Αφρικάνος Σε Θαλασσολυκος...


Recommended Posts

Εδώ και 3 χρόνια ασχολούμαι με αφρικάνικο ενυδρειο, 220lt περίπου, και σε γενικές γραμμες πιστεύω τα έχω παει αρκετά καλά!

Τώρα σαν δεύτερο ενυδρειο το οποίο θα είναι 400-450 λίτρα σκέφτομαι μήπως περάσω σε θαλάσσιο..

Μπορεί να με καθοδηγήσει Κάποιος σε αυτά τα λίτρα τι ακριβώς με περιμένει;

Τι αλλάζει, τι χρειάζομαι, πόσο θα μου παει;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

τι εχεις κατα νου να φτιαξεις?fish only?reef χαμηλων απαιτησεων?τα λιτρα σου ειναι αρκετα και ολα εξαρτωνται απο τι θες να στησεις.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής όπως όλοι μας σκέφτομαι το budget..

Reef σε πρώτη φάση δεν με πολυκαιει, σκεφτόμουν πχ (και πείτε μου αν ΄στεκει΄) οτι μπορώ να βρω βράχους / πέτρες απο θάλασσα εδώ και άμμο (ή αραγωνιτη) και να έχω ψάρια.

Αυτήν άλλη επειδή έχω δει reef only ενυδρειο, τα χρώματα και η μαγεία που έχει είναι άλλο πράμα...

Απλα ουσιαστικά αυτο θα κριθεί απο το κόστος.

Αλλα σίγουρα θέλω να έχω ψάρια, καθώς ερχόμενος απο κιχλιδες αφρικανες εχω συνηθίσει σε κίνηση, κυνήγι και γενικά όμορφες στιγμές! :-)

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής όπως όλοι μας σκέφτομαι το budget..

Reef σε πρώτη φάση δεν με πολυκαιει, σκεφτόμουν πχ (και πείτε μου αν ΄στεκει΄) οτι μπορώ να βρω βράχους / πέτρες απο θάλασσα εδώ και άμμο (ή αραγωνιτη) και να έχω ψάρια.

Αυτήν άλλη επειδή έχω δει reef only ενυδρειο, τα χρώματα και η μαγεία που έχει είναι άλλο πράμα...

Απλα ουσιαστικά αυτο θα κριθεί απο το κόστος.

Αλλα σίγουρα θέλω να έχω ψάρια, καθώς ερχόμενος απο κιχλιδες αφρικανες εχω συνηθίσει σε κίνηση, κυνήγι και γενικά όμορφες στιγμές! :-)

τις περισσοτερες φορες το fish only τεινει να γινεται reef ενυδρειο.εστω με ευκολα κοραλια αλλα καμμια φορα μπορει να φτασει πολυ μακρια.οποτε οι αγορες σου καλο θα ειναι να εχουν προοπτικη να υποστηριξουν ενυδρειο με κοραλια οποτε οταν εισαι ετοιμος για το βημα να μπορεις να το υποστηριξεις.

το θαλασσινο ενυδρειο ειναι οπως και να το κανουμε ειναι ακριβο σπορ.μπορεις βεβαια να ριξεις το κοστος με σωστες αγορες απο αγγελειες.τι ενυδρειο εχεις η θα εχεις?ρωταω για να δουμε τι εξοπλισμο εχεις μεχρι τωρα.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε ολα με τον κωστα :thumbup:

Φιλε nmavra κανε οτι περναει απο το χερι σου να το ξεκινησεις!

Η μαγεια του θαλασσινου ειναι απιστευτη και τα πραγματα που μπορεις να δεις ατελειωτα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε ολα με τον κωστα :thumbup:

Φιλε nmavra κανε οτι περναει απο το χερι σου να το ξεκινησεις!

Η μαγεια του θαλασσινου ειναι απιστευτη και τα πραγματα που μπορεις να δεις ατελειωτα!

+1

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και εγω με τη σειρα μου με τα παιδια πως το θαλασσινο ενυδρειο ειναι μαγευτικο και δινει στην ενασχοληση αλλη διασταση και αν μπορεις καντο με χιλια.

δεν παυει να σε εκπλησσει και σε συναρπαζει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Απο εξοπλισμό δεν έχω πολλα καθώς οτι έχω ήδη θα παραμείνει στο αφρικανικο, δεν θα το χαλασω αυτο, το θαλασσινό θα ειναι το δεύτερο μου.

Απλα λόγω τοποθέτησης σε συγκεκριμένο σαλονιού κλπ θα ειναι τουλάχιστον 1,20m οπότε μιλάμε για 400 λίτρα και πάνω, το οποίο μου επιτρέπει μεν να παίξω αλλα εχει και λιγο κόστος σε σχέση με κάποιο μικρότερο.

Απο αγγελίες σίγουρα θα ψαχτω, ουσιαστικά μόνο το φιλτρο (τα φίλτρα) με ενδιαφέρει να πάρω καινουρια.. Το έχω σαν αρχη απο τότε που μου κάηκε μεταχειρισμένο και είχα απώλειες σε ψάρια..

Οπότε ξεκινάμε να κάνουμε μια λίστα με πράγματα που θα χρειαστω αν πούμε οτι θα έχω και κοράλια αλλα και ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

φωτισμός,σκιμερ,κυκλοφοριτες κοιτάς για αρχή επισης οσμωση,ρεφρακτομετρο! σαμπ δεν μπορείς να βάλεις για να αποφύγεις το φίλτρο αλλα και επειδή θα σου λύσει τα χέρια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...