Jump to content

Ερωτηση Για Λαμπες Σε Rio 180 Και Rio 240


Angelfish

Recommended Posts

Επειδη σκεφτομαι να αγορασω καποιο απο τα παραπανω θα ηθελα να σας ρωτησω αν τα παραπανω μπορουν να λειτουργησουν με 1 λαμπα και οχι και με τις 2 οπως ειναι απο κατασκευης.

Δηλαδη θελω να λειτουργησω το ενυδρειο αφαιρωντας την μια απο τις 2 λαμπες, μονο με την μια δηλαδη επειδη δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ δυνατος φωτισμος(εχω blackwater setup)

Αναβει το ballast με 1 λαμπα η θελει υποχρεωτικα 2 για να κλεισει το κυκλωμα ?Το rio 180 εχει 2χ45 και το 240 εχει 2χ54 watt.θελω να το δουλεψω σαν 1χ45 η 1χ54 οπως καταλαβατε.

Αν γινεται θελω εγγυημενες απαντησεις απο καποιους που ηδη ειναι κατοχοι των παραπανω, για να σκεφτω αν θα προχωρησω σε αγορα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω rio 240 σε reef.το συγκεκριμενο λειτουργει με 2x54 w και πρεπει να δουλευουν και οι δυο λαμπες ταυτοχρονα.δεν ξερω αν γινεται καποια πατεντα για να λειτουργησει με μια λαμπα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γίνεται να λειτουργήσει έτσι... Το συγκεκριμένο ballast που έχει μέσα είναι για 2χ45 η 2χ54 άρα θέλει και τις 2! Πρέπει να ανοιχτεί το φωτιστικό και να αλλάξεις το ballast με 2 μονά....δηλαδή 1χ45 η 1χ54.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ! Απ'οτι φαινεται τελικα σε κανενα εργοστασιακό ενυδρειο με δυο λαμπες δεν γινεται να παιξει μονη της η μια !

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά....από 2 και πάνω γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

βαλε λεντ να υσηχασεις!!!!!εχω το ριο 180 και ο φωτισμοσ μου ηταν υπερβολικος παντα με την συνεπεια να γινετε πανιγυρι με τις αλγεις!!!!εχω φυτα και ψαρια που δεν εχουν τρελες απαιτησεις σε φως(σημαντικο αυτο)εβαλα μια λεντ ταινια με ντιμερ και υσηχασα

Link to comment
Share on other sites

εχω ενυδρειο anubias(αντιστοιχο του ριο 400) με δυο φωτιστικα σωματα 2x54w το καθενα και δουλευει κανονικα το καθενα με μια λαμπα.

επειδη δεν θελω πολυ φως εχω καταργησει εντελως το ενα φωτιστικο(δεν το αναβω) και απο το δευτερο εχω βγαλει τη μια λαμπα και δουλευει με μια.

Link to comment
Share on other sites

Βρες μια καμενη και δοκιμασε εαν αναβη....δηλαδη μια καλη μια καμενη....

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει οτι καποιες σειρες απο ριο βγαιναν με μπαλαστ που να δουλευει και μονη λαμπα!(αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι παλια ριο!

το δικο μου ειναι 6 μηνον καινουργιο και χρειαζετε και τις 2 λαμπες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...