Jump to content

Κυανο - Διατομικη - Αλγες


VRILO

Recommended Posts

Απο προσωπική παρατήρηση, ένας πιθανός λόγος εμφάνισης διατομικής είναι το σιφωνάρισμα του αραγωνίτη.

Πιθανά η διατάραξη των αναερόβιων βακτηριακών πληθυσμών δημιουργεί ένα νέο κύκλο, παρόμοιο με αυτόν του στρωσίματος αλλά μικρότερης έντασης. Σε αυτό ίσως συμβάλλει η περιορισμένη έκταση της επηρεασμένης περιοχής καθώς και η θετική επίδραση των γειτονικών μη-επηρεασμένων περιοχών ως προς τον χρόνο επαναποίκησης.

σωστη η παρατηρηση σου αλλα οταν ριχνουμε special blend (που περιεχει εναεροβια βακτηρια) και συφωναρουμε τον αραγωνιτη ανα τμηματα καθε βδομαδα ειναι λογικο να συμβαινουν τα παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το θεωρώ λογικό μιας και διαταράσεται το συγκεκριμένο σημείο και ουσιαστικά δημιουργείται ένας νέος "τοπικός" κύκλος με μικρότερη διάρκεια λόγω της γειτνίασης με αποικημένες περιοχές.

Την επόμενη εβδομάδα με το νέο σιφωνάρισμα σε άλλη περιοχή, ξαναξεκινάει ένας νέος "τοπικός" κύκλος κ.ο.κ. με αποτέλεσμα την διατήρηση της διατομικής.

Και ουσιαστικά μιλάμε για τον κύκλο δημιουργίας νέων αναερόβιων και αεροβίων βακτηρίων. Τα βακτήρια που περιέχει το SB ίσως βοηθούν στην επιτάχυνση του κύκλου αλλά σίγουρα δεν τον αντικαθιστούν.

Προσωπικά όσο έκανα τοπικό συφωνάρισμα σε διαφορετική περιοχή κάθε εβδομάδα, είχα και εγω διατομική. Όταν το σταμάτησα λόγω της συγκεκριμένης παρατήρησης, η διατομική έφυγε μετά απο λίγο και δεν έχει ξαναπαρουσιαστεί απο τότε.

Πρίν αρχίσεις το σιφωνάρισμα, είχες διατομική; Κάνε το πείραμα να το σταματήσεις για λίγο καιρό και βλέπεις τι γίνεται και αν τελικά είναι αυτό που την προκαλεί ή όχι στο δικό σου σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το θεωρώ λογικό μιας και διαταράσεται το συγκεκριμένο σημείο και ουσιαστικά δημιουργείται ένας νέος "τοπικός" κύκλος με μικρότερη διάρκεια λόγω της γειτνίασης με αποικημένες περιοχές. Την επόμενη εβδομάδα με το νέο σιφωνάρισμα σε άλλη περιοχή, ξαναξεκινάει ένας νέος "τοπικός" κύκλος κ.ο.κ. με αποτέλεσμα την διατήρηση της διατομικής. Και ουσιαστικά μιλάμε για τον κύκλο δημιουργίας νέων αναερόβιων και αεροβίων βακτηρίων. Τα βακτήρια που περιέχει το SB ίσως βοηθούν στην επιτάχυνση του κύκλου αλλά σίγουρα δεν τον αντικαθιστούν. Προσωπικά όσο έκανα τοπικό συφωνάρισμα σε διαφορετική περιοχή κάθε εβδομάδα, είχα και εγω διατομική. Όταν το σταμάτησα λόγω της συγκεκριμένης παρατήρησης, η διατομική έφυγε μετά απο λίγο και δεν έχει ξαναπαρουσιαστεί απο τότε. Πρίν αρχίσεις το σιφωνάρισμα, είχες διατομική; συφωναρω απο τοτε που εφτιαξα το ενυδρειο(3 χρονια) χωρις να ειχα ποτέ μου διατομικη. Ειναι το πρωτο καλοκαιρι που συμβαινει αυτο στο ενυδρειο... Κάνε το πείραμα να το σταματήσεις για λίγο καιρό και βλέπεις τι γίνεται και αν τελικά είναι αυτό που την προκαλεί ή όχι στο δικό σου σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε όταν λένε νέο ενυδρειο χρόνια πόσο καιρο εννοούμε;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά θέλω να προσθέσω(γι αυτό και ρώτησα τον βαλ) αυτό που συνέβαινε στο δικό μου ενυδρείο.Το ενυδρείο βρισκόταν κοντά σε μπαλκονόπορτα αλλά ήλιος δεν έπεφτε απευθείας πάνω του.Για καιρό αρκετό χωρίς να έχω κάνει τπτ αλλαγές είχα έξαρση από διάφορες άλγες(όλα αυτά το πρώτο καλοκαίρι που το ενυδρείο έτρεχε 7-8 μήνες).Βρε από δω βρε από κει θυμάμαι ερχόταν ο άκης,nervas σπίτι μετρούσαμε κτλ και τπτ.Κάποια στιγμή πιάνω δουλεία νύχτα και μόλις γυρνούσα σπίτι(πρωί)έκλεινα παντζούρι και ύπνος.Μέσα σε ένα μήνα και χωρίς καμία αλλαγή η άλγη είχε υποχωρήσει και μετά από λίγο εξαφανίστηκε.

τώρα που το λές....σε εκείνο το σημείο για μερικές ώρες το χτυπάει ο ήλιος το απόγευμα...βρε λες να κατεβάζω το στόρυ λίγο;;;; :bigemo_harabe_net-88: :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε όταν λένε νέο ενυδρειο χρόνια πόσο καιρο εννοούμε;;;

Σιγουρα θελει κανα χρονο για να πατησει ενα νεοστημενο ενυδρειο στα ποδια του, και παλι σε καμια στραβη δεν θα σε συγχωρεσει... Το δικο μου βεβαια ηταν με παλιο δικο μου βραχο, παλιο νερο, 200 λιτρα απο τον bababrilio και μονο 50 λιτρα φρεσκο, αλλα μαλλον ο αραγωνιτης που ηταν νεκρος καινουριος, ξεκινησε τον κυκλο του και τα περασα ολα αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...