Jump to content

Αναγνώριση γατόψαρου


neon

Recommended Posts

Επειδή μετά από ψάξιμο και κάποιο σχετικό σχόλιο του Husky_jim εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...y&cmd=si&img=80 έχω προβληματιστεί αρκετά, ζητώ από τους απανταχού γατοψαρόφιλους να βοηθήσουν στην αναγνώριση. Ξέρω πως η κοιλιά βοηθάει τις περισσότερες φορές και ανέβασα άλλη μία φωτογραφία εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...&cmd=si&img=289

Τον έχω περίπου 8 μήνες (από γνωστό μαγαζί ΠΦΕ). Είναι πλέον 6 εκατοστά.

Λοιπόν τι λέτε;

Υ.Γ. Το microsorum Μήτσο έχει ψιλοχαλάσει δεν τον έχω πετύχει να το μασουλάει .

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη το ψαράκι δέν είναι 100% Ottocinclus ούτε Hypoptopoma για τον απλούστατο λόγο ότι έχει το λεγόμενο 'Adiporse Fin' το οποίο απουσιάζει από τα παραπάνω είδη.

post-2-1130710061_thumb.jpg

Τώρα βέβαια δέν είναι ούτε και Parotocinclus.

Βλέποντας και την νέα φωτό το ψάρι είναι 99,99% Hypostomus και το ποιό 'κοντινό' είναι το LDA38.

Δώστου λίγο χρόνο να μεγαλώσει ακόμα και θα μας αποκαλύψει 100% το είδος του.... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη το ψαράκι δέν είναι 100% Ottocinclus ούτε Hypoptopoma για τον απλούστατο λόγο ότι έχει το λεγόμενο 'Adiporse Fin' το οποίο απουσιάζει από τα παραπάνω είδη.

post-2-1130710061_thumb.jpg

Τώρα βέβαια δέν είναι ούτε και Parotocinclus.

Βλέποντας και την νέα φωτό το ψάρι είναι 99,99% Hypostomus και το ποιό 'κοντινό' είναι το LDA38.

Δώστου λίγο χρόνο να μεγαλώσει ακόμα και θα μας αποκαλύψει 100% το είδος του.... :blush:

3691[/snapback]

Δημητρη, το ψαρι αυτο δεν μου φαινεται για Hypostomus ... Κατ' αρχας το ραχιαιο πτερυγιο (dorsal fin) ειναι πολυ χαμηλο για Hypostomus. Κατα δευτερο λογο το στοματακι του ειναι πολυ σαρκωδες. Κατα τριτο λογο η μουσουδα του ειναι πολυ κοντη και στρογγυλεμενη - ακομα και για θηλυκο Hypostomus. Επι πλεον τα πτερυγια του ειναι πολυ διαφανη και δεν εχουν και κουκιδες, οπως του LDA38.

Κρινοντας απο τα τρια χαρακτηριστικα που προανεφερα το ψαρι αυτο φερνει μαλλον για Parotocinclus cesarpintoi - τους μοιαζει πολυ σε ολα. Βεβαια ο χρωματισμος διαφερει αλλα πολλα αλλαζουν χρωματισμο μεγαλωνοντας - το πιο βασικο ειναι οτι διαφερει η ουρα! Τωρα αν το ψαρι το εχει ο Μιχαλης 8 μηνες, ειναι χρονιαρικο .. οποτε θα πρεπει να δειχνει. Νομιζω θα χρειαστουμε λιγο καιρο για ψαξιμο ...

Παντως Οτοniclus Tiger δεν ειναι, κυττα τη συνημμενη Μιχαλη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, αν και προς το παρόν καταλήξατε στο τι δεν είναι... :blush:

Που θα μπορούσα να ψάξω περαιτέρω; Κανένα site να προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, αν και προς το παρόν καταλήξατε στο τι δεν είναι...  :blush: 

Που θα μπορούσα να ψάξω περαιτέρω; Κανένα site να προτείνετε;

3725[/snapback]

Μιχαλη εγω οτι site ηξερα τα εψαξα ... τωρα θα ψαξω να βρω αλλα. :hysterical: Αλλα μην απογοητευεσαι, η συζητηση με το τι ειναι το καθε γατοψαρο κραταει χρονια ... καθοτι το ειδος σχετικα προσφατο στην αγορα και γνωριζουμε λιγα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, αν και προς το παρόν καταλήξατε στο τι δεν είναι...  :blush: 

Που θα μπορούσα να ψάξω περαιτέρω; Κανένα site να προτείνετε;

3725[/snapback]

Μιχαλη, ρωτησα και εναν εισαγωγεα εδω, ουτε αυτος μπορει να το προσδιορισει. Μου προτεινε ομως να βαλουμε φωτο στο planet catfish με σχετικη ερωτηση. Τι λες?

(για περιπτωση που δεν εχεις τη διευθυνση προχειρη ειναι www.planetcatfish.com).

Tο ψαρι αυτο μου φαινεται για L008 Peckoltia sp.

Rain μοιαζει οντως παρα πολυ (στομα, υψος ραχιαιου πτερυγιου κτλ). Εκει που βλεπω εγω τη διαφορα ειναι το κοψιμο της ουρας (κυττα αυτο του Μιχαλη, η "ψαλιδα" της ουρας φαινεται βαθεια - ενω πχ Αqualog σελ. 37 η ουρα της Peckoltia ειναι πολυ πιο "ρηχη" στο κοψιμο). Επισης, το ψαρι του Μιχαλη εχει λευκη κοιλιτσα, η Peckoltia εχει βουλιτσες. Το planet catfish αναφερει οτι η συγκεκριμενη Peckoltia φτανει 8 εκ μηκος, το Αqualog την εχει στα 10 εκ. Αν του Μιχαλη ειναι 6 το ψαρι πρεπει τωρα να εχει διαμορφωθει σχεδον πληρως!

Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι δεν προκειται πιθανως για καποια παραλλαγη, υπαρχουν διαφορες....

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη τι εγινε τελικα, βρηκες τι ειναι το ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα τίποτα...

To μόνο που μοιάζει είναι αυτό:

http://www.planetcatfish.com/catelog/loric...ostom/643_2.php

Link to comment
Share on other sites

Alex σαν γλύφτη ονομάζουμε γενικά τα διάφορα είδη από γατόψαρα. Αυτό που ψάχνει ο Μιχάλης είναι το ακριβές είδος και η επιστημονική ονομασία.

Link to comment
Share on other sites

Alex σαν γλύφτη ονομάζουμε γενικά τα διάφορα είδη από γατόψαρα. Αυτό που ψάχνει ο Μιχάλης είναι το ακριβές είδος και η επιστημονική ονομασία.

4525[/snapback]

Γιαννη, να προσθεσω το "κακως" - Σαν γλυφτη κακως ονομαζουμε γενικως τα διαφορα ειδη απο γατοψαρα. .. Και αν δε με πιστευετε ρωτηστε και το Ηusky!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από τη σχετική αναζήτηση στα σχετικά γατοψαροφόρουμ, καταλήγω ότι πρόκειται για Cochliodon sp. L 381, το οποίο όμως ακόμα ελέγχεται, καθώς θεωρείται ότι το γατόψαρο είναι σχετικά νεαρό στην ηλικία και δεν έχει αναπτύξει πλήρως όλα του τα χαρακτηριστικά.

Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν στην αναγνώριση και ιδιαίτερα τη Μαρίνα (Caesars) που έθεσε τα σχετικά ερωτήματα στα forum που αναφέρω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

.. και ενα μεγαλο χειροκροτημα στον δικο μας ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ Husky με του οποιου τη διαγνωση (hypostomus) συμφωνησε η πλειοψηφια των γατοψαροφιλων παγκοσμιως! :blush::hysterical::blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...