Jump to content

Πόσες λάμπες και τι;


ThDam

Recommended Posts

Το Σάββατο αγόρασα το ενυδρείο προσφορά του Carrefour. Καλούτσικο φαίνεται, καλή και η τιμή του. Είναι 117 λιτ. και καθαρά υπολογίζω ότι θα μείνουν 96. Και αρχίζουν οι επεμβάσεις. Θέλω να το κάνω πυκνοφυτεμένο και να έχω και μερικά δύσκολα φυτά. Λέω να κινηθώ γύρω στο 1W ανά λίτρο. Είναι καλά ή λίγο;

Το καπάκι έχει μια λάμπα 25W, μέσα σε ένα διαφανές κουτί, προφανώς για λόγους στεγανότητας. Θα βγάλω τελείως και την λάμπα και το κουτί για να μην έχω μέσα στο καπάκι τους μετασχηματιστές και σκέφτομαι να βάλω:

Περίπτωση 1: 3 λάμπες Τ8 επί 30W. 2 στα 1000Κ και μια στα 6500Κ. Έχουν μήκος 90εκ και με παίρνει τσίμα-τσίμα.

Περίπτωση 2: 3 λάμπες Τ5 επί 39W. Tι είδους δεν ξέρω. Έχουν μήκος 85εκ και τις παίρνει πολύ άνετα. Αλλά πάω στα 1,2W ανά λίτρο.

Υπολογίζω ότι το ύψος από τον πυθμένα θα είναι γύρω στα 40εκ.

Οι απόψεις σας θα είναι εξαιρετικά πολύτιμες για μένα.

Έγινε επεξεργασία - ThDam
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή προσωπικά έχοντας δεί την διαφορά θα σου πρότεινα ΜΟΝΟ Τ5!Τα watt ανά λίτρο είναι βέβαια άλλη υπόθεση που θα εξαρτηθεί από το γενικό στήσιμο αλλά και από τα φυτά σου..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στο ίδιο ενυδρείο πρόσφατα έκανα το ίδιο και έβαλα 2Χ39 Τ5. Μία grolux και μία osram 840 - 4000k (περιμένω 860 - 6500k σύντομα ελπίζω). Τα φυτά πάνε πετώντας :blush:

Από μήκος χωράνε και οι δύο τύποι. Απλά λάβε υπόψιν ότι το ενυδρείο είναι πολύ κοντό και ο φωτισμός που σκέφτεσαι πολύ δυνατός. Προϋποθέτει απαραίτητα παροχή CO2 με μπουκάλα και ένα σωρό ζουμιά (λιπάσματα) ανά χείρας.

Διαφορετικά πάρε από τώρα ένα κλαδευτήρι για την άλγη... :hysterical:

Για την περίπτωση Τ8 3Χ30 προτείνω : Μία ροζ, μία daylight, και μία Fresh Water(Arcadia).

Για Τ5, 3Χ39 τις δύο ως άνω και μία τρίτη με κατάλληλο φάσμα για φυτά.

Νομίζω όμως ότι με 2Χ39 Τ5 ή 2 Χ 30+ 1 Χ 20 στο κέντρο Τ8 για λίγες ώρες θα είσαι οκ.

Υπάρχει και η λύση power compact αλλά λάμπες με σωστό φάσμα μόνο απέξω...

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη και Μιχάλη ευχαριστώ πολύ. ¶ρα πάμε σε Τ5, 2Χ39 μπροστά-πίσω και 1Χ24W στο κέντρο είναι καλά; Θα τις κάνω με ανεξάρτητα μπάλαστ και θα τις ανάβω με πρόγραμμα όσο προχωράει η ανάπτυξη του ενυδρείου. Λέω να βάλω και στο κέντρο Τ5 γιατί θέλω να στρώσω κάτω Hemianthus callitrichoides "cuba" και έχω διαβάσει ότι θέλει πολύ φως. Χρειάζεται οπωσδήποτε μπουκάλα; Για τα λιτρα αυτά δεν μπορεί να παίξει DIY;

Και αγορά; από internet ή από εδώ;

Έγινε επεξεργασία - ThDam
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη και Μιχάλη ευχαριστώ πολύ. ¶ρα πάμε σε Τ5, 2Χ39 μπροστά-πίσω και 1Χ24W στο κέντρο είναι καλά; Θα τις κάνω με ανεξάρτητα μπάλαστ και θα τις ανάβω με πρόγραμμα όσο προχωράει η ανάπτυξη του ενυδρείου. Λέω να βάλω και στο κέντρο Τ5 γιατί θέλω να στρώσω κάτω Hemianthus callitrichoides "cuba" και έχω διαβάσει ότι θέλει πολύ φως. Χρειάζεται οπωσδήποτε μπουκάλα; Για τα λιτρα αυτά δεν  μπορεί να παίξει DIY;

Και αγορά; από internet ή από εδώ;

3702[/snapback]

Όταν καταλήξεις στο τρόπο τοποθέτησης θα ήθελα να μου δώσεις κάποια ιδέα .

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μια και είσαι γείτονας θα τα πούμε κι από κοντά για να δεις μερικές πατέντες. Και μόλις σήμερα πέταξα κλαδέματα γ....το :blush:

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις τόσο φως, θέλεις οπωσδήποτε μπουκάλα, διαφορετικά θα αντιμετωπίσεις προβλήματα με διάφορες άλγες. Αν δεν βάλεις ψηλά φυτά που θα κόβουν το φως από τα χαμηλά, τότε μπορείς να δοκιμάσεις hemianthus ή glossostigma ή όποιο άλλο γκαζονοειδές χωρίς επιπλέον 24w στο κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις τόσο φως, θέλεις οπωσδήποτε μπουκάλα, διαφορετικά θα αντιμετωπίσεις προβλήματα με διάφορες άλγες. Αν δεν βάλεις ψηλά φυτά που θα κόβουν το φως από τα χαμηλά, τότε μπορείς να δοκιμάσεις hemianthus ή glossostigma ή όποιο άλλο γκαζονοειδές χωρίς επιπλέον 24w στο κέντρο.

3728[/snapback]

OK, ακολουθώ την συμβουλή σου Μιχάλη. :blush:

Τιμές περίπου για Τ5 στην Ελλάδα και από τι μαγαζιά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...