Jump to content

Υπόστρωμα;


ThDam

Recommended Posts

Το Σάββατο αγόρασα το ενυδρείο προσφορά του Carrefour. Καλούτσικο φαίνεται, καλή και η τιμή του. Είναι 117 λιτ. και καθαρά υπολογίζω ότι θα μείνουν 96. Και αρχίζουν οι επεμβάσεις. Θέλω να το κάνω πυκνοφυτεμένο, άρα θα χρειαστώ υπότρωμα. Τι υπόστρωμα προτείνετε; Και από πάνω; λεπτόκοκο χαλίκι ή άμμο;

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα της JBL είναι μιά οικονομική λύση η οποία με ένα λεπτό χαλαζιακό χαλίκι από πάνω θα είναι ΟΚ για αρκετά αλλά και δύσκολα φυτά! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, για χαρά και συγχαρητήρια για το βραβείο . Πάρα πολύ καλή δουλειά. Εάν σου αρέσουν τα πυκνοφυτεμένα δες το παρακάτω site:

http://www.aquabotanic.com/gallery.htm

Το ίδιο ενυδρείο έχω πάρει και εγώ, εδώ και 20 μέρες περίπου. Το έστησα βιαστικά (το προηγούμενο που είχα άρχισε να τρέχει και έπρεπε να το αλλάξω γρήγορα), αλλά

πηγαίνει καλά και το έχω αφήσει. Δεν μου αρέσει όμως το στήσιμο του χώρου μέσα και θέλω να το αλλάξω. Θέλω να το κάνω φυτεμένο αλλά όχι πυκνό. Είδα την παρακάτω ιδέα και μου άρεσε.

post-194-1130713379_thumb.jpg

Η κατάσταση που είναι τώρα είναι η εξής :

post-194-1130713474_thumb.jpg

Ελπίζω να έχουν ανέβει σωστά η φωτό

Καμία σχέση!!!!.

Με ανησυχούν ορισμένα πραγματάκια με το συγκεκριμένο ενυδρείο.

Α. Δεν έχει κόντρες :blush:

Β. Δεν βρίσκω παρόμοιο μηχανισμό για δεύτερη λάμπα (Θέση για τη λάμπα με το starter μαζί σε οριζόντια διάταξη. Αυτές που βρήκα στο εμπόριο είναι οι κλασσικές και μάλλον θα ακουμπάει η λάμπα στο πλαστικό κάλυμμα.) :hysterical:

Γ. Η έξοδος του εσωτερικού φίλτρου άλλα και του εξωτερικού που έχω βάλει είναι στην επιφάνεια του νερού και δημιουργούν μεγάλη ανατάραξη. Νομίζω πως δεν θα βοηθήσει το CO2. Αυτό όμως κάπως θα λυθεί.

Όσων αφορά στο υπόστρωμα, στο 350lt ενυδρείο που έχω, χρησιμοποίησα , υπόστρωμα JBL Aqua Basis plus. Δεν χρησιμοποιώ CO2 (ακόμα), μόνο μία φορά την εβδομάδα FLOURISH seachem και FLOURISH tablets seachem μόλις τα φύτεψα (περίπου 2 μήνες πριν) και η ανάπτυξη είναι θεαματική σε βαθμό να έχω πρόβλημα με κάποια φυτά ( ετοιμάζω σχετικό post μέσα στη μέρα). Νομίζω πως κάνει καλή δουλειά.

Παρόλα αυτά δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε αληθινά φυτά.

Αυτά προς το παρόν.

Θα ήθελα τη γνώμη σου για το συγκεκριμένο ενυδρείο, και τη βοήθειά – εμπειρία σου στο θέμα των φυτών.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ενυδρείο έχω πάρει και εγώ, εδώ και 20 μέρες περίπου. Το έστησα βιαστικά (το προηγούμενο που είχα άρχισε να τρέχει και έπρεπε να το αλλάξω γρήγορα), αλλά

πηγαίνει καλά και το έχω αφήσει. Δεν μου αρέσει όμως το στήσιμο του χώρου μέσα και θέλω να το αλλάξω. Θέλω να το κάνω φυτεμένο αλλά όχι πυκνό. Είδα την παρακάτω ιδέα και μου άρεσε.

Καμία σχέση!!!!.

Με ανησυχούν ορισμένα πραγματάκια με το συγκεκριμένο ενυδρείο.

Α. Δεν έχει κόντρες  :blush:

Β. Δεν βρίσκω παρόμοιο μηχανισμό για δεύτερη λάμπα (Θέση για τη λάμπα με το starter μαζί σε οριζόντια διάταξη. Αυτές που βρήκα στο εμπόριο είναι οι κλασσικές και μάλλον θα ακουμπάει η λάμπα στο πλαστικό κάλυμμα.)  :hysterical:

Γ. Η έξοδος του εσωτερικού φίλτρου άλλα και του εξωτερικού που έχω βάλει είναι στην επιφάνεια του νερού και  δημιουργούν μεγάλη ανατάραξη. Νομίζω πως δεν θα βοηθήσει το CO2. Αυτό όμως κάπως θα λυθεί.

Όσων αφορά στο υπόστρωμα, στο 350lt  ενυδρείο που έχω, χρησιμοποίησα , υπόστρωμα JBL Aqua Basis plus. Δεν χρησιμοποιώ CO2 (ακόμα), μόνο μία φορά την εβδομάδα FLOURISH seachem και  FLOURISH tablets seachem μόλις τα φύτεψα (περίπου 2 μήνες πριν) και η ανάπτυξη είναι θεαματική σε βαθμό να έχω πρόβλημα με κάποια φυτά ( ετοιμάζω σχετικό post μέσα στη μέρα). Νομίζω πως κάνει καλή δουλειά.

Παρόλα αυτά δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε αληθινά φυτά.

Αυτά προς το παρόν.

Θα ήθελα τη γνώμη σου για το συγκεκριμένο ενυδρείο, και τη βοήθειά – εμπειρία σου στο θέμα των φυτών.

Ευχαριστώ

3709[/snapback]

Τα δύο κάθετα πλαστικά που βλέπεις όταν ανοίγεις το καπάκι, υποτίθεται ότι είναι κόντρες. Δεν ξέρω αν είναι κατάλληλες, αλλά το ίδιο ενυδρείο έχουν πάρει πολλοί συνχομπίστες και δεν έχει ακουστεί κανένα πρόβλημα.

Εάν θελήσεις να κρατήσεις την ήδη υπάρχουσα κατασκευή για τις λάμπες και απλά να προσθέσεις μια δεύτερη, θα ζητήσεις από κατάστημα ηλεκτρολογικών 2 ντουί στήριξης και θα πρέπει να ανοίξεις τρύπες και να τα στερεώσεις με βίδες περαστές. Τό ίδιο θα κάνεις και για το μπάλαστ και για το στάρτερ. Ίδιο μηχανισμό δεν θα βρεις. Έχε υπ' όψιν σου ότι αυτό το διαφανές κουτί το έχουν βάλει για λόγους αδιαβροχοποίησης, αλλά από τα άλατα σύντομα θα θολώσει, θέλει πολύ συχνά καθάρισμα.

Εγώ θα βγάλω όλη την κατασκευή και θα προσθέσω καινούριες λάμπες κρεμαστές από το καπάκι. Επίσης μπάλαστ και στάρτερ θα βγούν απ' έξω, οπότε δεν θα έχω και την θερμότητά τους μέσα στο ενυδρείο.

Τα φυτά που στρώνονται σαν χαλί στο ενυδρείο θέλουν πολύ φως και αν κρατήσεις αυτές τις λάμπες, δηλ. 2Χ24W θα είσαι περίπου στα 0,5W ανά λίτρο. Πιστεύω ότι είναι οριακά.

Το θέμα της ανατάραξης μπορείς να το λύσεις ρυθμίζοντας την γωνία εξόδου του εξωτερικού φίλτρου ή κατεβάζοντάς την πιο χαμηλά. Για το εσωτερικό θα μειώσεις την την ισχύ της ροής στην αντλία. Την στιγμή που έχεις αρκετά φυτά δεν χρειάζεσαι την ανατάραξη της επιφάνειας για οξυγόνωση του νερού γιατί παράγουν αρκετό οξυγόνο τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το συγκεκριμένο ενυδρείο ένα χρόνο και το ότι δεν έχει κόντρες δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα προς το παρόν τουλάχιστον, μάλλον γιατί είναι αρκετά κοντό. Τα δύο πλαστικά που έχει είναι για τις στρεβλώσεις του καπακιού. Δεν είναι κόντρες. Αν πάλι είσαι κάπως ανήσυχος σχετικά μπορείς να προσθέσεις κόντρες...

Παρόμοιος μηχανισμός δεν χρειάζεται. Έχει μία λάμπα 25w (75cm). Προκειμένου να βάλεις άλλη μία απλά θα πάρεις ένα μετασχηματιστή μεγάλύτερο από 1Χ25 (1Χ32 νομίζω) βάση για στάρτερ, καλώδιο και δύο ντουί στενά που θα σφηνώσουν στις πλαστικές βάσεις που έχει και πατάνε τα άλλα δύο ντουί που έχει. Το στάρτερ θα είναι μέσα το κουτί και ο μετασχηματιστής απέξω στο έπιπλο σε μονωμένο κουτί που θα αερίζεται. Προσοχή στο ρεύμα!!!. Αν χρειαστείς κάτι επιπλέον, στη διαθεσή σου.

Την έξοδο του φίλτρου άστην να χτυπάει στη επιφάνεια μέχρι να βάλεις αρκετά φυτά και CO2 (diy ή μπουκάλα).

Το jbl είναι λεπτόκοκκο; Θα πρότεινα ανεπιφύλακτα flourite της seachem αλλά μόνο για φυτά με μεγάλες ρίζες. Για γκαζονοειδή φυτά με μικρές ρίζεις δυσκολεύει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το jbl είναι λεπτόκοκκο; Θα πρότεινα ανεπιφύλακτα flourite της seachem αλλά μόνο για φυτά με μεγάλες ρίζες. Για γκαζονοειδή φυτά με μικρές ρίζεις δυσκολεύει πολύ.

3731[/snapback]

Το υπόστρωμα JBL Aqua Basis plus είναι στο μέγεθος χοντρής άμμου και σε περίπτωση που τελικά καταλήξω σε aquascape με χλωροτάπητα το flourite είναι πολύ χοντρό και δε θα βόλευε. Αυτή τη στιγμή δεν έχω υπόστρωμα, μόνο ιδικό πορώδες χαλίκι (δεν θυμάμαι μάρκα) πολύ ελαφρύ. Βοηθάει την ανάπτυξη των ριζών των φυτών , αλλά δεν συγκρατεί καθόλου τα φυτά.

Με αφορμή αυτή τη νέα απόπειρα έψαξα στο internet για τη μέθοδο του θερμαινόμενου υποστρώματος και βρήκα αρκετά άρθρα υπέρ. Καμία πρόταση από προσωπική εμπειρία;

Αν τελικά καταλήξω σε χλωροτάπητα, είναι εύκολη η συντήρησή του; Υπολείμματα από τροφές τι γίνονται; Τα γατόψαρα μπορούν να «δουλέψουν» άνετα;

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Saridakis
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή δεν έχω υπόστρωμα, μόνο ιδικό πορώδες χαλίκι (δεν θυμάμαι μάρκα) πολύ ελαφρύ. Βοηθάει την ανάπτυξη των ριζών των φυτών , αλλά δεν συγκρατεί καθόλου τα φυτά.

3815[/snapback]

Φίλε saridakis καλημέρα,

λέγοντας ειδικό πορώδες χαλίκι μήπως εννοείς λάβα? Γιατί εγώ δυστυχώς έχω τέτοια στο ενυδρείο μου και έχει κάποια κατά. Βοηθάει μεν στην ανάπτυξη των ριζών των φυτών, γιατί πιάνονται πάνω της οι ρίζες, αλλά: 1.είναι πολύ ελαφριά με αποτέλεσμα να μην μπορώ να φυτέψω γκαζονάκι - έρχεται όλο πάνω, 2.όταν πιάσει μάκα από τα κατάλοιπα των ψαριών δεν καθαρίζεται εύκολα γιατί γίνεται μια μπάλα, 3.τραυματίζονται τα μουστάκια από τα γατόψαρα τα οποία συνέχεια σκάβουν για να βρουν τροφή.

Θα σου πρότεινα να την αναμίξεις με ένα ακόμα είδος χαλικιού πιο βαρύ αλλά και κατάλληλο ώστε τα γατόψαρα (αν έχεις) να μην τραυματίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε saridakis καλημέρα,

λέγοντας ειδικό πορώδες χαλίκι μήπως εννοείς λάβα? Γιατί εγώ δυστυχώς έχω τέτοια στο ενυδρείο μου και έχει κάποια κατά. Βοηθάει μεν στην ανάπτυξη των ριζών των φυτών, γιατί πιάνονται πάνω της οι ρίζες, αλλά: 1.είναι πολύ ελαφριά με αποτέλεσμα να μην μπορώ να φυτέψω γκαζονάκι - έρχεται όλο πάνω, 2.όταν πιάσει μάκα από τα κατάλοιπα των ψαριών δεν καθαρίζεται εύκολα γιατί γίνεται μια μπάλα, 3.τραυματίζονται τα μουστάκια από τα γατόψαρα τα οποία συνέχεια σκάβουν για να βρουν τροφή.

Θα σου πρότεινα να την αναμίξεις με ένα ακόμα είδος χαλικιού πιο βαρύ αλλά και κατάλληλο ώστε τα γατόψαρα (αν έχεις) να μην τραυματίζονται.

3823[/snapback]

Φίλε Istellas καλημέρα και σε σένα,

Ανεβάζω δύο φωτογραφίες του υποστρώματος και ελπίζω να είναι αρκετά ευκρινές. Πάντως, από την περιγραφή σου νομίζω πως μπορεί κα είναι λάβα.

post-194-1130835517_thumb.jpg

post-194-1130835569_thumb.jpg

Είδα και στα δύο ενυδρεία σου (Παρεμπιπτόντως, το site πάρα πολύ καλό :blush: ) ότι χρησιμοποιείς φυτά ικανά για χλωροτάπητα:

1. Vesicularia dubyana (java moss)

2. Lilaleopsis brasiliensis

Αυτά υπάρχουν στα γνωστά γλαστράκια; Εάν ναί, τα χωρίζεις και τα φυτεύεις σε διάφορα σημεία; Παρατήρησα στη πορεία κατασκευής του 30lt ενυδρείου σου, ότι αναπτύσσονται εντυπωσιακά γρήγορα. Σε τι τιμή, που κυμαίνονται ;

Link to comment
Share on other sites

Από τις φωτό σου, μπορώ να πω με σιγουριά ότι πρόκειται για υπόστρωμα λάβας. Έχω ακριβώς την ίδια στο μεγάλο ενυδρείο μου.

Αυτό που δεν είναι ευκρινές στο site μου είναι ότι μεταφύτεψα την Lilaleopsis brasiliensis στο μικρό που έχει ψηλό χαλίκι για υπόστρωμα, κι αυτό γιατί στο μεγάλο δεν καθόταν με τίποτα. Την φύτευα και κάθε 2-3 μέρες ερχόταν στην επιφάνεια από τα γατόψαρα που ψάχναν για τροφή. H Lilaleopsis brasiliensis θα τη βρεις στα γνωστά γλαστράκια. Εγώ απλά έβγαλα το γλαστράκι και τον πετροβάμβακα (όσο γινόταν χωρίς να καταστρέψω τις ρίζες) και και τη φύτεψα. Θέλει καλό φωτισμό και "προχωράει" με δρομείς. Καλό είναι να πάρεις μερικά γλαστράκια και να τα φυτέψεις σχετικά κοντά. Έτσι θα πυκνώσει πιο γρήγορα. Γνώμη μου είναι να μην προσπαθήσεις να χωρίσεις το κάθε γλαστράκι σε περισσότερα γιατί οι ρίζες είναι συνήθως μπλεγμένες. Η τιμή που κυμαίνεται είναι γύρω στα 6 ευρώ (εγώ τόσο το πήρα).

Όσο αφορά την java moss αυτή είναι φθηνότερη (γύρω στα 3) και δεν φυτεύεται. Δεν είναι καν σε γλαστράκι (την παίρνεις χύμα :blush: ). Απλά θέλει καλό δέσιμο με μια πετονιά πάνω σε κομμάτι ξύλου, πέτρας... και θα αρχίσει να πλώνει από μόνη της. Δέσιμο χρειάζεται αλλιώς θα φεύγουν κομματάκια της και θα σου βουλώνουν τα φίλτρα.

Στο μικρό ενυδρείο έχω ένα γλαστράκι Lilaleopsis brasiliensis και τα υπόλοιπα μικρά είναι Eleocharis "parvula" (τα μικρούλια που φαίνονται), τα οποία δεν ξέρω αν έχουν πιάσει ακόμα.

Αυτά για την ώρα, ότι άλλο θες πες μου.

Υ.Γ. Thanx για τα σχόλια για το site μου. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...