Jump to content

Πως Να Φτιάξετε Ένα Κήπο Στη Γυάλα


Recommended Posts

Από τότε που έστησα το πρώτο μου ενυδρείο αναρωτιόμουν τί να την κάνω την γυάλα που μου περίσσεψε. Ήξερα πως δεν μπορούσα να βάλω κανένα ζωντανό και σκεφτόμουν αν θα μπορούσα να βάλω μόνο φυτά. Αλλά θα είχα πρόβλημα καθώς δεν θα μπορούσα να την εξοπλίσω με ό,τι είναι απαραίτητο για τα φυτά. Έπειτα σκέφτηκα να την κάνω γλάστρα, αλλά που θα πήγαινε το νερό από το πότισμα; Μέχρι που βρήκα αυτό εδώ:

Πως να φτιάξετε ένα Κήπο στη Γυάλα

Θα διαβάσω ξανά το άρθρο, θα δω τι φυτά μπορώ να βάλω και στο τέλος θα το δοκιμάσω κι εγώ! :)

Μήπως έχετε κάποια άλλη ιδέα σχετικά με το τι θα μπορούσα να κάνω τη γυάλα που μου έμεινε; :detective2:

Link to comment
Share on other sites

Για ξεκινα και δινε συνεχεια υλικο φωτογραφικο αλλα και τεχνικο! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ακόμη ένα σχετικό άρθρο!

http://www.smallthings.gr/ένας-μικρόκηπος-μέσα-στη-γυάλα/#.UiuldOUrrSg

Πρώτα θα μελετήσω, έπειτα θα αγοράσω ό,τι χρειάζομαι και στο τέλος θα το στήσω.

Εννοείται πως θα ανεβάσω φωτογραφίες. :)

Link to comment
Share on other sites

Η γυάλα που κάποτε φιλοξενούσε δύο χρυσόψαρα έγινε ένας μίνι κήπος με παχύφυτα!

801142.jpg

Πώς το έκανα:

Στον πάτο κράτησα το χαλίκι που είχα στο 25λιτρο ενυδρείο πριν βάλω το μονομάχο.

781584.jpg

Τα πλαστικά φυτά που είχα αγοράσει μαζί με τη γυάλα επίσης δεν πήγαν χαμένα, έγιναν διακοσμητικά στο μπάνιο!

792134.jpg

Πρόσθεσα ελαφρόπετρα η οποία απορροφά το νερό και την ανακάτεψα με το χαλίκι. Αυτά θα βοηθήσουν στην αποστράγγιση του νερού, μιας και δεν έχουμε τρύπες και πιατάκι.

945004.jpg

Κράτησα λίγο χαλίκι μήπως ήθελα να το χρησιμοποιήσω για διακόσμηση στο τέλος.

230680.jpg

Στο πρώτο φυτώριο που πήγα δεν είχαν παχύφυτα και μου έδωσαν αυτά τα φυτά εσωτερικού χώρου. Είναι εξίσου όμορφα, αλλά προτίμησα τα παχύφυτα γιατί νομίζω είναι πιο ανθεκτικά για τη γυάλα και δίνουν περισσότερο την αίσθηση ενός μίνι κήπου, σε αντίθεση με αυτά που θα έδιναν την αίσθηση μίας γυάλας-γλάστρας. Κάπου θα τα βολέψω και αυτά, όμορφα είναι!

931157.jpg

Στη συνέχεια πρόσθεσα χώμα. Μου αρέσει που φαίνονται οι στρώσεις μέσα στη γυάλα, είναι σαν γλυκό!

873324.jpg

Έπειτα πρόσθεσα περλίτη, ο οποίος επίσης απορροφά νερό και ισορροπεί το ph στο χώμα. Μπορεί να μπει ως υπόστρωμα πριν το χώμα ή ανακατεμένος με το χώμα. Επέλεξα να τον ανακατέψω με το χώμα, μιας και έβαλα ήδη άλλο υπόστρωμα.

169302.jpg

Διάλειμμα για junk food! Την Κυριακή δεν μαγειρεύουμε, έχουμε ρεπό! :P

172839.jpg

Πρόσθεσα άλλο λίγο χώμα και έκανα μία "πρόβα" τοποθετώντας τα φυτά με τα γλαστράκια τους μέσα στη γυάλα για να δω πως είναι καλύτερα να τα βάλω. Μόλις κατέληξα στην μορφή του μίνι κήπου άρχισα να τα μεταφυτεύω ένα ένα βγάζοντάς τα από το γλαστράκι. Χρησιμοποίησα το ίδιο το γλαστράκι ως οδηγό για να ανοίξω την τρύπα και το χέρι μου ως... τρυπάνι! Αρχικά τοποθέτησα τα πιο κοντά φυτά στην περίμετρο και άφησα για το τέλος το ψηλότερο φυτό στο κέντρο. Ευτυχώς το άνοιγμα της γυάλας είναι μεγάλο και δεν δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα στην φύτευσή τους. Προσοχή αν κάποιο φυτό έχει αγκάθια, εμένα με τσίμπησε ένα με μυτερά φύλλα!

4012.jpg

Ένα ελαφρύ "πότισμα" με ψεκαστήρι και είναι έτοιμος ο μίνι κήπος! Άφησα απόσταση μεταξύ των φυτών γιατί υπολογίζω ότι θα μεγαλώσουν.

533253.jpg

Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με τέτοιου είδους φυτά, θα τα παρακολουθώ ώστε να μην τα αφήνω να στεγνώνουν αλλά κυρίως να μην τα ποτίζω υπερβολικά γιατί υπάρχει ο κίνδυνος ανάπτυξης μυκήτων.

Ας βγάλουμε λοιπόν τα ψάρια από τις γυάλες και ας βάλουμε φυτά! :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο..Το έχω κάνει εδώ και καιρό με φυτά εσωτερικού χώρου..και κοσμεί το καθιστικό...Είναι πολύ όμορφη λύση...αλλα θέλει προσοχή στο πότισμα..Λίγο νερό (με ψεκαστίρι)..πολύ συχνά..(κάθε 2 ημερες)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ! :)

Είναι πολύ εύκολο και υπάρχουν και παραλλαγές, δεν είναι ανάγκη να γίνει με τόσα υλικά όσα έβαλα εγώ.

Μπορεί να γίνει:

1. με ελαφρόπετρες και χώμα

2. με περλίτη και χώμα

3. με λέκκα (άργιλος σε μπιλάκια-είναι το πιο όμορφο αισθητικά για γυάλινες γλάστρες) ή φλοιό και το γλαστράκι με το χώμα του

Υ.Γ. Δεν ήξερα ότι θέλει ψέκασμα τόσο συχνά, σ'ευχαριστώ πολύ! ;)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ! :)

Είναι πολύ εύκολο και υπάρχουν και παραλλαγές, δεν είναι ανάγκη να γίνει με τόσα υλικά όσα έβαλα εγώ.

Μπορεί να γίνει:

1. με ελαφρόπετρες και χώμα

2. με περλίτη και χώμα

3. με λέκκα (άργιλος σε μπιλάκια-είναι το πιο όμορφο αισθητικά για γυάλινες γλάστρες) ή φλοιό και το γλαστράκι με το χώμα του

Υ.Γ. Δεν ήξερα ότι θέλει ψέκασμα τόσο συχνά, σ'ευχαριστώ πολύ! ;)

Τα παχύφυτα δεν νομίζω οτι θέλουν τόσο συχνά πότισμα....αναφερόμουν στα εσωτερικού χώρου...Γενικά το πότισμα το εκτιμάς αναλογα με το πόσο συχνά στεγνώνει το χώμα...εξάλου τα παχύφυτα δεν εχουν μεγάλες απαιτήσεις και ανέχονται και περιόδους ξηρασίας...Επομένως λιγότερο αγχος...

Link to comment
Share on other sites

Τα παχύφυτα πρέπει να ποτίζονται μόνο όταν το χώμα είναι στεγνό, και φυσικά περισσότερο έχουν ανάγκη το καλοκαίρι και λιγότερο το χειμώνα. Αυτά που εχουν χνούδι η λεπτά αγκαθάκια δεν πρέπει στο πότισμα να βρέχονται τα φύλλα τους. Επίσης καλό είναι όταν πρέπει να τα ποτίζουμε, η ποσότητα του νερού να είναι τόση ώστε να προχωρά στις ρίζες και να μην μένει μόνο στην επιφάνεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα παχύφυτα δεν νομίζω οτι θέλουν τόσο συχνά πότισμα....αναφερόμουν στα εσωτερικού χώρου...Γενικά το πότισμα το εκτιμάς αναλογα με το πόσο συχνά στεγνώνει το χώμα...εξάλου τα παχύφυτα δεν εχουν μεγάλες απαιτήσεις και ανέχονται και περιόδους ξηρασίας...Επομένως λιγότερο αγχος...

Τα παχύφυτα πρέπει να ποτίζονται μόνο όταν το χώμα είναι στεγνό, και φυσικά περισσότερο έχουν ανάγκη το καλοκαίρι και λιγότερο το χειμώνα. Αυτά που εχουν χνούδι η λεπτά αγκαθάκια δεν πρέπει στο πότισμα να βρέχονται τα φύλλα τους. Επίσης καλό είναι όταν πρέπει να τα ποτίζουμε, η ποσότητα του νερού να είναι τόση ώστε να προχωρά στις ρίζες και να μην μένει μόνο στην επιφάνεια. :)

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

:bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...