Jump to content

Εντερικα Σε Δισκους-Εχω Απηυδήσει


dikaios

Recommended Posts

Εχω κανει τα παντα και εχουν ξανα εντερικα!!!Τι θα γινει πραγματικα με αυτην την κωλοαρρωστια..Εχω δοκιμασει ολα τα φαρμακα-ολες τις θερμοκρασιες και οτι ειναι δυνατον!Υπαρχει καποιος που εκανε κατι και ησυχασε???Το μονο φαρμακο που δεν εχω δοκιμασει ειναι της Seachem!Καμια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικά συμπτώματα : Ανορεξία, απομόνωση και λευκά κόπρανα?

Link to comment
Share on other sites

Απομόνωση Σπανια- λευκα κοπρανα θα έλεγα οτι είναι το κυριο σύμπτωμα..

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου τα έχω συμπληρωσει άπειρες φορες.όλες οι τιμες μου είναι φυσιολογικές .να φανταστεις κανω 50% αλλαγη μια φορα την εβδομαδα και εχω σταθερο ph 6.8.έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα απο φάρμακα flagellol της sera την σειρα pro επίσης της esha το hexamita flaggyl της κάψουλες με τις αναλογίες που γράφεται στο φόρουμ(μέσα στο νερό απευθείας η στην τροφή) και επίσης στην τελευταία θεραπεία χρησιμοποιησα και καραντινα και ανεβασα και 35 βαθμούς για 5 μέρες στα ψάρια .η τελευταια συγκεκριμένα θεραπεία είχε 3 μέρες flaggelol και μετα αλλες τρεις μέρες. Flaggil με σταδιακή αύξηση και μείωση της θερμοκρασίας όπως υποδυκνιειται σε θέμα εδω μεσα..Το θέμα ειναι οτι έχω διαβάσει τα παντα και έχω κανει και τα παντα.αλλά το πρόβλημα δεν έφυγε ποτε μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Τι τροφη ταιζεις; Μπορει το προβλημα να εντοπιζεται εκει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ταιζω όλη τη σειρά της tropical για δίσκους (τρεις διαφορετικες)εννοείται και σπυρουλινα(4η).Αν θες μπορω να σου γράψω και τα προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χρειαζεται! Μηπως να εκανες μια αλλαγη στην τροφη; Αφου τα εχεις δοκιμασει ολα δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις κι αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κανει...άστα.έχω τρελαθεί με αυτά τα ψάρια.τα προσεχείς δεν τα προσεχεις το ίδιο..Με την θεραπεία καμια γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Δεν δινω κατεψυγμενη,μονο σε καμια θεραπεια με το flaggyl αλλα δεν την τρωνε γιατι μαλλον δεν τους αρεσει το φαρμακο..Μαλλον..

Link to comment
Share on other sites

Θα το πάρω.Δηλαδή εκανα λάθος που εβαζα της ιδιας εταιρίας το flagellol?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τώρα πιστεύεις οτι πετύχαμε ;

Δεν γίνετε διαφορετικά η διάγνωση σε αυτές τις περιπτώσεις .

Εκτός και εάν το πήγαινες για εξετάσεις ............. και δεν θα το ξανάβλεπες .

Δοκίμασε το εσύ και θα δούμε .

Πρόσεξε τη δοσολογία και το τρόπο χρήσης .

Εγώ προτιμώ τα μπάνια .

Link to comment
Share on other sites

Oταν λες προτιμας τα μπανια??Να δοκιμασω και τα δυο μαζι ?Αυτο που ειπες και το flagellol?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το θέμα, έχω μία ένσταση σε όλα αυτά περί χορηγίας φαρμάκων, αλλά τι να κάνεις αισθάνεσαι ότι πρέπει να δράσεις.

Ερώτηση εφόσον το "γιάτρεψες" μία φορά με μία μέθοδο γιατί αλλάζεις μεθόδους? πρέπει να βρεις τι προκαλεί το σύμπτωμα και όχι με πόσες διαφορετικές θεραπείες μπορείς να το "γιατρέψεις" δεν είναι εμβόλιο οι θεραπείες, το ότι το "γιάτρεψες" μία φορά δεν σημαίνει τέλος.

Δοκίμασε να καθαρίσεις τα φίλτρα σου

Link to comment
Share on other sites

Oταν λες προτιμας τα μπανια??Να δοκιμασω και τα δυο μαζι ?Αυτο που ειπες και το flagellol?

Αφού είπες οτι το δοκίμασες και δεν έκανε δουλειά .

Και τα δύο μαζί ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ !!!

σιαμεζος συμβαίνουν άλλα πράγματα στους δίσκους , διάβασε πρώτα .

Link to comment
Share on other sites

Πιθανολογω οτι δεν τους γιατρεψα ποτε.τώρα τι να πω...είναι περίεργα πλάσματα οι δισκοι .τα φίλτρα μου τα καθαρίζω μια φορά το μηνα το βιολογικό μου και το χημικό μου μια φορά τημ εβδομάδα. Για τις αλλαγές είπα...θεωρωβοτι ζουν σε άψογες συνθήκες.όσο για τον φιλο Σταματη-δεν σε αμφισβητω παρεξηγησες το ύφος απλα Ρώτησα και για τα δυο μαζί αν είναι καλυτερα..Με τα μπάνια τελικά τι εννοεις;;Το φάρμακο το Παρηγγειλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dimitrios Τα ψάρια δείχνουν καλά.το ενα έχει αδυνατησει θεωρώ και το άλλο λίγο.τα αλλά δυο δείχνουν υγιεστατα.Εξάλλου τρώνε όλα όπως είπα.

Link to comment
Share on other sites

Dimitrios Τα ψάρια δείχνουν καλά.το ενα έχει αδυνατησει θεωρώ και το άλλο λίγο.τα αλλά δυο δείχνουν υγιεστατα.Εξάλλου τρώνε όλα όπως είπα.

Ποσο καιρο εχεις θεμα με ασθενεια στο ενυδρειο;Προβλημα που δεν λυθηκε και ομως τα ψαρια εχουν αδυνατισει απο λιγο εως καθολου,παραξενο,πρωτα εκει θα τους χτυπαγε.Αν θεωρησουμε(και δεν εχω λογο να σε αμφισβητησω) εγινε σωστα η θεραπεια,τοτε θα πρεπει να πας σε νεα θεραπεια με αλλο φαρμακο.Θα ακολουθουσα αυτο που σου προτεινε ο Σταματης.Και ισως καλο θα ηταν να δουμε τωρινες φωτο των ψαριων και του προβληματος,πεστο απλα περιεργεια. :)

Link to comment
Share on other sites

οσο μπορω να δω απο τις φωτος,βλεπω αδυνατισμενους και γεματους στρες δισκους.

βαλε μια πανοραμικη φωτο του ενυδρειου.σκιερα σημεια-κρυψωνες υπαρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Κατσε αυτοι οι δυο δεν ειναι οι αδυνατοι!Οι αλλοι δυο που δεν τους εχει οι φωτο ειναι οι πιο αδυνατοι...Οσο για το στρες δεν ειναι συνεχεια ετσι..Αν και ο μεγαλος μαλλον απο αυτη την αρρωστια τωρα τελευταια εχει πιο συχνα αυτες της μπαρες.Για τα κοπρανα εχουμε να πουμε κατι?

Link to comment
Share on other sites

οκ.ειπα οτι ειδα.

παρτα ενα-ενα και με καθαρο μυαλο.

οι παραγοντες δεν ειναι λιγοι μεχρι να βρεθει τι φταιει.

μπορουμε να δουμε μια πανοραμικη φωτο το ενυδρειο?

ισως χρειαζεται να απορριπτουμε μια μια τις περιπτωσεις.ισως δεν ειχες θεμα αρρωστειας αλλα συνδιασμο περιπτωσεων.στρες μαζι με καποιο παρασιτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...