Jump to content

Εντερικα Σε Δισκους-Εχω Απηυδήσει


dikaios

Recommended Posts

δικαιε 50% την εβδομαδα ειναι λιγο πιστευω αλλα πες μου αυτα τα λευκα κοπρανα πανε στο χαλικι σου ή κανεις σκουπα βυθου καθημερινα?

Link to comment
Share on other sites

οπως το φοβομουν.

εχεις ελαχιστες κρυψωνες και λιγα λιτρα για τοσα ψαρια.αυτο απο μονο του δημιουργει ανασφαλεια στους δισκους με αποτελεσμα να χανεις τον υπνο σου απο τα προβληματα που οπως λες δεν τελειωνουν.

αυτη ειναι η γνωμη μου και μην το ψαχνεις περισσοτερο για αρρωστειες κλπ.

το περιβαλλον ειναι που φταιει και δεν προκειται να ησυχασεις αν δεν αλλαξεις δραστικα καποια πραγματα(αλλαγη συνθεσης?μειωση αριθμου ψαριων?εντελως αλλο σεταπ?).εσυ αποφασιζεις.

παντως αν μεινει ετσι το ενυδρειο,πιστεψε με δεν θα ησυχασεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η αλλαγη νερου ειναι με γνώμονα τις τιμες που περνω απο τα τεστ..Οταν κανω την αλλαγη εχω 15ppm ΝΟ3-0ppm ΝΟ2-0,001ppm PO4-0ppm NH4!Oι συνθηκες θεωρω ειναι πολυ καλες.Σκουπα βαζω καθε δυο εβδομαδες.Θεωρω οτι ειναι και υπερβολη...Τωρα αυτα τα κοπρανα δεν ειναι εκδηλωση μιας ασθενειας η κανω λαθος?Οσο για τα εντερικα αν ειναι θεμα το setup δεν ειμαι σιγουρος χωρις να θελω να σε αμφισβητήσω αλλα και αλλα παιδια με παρα πολλα λιτρα και αλλο setup- εχουν ακριβως το ιδιο προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα,,,,τα εντερικα ειναι ενα θεματακι για τους κατοχους δισκων και ειδικα για αρχαριους....μου εχει συμβει καποιες φορες κατα την διαρκεια μεγαλωματος των δισκων μου...ολες αντιμετωπιστηκαν με σταδιακη αυξηση θερμοκρασιας και σταδιακο κατεβασμα,,,επισης δοκιμασα ταυτοχρονα και λιγο φλατζυλ στο φαγητο τους με ικανοποιητικα αποτελεσματα,,,,αυτο ομως που ειδα οτι τους ''εγιανε'' ηταν η θερμοκρασια,,, για την θερμοκρασια σε 34 βαθμους τα παρασιτα που δημιουργουν αυτην την κατασταση δεν επιζουν,,,μια ,,δυο,τρεις.. την τεταρτη θα τσιμπολογησει και θα φαει,,,,,και αν οχι στην τεταρτη στην 5 η....εχε υπομονη και μην απελπιζεσαι,,,,επισης ειναι πολυ σημαντικο οι αλλαγες,,,αν εχεις 34 βαθμους και μετα την αλλαγη παει 30 τα ΄΄στελνεις΄΄ τα ψαρακια,,,,,επισης βοηθησε και το ταισμα ΜΟΝΟ με σπιρουλινα,,,,,οσο για τα κοπρανα που ειδα στις πραπανω φωτογραφιες τα βρισκω φυσιολογικα μετα απο τοση ταλαιπωρια που εχουν φααει τα ψαρακια,,,,προσπαθησε να ταιζεις μονο σπιρουλινα για μερικες μερες μεχρι να δεις τα κοπρανα τους σκουρα,,,,θελει προσπαθεια και προσοχη,,,,,,οσο για το ενυδρειο συμφωνω οτι ειναι καπως ακαταλληλο,,,....κανε κρυψωνες,,,,αυξησε κοπαδι ,,,και αν μπορεις πιο μεγαλο ενυδρειο και καλες αλλαγες,,,,καλη συνεχεια,,,,

υγ

αυτο που ειπες για την σκουπα,,,,,μην το θεωρεις υπερβολη,,,,

εχω 500 λιτρα με δεκα μικρους σχετικα δισκους bare bottom μονο με κρυψωνες απο ξυλα και κανω μερα παρα μερα η καθε 2 μερες αλλαγη και σκουπα παρολο που εχει τυχει να μεινουν και 10 μερες χωρις αλλαγη χωρις να μεταβληθουν σημαντικα οι παραμετροι του νερου....ειμαι υπερβολικος????για αλλους ναι για αλλους οχι,,,,

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί μου δίσκοι στην παρουσα φαση τρώνε όλοι.απλα βλέπω αυτή τη λεπτή βλέννα στα κόπρανα τους .δεν είναι ίδια σε ολους .άλλοι έχουν τελείως λευκή και άλλοι όπως τις παραπανω φωτο..

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η αλλαγη νερου ειναι με γνώμονα τις τιμες που περνω απο τα τεστ..Οταν κανω την αλλαγη εχω 15ppm ΝΟ3-0ppm ΝΟ2-0,001ppm PO4-0ppm NH4!Oι συνθηκες θεωρω ειναι πολυ καλες.Σκουπα βαζω καθε δυο εβδομαδες.Θεωρω οτι ειναι και υπερβολη...Τωρα αυτα τα κοπρανα δεν ειναι εκδηλωση μιας ασθενειας η κανω λαθος?Οσο για τα εντερικα αν ειναι θεμα το setup δεν ειμαι σιγουρος χωρις να θελω να σε αμφισβητήσω αλλα και αλλα παιδια με παρα πολλα λιτρα και αλλο setup- εχουν ακριβως το ιδιο προβλημα..

αν δεν αφησεις τις δικες σου θεωρίες στην ακρη σε βλεπω να εγκαταλειπεις συντομα, αφου εχεις απευδησει!

το πρωτο θεμα με εντερικα που ανοιξεσ ηταν τον μαιο, κ απο τοτε το μονο που κανεις ειναι φαρμακα, κ θεραπειες, που μαλλον διαβαζεις απλα χωρις να υπαρχει καθοδηγηση!

αληθεια εχεις ανακατεψει ποτε αυτο το χοντροκοκκο χαλικι να δεις τι θα βγαλει?

σου ζητηθηκε φωτο πανοραμικη του ενυδρειου κ ακομα δεν εβαλες!!..........

το οτι τρωνε οι δισκοι σου ειναι καλο, αλλα τα λευκα περιττωματα κ το τελικο τουσ μεγεθοσ ισως δεν ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

αφου τρωνε ολοι προς το παρων θα σου προτεινα να μην ταισεις κατεψυγμενη αλλα σπιρουλινα μεχρι να εθει στα ισα το στομαχακι τους,,,

τα ψαρακια την εχουν ακουσει απο ολα αυτα που εχεις κανει και λογικο ειναι,,,,προσπαθησε να τους παρεχεις καθαρο νερακι,,,,και ταισε αρκετη σπιρουλινα,,,,

καποια στιγμη θα φτιαξουν και τα περιττωματα τους

επι βδομαδας οταν τραισα μονο σπιρουλινα για εντερικα αρχισαν να βγαινουν πρασινα τα περιτωμματα τους,,,,

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη η παραπανω δεν ειναι πανοραμικη?Οταν λες πανοραμικη?

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει οτι Αρχες Φθινοπωρου και Ανοιξεως εχουμε προβλημα με εντερικα απο τους Δισκους.

Το τι ακριβως εχει θελει μεγαλη προσοχη ,δηλαδη παρασιτα,σκουλικια κλπ.

Εγω ριχνω προληπτικα αυτες τις περιοδους διπλη δοση ξαμιτα της εσχα.

Τωρα λυσεις για το προβλημα(οσο ειναι σε αρχικο σταδιο τοσο το καλυτερο)

1.Θερμοκρασια 34-35 ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ για 14 μερες(ο κυκλος των παρασιτων).

2.Αλλη λυση το φαρμακο που λεει ο Σταματης.

3.Αλλη λυση τριπλη δοση ξαμιτα της εσχα.

Αυτες ειναι καποιες λυσεις ισως, ανεκτες καλως απο τους Δισκους.

Δωστε σημασια στην προληψη.

Καλη τυχη στα ψαρακια σου

Πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ταιζω σπυρουλινα για μια εβδομαδα με σκόρδο και θα ρίξω και το φάρμακο που είπε ο Σταμάτης απο δεύτερα και βλέπουμε.. Τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Να ρίξεις το φάρμακο που σου είπε ο Σταμάτης , αλλα να δείς τι θα κάνεις και με τα άλλα που σου λένε τα παιδιά .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη αλλα μου εχετε πει απο το να αγορασω μεγαλυτερο ενυδρειο -μεχρι να αλλαξω την ψαροσυνθεση μου .Να ταισω με σπυρουλινα η να ριξω φαρμακο.Να ανεβασω θερμοκρασια και αλλα...Ολα δεν μπορουν να γινουν μαζι!1ον για μεγαλυτερο ενυδρειο δεν χωραει πρεπει να παω σε ιδιοκατασκευη-για ανεβασμα θερμοκρασιας πρεπει να κατεβασω την καραντινα απο το παταρι και να βαζω εναν εναν μεσα και να κανω..Το πιο απλο ειναι το φαμακο και η σπιρουλινα.Αν δεν γινει κατι θα προχωρησω σε αλλες αλλαγες και θα ξαναενημερωσω..Να ξεκαθαρισω οτι και εγω θα ηθελα μεγαλυτερο ενυδρειο ωστε να μπορω να να βαλω και περισσοτερες κρυψωνες και οσο λενε τα παιδια..Αλλα δεν γινεται προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω φίλε μου, το σύμπτωμα που βλέπεις: λευκά κόπρανα, που έχουν αυτά τα ψάρια σου ξέρεις από τι προκαλείτε και τι μπορεί να σημαίνουν?

άλλα συμπτώματα που να έχουν εμφανίσει? ώστε να διασταυρώσεις τι μπορεί να έχουν τα ψάρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν λευκα κοπρανα οπως εχω περιγραψει και εχω βαλει και φωτο.Τα δυο δεν πολυτρωνε..

Link to comment
Share on other sites

Εριξα το Sera med Professional Tremazol.Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι λεει αλλαγη το 80% σε εξι ωρες...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την θεραπεία-μετα την αλλαγή και τώρα άνθρακα.άντε να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εκανα και πολλα..Θα προχωρησω σε καραντινα και ανεβασμα της θερμοκρασιας..Καμια καινουργια ιδεα?Να κινηθω στα τετριμμένα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να ρωτήσω κάτι? Εσύ την μια μέρα είσαι κρυωμένος και μόλις πάρεις φάρμακα την άλλη είσαι περδίκι? Δεν νομίζω, μάλλον θα πρέπει να αφήσεις λίγο τα πράγματα να ηρεμήσουν κάνοντας αλλαγές νερού με καθάρισμα του βυθού 10% καθημερινά κρατώντας σχετικά ψιλή θερμοκρασία λίγο πάνω από τους τριάντα για μερικές μέρες να δεις πως θα πάει.

Έγινε επεξεργασία - Frog
Link to comment
Share on other sites

Θα ακολουθησω αυτό με την θερμοκρασία χωρίς φάρμακο απλα μέσα σε καραντίνα γιατί εχω φυτά στο κυρίως Ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό σου πρότεινα να μην ανεβάσεις την θερμοκρασία πολύ για να μην έχεις μεγάλο θέμα με τα φυτά και τα cardinal που βλέπω. Αν το κάνεις σε καραντίνα ίσως τα στρεσάρεις παραπάνω. Τώρα υποθέτω ότι το κόστος των φυτών ακόμη και να μαραθούν όλα δεν είναι και τόσο μεγάλο και μπορείς εύκολα να βρεις ενώ οι δίσκοι δεν είναι ακριβώς έτσι

Link to comment
Share on other sites

Θα ακολουθησω αυτό με την θερμοκρασία χωρίς φάρμακο απλα μέσα σε καραντίνα γιατί εχω φυτά στο κυρίως Ενυδρειο..

sorry αλλα τελικα δεν ακους αλλα ταλαιπωρεις τον εαυτο σου κ κυριως τα ψαρακια!.....κι αυτα δεν εχουν επιλογη!......εσυ εχεις!.......δεν ειναι ετσι οι δισκοι κ δεν ειναι ετσι το χομπι!

sorry κ παλι αλλα δεν θα καταφερεις κ πολλα αν το ψαρι παει σε καραντινα Ή ανεβασεις θερμοκρασια σε ενα κοινωνικο ενυδρειο με 4 ''αρρωστους'' δισκους!

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μου εχει περιοριστει σε δυο απο τους τεσσερις(οι δυο τρωνε κανονικα αλλα δεν εχω δει ακομα κοπρανα) .Αυτοι με το προβλημα-Ο ενας ειναι αδυνατος και δεν τρωει -ο αλλος ειναι κανονικος αλλα τρωει και φτυνει.Δηλαδη τι προτεινεται?Να μην χρησιμοποιησω καραντινα ωστε να τους παρακολουθησω απο κοντα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...