Jump to content

Ποιότητα Τροφών Με Την Πάροδο Του Καιρού


Safarpn

Recommended Posts

Καλησπέρα. Η ερώτησή μου ειναι η εξής: οι τροφές που χρησιμοποιούμε και ενώ ακόμα δεν έχουν λήξει, χάνουν τα θρεπτικά τους συστατικά και τις λοιπές χρήσιμες ουσίες που προσφέρουν στα ψάρια μας οσο περνάει ο καιρός και η συσκευασία ανοιγοκλείνει συνέχεια; Θέλουν αλλαγή μετα απο κάποιο διάστημα; Για παράδειγμα έχω μια συσκευασία flakes απο τον Απρίλιο και δεν έχει τελειώσει. Να τη σουτάρω και να πάρω άλλη ή ακόμα τρώγεται που λέμε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν έχει λήξει δεν την πετάς. τα θρεπτικά συστατικά γιατί να τα χάσει; το άρωμα σίγουρα θα χαθεί σε κάποιο βαθμό με την πάροδο του χρόνου αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι σε αποξηραμένη κατάσταση η οποία αποτελεί και συντήρηση

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κανένα τετράμηνο καλό είναι να αλλάζεις. Γι αυτό καλό είναι να παίρνουμε μικρές συσκευασίες. Ή να έχουμε πολλά ενυδρεία ! :)

Link to comment
Share on other sites

διάβασε τις οδηγίες

αν γράφουν μετά το άνοιγμα να διατηρούνται κάποιο χρονικό διάστημα

αλλιώς είναι υποκειμενικό τελείως

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους πήρα καινούριες τροφές τώρα αλλά δεν πέταξα τις παλιές (Ιούνιος-Ιούλιος), τις χρησιμοποιώ και αυτές αφού δεν έχουν λήξει. Για παράδειγμα σήμερα που έδωσα βιταμίνες στα χρυσόψαρα τις έβαλα στην παλιά τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω flakes, σπιρουλίνα (δε την πολυτρώνε), αποξηραμενη αρτέμια και μια άλλη (μικρα στρόγγυλα κόκκινο στη μέση και κίτρινο περιμετρικά...μη με κάνετε να πάω να δώ τη συσκευασία γιατι είμαι καναπέ τώρα) το οποίο για να το φάνε πρέπει να το τριψω γιατι δε χωράει στο άτομα των καρδινάλιων. Τι άλλο να τους πάρω για αλλαγή ή για ποικιλία; (Απο ψάρια έχω απιστο, Καρδινάλιους και γκουράμι)

Link to comment
Share on other sites

Ε σχεδον εχει καλυψει ολα τα ειδη τροφων ( πελετς, ταμπλετες και φλεηκς ) το θεμα ειναι τι αρεσει στα ψαρια σου! Οποια δεις και την καταβροχθιζουν σαν τρελα αυτη θα κρατησεις! Μπορεις να δωσεις και διαφορες κατεψυγμενες η αποξηραμενες!

Link to comment
Share on other sites

Μετα την παροδο της ημερομηνιας ληξης και μετα την παροδο 3-4 μηνων μετα το ανοιγμα της τροφης, η τροφη ειναι αχρηστη.

Οξυδωνεται με τον αερα και το φως και χανει τις βιταμινες.

Χωρις βιταμινες δεν μεταβολιζει ο οργανισμος καμια θρεπτικη ουσια.

(Στην ολη διαδιακασια μεταβολισμου, το φως ειναι απαραιτητο για να δρασουν οι βιταμινες, Μην αφηνετε τα ψαρια χωρις φως. Αν δεν εχετε προβλημα με το θεαμα λιγης αλγης, μη διστασετε να αφησετε να χτυπαει ο ηλιος -εστω εμμεσα- το ενυδρειο για καποιες ωρες -τις οποες τις μειωνετε απο τη τεχνητη φωτοπεριοδο)

Οι βιταμίνες είναι τάξη οργανικών χημικών ενώσεων, οι οποίες είναι απαραίτητες για την κανονική αύξηση και διατήρηση ενός ζωντανού οργανισμού, ο οποίος δεν είναι σε θέση να τις συνθέσει. Ανευρίσκονται στην τροφή των (ετερότροφων) οργανισμών, δρουν ακόμη και όταν ανευρίσκονται σε πολύ μικρές ποσότητες, ενώ δεν έχουν θερμιδική αξία. Η δράση τους έγκειται στην ρύθμιση της μεταβολικής διαδικασίας και των ενεργειακών μετατροπών που συμβαίνουν στον οργανισμό.

Η βιταμίνη Α καταστρέφεται όταν βρεθεί σε φως ή εκτεθεί στον ατμοσφαιρικό αέρα ή σε υψηλές θερμοκρασίες.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B7

ΥΓ Προσοχη χρειαζεται και στην χορηγια βιταμινων γενικοτερα ομως, αφου η υπερβιταμινωση ειναι το ιδιο επικινδυνη με την αβιταμινωση.

Οταν σιτιζεται φυσιολογικα ενα ψαρι, δεν χρειαζεται συμπληρωμα βιταμινων, παρα μονο σε περιπτωσεις αποθεραπειας απο ασθενεια ή σε περιπτωσεις ενδυναμωσης λογω αναπαραγωγικης περιοδου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο σαιτ της tetra υπηρχε παλια επικοινωνια με τους πελατες της. Τωρα εχουν χαθει αυτες οι σελιδες απο το ιντερνετ, αλλα εχει σωθει η παραθεση που ειχα κανει.

Ερωτηση:
2008-01-21
Zoltαn Sαrdi
Hi Team! I have had four ryukins and one black moor for about two years. Aquarium is 250liter with eheim external filter. The fishes were fed only with TetraAniMin twice a day. Good size, good behaviour, beautiful color till the beginning of this year. Three weeks ago the black moor fell ill (the ryukins are ok). The fishdoctor said it is a bacterial infection, but in his opinion the basic reason is vitamin absence; because of lack of vitamin the fish is sensitive for illness. He gave medicine in the water and now the black moor seems to be ok. Questions: Can TetraAniMin alone supply all the necessary material that a goldfish need? Should I supplement the feeding with anything else or is TetraAniMin alone enough? Water parameters (ph, nitrite, nitrate, ammon., hardness, etc.) are ok, temp. is about 22°C. 25% water change every month. Thanks in advance.

Απαντηση:
2008-01-23
TetraTeam
Dear Zoltαn,
thank you for your email and your trust in our products.
TetraAniMin includes all the goldfishes need. When you OPEN a tin you should feed the fishes with this food for only 3 months. After this period of time many of the nutrients are removed because of oxygen and light.

Kind regards,
The TetraTeam

-----------------------------------------
Ερωτηση:
2007-07-28
Juraj
Dear colleague, Please be kindly and sent to me information for the following two questions: 1. How long after OPENening pack of feed is need to consume it. This is key question for me, especially in the cases of large packages of the feed. 2. What is better way in storing the OPENnig pack of feed. With best regards JO

Απαντηση:
2007-07-31
TetraTeam
Dear Juraj,
thank you for your message!

1. The fish food has to be fed after 3 months!
2. Please store the fish food dry and dark in the closed tin.

Kind regards,
The TetraTeam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι αλλη επαληθευση στο σεμιναριο που μας ειχε κανει ο ιχθυοπαθολογος Dieter Untergasser.

Αναφερω την απαντηση του σε σχετικη ερωτηση που του εκανα.

Ερωτηση : Η ημερομηνια ληξης στις τροφες τι ρολο παιζει?

Dieter Untergasser.: Μετα απο αυτην την ημερομηνια χανονται οι βιταμινες. Σαν υλη η τροφη ομως διατηρειται και 10 χρονια μεσα σε κλειστη συσκευασια απο την ημερονηνια παρασκευης της. Μετα το ανοιγμα ομως πρεπει να καταναλωνεται μεσα σε τρεις μηνες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Η ερώτησή μου ειναι η εξής: οι τροφές που χρησιμοποιούμε και ενώ ακόμα δεν έχουν λήξει, χάνουν τα θρεπτικά τους συστατικά και τις λοιπές χρήσιμες ουσίες που προσφέρουν στα ψάρια μας οσο περνάει ο καιρός και η συσκευασία ανοιγοκλείνει συνέχεια; Θέλουν αλλαγή μετα απο κάποιο διάστημα; Για παράδειγμα έχω μια συσκευασία flakes απο τον Απρίλιο και δεν έχει τελειώσει. Να τη σουτάρω και να πάρω άλλη ή ακόμα τρώγεται που λέμε;

Σε καλυψα? :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με το κιθαρίστα μήπως όλο αυτό είναι και λίγο εμπορικό τρικ; εντάξει πιστεύω πως όλοι γνωρίζουμε πως οι βιταμίνες όταν εκτεθούν στο αέρα οξειδώνονται και πως με την πάροδο του χρόνου τα τρόφιμα χάνουν κάποια θρεπτικά συστατικά κοινώς μπαγιατεύουν, όμως όλοι φάγαμε μπαγιάτικο φαγητό και σε συνδυασμό με κάτι φρέσκο ή και χωρίς,όμως δεν πάθαμε τίποτα. Ταΐζω τα ψάρια μου χρόνια με μεγάλες συσκευασίες τροφών που σίγουρα αργούν πολύ να τελειώσουν και παράλληλα αγοράζω και φρέσκιες που τις ταΐζω παράλληλα και τα ψάρια δεν έχουν αρρωστήσει και χαίρουν άκρας υγείας για περίπου μια δεκαετία. οπότε δεν βρίσκω τον λόγο αν έχω κάποια κουτιά ανοιγμένα πάνω από 3 μήνες να τα πετάξω και να τα αντικαταστήσω με καινούργια.

Υ.Γ. Τα παραπάνω είναι προσωπική άποψη-θέση ως προς την ερώτηση του safarpn προσπαθώντας να κάνω συζήτηση

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με το κιθαρίστα μήπως όλο αυτό είναι και λίγο εμπορικό τρικ; εντάξει πιστεύω πως όλοι γνωρίζουμε πως οι βιταμίνες όταν εκτεθούν στο αέρα οξειδώνονται και πως με την πάροδο του χρόνου τα τρόφιμα χάνουν κάποια θρεπτικά συστατικά κοινώς μπαγιατεύουν, όμως όλοι φάγαμε μπαγιάτικο φαγητό και σε συνδυασμό με κάτι φρέσκο ή και χωρίς,όμως δεν πάθαμε τίποτα. Ταΐζω τα ψάρια μου χρόνια με μεγάλες συσκευασίες τροφών που σίγουρα αργούν πολύ να τελειώσουν και παράλληλα αγοράζω και φρέσκιες που τις ταΐζω παράλληλα και τα ψάρια δεν έχουν αρρωστήσει και χαίρουν άκρας υγείας για περίπου μια δεκαετία. οπότε δεν βρίσκω τον λόγο αν έχω κάποια κουτιά ανοιγμένα πάνω από 3 μήνες να τα πετάξω και να τα αντικαταστήσω με καινούργια.

Υ.Γ. Τα παραπάνω είναι προσωπική άποψη-θέση ως προς την ερώτηση του safarpn προσπαθώντας να κάνω συζήτηση

Το ερώτημα δεν ειναι αν χαλάνε, απλα αν χάνουν τα θρεπτικά συστατικά και τις βιταμίνες ή αυτα εξασθενούν με το χρόνο. Δηλαδη μπορεί να μη πάθουν τίποτα τα ψάρια αν τις φάνε αλλα μπορεί και να μη τους προσφέρουν και αυτα που χρειάζονται όμως.
Link to comment
Share on other sites

αλλα μπορεί και να μη τους προσφέρουν και αυτα που χρειάζονται όμως.

Αυτό για μένα είναι σημαντικό. Υπάρχει περίπτωση να εξασθενίσει το ανοσοποιητικό συστημα των ψαριών, να αρρωστησουν, να τα χάσεις και να αναρωτιέσαι τι έφταιξε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσα απο τα θρεπτικα συστατικα χανονται αλλα χρησιμοποιω μικρες συσκευασιες (αν και ακριβοτερες) και ταιζω μεχρι να αδειασει το δοχειο. Δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα. Καποτε (1985) ειχα αναγκαστει να αγορασω χυμα μια τροφη που δεν μυριζε καθολου. Αυτη ειχαν εκεινα τα χρονια στο Αγρινιο.

Link to comment
Share on other sites

ουυυ ευχαριστωωω πολυ, εγω τα εχω χρονια, πρεπει να τα αλλαξω οπωσδηποτε!

Link to comment
Share on other sites

tips

Μην πετατε τα αδεια κουτακια,οταν παραλαμβανω καινουργια τροφη,την μοιραζω σε 4 με 5 παλια κουτια,οποτε οταν τελειωνει το ενα ανοιγω το επομενο,και παραμενει σαν να το ανοιξα τωρα ,Το κανω γιατι εχουμε μεγαλη υγρασια,αλλα και να μην το βλεπει το φως.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που είπε ο Delta μας ανέφερε ο Untergrasser. Το ψάρι δεν θα πάθει τίποτα να φάει ληγμένη τροφή, αλλά τα θρεπτικά συστατικά της θα έχουν χαθεί. Μας είχε πει επίσης οτι μπορούμε να χρησιμοποιούμε τις παλιές τροφές 2-3 φορές την εβδομάδα σαν βάση για τις βιταμίνες που θέλουμε να δίνουμε στα ψάρια μας, δηλαδή να τις μουλιάζουμε σε βιταμινούχο διάλυμα πρώτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα supermarkets εχουν αρχισει να πουλαν ληγμενα τροφιμα για ανθρωπους,σε ιδρυματα μοιραζουν ληγμενα φαρμακα,και στα απομιναρια τροφιμων στης λαικες αγορες γινεται λεηλασια ......επισης πρεπει να σκεφτειτε οτι λιγα χρονια πριν(λιγο πριν το ψυγειο),καποιοι εδω ισως το εχουν ζησει κιολας,ο καλυτερος τροπος για να διατηρησουν φρουτα και λαχανικα(μαζι με τις βιταμινες τους) ηταν να τα αποξηρανουν και ετσι τα τρωγαν για τα επομενα 1-2 ισως και 3 χρονια :bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-134: το να συζηταμε λοιπον για ΜΠΑΓΙΑΤΙΚΕΣ(ουτε καν ληγμενες)τροφες ψαριων μου φενεται πολυ ακυρο.....ειναι σαν καποιους που ταιζουν τα σκυλια φιλετακια και bonfille οταν οι ιδιοι ΅η καποιοι στο κοντινο τους περιβαλον ΠΕΙΝΑΝΕ...........

Link to comment
Share on other sites

τα supermarkets εχουν αρχισει να πουλαν ληγμενα τροφιμα για ανθρωπους,σε ιδρυματα μοιραζουν ληγμενα φαρμακα,και στα απομιναρια τροφιμων στης λαικες αγορες γινεται λεηλασια ......επισης πρεπει να σκεφτειτε οτι λιγα χρονια πριν(λιγο πριν το ψυγειο),καποιοι εδω ισως το εχουν ζησει κιολας,ο καλυτερος τροπος για να διατηρησουν φρουτα και λαχανικα(μαζι με τις βιταμινες τους) ηταν να τα αποξηρανουν και ετσι τα τρωγαν για τα επομενα 1-2 ισως και 3 χρονια :bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-134: το να συζηταμε λοιπον για ΜΠΑΓΙΑΤΙΚΕΣ(ουτε καν ληγμενες)τροφες ψαριων μου φενεται πολυ ακυρο.....ειναι σαν καποιους που ταιζουν τα σκυλια φιλετακια και bonfille οταν οι ιδιοι ΅η καποιοι στο κοντινο τους περιβαλον ΠΕΙΝΑΝΕ...........

Φίλε μου με συγχωρείς αλλα δε σε καταλαβαίνω. Που βλέπεις το περίεργο στη συζήτηση που κάνουμε; Επειδή συμβαίνουν αυτα που λες, θα πρέπει να παρατηρήσουμε κατοικίδια και χόμπι; Προσωπικά δε "πείναω" και θέλω να προσφέρω στα ψάρια μου, αφου ανέλαβα ευθύνη απέναντί τους απο τη στιγμή που ανέλαβα τη διαβίωσης τους, ότι καλύτερο όπως και στο σκύλο μου. Οποίος πεινάει αλλα κοιτά απο την άλλη και το κατοικίδιό του δεν ειναι άξιος της μοίρας του ούτε αντικείμενο χλευασμού, αντιθέτως εγω του βγάζω το καπέλο. Η ανθρωπιά δε φαίνεται στο τι κάνεις για τον άνθρωπο μονο αλλα και για τα ζώα και για το περιβάλλον και για όλα. Μη χαλάσουμε όμως το θεμα σε παρακαλώ με άκυρα σχόλια γιατι εγω τουλάχιστον το βρίσκω ενδιαφέρον.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου με συγχωρείς αλλα δε σε καταλαβαίνω. Που βλέπεις το περίεργο στη συζήτηση που κάνουμε; Επειδή συμβαίνουν αυτα που λες, θα πρέπει να παρατήσουμε κατοικίδια και χόμπι; Προσωπικά δε "πείναω" και θέλω να προσφέρω στα ψάρια μου, αφου ανέλαβα ευθύνη απέναντί τους απο τη στιγμή που ανέλαβα τη διαβίωσης τους, ότι καλύτερο όπως και στο σκύλο μου. Οποίος πεινάει αλλα κοιτά απο την άλλη και το κατοικίδιό του δεν ειναι άξιος της μοίρας του ούτε αντικείμενο χλευασμού, αντιθέτως εγω του βγάζω το καπέλο. Η ανθρωπιά δε φαίνεται στο τι κάνεις για τον άνθρωπο μονο αλλα και για τα ζώα και για το περιβάλλον και για όλα. Μη χαλάσουμε όμως το θεμα σε παρακαλώ με άκυρα σχόλια γιατι εγω τουλάχιστον το βρίσκω ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

ξερεις φιλε safarpn πραγματι ενα απο τα καλυτερα ενδεχομενος φαγητα για σκυλο(μαλλον και για ανθρωπο)ειναι το καπνιστο bonfille viva με λιγο προσουτο........το θεμα ειναι οτι αν δεν του το διναμε εμεις, δεν θα το εβρισκε ποτε στη φυση μονος του ο σκυλος.......να πω επεισης οτι δεν ειπα σε καμια τον περιπτωσεων να μην δειξουμε προσοχη στη διατροφη τον κατοικιδιων μας,οχι ομως να το παρακανουμε......

Link to comment
Share on other sites

ξερεις φιλε safarpn πραγματι ενα απο τα καλυτερα ενδεχομενος φαγητα για σκυλο(μαλλον και για ανθρωπο)ειναι το καπνιστο bonfille viva με λιγο προσουτο........το θεμα ειναι οτι αν δεν του το διναμε εμεις, δεν θα το εβρισκε ποτε στη φυση μονος του ο σκυλος.......να πω επεισης οτι δεν ειπα σε καμια τον περιπτωσεων να μην δειξουμε προσοχη στη διατροφη τον κατοικιδιων μας,οχι ομως να το παρακανουμε......

Φίλε μου, είδες κάποια υπερβολή στο θεμα που άνοιξα; Ποιος μίλησε για bonfile; Για flakes μιλάμε, δε ταίζουμε χαβιάρια και ροκφόρ.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...