Jump to content

Ποιότητα Τροφών Με Την Πάροδο Του Καιρού


Safarpn

Recommended Posts

και βεβαια ειναι υπερβολη να πεταμε μπαγιατικες τροφες.................εγω στο σπιτι εχω σταφιδες απο περιση το χειμωνα ανοιχτες και επειδη δεν εχουν ακομα τελειωσει θα τις φαω φετος το χειμωνα(και ας εχουν χασει τις βιταμινες τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!χεχεχεεχεχε!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το θέμα είναι πως αν πάμε κατά γράμμα πρέπει κάθε φορά που δεν σου τελειώνει μια τροφή μετά το πέρασμα της προθεσμίας που σου δίνουν οι εταιρείες να την πετάς και να αγοράζεις καινούργια. θα αναφέρω ένα παράδειγμα σχετικό και άσχετο ταυτόχρονα, όπως με το βιολογικό υλικό siporax που κάθε 6 μήνες πρέπει να βγάζουμε μία ποσότητα και πρέπει να την αντικαθιστούμε με καινούργια για να δώσουμε χώρο σε καινούργια βακτήρια να αναπτυχθούν ή ότι αν το έχεις στο reef σου ανεβάσει νιτρικά και απαγορεύεται. Μπορώ να πω πως από προσωπική εμπειρία δεν συμβαίνει τίποτα από τα δύο στον βαθμό που τα παρουσιάζουν. Οπότε αν κάποιος θέλει να μην πετάξει τις τροφές που έχουν περάσει το όριο, για οποιοδήποτε λόγο, θα μπορούσε να τις χρησιμοποιήσεις σαν συνοδευτικές με τις φρέσκιες., όπως ανέφερε και ο φίλος πιο πανωΤο τι θα αποφασίσει ο καθένας βεβαίως είναι καθαρά θέμα δικό του. Σίγουρα με το που ανοίξει ένα κουτί με τροφή ακόμα και μετά από ένα 24ωρο δεν θα είναι το ίδιο φρέσκια που ήταν λίγο πριν ανοίξει και σαφώς θα ήταν προτιμότερο να υπήρχαν μερίδες που θα τις ανοίγαμε και θα ταΐζαμε εκείνη την ώρα. Συγνώμη αν το τράβηξα λίγο το θέμα αλλά πιστεύω πως είναι καλύτερο για να καταλάβουν ή μάλλον καλύτερα για να μην μπερδευτούν κάποιοι και νομίζουν πως εφόσον πέρασαν τόσοι μήνες από τότε που άνοιξαν την τροφή δεν θα πρέπει να την φάνε τα ψάρια και πως θα πάθουν κάτι, απλά δεν θα πάρουν τόσα θρεπτικά συστατικά και βιταμίνες από όσα θα παίρναν, τα ψάρια τους, στο πρώτο άνοιγμα

Link to comment
Share on other sites

συμφωνο sammy.......................να αναφερω επεισης οτι πολλες απο τις ημερομηνιες ληξης φαγωσιμων προιοντων υπαρχουν και μονο για να πουλανε οι εταιριες αφου δεν χαλανε ποτε....τετοια προιοντα ειναι το ελαιολαδο,το ξυδι,το αλατι,η ζαχαρη κ.α οπως και τα περισσοτερα αποξηραμενα φρουτα και λαχανικα.......

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πολύ συγκεκριμένο ''Ποιότητα Τροφών Με Την Πάροδο Του Καιρού''.

Για να διευκρινίζονται οι απόψεις πιστεύει κανείς ότι δεν υπάρχει καμμία αλλοίωση στην ποιότητα της τροφής (των ψαριών πάντα) με την πάροδο του χρόνου; Δεν ρωτάω αν είναι ακατάλληλη.

Έγινε επεξεργασία - pptom
Link to comment
Share on other sites

linflong, αηδιασα, δηλαδη εσυ το λαδι δεν το αλλαζεις; η ας πουμε τρως τα ιδια και τα ιδια για να μην πιανεσαι ''κοροιδο'';;;

τα ψαρια και αν μπορουσαν να το ζητησουν, δεν θα ηθελαν κατι ακριβο, απλα κατι υγιεινο, και μια τροφη να λεμε και του φτωχου το δικιο, δεν κοστιζει και τοσο

Link to comment
Share on other sites

Η φροντίδα των ζωντανών μας είναι υποχρέωση μας και σίγουρα ξοδεύουμε αρκετά χρήματα για αυτά, οπότε αν το δεί κανείς μόνο από την ανθρωπιστική του μεριά το θέμα, και σε σχέση με ότι συμβαίνει γύρω μας, τότε δεν θα έπρεπε να ξαναγράψουμε ποτέ στο forum. Όμως είμαι σίγουρος ότι όποιος αγαπάει τα ζώα, κάνει και ότι καλύτερο μπορεί και για τον συνάνθρωπο του.

ΥΓ Sorry για το off topic σχόλιο.

ΥΓ 2 lenia δεν κατάλαβες μάλλον.Ο linglong εννοεί προφανώς το αχρησιμοποίητο λάδι.

Έγινε επεξεργασία - pptom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pptom δικιο εχεις ναι

καλα γιο το λαδι παραξενο μου φαινεται, οχι οτι δεν ειμαι ασχετη με την κουζινα

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις ανισότητες στην κοινωνία μας θα μπορούσαμε να μιλήσουμε στο Aquazone Cafè, νομίζω.

Όσο για την αλλοίωση, πιστεύω πως οι ειδικοί (δεν είναι τυχαία ειδικοί) έχουν δίκιο. Εγώ δεν θα ήθελα να ερευνήσω αν έχουν δίκιο ή όχι ρισκάροντας την υγεία των ψαριών μου, γι'αυτό προσπαθώ να τους δίνω όσο μεγαλύτερη ποικιλία γίνεται και φρέσκιες τροφές. Εφόσον μπορώ, προσπαθώ να τους δώσω τα βέλτιστα, αν δεν είχα τη δυνατότητα τουλάχιστον θα προσπαθούσα. :)

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι πως αν πάμε κατά γράμμα πρέπει κάθε φορά που δεν σου τελειώνει μια τροφή μετά το πέρασμα της προθεσμίας που σου δίνουν οι εταιρείες να την πετάς και να αγοράζεις καινούργια. θα αναφέρω ένα παράδειγμα σχετικό και άσχετο ταυτόχρονα, όπως με το βιολογικό υλικό siporax που κάθε 6 μήνες πρέπει να βγάζουμε μία ποσότητα και πρέπει να την αντικαθιστούμε με καινούργια για να δώσουμε χώρο σε καινούργια βακτήρια να αναπτυχθούν

Δεν εχουν σχεση τα δυο θεματα.

Το σιποραξ μπορει να γινει καινουριο (και πρεπει να γινει, για να καθαρισουν οι ποροι του απο σκουπιδι και νεκρη βιολογια κι αυτο με απλο ξεπλυμα δεν γινεται) με βαρσμο ή απολυμανση.

Οι εταιρεια φυσικα σου δινει τη σωστη συμβουλη, αλλα σου λεει το τροπο που την συμφερει (να αγορασεις καινουριο).

Την τροφη που εχει οξειδωθει δεν μπορεις να την ξε-οξειδωσεις.

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι αν μπορεις να τους βαλεις στη σωστη αναλογια (και οχι περισσοτερο, ουτε λιγοτερο) προσθετα βιταμινες.

Κι αυτο το λενε επισης οι εταιρειες. (Ο Untergasser που μας το ειπε, δουλευει και για τη sera).

ΥΓ τα ληγμενα που ανεφερες ως παραδειγμα και θα πουλανε τα σουπερ μαρκετ, ειναι ΟΚ δλδ? Θα τα εδινες σε παιδια πανω στην αναπτυξη? B)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

πάντως εγω προφυλακτικα , πηγα και αγορασα καλου κακου τροφη για χρυσοψαρα , μεχρι και τα σουπερμαρκετ εχουν αν οχι κ πολυ φθηνες

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγω προφυλακτικα , πηγα και αγορασα καλου κακου τροφη για χρυσοψαρα , μεχρι και τα σουπερμαρκετ εχουν αν οχι κ πολυ φθηνες

Μόλις ξεκίνησα να το διαβάζω λέω "Τί λέει;" :ooh2: Συνεχίζοντας κατάλαβα... :lmao:

Υ.Γ. Στη θέση σου θα έγραφα "προληπτικά" :blush:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πάντως εγω προφυλακτικα , πηγα και αγορασα καλου κακου τροφη για χρυσοψαρα , μεχρι και τα σουπερμαρκετ εχουν αν οχι κ πολυ φθηνες

Εγώ πάντως πάντα παίρνω προφυλακτικά(όχι ληγμένα μην σπάσουν) και δίνω στα ψάρια για να μην .......... :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Πάντως ότι και να λέμε και δίκιο έχουν τα παιδιά όσον αφορά την οξείδωση των τροφών οι καλύτερες τροφές για τα ψάρια μας θα ήταν, εφόσον θέλουμε να τους παρέχουμε το καλύτερο, οι ζωντανές και μόνο, μιας και στο φυσικό τους περιβάλλον ούτε flakes ούτε pellets ούτε vitamin enhriched υπάρχουν, απλά έντομα, άλγες, μικρότερα ψαράκια κ. ά. που βρίσκουν ευκαιριακά να δοκιμάσουν και δεν έχουν υποστεί καμία επεξεργασία μιας και ο βασικός παράγοντας της οξείδωσης των βιταμινών είναι η επεξεργασία καθεαυτή

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-88: δεν υπαρχουν πονηρα πραγματα, υπαρχουν πονηρα μυαλα :bigemo_harabe_net-55:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι θέμα πονηρού μυαλού! :bigemo_harabe_net-55: τα προφυλακτικά είναι για έναν σκοπό :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μην το σχολιασω το ''αστειακι'' σου :ranting2: :ranting2: :ranting2:

εκανα ενα λαθος :sarcasm:

εληξε το θεμα :spidy: :spidy: :spidy:

εχω και τον αλλον τον μπιρμπιλο με τα μυνηματα :bigemo_harabe_net-52: , την αλλη την γουστοζα :headonwall: , εχω κ σενα :bigemo_harabe_net-137: :bigemo_harabe_net-137: :bigemo_harabe_net-137:

Link to comment
Share on other sites

απλά κάνω χαβαλέ, :bigemo_harabe_net-74: δεν ήθελα να θίξω κανέναν ή μάλλον καμία :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Η γουστόζα πρέπει να είμαι εγώ! :hysterical:

Προηγουμένως ξέχασα να αναφέρω ότι όταν σκοτώνω κανένα κουνούπι, γίνεται μεζές για τον μονομάχο! Αυτό κι αν είναι φρέσκια τροφή! B)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραια γιατι με εχουν φαει, ειναι που ειμαι γαλαζοαιματη και ελισαβετ!

εμ, η γουστοζα εισαι εσυ, δεν νομιζα να ηταν ο δημητρης η ο sammy, τοτε κ αν θα ετρωγα βρισιμο! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,τελος το σπαμ,ας μεινουμε στο θεμα που ανοιξε ο φιλος και να λειπουν οι ειρωνιες περι ακυρων θεματων!

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις πιο πριν στο θέμα, έχει αναφερθεί ότι εφόσον δεν είναι ληγμένη, μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για να την εμποτίσεις με βιταμίνες. Για παράδειγμα, όταν ήταν να δώσω βιταμίνες στα χρυσόψαρα, χρησιμοποιήσα την τροφή που είχα αγοράσει τον Ιούνιο για την εμποτίσω.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό θέμα... και τα σπαμ μου άρεσαν επίσης :bigemo_harabe_net-82:

Το θέμα τροφής είναι κάτι που νομίζω το έχουμε ψάξει όλοι.

Η αλήθεια είναι πως θέλουμε:

ποικιλία για να προσφέρουμε το κάτι έξτρα που δεν έχει μια εταιρία στην τροφή της αλλά το έχει ή άλλη,

καλή ποιότητα

και ποσότητα γιατί οι μεγάλες συσκευασίες συμφέρουν.

Το πρόβλημα είναι ότι στοκάρουμε με τροφές οι οποίες δεν προλαβαίνουν να καταναλωθούν όταν ακόμα είναι φρέσκιες. Και βέβαια με την πάροδο του χρόνου οι τροφές μπαγιατεύουν, και εντός εύλογου χρόνου, πες ένα χρόνο από την λήξη τους δεν προσφέρουν το ίδιο θρεπτικά στα ψάρια αλλά από την εμπειρία μου δεν τα βλάπτουν κιόλας.

Πρακτική που εφαρμόζω για να περιορίσω το πρόβλημα…

Αγοράζω μεγάλες συσκευασίες συνεταιρικά με φίλους και μοιραζόμαστε την τροφή.

Μοιράζω την τροφή όπως έγραψε και ο Σάκης σε μικρά κουτάκια και τα τοποθετώ στο καταψύκτη. (αν κάποιος φίλος έχει να πει κάτι για αποθήκευση σε καταψύκτη θα με ενδιέφερε – στην κατάψυξη τα κουτάκια τα βάζω σε σακούλα και αυτή σε τάπερ για μεγαλύτερη προστασία από αέρα)

Δεν ανακατεύω τις τροφές μεταξύ τους ή κατά το τάισμα.

Κάθε φορά που ταΐζω χρησιμοποιώ άλλη τροφή. Ανάμεσα από τα ταΐσματα με φρέσκια τροφή φροντίζω να ταΐζω και τις μπαγιάτικες.

Όταν δίνω υγρά συμπληρώματα βιταμινών, το κάνω με μπαγιάτικες τροφές.

Όταν φτιάχνω τροφές χρησιμοποιώ μέσα σε αυτές και τις μπαγιάτικες τροφές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό θέμα... και τα σπαμ μου άρεσαν επίσης :bigemo_harabe_net-82:

Το θέμα τροφής είναι κάτι που νομίζω το έχουμε ψάξει όλοι.

Η αλήθεια είναι πως θέλουμε:

ποικιλία για να προσφέρουμε το κάτι έξτρα που δεν έχει μια εταιρία στην τροφή της αλλά το έχει ή άλλη,

καλή ποιότητα

και ποσότητα γιατί οι μεγάλες συσκευασίες συμφέρουν.

Το πρόβλημα είναι ότι στοκάρουμε με τροφές οι οποίες δεν προλαβαίνουν να καταναλωθούν όταν ακόμα είναι φρέσκιες. Και βέβαια με την πάροδο του χρόνου οι τροφές μπαγιατεύουν, και εντός εύλογου χρόνου, πες ένα χρόνο από την λήξη τους δεν προσφέρουν το ίδιο θρεπτικά στα ψάρια αλλά από την εμπειρία μου δεν τα βλάπτουν κιόλας.

Πρακτική που εφαρμόζω για να περιορίσω το πρόβλημα…

Αγοράζω μεγάλες συσκευασίες συνεταιρικά με φίλους και μοιραζόμαστε την τροφή.

Μοιράζω την τροφή όπως έγραψε και ο Σάκης σε μικρά κουτάκια και τα τοποθετώ στο καταψύκτη. (αν κάποιος φίλος έχει να πει κάτι για αποθήκευση σε καταψύκτη θα με ενδιέφερε – στην κατάψυξη τα κουτάκια τα βάζω σε σακούλα και αυτή σε τάπερ για μεγαλύτερη προστασία από αέρα)

Δεν ανακατεύω τις τροφές μεταξύ τους ή κατά το τάισμα.

Κάθε φορά που ταΐζω χρησιμοποιώ άλλη τροφή. Ανάμεσα από τα ταΐσματα με φρέσκια τροφή φροντίζω να ταΐζω και τις μπαγιάτικες.

Όταν δίνω υγρά συμπληρώματα βιταμινών, το κάνω με μπαγιάτικες τροφές.

Όταν φτιάχνω τροφές χρησιμοποιώ μέσα σε αυτές και τις μπαγιάτικες τροφές.

καλυτερη απαντηση δεν θε μπορουσε να υπαρξει-----καποιοι δεν καταλαβαινουν(γιατι βαριουνται ακομα και να σκεφτουν,και υστερα κατηγορουν τα παντα εκτος απο τον εαυτο τους)και καποιοι κανουν πως δεν καταλαβαινουν(γιατι τους αρεσει η συζητηση ,ακομα και αν δεν εχουν τιποτα να πουν και να προσθεσουν)!!!!-----

Link to comment
Share on other sites

lenia δεν ξερω σε ποια απο τις δυο κατηγοριες ανηκεις,για εμπλουτισμο τον γνωσεων σου ομως,να αναφερω οτι προιοντα οπως αυτα που προανεφερα (λαδι,ξυδι,αλατι,ζαχαρι και αλλα)χρησιμοποιουνται για συντηριτικα τροφιμων(για παραδειγμα τα πατατακια που τρως και γραφουν επανω χωρις συντηριτικα,για συντηρηση πολλων μηνων,χρησιμοποιουν λαδι,αλατι,και αποξηρανση)....τωρα πως μπορει να εχει ημερομινια ληξης το καλυτερο συντηριτικο τροφιμων το αλατι δεν γνωριζω.....ισως μπορεις (μετα απο σκεψη και ψαξιμο στο net)να μας ενημερωσεις.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...