Jump to content

Πως μπορεις να την παθεις....


Manogr

Recommended Posts

Ενας απο τους πιο γνωστους χομπιστες προσφατα στην κυριολεξια επαθε μεγαλο κακο απο το τιποτα.

Ο γνωστος Melev με το διασημο Melev's Reef Site με τα sump και τα personal log του επαθε προσφατα μια τρομερη ζημια. Εκλεισε τους κυκλοφορητες του για να ταισει τα sun coral του και...τους ξεχασε κλειστους...ετσι το πρωι που ξυπνησε ανακαλυψε νεκρα πολλα υπεροχα ψαρια που τα ειχε για πολλα χρονια :hysterical::blush::blush: Coral Beauty, Six Line Wrasse, Powder Blue Tang, Copperbant Butterfly, Pseudochromis elongata και Longnose Hawkfish...

Μιλαμε για ενα πολυ γνωστο στο χωρο με πολυ καλο site, Videos, αρθρα κτλ οποτε ολοι μα ολοι πρεπει να προσεξουμε και να μην αφηνουμε τη ρουτινα να μας δεινει αυτοπεποιθηση...απο την αλλη του αξιζει ενα μπραβο που ξεχασε τυχον εγωισμους και δημοσιευσε τη συμφορα του...

Περισσοτερες πληροφοριες στο Log του (με ημερομηνια 23 Οκτ 2005).

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Φτου Φτου μακρυά από εμάς τέτοια περιστατικά.....

Link to comment
Share on other sites

Ενας απο τους πιο γνωστους χομπιστες προσφατα στην κυριολεξια επαθε μεγαλο κακο απο το τιποτα.

Ο γνωστος Melev με το διασημο Melev's Reef Site με τα sump και τα personal log του επαθε προσφατα μια τρομερη ζημια. Εκλεισε τους κυκλοφορητες του για να ταισει τα sun coral του και...τους ξεχασε κλειστους...

3768[/snapback]

Αχ, Μανο σου θυμηζει κατι παρομοιο αυτο? Οταν ειχες ελθει σπιτι μου, που την προηγουμενη το βραδυ λογο μεγαλης αλλαγης νερου ειχα κλεισει τα ψυχτικα, και μετα λογο του αργου της ωρας τα ξεχασα.

Την αλλη ημερα το απογευμα ενω ολα πηγαιναν στο ματι καλα και ετοιμαζοσουν να φυγεις , βαζω χερι στο ενυδρειο (ουτε που θυμαμε γιατι...) και νομισα οτι ημουν στην...μπανιερα!! Το νερο ειχε 32,4 βαθμους και τραβαγε την ανηφορα. Ατιμες Μetal Halide...Μονο με 5 ωρες λειτουργειας πηγε απο 28 στους 32,4. Πληρωνεις για το φωτισεις και μετα πληρωνεις για να το ψυξης...Μηπως ειμαστε λιγο κοροιδα? :blush:

Κριμα παντως. Αυτες οι απωλειες ειναι οι χειροτερες... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αχ, Μανο σου θυμηζει κατι παρομοιο αυτο? Οταν ειχες ελθει σπιτι μου, που την προηγουμενη το βραδυ λογο μεγαλης αλλαγης νερου ειχα κλεισει τα ψυχτικα, και μετα λογο του αργου της ωρας τα ξεχασα.

Την αλλη ημερα το απογευμα ενω ολα πηγαιναν στο ματι καλα και ετοιμαζοσουν  να φυγεις , βαζω χερι στο ενυδρειο (ουτε που θυμαμε γιατι...) και νομισα οτι ημουν στην...μπανιερα!! Το νερο ειχε 32,4 βαθμους και τραβαγε την ανηφορα. Ατιμες Μetal Halide...Μονο με 5 ωρες λειτουργειας πηγε απο 28 στους 32,4. Πληρωνεις για το φωτισεις και μετα πληρωνεις για να το ψυξης...Μηπως ειμαστε λιγο κοροιδα? :hysterical:

Κριμα παντως. Αυτες οι απωλειες ειναι οι χειροτερες... :blush:

3776[/snapback]

Αν το θυμαμαι λεει! Οταν διαβασα το log του Melev εσενα σκεφτηκα...να ουρλιαζεις και να τρεχεις γυρω γυρω να δεις τι συμβαινει :blush::blush:

Επειδη ειμαι σιγουρος οτι αρκετοι την πατησαν ή παραλιγο να την πατησουν με κατι τετοιο ας το γραψουν εδω! Ολοι θα μαθουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κύριε κύριε εγώ είμαι του γλυκού νερού να γράψω :hysterical: εγώ μετα απο αλλαγή νερού είχα ξεχάσει να βάλω τις πρίζες, ήταν και Δεκέμβρης, έφτασε η θερμοκρασία απο τους 28 στους 21, μόνο το φως δεν είχα βγάλει. Το διαπίστωσα την επόμενη το πρωι όπου όλα τα ψάρια είχαν ασπρίσει, φίλτρο βλέπεις γιοκ, ευτυχώς δεν χάσαμε κανένα μόνο μετά με την άνοδο της θερμοκρασίας μας γέννησε λίγο πρόωρα η γκαπίνα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Με το Juwel ξεχνουσα συχνα να βαλω το φιλτρο και το θερμοστατη μπροστα, κυριως επειδη ειχα το εξωτερικο Eheim και εφοσον δουλευε αυτο (που δεν εκλεινε ποτε) νομιζα οτι ολα δουλευαν. Ζημια δεν ειχα παθει ομως (ευτυχως), γιατι ειχα venturi πανω στην εξοδο της αντλιας του Juwel και επειδη μετα την αλλαγη ταιζω παντα για να κανω τα ψαρια να αισθανονται ανετα μετα την .. ταλαιπωρια, συνηθως το προσεχα τοτε.

Εχω κανει ομως το ενα και μοναδικο, και ακουστε ιστορια. Πριν απο 5 περιπου χρονια καποιοι φιλοι μου εκαναν δωρο-εκπληξη κατι παντα οραντες και δυο λεοντοκεφαλους τους οποιους η μια κοπελλια τοποθετησε στο ενυδρειο κατευθειαν καθως οι υπολοιποι με απασχολουσαν στην κουζινα οπου εφτειαχνα καφε. Σ' εκεινο το ενυδρειο ειχα μονο χρυσοψαρα και δυο πολυ μωρακια πλεκο, τον Χαρυ και τη Σαλλυ (τοτε περιπου 4 εκατοστα με την ουρα) τα οποια σκοπο ειχαν μεγαλωνοντας να καταβροχθιζουν την αλγη. Η θερμοκρασια του ενυδρειου ηταν στους 22 Κελσιου. 4 μερες αργοτερα Ich!!! Aρχιζω θεραπεια, 2 μερες μετα βλεπω ενα απο τα comets με finrot! Να μην τα πολυλογω, μεσα σε μια εβδομαδα εχασα 3 ψαρια (μεταξυ των οποιων και το αγαπημενο μου shubunkin με τα πιο ομορφα χρωματα που εχω δει ποτε - και ειρησθω εν παροδω - ακομα δεν εχω δει ομορφοτερο και πιο φινετσατο ψαρι απο τον Ocean). Το δε ενυδρειο ειχε μετατραπει σε διατριβη περι ασθενειων των ψαριων. Τι να πρωτοθεραπευσεις και τι να αφησεις. Σαν να μην εφταναν ολα τα αλλα, σηκωνει και αμμωνια (προφανως καποιο πεθανε, δεν το ειδα, και αρχισε την αποσυνθεση εντος του ενυδρειου). Η κατασταση χειροτερευε μερα με την ημερα παρα τις προσπαθειες μου να περισωσω οτι μπορουσε να σωθει. Τα καινουργια ψαρια ηταν αρρωστα, κολλησαν ολοι, και φυσικα .. αντε να βγαλεις ακρη. Αποφασισα λοιπον οτι τα δυσκολα προβληματα θελουν και .. βαρβατες λυσεις οποτε εκανα το εξης: Eβγαλα ΟΛΑ τα ψαρια απο το ενυδρειο, ταβαλα σε λεκανες (γιατι για να τα βαλω στα αλλα ενυδρεια ουτε συζητηση), εβαλα τα σφουγγαρια του φιλτρου σε νερο ενυδρειου με μια αεραντλια για να το γυριζει με ροη, εβαλα το λαστιχο στο ενυδρειο κατευθειαν απο τη βρυση του κηπου και αρχισα να του ριχνω κρυο νερο με πιεση - και να το τραβαω με δευτερη σωληνα με αντλια. Αυτο για μια ωρα. Το χαλικι καθαρισε (καθρεφτης), το νερο ετρεχε καθαρο, τελεια. Τοτε γεμισα το ενυδρειο παλι με κρυο νερο, εβαλα αντισηπτικο, και το αφησα για 2 ωρες. Μετα παλι ξεβγαλμα για μια ωρα με τρεχουμενο νερο για να φυγει ολο το απολυμαντικο. Αφου το ενυδρειο γυαλισε (ουτε καινουργιο), το γεμισα νερο, εβαλα αλατακι και αποχλωριωτικο, και το ξεκινησα. Η θερμοκρασια ηταν στους 8 βαθμους Κελσιου. Σ' αυτη τη φαση πηγα να φτειαξω καφε και να σκεφτω τα υπολοιπα - οπως δηλαδη που θα εβαζα τα ψαρια να διανυκτερευσουν (μια και το ενυδρειο θα επαιρνε καποιες ωρες να ζεσταθει), ποιους θα εβαζα στο ενυδρειο και ποιους θα κρατουσα σε προσωρινα καταλυματα για ξεχωριστη θεραπεια κτλ. Οπως επινα το καφεδακι μου χαζευοντας το ενυδρειο - βλεπω ενα ψαρι να κολυμπαει! Κυτταω, ηταν η Σαλλυ .. τρελλαθηκα! Τα πλεκο ειχαν κρυφτει κατω απο το φιλτρο του Juwel οταν εβγαλα τους υπολοιπους και μεσα στον πανικο τα ξεχασα!!! Τι να εκανα? Αν τους εβγαζα και τους εβαζα στο ζεστο νερο θα πεθαιναν σιγουρα απο την αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας. Τελικα εβγαλα πρωτο τον Χαρυ (καθοτι αυτος ηταν πιο ησυχος) και τον εβαλα σταδιακα (ανα μιση ωρα προσθεση ζεστου νερου) μαζι με τα αλλα. Τη Σαλλυ αδυνατον να την πιασω, κρυβοταν κατω και πισω απο το φιλτρο! Οποτε την αφησα εκει .. σκεφτομενη οτι μαλλον θα την εχανα.

Αποτελεσμα: O Xαρουλης πεθανε το ιδιο βραδυ ... :blush: περιπου 3 ωρες μετα την αλλαγη) και τωρα ειμαι πεπεισμενη οτι αυτο συνεβει γιατι στη λεκανη με το νερο που τον εβαλα δεν ειχε αεραντλια. Η Σαλλυ, που εμεινε στο ενυδρειο μεχρι να ζεσταθει κανονικα, ζει και βασιλευει και φωτο της μπορειτε να δειτε στη Gallery!

Εκτοτε ξεκινησα καταλογο ψαριων που εχω σε καθε ενυδρειο (τωρα μονο στο μεγαλο) και διαβαζω καταλογο κανονικα .....

Αυτα και μη χειροτερα ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...