Jump to content

Καποια Λυση???


Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ! Χθες παραγγειλα διαδυκτιακα 4 τιγρακια! Υπηρξε καποια λαθος κατανοηση απο μερος μου προφανως...... και τα τιγρακια που ηρθαν ειναι μωρα! Και οταν λεω μωρα 1,5 cm το καθενα....! Μη μπορωντας να κανω κατι γτ αν τα ριχνα στο ενυδρειο με τα τιγρακια θα τα ετρωγαν.....εβαλα ενα χωρισμα απο πλεξιγκλας στο 70% του μονομαχοενυδρειου οπου το γεμισα τρυπες του εναμισι χιλιοστου για να περναει το νερο και τα εριξα εκει μεσα στο υπολοιπο 30% μιλαμε για 10-15 λιτρα.....! Ενυδρειο δεν υπαρχει για να τα βαλω και σκεφτηκα αυτο σαν προσωρινη λυση ουτος η αλλως για κανα 2 μηνο το πολυ που θα μεγαλωσουν και θα μπορω να τα βαλω μεσα με τ αλλα! Τι λετε θα κανω δουλεια η θα τα χασω...? το ενυδρειο ειναι 50 λιτρων στρωμενο και λειτουργει 6 μηνες!

Link to comment
Share on other sites

τι αλλους συγκατοικους εχεις??

Link to comment
Share on other sites

τι αλλους συγκατοικους εχεις??

Στο μεγαλο ενυδρειο (120 λιτρα) εχω 6 τιγρακια μεγαλα....... και σ αυτο που τα εχω τωρα τα μωρα εναν μονομαχο αλλα με το πλεξιγκλας δεν εχουν επαφη....! Το θεμα ειναι επειδη ειναι πολυ μικρα. αν τα βαλω στο ενυδρειο με τα τιγρακια δεν θα τα φανε??

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να παρεις καλσον η τουλι,να το τελαρωσεις,γιατι απο 1,5 χιλιοστο τρυπες δεν θα εχεις σωστη ροη σε ολο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω να εχεις θεμα......

εγω στο μεγαλο εχω σκαλαρια πανω απο 10 εκατοστα και εβαλα μεσα σκαλαρακια απο γεννα μου 2 εκατοστα και δεν τα πειραξανε καθολου...

Link to comment
Share on other sites

έχεις φυτά ή κρυψώνες ; αν ναι, δεν θα υπάρχει τόσο μεγάλος κίνδυνος

πάντως 1,5 εκατοστό δεν είναι τόσο μικρά ώστε να τα φάνε τα άλλα (δεν είναι και γόνος !)

Link to comment
Share on other sites

ρα παιδια δε ξερω...... λεω να μην το ριψοκινδυνεψω γτ αν δω οτι πεφτει ξυλο δεν θα μπορω να τα πιασω τα διαολια εδω φανταστειτε σε ενα μπωλ που τα ειχα για να τους κανω προσαρμογη και δεν πιανοντουσαν πηγαινουν του σκοτωμου!..... με την ροη δεν εχει θεμα ειναι πααααρα πολες οι τρυπες και ειναι 3 χιλιοστα οχι εναμιση εκανα λαθος γτ το τρυπησα με το 1,5 και τις ανοιξα μετα με 3 χιλιοστα τρυπανι.... φανταστειτε σε ενα κομματι 28 επι 24 καπου στις 120 τρυπες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι δεν θα στα φάνε!!δεν χωράνε στο στόμα τους!

Τώρα για την τροφή!

Φυλλαράκια ρίχνεις στα άλλα?αν ναι ρίξε και σε αυτά απλά να τα τρίψεις πριν ώστε να είναι μικρά κομματάκια να τα φάνε πιο εύκολα :)

Link to comment
Share on other sites

Κ κατι ακομα..... αυτα τωρα τρωνε κανονικη τροφη? Απο αυτη που ριχνω κ στα αλλα??

ναι, αν δεν μπορουν να φανε το φυλαρακι ολοκληρο το τριβεις

Link to comment
Share on other sites

δεν ριχνω φιλαρακια ριχνω αυτο.... http://www.aquamasters.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1047&virtuemart_category_id=8

Σαν αμμο θαλασσης ειναι φανταστειτε... οποτε δεν θα εχουν θεμα...! Ευχαριστω πολυ φιλοι μου για την βοηθεια... Θα τα αφησω κανα μηνα το πολυ πολυ να παρουν λιγο επανω τους και τα ριχνω μεσα μετα με ταλλα!

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ξερω, λιγα λιτρα δνε ειναι αυτα;;

Ναι υποτιθεται οτι θελουν 80 λιτρα για μια ομαδα 8 ψαριων... αλλα αυτα ειναι 4 και ειναι 1,5 εκατοστο το καθενα.... δεν νομιζω να παθουν κατι για ενα μηνα.... μετα θα τα βαλω στο 120λιτρο που εχω μαζι με τα αδελφια τους :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...