Jump to content

Επιθυμητό Ενυδρείο Δίσκων


PanaGreco

Recommended Posts

Σύντομα στήνω ένα RIO 240.

Στόχος μου και επιθυμία μου είναι να αντιγράψω αυτό (δείτε το σε HD ,είναι φανταστικό)

Μου κάνει εντύπωση η ανάπτυξη των φυτών με τις θερμοκρασίες των δίσκων και επειδή δεν λέει και πολλά για τον εξοπλισμό του θα ήθελα την βοήθειά σας για να το πετύχω.

Αν αναγνωρίζετε τα φυτά παρακαλώ πείτε μου ποια είναι και τι πρέπει να κάνω για να έχω ένα τέτοιο αποτέλεσμα.

Αν μπορεί να το κάνει αυτός μπορώ και εγώ (και εμείς :))

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Μην εντυπωσιάζεσαι από μια εικόνα μόνο...

Αναλογίσου οτι αυτου του είδους φυτεμένα δεν ταιριάζουν στις συνθήκες με τους δίσκους...

Η εικόνα αυτή είναι πάρα πολύ ωραία αλλά οι δίσκοι δεν θα μακροημερεύσουν σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο με τις συνθήκες ανάπτυξης για αυτά τα φυτά... Φαντάζομαι θα έχει διοξείδιο, πράγμα πολύ επικίνδυνο για τους δίσκους, και πολλών ειδών λιπάσματα που επιβαρρύνουν το καθαρό νερό που θέλουν οι δίσκοι... Ασε που δεν ξέρουμε πόσο καιρό είναι οι δίσκοι σε αυτό το ενυδρείο... (Ταπεινή μου γνώμη, δεν είναι πολύ ή δεν θα είναι για πολύ ακόμα... )

Πρέπει να επιλέξει κανείς, τι θέλει... Ενα ενυδρείο με δίσκους που θα τους χαίρεται ή ένα πολύ εντυπωσιακό φυτεμένο;

Συγνώμη αν σου έκοψα τον ενθουσιασμό, αλλά αυτή είναι η αλήθεια... (κι εγώ είχα ξεκινήσει με τέτοιο πλάνο και πολλοί άλλοι αλλά κανείς μας δεν κατάφερε να έχει μεγάλους υγιείς δίσκους σε τέτοιο ενυδρείο για πολλά χρόνια... )

Εσύ τώρα, επιλέγεις τι θα κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αντίθετα. Δεν με απογοητεύεις. Οσο ποιό δύσκολο φαίνεται τόσο ποιό πολύ το θέλω και θα το προσπαθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο πολυ σωστα τα λες!!

panagreco ακουσε τον ειναι σωστοτατο αυτο που λεει κ θα συμφωνησω μαζι του απολυτα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι έχετε άδικο και ούτε είμαι ειδικός στους δίσκους αλλά δεν μπορεί αυτού του είδους τα ενυδρεία να είναι για τόσο προβληματικά.

Εχω την διάθεση να το προσπαθήσω αν βοηθήσετε.

Link to comment
Share on other sites

αυτου του ειδους τα ενυδρεια...............ΑΛΛΑ χωρις δισκους!

κ προσωπικη μου αποψη θα πρεπει να διαλεξεις η το υτεμενο η τους δισκους!

ενας ξερακιανος δισκας οπως εγω πχ θα σου πει ΟΧΙ ενας μποστανας δισκας ΙΣΩΣ σου πει ΝΑΙ ΑΛΛΑ με προυποθεσεις!

παντως δυσκολο εγχειρημα αν δεν εχεις την απαιτουμενη μπειρια κ στα φυτα κ τους δισκους!

μην ξεχνας οτι θα βαλεις ζωντανα παλσματα ποσο μαλλον την αγαπη μου(μας).....δισκους!

αυτα απο μενα!

υγ. κ ο σταυρος που χει τρομερη εμπειρια με γεννες μεγαλωματα κλπ κλπ κλπ το δοκιμασε κ δεν!

Link to comment
Share on other sites

Τελειο ειναι δεν λεω αλλα για μενα με τοση διακοσμηση (φυτα,ξυλα,κτλ) σε τοσα λιτρα δεν ειναι για μεγαλα ψαρακια!!!

αλλωστε εαν προσεξεις το βιντεο ολα τα ψαρια μονο στο κεντρο του ενυδριου ειναι νομιζω οτι νιωθουν ασφιξια....

Ελπιζω οπως λενε και παραπανω οτι ηταν μονο για βιντοσκοπηση....

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη...τα φυτα δεν την παλευουν σε υψιλες θερμοκρασιες που θελουν οι δισκοι..Για μενα 3 πραγματα παιζουν στο βιντεο που βλεπουμε.

1)Οι δισκοι μπηκαν απλα για το βιντεο.

2)Οι θερμοκρασιες ειναι κανονικες (26-27) οπωτε ζοριζεις τα ψαρια και ευχαρηστεις τα φυτα

3)Οι θερμοκρασιες ειναι υψιλες,οπωτε ζωριζεις τα φυτα και ευχαριστεις τα ψαρια.

Γνωμη μου ειναι οτι και τα 2 δεν μπορεις να τα εχεις λογο διαφορετικων συνθικων.Ειδικα τα γρασιδια σε θερμοκρασιες των 30 βαθμων δεν θα αντεξουν για πολυ καιρο.

Μη κοιτας βντεακια και φωτο,γιατι δεν ξερουμε τι παιζει και δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι ειναι αληθεια αυτο που βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια εχουν μπει μονο για το βιντεο

γιατι αν δειτε πανω αριστερα

υπαρχει μια ομαδα iriatherina

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το ενυδρείο θα έτρεχε καιρό ως φυτεμένο, για να γίνει έτσι η βλάστηση και μία μέρα θα είπε δεν βάζω και δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σίγουρα η θερμοκρασία σε δισκοενυδρείο είναι σχεδόν απαγορευτική για φυτά.

Όμως παλαιότερα είχα και για πολλά χρόνια δίσκους σε φούλ φυτεμένο ενυδρείο,

με εύκολα κυρίως φυτά και θερμοκρασία 29.5 C και τα φυτά πήγαιναν μια χαρά με μοναδική εξαίρεση τις βαλισνέριες που δεν …

Είχε γίνει ζούγκλα και οι δίσκοι το απολάμβαναν!!

Ως αναφορά στο ενυδρείο του video, θεωρώ σχεδόν απίθανο να είναι οι δίσκοι πολύ καιρό μέσα στο ενυδρείο με τέτοια φυτά, έχουν μπει πρόσφατα και γι’ αυτό δείχνουν και οι περισσότεροι στρεσαρισμένοι (μπάρες!)

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...