Jump to content

Μεγίστη Ποσότητα Φωτός...


nicpapa

Recommended Posts

Μιας και εψαξα στο ιντερνέτ, εχει κανένας καμιά ιδέα?

Πόσο φως μπορούμε να δώσουμε τελικά στα φυτά? ,

Τα φυτά μπορουν να καουν απο το υπερβολικό φως?

Μπορει ενα φυτό επειδη εχει υπερβολικό φως το ενυδρείο να μην πηγαίνει καλά?

Δεν λέω για ελειψεις λιπασμάτων και co2.. αν υποθεσουμε οτι σε αυτα ειμαστε ενταξει,,

Εμένα μερικά φυτάκια δεν μου καθονται, και νομιζω απο την ποσοτητα του φωτος.,.,. πχ Rotala macrandra mini, Didiplis diandra, ενω πάλι αυτά στα γαριδάδικα ,με χαμηλό φωτισμο πάνε μια χαρά...

Σας ακούω,,,, η μάλλον σας διαβάζω...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η ερώτηση σου έχει στόχο την τέλεια ανάπτυξη του φυτού και όχι για απλή ανάπτυξη χωρίς ιδιετερότιτες και αφορά δύσκολα φυτά.

Γιατί για να συντηρήσουμε κάποια φυτά και να είναι όμορφα δεν θέλει και πολλά πολλά, οπότε να υποθέσω ότι η συζήτηση γίνετε για την τέλεια εμφάνιση και ανάπτυξη του φυτού.

Δηλαδή λεπτομέρειες πωρωμένων μποσταναδων :)

Δεν θέλουμε να εκφοβίσουμε τα μέλη που απλά γουστάρουν να συντηρήσουν ένα δυο φυτάκια.

Από περάματα που έγιναν έχει διαπιστωθεί ότι τα φυτά έχουν ένα όριο στην φωτοσύνθεση και ανάπτυξή. Δεν μπορούμε δηλαδή αυξάνοντας συνέχεια το φως να αυξάνουμε και τους ρυθμούς ανάπτυξης.

Το όριο αυτό είναι διαφορετικό από φυτό σε φυτό. Πχ τα λεγόμενα σκούρα φυτά όπως οι ανουμπιες μετά από τα 2000-3000 λουξ περίπου δεν αυξάνουν ούτε την ανάπτυξή τους ούτε τον μεταβολισμό τους, αντίθετα τα φυτά με απαιτήσεις στο

φως το όριο τους είναι πολύ ποιο πάνω, το λιγότερο που θέλουν για μια άρτια ανάπτυξη είναι μεταξύ 6000-8000 λουξ από εκεί και πάνω η βελτιώσεις είναι μικρές αλλά όχι απαρατήρητες πχ άλλο κόκκινο χρώμα θα έχουν στα 8000 λούξ και άλλο στα 14000 λουξ.

Το πολύ φως μπορεί να αποβεί μοιραίο για κάποια φυτά, δεν χρειάζονται να πούμε πολλά για αυτό γιατί αν το πολύ φως δεν επηρέαζε αρνητικά κάποια φυτά τότε θα βρίσκαμε ανούμπιες όχι μόνο κάτω από σκιερά μέρη αλλά και κάτω από την ντάλα του ήλιου.

Αυτά για την φύση, εμείς όμως συνήθους χρησιμοποιούμε στο ενυδρείο μας λιγότερο φως και όχι λάμπες πλήρους φάσματος, ιδιαίτερα αν είναι μη ενυδρειακες το πρόβλημα τους είναι ότι μπορεί να σου κάτσουν καλά μπορεί και όχι γιατί απλά γνωρίζουμε ισος τα κελβιν αλλά δεν γνωρίζουμε πως διαμορφώθηκαν αυτά τα κελβιν, δηλαδή που είναι τα peak της λάμπας.

Και θα ξέρεις πολύ καλά ότι μερικές φορές έχουμε στα φυτά μας ακριβός το ίδιος φως και στο ένα ενυδρείο πάνε καλά στο άλλο όχι τα αίτια πολλές φορές δεν μπορούμε να τα βρούμε ή τα βρίσκουμε όταν είναι πλέον αργά.

Ιδανικά θα ήταν να γνωρίζαμε για το κάθε φυτό κάτω από ποιες συνθήκες και σε ποια μέρη αναπτύσσετε στην φύση ώστε να προσπαθήσουμε να του δώσουμε παρόμοιες συνθήκες.

Εμείς πολλές φορές πλέκουμε φυτά από διαφορετικά μέρη με διαφορετικές ανάγκες και προσπαθούμε να βρούμε της ισορροπίες κάτι που μακροπρόθεσμα είναι μερικές φορές δύσκολο. Δεν είναι τυχαίο πχ που η κρυπτοκορίνες υπάρχουν στην ασία και όχι στον Αμαζόνιο εμείς όμως τα βάζουμε μαζί. Πολλές φορές ξεχνάμε και το φαινόμενο της αλληλοπάθειας και δυστυχώς δεν έχει ερευνηθεί εκτεταμένα στα ενυδρεία παρά μόνο έξω στην φύση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η ερώτηση σου έχει στόχο την τέλεια ανάπτυξη του φυτού και όχι για απλή ανάπτυξη χωρίς ιδιετερότιτες και αφορά δύσκολα φυτά.

Γιατί για να συντηρήσουμε κάποια φυτά και να είναι όμορφα δεν θέλει και πολλά πολλά, οπότε να υποθέσω ότι η συζήτηση γίνετε για την τέλεια εμφάνιση και ανάπτυξη του φυτού.

Δηλαδή λεπτομέρειες πωρωμένων μποσταναδων :)

Δεν θέλουμε να εκφοβίσουμε τα μέλη που απλά γουστάρουν να συντηρήσουν ένα δυο φυτάκια.

Από περάματα που έγιναν έχει διαπιστωθεί ότι τα φυτά έχουν ένα όριο στην φωτοσύνθεση και ανάπτυξή. Δεν μπορούμε δηλαδή αυξάνοντας συνέχεια το φως να αυξάνουμε και τους ρυθμούς ανάπτυξης.

Το όριο αυτό είναι διαφορετικό από φυτό σε φυτό. Πχ τα λεγόμενα σκούρα φυτά όπως οι ανουμπιες μετά από τα 2000-3000 λουξ περίπου δεν αυξάνουν ούτε την ανάπτυξή τους ούτε τον μεταβολισμό τους, αντίθετα τα φυτά με απαιτήσεις στο

φως το όριο τους είναι πολύ ποιο πάνω, το λιγότερο που θέλουν για μια άρτια ανάπτυξη είναι μεταξύ 6000-8000 λουξ από εκεί και πάνω η βελτιώσεις είναι μικρές αλλά όχι απαρατήρητες πχ άλλο κόκκινο χρώμα θα έχουν στα 8000 λούξ και άλλο στα 14000 λουξ.

Το πολύ φως μπορεί να αποβεί μοιραίο για κάποια φυτά, δεν χρειάζονται να πούμε πολλά για αυτό γιατί αν το πολύ φως δεν επηρέαζε αρνητικά κάποια φυτά τότε θα βρίσκαμε ανούμπιες όχι μόνο κάτω από σκιερά μέρη αλλά και κάτω από την ντάλα του ήλιου.

Αυτά για την φύση, εμείς όμως συνήθους χρησιμοποιούμε στο ενυδρείο μας λιγότερο φως και όχι λάμπες πλήρους φάσματος, ιδιαίτερα αν είναι μη ενυδρειακες το πρόβλημα τους είναι ότι μπορεί να σου κάτσουν καλά μπορεί και όχι γιατί απλά γνωρίζουμε ισος τα κελβιν αλλά δεν γνωρίζουμε πως διαμορφώθηκαν αυτά τα κελβιν, δηλαδή που είναι τα peak της λάμπας.

Και θα ξέρεις πολύ καλά ότι μερικές φορές έχουμε στα φυτά μας ακριβός το ίδιος φως και στο ένα ενυδρείο πάνε καλά στο άλλο όχι τα αίτια πολλές φορές δεν μπορούμε να τα βρούμε ή τα βρίσκουμε όταν είναι πλέον αργά.

Ιδανικά θα ήταν να γνωρίζαμε για το κάθε φυτό κάτω από ποιες συνθήκες και σε ποια μέρη αναπτύσσετε στην φύση ώστε να προσπαθήσουμε να του δώσουμε παρόμοιες συνθήκες.

Εμείς πολλές φορές πλέκουμε φυτά από διαφορετικά μέρη με διαφορετικές ανάγκες και προσπαθούμε να βρούμε της ισορροπίες κάτι που μακροπρόθεσμα είναι μερικές φορές δύσκολο. Δεν είναι τυχαίο πχ που η κρυπτοκορίνες υπάρχουν στην ασία και όχι στον Αμαζόνιο εμείς όμως τα βάζουμε μαζί. Πολλές φορές ξεχνάμε και το φαινόμενο της αλληλοπάθειας και δυστυχώς δεν έχει ερευνηθεί εκτεταμένα στα ενυδρεία παρά μόνο έξω στην φύση.

χαχαχα, ναι ειναι λίγο υπερβολή αυτο που γράφω.

Σιγουρα εχουν καποιο οριο στην φωτοσυνθεση, και στο φωτισμο που δεχονται .

Το πειραματακι το διαβασες σε γερμανικό αρθρο?

Οπότε ισχυσει αυτο , οτι με πολυ φως το φυτο μπορει να σταματήσει την αναπτυξη του?

Το ιδανικό θα ητανε να γνωριζουμε τα par, που χρειάζονται το κάθε φυτό, αλλα απο οσο εχω ψάξει δεν εχω βρέι κατι.

Δεν το γλιτωνω το parmeter μου φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πολύ δύσκολα βρήκα πληροφορίες για λουξ και αυτό για λίγα φυτά, που να βρεις τώρα πληροφορίες για Par ενυδρειακών φυτών. :bigemo_harabe_net-127:

Link to comment
Share on other sites

Παιδεια καλησπερα.

Χρηστο εκτος του φωτισμου μηπως παιζει ρολο και ο βυθος?

Δηλαδη εαν εχει υποστρωμα με ενα χαλικακι η σκετο χαλικι η μαναντο ας πουμε?

Εχει καποια επιροη αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι παντως της γνωμης, οτι ρολο πρεπει να παιζει και το βαθος/υψος του ενυδρειου/φωτιστηκου....αλλα και αυτο καποιος πρεπει να το ψαξει για καθε φυτο ξεχωριστα....

Συγουρα παιζει η ποσοτητα ρολο στην αναπτυξη των φυτων, και οπως ολα, ετσι και εδω το πολυ θα κανει κακο απο ενα σημειο και μετα....

Συγουρα με ενα παριμετρο ή ενα λουξομετρο(δεν ξερω εαν υπαρχει αυτο για το ευροι(την σκοτωσα την λεξει, σορυ ειμαι ανοθογραφος) κοινο).....αλλα πρεπει να ξεκινησεις πειραματα ισως σε καθε φυτο ξεχωριστα για 100% αποτελεσματα(καντα μετα με βιβλιο ή μια δημοσιευση και θα βγαλεις ισως πολλα λεφτα!) ισως και να πρεπει να παιξεις με υψος/βαθος, κελβιν, χρωματισμους....

Δεν ξερω εαν ειναι κατανοητο αυτο που προσπαθω να πω :-/

Καμια φορα ουτε εγω δεν με καταλαβαινω....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Όλα παίζουν ρόλο τα πάντα, αλλά ο Νικ έθεσε το ερώτημα σε θεωρητική βιάση υπο την προϋπόθεση ότι όλα τα άλλα (βυθός, λίπασμα, κτλ) είναι οκ.

Όσο για τα πειράματα ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη θέλω να πω αν κάνουμε εσύ και εγώ κάποια πειράματα θα έχουμε ίσος κάποιες ενδείξεις προς την μια ή την άλλη κατεύθυνση.

Για σαφή αποτελέσματα πρέπει να γίνουν περάματα σε βάθος χρόνου και σε πολλά ενυδρεία.

Κάτι που θα μπορούσε να το κάνει κάποιος αξιόλογος ενυδρειακός σύλλογος κάτι που δυστυχώς λείπει από την Ελλάδα.

Οπότε εμείς θα κάτσουμε να μιλάμε θεωρητικά και να ψαχουλεύουμε το διαδίκτυο για φρέσκες πληροφορίες με σχετικά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα συγουρα θελει χρονο, χρημα και ανθρωπους να γινει ολο αυτο...

Απλα τα αναφερω και εγω για να εχουμε να λεμε...εδω ουτε φυτα δεν μπορω να παρω, αλλα δεν βαριεσαι, διαβαζω για οταν θα εχω την δυνατοτητα :-)

Εχω μαθει πολλα περισοτερα απ τηβ πρωτη προσπαθεια μου στα φυτεμενα....

Τεσπα μην χαλαω το θεμα με την μιρλα μου...

Link to comment
Share on other sites

Και ομως βρήκα για μερικά φυτά , θα συνεχισω το ψάξιμο,

τα παρακάτω δεν ξέρω κατα πόσο ισχύουν.

Οπως ειπε και ο Χρήστος , θελει μετρήσεις πολλές μετρήσεις και ενυδρεια...

Το ύψος του ενυδρείου δεν εχει σχέση απο την στιγμη που μετράς μεσα στο νερό, προς το χαλίκι , διαβάζεις και προσθετεις ή και αφερεις λάμπες...

Organism	Genus	Species	Lighting Requirment	PAR (µE m2sec)
Minimum	Ideal	Maximum
Plant	Anubias	angustifolia	 	40	125	200
Plant	Anubias	barteri	 	        40	75	125
Plant	Anubias	nana	 	        40	75	125
Plant	Anubis Species	 	       40	100	200
Plant	Aponogeton Species	High	100	150	200
Plant	Bacopa	Monnieri	 	100	175	250
Plant	Bacopa Species	 	        100	175	250
Plant	Cabomba	 caroliniana	Medium	100	150	200
Plant	Cabomba Species	High	        100	150	250
Plant	Crinum Species	High	        100	150	200
Plant	Cryptocoryne 	beckettii	 50	125	200
Plant	Cryptocoryne 	wendtii	 	50	125	200
Plant	Cryptocorynes Species	Low	40	50	200
Plant	Echinodorous	barthii	High	150	200	250
Plant	Echinodorous	bleheri	Low - Very High	40	175	250
Plant	Echinodorous	macrophyllus	Average to High	50	150	200
Plant	Echinodorous	osiris	Average to High	50	150	200
Plant	Echinodorous	Ozelot	 	50	150	200
Plant	Echinodorous	palaefolius	100	200	250
Plant	Echinodorous	quadricostatus	50	150	200
Plant	Echinodorous	Rose	 	50	100	150
Plant	Echinodorous	Rubin	 	50	150	200
Plant	Echinodorous	tenellus	100	150	200
Plant	Echinodorous	uruguayensis	75	175	250
Plant	Echinodorous Species	Medium	50	100	150
Plant	Hygrophila	polysperma	 150	200	250
Plant	Hygrophila Species	 	150	200	250
Plant	Lilaeopsis Species	High	100	150	200
Plant	Limnophila Species	High	100	150	200
Plant	Ludwigia Species	High	100	150	200
Plant	Microsorum	pteropus	40	125	200
Plant	Microsorum Species	 	40	125	200
Plant	Myriophyllum Species	High	100	150	200
Plant	Nesaea Species	High	        100	150	200
Plant	Nymphaea Species 	High	100	150	200
Plant	Pogostemon Species	High	100	150	200
Plant	Rotala Species	High	        100	150	200
Plant	Sagittaria Species	High	100	150	200
Plant	Versicularia	dubyana	 	40	125	200
Plant	Versicularia Species	 	40	125	200
Plant	Vallisneria 	americana	50	150	200
Plant	Vallisneria 	spiralis	 40	150	200
Plant	Versicularia Species	 	40	150	200
Plant	Egeria	densa	 	        100	150	250
Plant	Egeria Species	 	         100	150	250
Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

The list below shows the light ranges needed for plant growth in fresh water plants.


The minimum figures are used as a giude line where growth will be minimal and teh health of the plant may come into question.


At the maximum level no more growth will occur for an increase in light.


Αυτα ειναι απο το senaey ...


Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αυτο το εχω ξαναδει Νικ...

Κατι ειναι και αυτο παντως...αντε μαζεψε για παρομετρο και ξεκινα :-Ρ

Να ρωτησω κατι ομως, εαν δωσεις το μαξ σε ενα φυτο στον φωτισμο, δεν θα πρεπει να του δωσεις λογικα και το μαξ στα θρεπτικα(μακρο, μικρο, co2)....;; Για επιβεβαιωση ρωταω.....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αυτο το εχω ξαναδει Νικ...

Κατι ειναι και αυτο παντως...αντε μαζεψε για παρομετρο και ξεκινα :-Ρ

Να ρωτησω κατι ομως, εαν δωσεις το μαξ σε ενα φυτο στον φωτισμο, δεν θα πρεπει να του δωσεις λογικα και το μαξ στα θρεπτικα(μακρο, μικρο, co2)....;; Για επιβεβαιωση ρωταω.....

ΕΙπαμε αυτά τα δινουμε ,μονο για τον φωτισμό μιλαμε...

Oπως ανάφερε και ο Χρήστος παραπάνω , αν ξεπεράσεις το όριο του φυτού σταματάει να αναπτύσσεται...\

Εγω αυτο το όριο ψάχνω να βρω.... :umm:

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτηκα, εχω δει να μετρανε τα par σε micromols , που αναφερουν τα hilgh light σε 50 micromoles ενω το παραπάνω ειναι σε µE m2sec....

Link to comment
Share on other sites

Θα επανέλθω στο tread αυτό με μετρήσεις από τα ενυδρεία μου,, :sarcasm:

Είναι το μόνο πράγμα και βασικό το οποίο δεν έχω μετρήσει....

Link to comment
Share on other sites

Θα επανέλθω στο tread αυτό με μετρήσεις από τα ενυδρεία μου,, :sarcasm:

Είναι το μόνο πράγμα και βασικό το οποίο δεν έχω μετρήσει....

δηλαδή σκοπεύεις να αγοράσεις παρομετρο;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή σκοπεύεις να αγοράσεις παρομετρο;

Για το seney σκεφτομαι , πρώτα θελω να δω ομως ποσο ακριβες ειναι οι μετρησεις που κάνει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω το μηχάνημα μετράει μόνο par η και lux.

Πάντως από όσο έχω διάβαση (αφορά τους τελειομανής) θα πρέπει να γνωρίζουμε τα Par και τα Lux.

Τα Par μας λένε αν το φως μας (το σχετικό φάσα δηλαδή) αρκή για την φωτοσύνθεση ενώ τα Lux γενικά πόσο φως δέχονται τα φυτά μας. Αυτό είναι σημαντικό γιατί και η ένταση του γενικού φωτός επηρεάζει προς τα θετικά ή αρνητικά το φυτό γιατί το φυτό έμαθε να λειτουργεί κάτω από συνθήκες πλήρες φάσματος με διαφορετικές αυξομειώσεις της γενικής έντασης.

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι ακόμη.

Για να διαπιστώσεις ότι όλα πιάνε καλά χρειάζεσαι και αυτό :)

http://www.apogeeinstruments.co.uk/chlorophyllmeter/

Link to comment
Share on other sites

συγχωρεστε με συντροφοι,αλλα ολα αυτα ειναι...υπερβολες.

δεν ειμαστε πυρηνικοι επιστημονες,χομπιστες ειμαστε που θελουν να περνανε καλα βλεποντας υγιη ενυδρεια μπροστα τους.

νομιζω πως αυτη η υπερβολη οχι απλα κουραζει,αλλα και προβληματιζει χωρις λογο τους νεους χομπιστες που ασχολουνται ηδη η σκεφτονται να ασχοληθουν με φυτεμενα..

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι ακόμη.

Για να διαπιστώσεις ότι όλα πιάνε καλά χρειάζεσαι και αυτό :)

http://www.apogeeinstruments.co.uk/chlorophyllmeter/

Υπάρχει και τέτοιο μηχάνημα? Δεν το ηξερα...

To seneye για την reff εκδοση κανει και για φυτεμενο,μετράει ph, nh4 ,θερμοκρασια, και απο φως par, lux , kelvin, και στα δινει σε γραφηματα.

Ειναι το πιο οικονομικο για μετρηση par... γυρω στα 140 εχει.

http://www.youtube.com/watch?v=pZsgJdbBkE8

συγχωρεστε με συντροφοι,αλλα ολα αυτα ειναι...υπερβολες.

δεν ειμαστε πυρηνικοι επιστημονες,χομπιστες ειμαστε που θελουν να περνανε καλα βλεποντας υγιη ενυδρεια μπροστα τους.

νομιζω πως αυτη η υπερβολη οχι απλα κουραζει,αλλα και προβληματιζει χωρις λογο τους νεους χομπιστες που ασχολουνται ηδη η σκεφτονται να ασχοληθουν με φυτεμενα..

Τι να πω , αν δεν ενδιαφερουν κανένα αυτά ας το σταματησουμε εδω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να συνεχίσει, και αυτοί που δεν ενδιαφέρονται ίσως να ενδιαφερθούν αργότερα, στο μέλλον!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα συνεχιζεται κανονικα,μπορει καποιους να τους ενδιαφερει ολο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα σε ανάλογα θέματα πάντοτε τόνιζα ότι μιλάμε για λεπτομέρειες και ότι ένα απλό φυτεμένο ακόμη και με δύσκολα φυτά δεν θέλει πολλά και ούτε τρελές γνώσης.

Απλά εδώ μιλάμε για την τρέλα της τελειότητας και όχι για να εκφοβίσουμε τους μελλοντικούς μποστανάδες.

Πλέον η κρίση με έκανε να μην έχω αυτά που θέλω και το μόνο που μου έμμηνε και με δίνει χαρά είναι η βοήθεια προς τους άλλους και η θεωρητική συζήτηση σε θέματα που με εξιτάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Επισης βγαινουν και απλα πραγματα που βοηθουν παρα πολυ, εγω εμαθα πραγματακια απλα μεσα απ τις κουβεντες εδω μεσα για το μοριακο βαρος του καλιου πχ....

Επισης παντα υπαρχει το επομενο επιπεδο δυσκολιας μετα το προ.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...