Jump to content

Kostaskappa Reef Plan!


kostaskappa

Recommended Posts

Από εδώ θα ζητήσω όποια βοήθεια χρειαστώ,και εννοείτε πως θα ενημερώνω για την εξέλιξη του καινούργιου ενυδρείου μου,που θα είναι 400 λίτρα display και δεν ξέρω πόσα ακόμα sump!

Ξεκινώντας να πω πως σκέφτομαι το 1,20x60x60 σαν διαστάσεις!Θέλω να φιλοξενήσω ένα japonicus,τον πολυαγαπημένο μου χαβανέζο και μια καμπαρετζού από tangs,συν αρκετά μικρόψαρα!Από κοράλλια δεν υπάρχει λόγος να πω κάτι...εννοείτε lps-sps με τα δεύτερα να υπερισχύουν!

Ακούω γνώμες για λίτρα sump,το πάχος των τζαμιών,πως κατά την γνώμη σας πρέπει να σχεδιαστεί η υπεχείληση και γιατί,αν θα πρέπει να βάλω ats και γιατί,τι προτείνετε από φωτισμό (led ή Τ5) και τι για σκίμερ,μα πάνω απ'όλα,θα χρειαστώ την καθοδήγηση σας για έναν καλό (και φθηνό πάνω απ'όλα) τζαμά,ώστε να γίνει η σωστή αρχή. :D

Το "έργο" δεν με βιάζει καθόλου,μιας και δεν υπάρχει και η οικονομική επιφάνεια ώστε να γίνει με μιας!

Ελπίζω να μοιραστείτε την τρέλα σας και μερικά από τα "μυστικά επιτυχίας" που παίζουν ώστε να δημιουργηθεί κάτι,που να αξίζει τον κόπο που θα ρίξω! ;)

ΥΓ.Ξέρω ότι ζητάω πολλά,αλλά ότι έχω κάνει,το έχω κάνει με την βοήθεια σας,και εννοείτε πως αυτή θα επιστρετεύσω (ξανά) για να έχω ανάλογο αποτέλεσμα με τον κύβο! ;)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Από εδώ θα ζητήσω όποια βοήθεια χρειαστώ,και εννοείτε πως θα ενημερώνω για την εξέλιξη του καινούργιου ενυδρείου μου,που θα είναι 400 λίτρα display και δεν ξέρω πόσα ακόμα sump!

Ξεκινώντας να πω πως σκέφτομαι το 1,20x60x60 σαν διαστάσεις!Θέλω να φιλοξενήσω ένα japonicus,τον πολυαγαπημένο μου χαβανέζο και μια καμπαρετζού από tangs,συν αρκετά μικρόψαρα!Από κοράλλια δεν υπάρχει λόγος να πω κάτι...εννοείτε lps-sps με τα δεύτερα να υπερισχύουν! Μέχρι εδώ καλά και δώσε λίγο ακόμα σε πλάτος αν γίνεται.

Ακούω γνώμες για λίτρα sumpΔεν πρέπει να σκέφτεσαι τα λίτρα αλλά τις διαστάσεις και το σχεδιασμό,το πάχος των τζαμιώνΓια το σαμπ με 10 χιλ, για το ενυδρείο αν το δέσεις με κόντρες μπορείς και με 12χιλ αλλά το σωστό κατά τη γνώμη μου με 15 χιλ, εκτός αν είναι ρίμλες με 19χιλ,πως κατά την γνώμη σας πρέπει να σχεδιαστεί η υπεχείληση και γιατίΠρώτα δες που θα μπει το ενυδρείο και μετά.Η καλύτερη υπερχείλιση κατά τη γνώμη μου από θέμα κυκλοφορίας και ασφάλειας είναι είναι ο εσωτερικός πύργος υπερχείλισης,είτε τον κάνεις τριγωνικό σε μια γωνία είτε κάνεις μια πλευρά ολόκληρη που είναι το καλύτερο αλλά πάντα εσωτερικά.Δες και εδώhttp://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=88663,αν θα πρέπει να βάλω ats και γιατίΚαι βέβαια πρέπει να βάλεις ΑΤΣ γιατί με απλά λόγια η άλγες για να τραφούν θέλουν οργανικό άζωτο και διοξείδιο ,τα οποία είναι και τα δυο πρώτα συστατικά του κύκλου του αζώτου.Αν λοιπόν τα συστατικά αυτά είναι εξασθενημένα η βιολογική φίλτρανση θα γίνεται χαλαρώτατα και χωρίς προσπάθεια. ,τι προτείνετε από φωτισμό (led ή Τ5)Και τα δυο μαζί. και τι για σκίμερΑν το ΑΤΣ είναι σχεδιασμένο σωστά και φωτίζεται σωστά δεν χρειάζεσαι σκίμερ αλλά αν βάλεις για δες τα ΑΤΙ αν και μπορείς να κρατήσεις και αυτό που έχεις ήδη.,μα πάνω απ'όλα,θα χρειαστώ την καθοδήγηση σας για έναν καλό (και φθηνό πάνω απ'όλα) τζαμά,ώστε να γίνει η σωστή αρχή.Να σου πω μια συμβουλή; Καλό και φτηνό δε πάνε ποτέ μα ποτέ μαζί,πρέπει να διαλέξεις ή φτηνό ή καλό. :D

Το "έργο" δεν με βιάζει καθόλου,μιας και δεν υπάρχει και η οικονομική επιφάνεια ώστε να γίνει με μιας!

Ελπίζω να μοιραστείτε την τρέλα σας και μερικά από τα "μυστικά επιτυχίας" που παίζουν ώστε να δημιουργηθεί κάτι,που να αξίζει τον κόπο που θα ρίξω! ;)

ΥΓ.Ξέρω ότι ζητάω πολλά,αλλά ότι έχω κάνει,το έχω κάνει με την βοήθεια σας,και εννοείτε πως αυτή θα επιστρετεύσω (ξανά) για να έχω ανάλογο αποτέλεσμα με τον κύβο! ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα με τον Νίκο!

Μόνο που αν βάλλεις ATS κατα την γνώμη μου μπορεί να βάλλει αν θέλει και ένα σκιμεράκι όπως το tunze 9004 ή 9002.

Καλή συνέχεια Κώστα!

Το καλύτερο είναι το σιγά σιγά. Θα έχεις χρόνο να το σκεφτείς, να το σχεδιάσεις ώστε όλα να πάνε καλά!

Το κυριότερο μην αγχώνεσαι! ;)

Θα σε παρακολουθώ με αγωνία! :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Κ
Link to comment
Share on other sites

απο σκιμμερ εαν σε παιρνει κοιτα για το ΑΤΙ 200is , οποιον και αν εχω ακουσει μονο καλα λογια λεει για το εν λογω σκιμμερ ....

απο σαμπ πιστευω το καλυτερο θα ηταν να δεις τι θες να βαλλεις μεσα στο σαμπ και με βαση τις διαστασεις αυτων να φτιαξεις και το σαμπ σου :)

απο υπερχειλιση μου αρεσει πολυ ο τριγωνικος πυργος αλλα καλυτερα κοιτα αν σε παιρνει και για εξωτερικο μπαλκονι ( εαν φυσικα σου αρεσει κιολας ! ) δεν θα σου πιασει χωρο μεσα στο ενυδρειο με οτι αυτο συνεπαγεται

απο διαστασεις ψαξτο εαν μπορεις και για 120χ70χ60 θεωρώ πως είναι απο τις πιο ιδανικες διαστάσεις !

τι σκέφτεσαι απο κυκλοφορία Κώστα ??

καλό και σταθερό ξεκίνημα ! και σου εύχομαι οτι ποθείς φιλε μου ! περιμενω εναγωνίως να δω την πορεία αυτού του ενυδρείου !

ζήσε το όσο περισσότερο μπορείς .... εξάλλου ίσως αυτό να είναι το πιο όμορφο κομμάτι του χόμπι μας ! :D:bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά!

Νίκο,αν βάλω ΑΤΣ δεν θα κάνω κάποια αγορά σε σκίμερ,και θα αρκεστώ στο ήδη υπάρχον!

Σκέφτομαι για υπερχείλιση και το μπαλκόνι Γιάννη αλλά νομίζω θα έχω φασαρία...την θέλω εντελώς αθόρυβη!

Νίκο ξέρεις κάποιον τζαμά που να μπορεί να φέρει εις πέρας το όλο project;Σκεφτόμουν κολητά με το ενυδρείο να κατασκευαστεί και ένα refugium που να επιστρέφει το νερό μέσω βαρύτητας στο main,ώστε να περνά όσο πιο πολύ τροφή γίνεται ατόφια!

Το sump θα περιλαμβάνει το ΑΤΣ,ένα μικρό διαμέρισμα για το σκίμερ,βράχο και την αντλία επιστροφής!

Από φωτισμό τώρα,δεν θα περάσω σε κάτι έτοιμο,θα κατασκευαστεί κάτι που να καλύπτει ακριβώς τις ανάγκες του ενυδρείου!Σκεφτόμουν 39άρες Τ5 και δεκάβατα led.

Γιάννη από κυκλοφορία θα μπουν δύο jebao και καθάρισα.Δοκιμασμένα πράματα!

Σίγουρα θα μου πάρει καιρό.Να σας πω την αλήθεια καλύτερα κιόλας,γιατί η βιασύνη μόνο κακό θα προκαλέσει!Θέλει σωστό ψάξιμο,και πολύ μελέτη το θέμα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή Κώστα,

και εγώ το ενυδρείο θα το έκανα πλάτος 70, δες το αν σε παίρνει αξίζει.Από τζάμια ακόμα και rimless να θες στις διαστάσεις που γράφεις δεν θα έβαζα κάτι πάνω από 15ρι,Το sump σου θα είναι από κάτω?Έχεις δυνατότητα να το έχεις σε κάποιο άλλο χώρο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές παιδιά!

Λοιπόν,ο χώρος που θα μπει δεν είναι στο σπίτι μου,αλλά στο εξοχικό.Ο λόγος είναι πως το όλο έργο θα είναι μεγάλο,και θέλω να μπει σε έναν χώρο που θα μείνει,και όχι σε σπίτι με ενοίκιο!

Υπάρχουν δύο εκδοχές.

Η μια είναι να μπει στο σαλόνι (80 τμ) σαν χώρισμα από την τραπεζαρία με το σαλόνι!Ο συγκεκριμένος χώρος κλιματίζεται με δύο 18άρια και υπάρχει και τζάκι.Οι διαστάσεις εδώ παίζουν....να πω πως αυτός ο χώρος είναι πολύ ψηλοτάβανος,με κυρτό ταβάνι (τύπου σοφίτα).

Η δεύτερη είναι ένα δωμάτιο τετράγωνο (20τμ) που κολλητά του υπάρχει ένα μπάνιο,το οποίο θα γίνει ο χώρος του σάμπ,της καραντίνας και του refugium,που θα συνδέονται με το main μέσω τρυπών στον τοίχο.Σε αυτή την περίπτωση το ενυδρείο θα γίνει τετράγωνο στο κέντρο του δωματίου με διαστάσεις 1,30x1,30x50 και το μόνο που θα υπάρχει στον χώρο θα είναι ένας καναπές για siesta και ματι.....

Το ενυδρείο θα παρακολουθείται καθημερινά μέσω skype και δύο μέρες την εβδομάδα (σκ) θα είμαι κοντά του για ότι χρειαστεί.

Σύντομα θα ανεβάσω σχέδια για να διορθώσετε ότι και αν χρειαστεί! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, καλά κάνεις αν βάλλεις ATS να μην βάλλεις μεγάλο σκίμμερ. Δεν θα σου δουλέψουν σωστά. Οπότε ή ένα μικρό σκίμμερ για τα λίτρα ή και καθόλου θα είναι μια χαρά.

Απο φωτισμό μια χαρά τα λες, μόνο που θα σου πρότεινα 3βατα λεντ για να μπορέσεις να δημιουργήσεις ένα καλύτερο χρωματικά αποτέλεσμα.

Μόνο που θα διαφωνήσω με το χώρο που θες να το βάλλεις.

Πίστεψε με, δεν θα σε βολέψει να το έχεις στο εξωχικό για πάρα πάρα πολλούς λόγους. Και πάντα υπάρχει και ο αστάθμητος παράγοντας που σε θέλει εκεί σε περίπτωση που συμβεί κάτι έκτακτο για πάν ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη το εξοχικό είναι μόλις μισή ώρα από το σπίτι μου στην Αθήνα,οπότε δεν υπάρχει θέμα στο να πηγαίνω!Μπορώ να πηγαίνω και κάθε μέρα αν χρειαστεί!Το ότι το κάνω εκεί,γίνετε καθαρά για λόγους σιγουριάς και σταθερότητας!Βλέπεις το εξοχικό θα είναι εκεί για πάντα,και μαζί θα είναι το ενυδρείο!Ούτε μετακομίσεις ούτε τίποτε!Άσε που η θάλασσα είναι δίπλα και θα μπορώ να κάνω που και που μεγάλες αλλαγές με φρέσκο νεράκι!Το ενυδρείο θέλω να στηθεί με όλες τις προδιαγραφές για να γίνει κυριολεκτικά στολίδι.....θέλω να υπάρχει καραντίνα,μεγάλο sump,μεγάλο δοχείο αυτόματης αναπλήρωσης κ.ο.κ.!

Στον φωτισμό τώρα,θέλω απλά πράγματα!Καλά τα τρίβατα,αλλά για να φωτίσω 1,30x1,30 ενυδρείο θα θέλω ένα καράβι από τούτα!Ενώ τα δεκάβατα θα είναι πολύ πιο λίγα,οπότε και λιγότερες πιθανότητες για λάθος συνδεσμολογίες!Οι Τ5 θα είναι όλες ακτινικές!

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη το εξοχικό είναι μόλις μισή ώρα από το σπίτι μου στην Αθήνα,οπότε δεν υπάρχει θέμα στο να πηγαίνω!Μπορώ να πηγαίνω και κάθε μέρα αν χρειαστεί!Το ότι το κάνω εκεί,γίνετε καθαρά για λόγους σιγουριάς και σταθερότητας!Βλέπεις το εξοχικό θα είναι εκεί για πάντα,και μαζί θα είναι το ενυδρείο!Ούτε μετακομίσεις ούτε τίποτε!Άσε που η θάλασσα είναι δίπλα και θα μπορώ να κάνω που και που μεγάλες αλλαγές με φρέσκο νεράκι!Το ενυδρείο θέλω να στηθεί με όλες τις προδιαγραφές για να γίνει κυριολεκτικά στολίδι.....θέλω να υπάρχει καραντίνα,μεγάλο sump,μεγάλο δοχείο αυτόματης αναπλήρωσης κ.ο.κ.!

Στον φωτισμό τώρα,θέλω απλά πράγματα!Καλά τα τρίβατα,αλλά για να φωτίσω 1,30x1,30 ενυδρείο θα θέλω ένα καράβι από τούτα!Ενώ τα δεκάβατα θα είναι πολύ πιο λίγα,οπότε και λιγότερες πιθανότητες για λάθος συνδεσμολογίες!Οι Τ5 θα είναι όλες ακτινικές!

Αν μπορείς να πηγαίνεις συνεχώς τότε δεν υπάρχει θέμα.

Με το θέμα του φαγητού όμως τι θα κάνεις?

Επίσης όπως σου είπα και πιο πριν, υπάρχει ο αστάθμητος παράγοντας όπως, γύρισε σαλιγκάρι ανάποδα, ή έπεσε κοράλι στον αραγωνίτη ανάποδα, ή πήδηξε ψάρι απέξω, ή γενικά συνέβη κάτι. Στην περίπτωση αυτή αν δεν είναι εκεί άμεσα τότε...

Δεν λέω, καλά κάνεις και το σκέφτεσαι έτσι αλλά έχει και τα δύσκολα του.

Όσον αφορά τον φωτισμό, εσύ ξέρεις. Κάντο όπως θες. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο εμενα Κωστα.

το μονο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι αν μπορεσεις

να κανεις 70αρι βαθος μιας και οσα ενυδρεια εχω δει με αυτο

το βαθος,εκτος της πρακτικοτητας και λειτουργικοτητας,εδειναν

οπτικα πολυ ομορφο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο εμενα Κωστα.

το μονο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι αν μπορεσεις

να κανεις 70αρι βαθος μιας και οσα ενυδρεια εχω δει με αυτο

το βαθος,εκτος της πρακτικοτητας και λειτουργικοτητας,εδειναν

οπτικα πολυ ομορφο αποτελεσμα.

Κωστή ναι θα πάω σε minimum 70 βάθος....σκέφτομαι τετράγωνο στο 1,30 x 1,30...απλά το μόνο που σκέφτομαι είναι το πως θα φωτήσω τόσο μεγάλη επιφάνεια!Θα την βρω την άκρη πάντως!Έχω αρχίσει το ψάξιμο στο νετ όσο δεν πάει! ;)
Link to comment
Share on other sites

Κωστή ναι θα πάω σε minimum 70 βάθος....σκέφτομαι τετράγωνο στο 1,30 x 1,30...απλά το μόνο που σκέφτομαι είναι το πως θα φωτήσω τόσο μεγάλη επιφάνεια!Θα την βρω την άκρη πάντως!Έχω αρχίσει το ψάξιμο στο νετ όσο δεν πάει! ;)

Kωστα ειπες οτι θα κινηθείς κοντα στα 400 λιτρα .... αυτο ισχυει και τωρα η αλλαξες γνωμη ??

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιάννη το ενυδρείο θα στηθεί βάση χώρου.....οι αλλαγές θα γίνονται από θάλασσα οπότε δεν θα υπάρξει περιορισμός στα λίτρα!Όσο μεγαλύτερο,τόσο το καλύτερο για να μένει σταθερό! ;)

Σύντομα θα κάνω update με σχέδια και εξοπλισμό που σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω!

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιάννη το ενυδρείο θα στηθεί βάση χώρου.....οι αλλαγές θα γίνονται από θάλασσα οπότε δεν θα υπάρξει περιορισμός στα λίτρα!Όσο μεγαλύτερο,τόσο το καλύτερο για να μένει σταθερό! ;)

Σύντομα θα κάνω update με σχέδια και εξοπλισμό που σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω!

απλα με το μεγαλυτερο απο 400 δηλαδη σε 1000 ... ( εαν ειναι 60 το υψος ) εκτος απο τις αλλαγες που οντως τις γλυτωνεις και αντε πες εκτος του φωτιστικου ... που θα δυσκολευτεις φανταζομαι να το φωτισεις ολο αυτο , η αντλια οι κυκλοφορητες η φιλτρανση ακομα και τα τζαμια ανεβαζουν πολυ το κοστος και το αρχικο και το κοστος συντήρησης .... ειδικα το κοστος συντηρησης σκεψου το ! :) φιλικα παντα Κωστα δεν θελω να σε προσβαλλω η κατι τετοιο απλα μου φαινεται λιγο τρυπια τσεπη το χιλιαρι ενυδρειο-με τα δικα μου δεδομενα παντα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που λες Γιάννη!Το μόνο κόστος ωστόσο είναι της κατασκευής!Από εκεί και πέρα το ενυδρείο θα τρέχει στον αυτόματο!Πάντως όλα γυρνάνε ακόμα και δεν έχω καταλήξει σε κάτι!Είπαμε,είμαι στο ψάξιμο για να βρω την χρυσή τομή! ;)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που λες Γιάννη!Το μόνο κόστος ωστόσο είναι της κατασκευής!Από εκεί και πέρα το ενυδρείο θα τρέχει στον αυτόματο!Πάντως όλα γυρνάνε ακόμα και δεν έχω καταλήξει σε κάτι!Είπαμε,είμαι στο ψάξιμο για να βρω την χρυσή τομή! ;)

ειναι και οι ΔΕΗ ! :) οπως και να εχει θα βρεις την ακρη ;) ειμαι σιγουρος !

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω με απορίες!

1η.Υπάρχει κάποια αξιόπιστη λύση σε αντλία η οποία να λειτουργεί έξω από το νερό;

2η.Ποια η διαφορά μεταξύ απλού,και crystal clear τζαμιού;Αξίζει την διαφορά στα χρήματα;

3η.Σε σωληνώσεις περίπου τρία μέτρα (2 οριζόντια και 1-1,30 κάθετα),πόσα λίτρα πρέπει να είναι η αντλία ας πούμε,για να μου κυκλοφορεί 10000 λίτρα;

Αυτά τα ολίγα για τώρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο εμενα!!!

Αν εχεις λιγα χρηματα παραπανω να διαθεσεις κοιτα σε ATB ! Πρωτα ομως δες τι σωληνωσεις θα βαλεις για να υπολογισεις και τι αντλια θα βαλεις!

Τα clear τζαμια ειναι σχεδον διαφανα , δηλαδη δεν πρασινιζουν αν τα κοιταξεις απο τα πλαγια. πχ παρε ενα κομματι πλεξι και και δες το απο το πλαι και μετα συγκρινε το με ενα κομματι τζαμι απλο! Η διαφορα ειναι αισθητη . Για εμενα δεν υπαρχει λογος να πας σε τετοιο τζαμι ! :sarcasm:

Καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...