Jump to content

Αλλαγή Χαλικιου Σε Μονομαχο


piki

Recommended Posts

γεια σας παιδια,σημερα εγινε η αλλαγη του χαλικιου που ηταν ασβαστολιθικο,πηρα χαλικι μαυρο,τυπου quartz που δεν ανεβαζει το ph  εκανα τεστ με ακουαφορτε κ αφρισε.εκει επαθα ενα σοκ...πως εγινε αυτο??το αλλαξα βεβαια κ εκανα κ αλλαγη νερου με τυρφη.ερηξα το πεχα στο 7 απο 8.προσπαθησα να μην στρεσαρω τον μονομαχο πολυ.ομως ετυχε κατ\ι που πιστευω να μην μου δημιουργοταν  προβλημα..το νερο το ειχα 2 μερες με το φιλτρο κ την τυρφη στο βαρελι.οταν εκανα την αλλαγη ειδα οτι η θερμοκρασια επεσε στους 23 απο 26...η εναλαγη αυτη θα πειραξει τον μονομαχο?ξεκινησα με melafix παλι γιατι η ουρα ηταν χαλια...κατα τα αλλα ειναι ορεξατος.ελπιζω κ με την αλλαγη να μην διαταραξα κ την βιολογια..

Link to comment
Share on other sites

Αποτομη αλλαγη σε ph και θερμοκρασια μπορει να δημιουργησουν σοκ! Παρακολουθηση και ενημερωνεις! Τωρα τι θερμοκρασια εχει;

Link to comment
Share on other sites

Αποτομη αλλαγη σε ph και θερμοκρασια μπορει να δημιουργησουν σοκ! Παρακολουθηση και ενημερωνεις! Τωρα τι θερμοκρασια εχει;

τωρα με τον θερμοστατη ειναι στους 26.το πεχα ενα; βαθμο το κατεβασα.να τον ταισω σημερα?τα φωτα να τα αναψω η να τον αφησω να ηρεμησει?

Link to comment
Share on other sites

Τι έκανες τελικά ; Εγώ θα τον άφηνα να ηρεμήσει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Τι έκανες τελικά ; Εγώ θα τον άφηνα να ηρεμήσει λίγο.

δεν τον ταισα κ τα φωτα τα αφησα σβηστα,απο μακρια που τον παρακολουθω η συμπεριφορα του δεν εχει αλλαξει προς το παρον τουλαχιστον.κοβει βολτες και κουτουλαει το σαλιγκαρι λαθρεπιβατη που ειναι στο τζαμι.δεν εχω παει κοντα να με βλεπει.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά, άνοιξε τα φώτα αύριο και ενημέρωσέ μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Για την προετοιμασία του νερού μπορείς να χρησιμοποιείς θερμοστάτη για να ρυθμίζεις την επιθυμητή θερμοκρασία. Ελπίζω να πάνε όλα καλά! :)

Link to comment
Share on other sites

Για την προετοιμασία του νερού μπορείς να χρησιμοποιείς θερμοστάτη για να ρυθμίζεις την επιθυμητή θερμοκρασία. Ελπίζω να πάνε όλα καλά! :)

τον ηδη υπαρχων θερμοστατη του ενυδρειου?γιατι δεν μπορω να παρω κ δευτερο θερμοστατη....

Link to comment
Share on other sites

τον ηδη υπαρχων θερμοστατη του ενυδρειου?γιατι δεν μπορω να παρω κ δευτερο θερμοστατη....

Όχι :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι :)

καταλαβα....αλλα ηδη μου εχει παει πολυ το ενυδρειο με ολα τα υπολοιπα σε οικονομικο επιπεδο...τελος παντων,θα δω μηπως αγορασω καποιον σχετικα φτηνο..

Link to comment
Share on other sites

Ένας jager 100άρης, δε νομίζω να έχει πάνω από 10€

Link to comment
Share on other sites

Ένας jager 100άρης, δε νομίζω να έχει πάνω από 10€

ναι το ξερω θα αγορασω εναν.σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ένας jager 100άρης, δε νομίζω να έχει πάνω από 10€

Στα ελληνικά καταστήματα κοστίζει γύρω στα 20 ευρώ πάνω κάτω. Πρόσφατα πήρα ένα jager για τον μονομάχο και θα πάρω άλλον έναν για την προετοιμασία του νερού γιατί τώρα που κρύωσε ο καιρός το νερό που ετοιμάζω για αλλαγή δε λέει να πάρει θερμοκρασία δωματίου (ή ενυδρείου). Νομίζω πως αξίζει τον κόπο όχι μόνο για εύκολη προετοιμασία νερού αλλά και ως backup σε περίπτωση π.χ. που χαλάσει ο κανονικός.

Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικά καταστήματα κοστίζει γύρω στα 20 ευρώ πάνω κάτω. Πρόσφατα πήρα ένα jager για τον μονομάχο και θα πάρω άλλον έναν για την προετοιμασία του νερού γιατί τώρα που κρύωσε ο καιρός το νερό που ετοιμάζω για αλλαγή δε λέει να πάρει θερμοκρασία δωματίου (ή ενυδρείου). Νομίζω πως αξίζει τον κόπο όχι μόνο για εύκολη προετοιμασία νερού αλλά και ως backup σε περίπτωση π.χ. που χαλάσει ο κανονικός.

εχεις δικιο καλιροη!το νερο δεν ζεστενεται με τιποτα...2 μερες το ειχα στο βαρελι!και για εφεδρικο πρεπει να εχουμε

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να πάνε όλα καλά με το μονομαχούλη σου...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να πάνε όλα καλά με το μονομαχούλη σου...

σε ευχαριστω !η αληθεια ειναι οτι ειχαμε καποια προβληματακια που ελπιζω να ξεπεραστουν!καλη αρχη κ σε εσας μιας κ ξεκινατε τωρα,με το καλο να ερθει κ ο μονομαχος σας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενας εφεδρικος θερμοστατης για 30 λιτρα δεν χρειαζεται να ειναι ουτε jager ουτε 100αρις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Θοδωρής. Ξέχασα τα λίτρα του ενυδρείου της φίλης.

Μέχρι στιγμής σχεδόν πάντα jager γι αυτό τον πρότεινα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σε ευχαριστούμε πολύ. Που θα πάει θα το παρουμε και εμείς το μονομάχο μας. Αρέσουν και στα παιδάκια μου τα ψάρια και τρελένονται στην ιδέα ότι θα υπάρχει και σαλιγκάρι μέσα..

Πως είναι σήμερα ο μονομαχούλης?

Έγώ αγόρασα έναν απλό fluval 50w γύρω στα 14€ αλλά το ίδιο μαγαζί (δεν ξέρω αν μπορώ να αναφέρω κατάστημα) είχε στα 25 & 50w elite & marina νομίζω γύρω στα 9€. Έχει και τον jager 17,55€.

(Δεν τον είχα δεί όταν έψαχνα.... και στα καταστήματα το έβρισκα γύρω στα 23 - 25€).

Άστα ξεκινάς με χαμηλό προϋπολογισμό και όλο κάτι χρειάζεσαι.... Τουλάχιστον τα αγοράζεις μία φορά και κάποια στιγμή ξεμπερδεύεις,,

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σε ευχαριστούμε πολύ. Που θα πάει θα το παρουμε και εμείς το μονομάχο μας. Αρέσουν και στα παιδάκια μου τα ψάρια και τρελένονται στην ιδέα ότι θα υπάρχει και σαλιγκάρι μέσα..

Πως είναι σήμερα ο μονομαχούλης?

Έγώ αγόρασα έναν απλό fluval 50w γύρω στα 14€ αλλά το ίδιο μαγαζί (δεν ξέρω αν μπορώ να αναφέρω κατάστημα) είχε στα 25 & 50w elite & marina νομίζω γύρω στα 9€. Έχει και τον jager 17,55€.

(Δεν τον είχα δεί όταν έψαχνα.... και στα καταστήματα το έβρισκα γύρω στα 23 - 25€).

Άστα ξεκινάς με χαμηλό προϋπολογισμό και όλο κάτι χρειάζεσαι.... Τουλάχιστον τα αγοράζεις μία φορά και κάποια στιγμή ξεμπερδεύεις,,

Φαντασου να μην υπηρχε το φορουμ τι θα μας φορτωναν οι πετσοπαδες...τα 3πλασια λεφτα θα πληρωναμε για αχρηστα πραγματα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντασου να μην υπηρχε το φορουμ τι θα μας φορτωναν οι πετσοπαδες...τα 3πλασια λεφτα θα πληρωναμε για αχρηστα πραγματα..

συμφωνω rastafarian!ευτυχως που στο ξεκινημα ημουν τυχερη κ το πρωτο σαιτ που βρηκα ηταν αυτο,διαβαζοντας πηρα οτι χρειαζομουν χωρις περιττα εξοδα!βεβαια εγω δεν εχω κ τοση επαφη με πετ σοπ(δεν υπαρχουν κιολας στην περιοχη μου δυστυχως,μονο ενα αλλα κ αυτο δεν εχει κ πολλα πραγματα)μονο απο ιντερνετ παιρνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σε ευχαριστούμε πολύ. Που θα πάει θα το παρουμε και εμείς το μονομάχο μας. Αρέσουν και στα παιδάκια μου τα ψάρια και τρελένονται στην ιδέα ότι θα υπάρχει και σαλιγκάρι μέσα..

Πως είναι σήμερα ο μονομαχούλης?

Έγώ αγόρασα έναν απλό fluval 50w γύρω στα 14€ αλλά το ίδιο μαγαζί (δεν ξέρω αν μπορώ να αναφέρω κατάστημα) είχε στα 25 & 50w elite & marina νομίζω γύρω στα 9€. Έχει και τον jager 17,55€.

(Δεν τον είχα δεί όταν έψαχνα.... και στα καταστήματα το έβρισκα γύρω στα 23 - 25€).

Άστα ξεκινάς με χαμηλό προϋπολογισμό και όλο κάτι χρειάζεσαι.... Τουλάχιστον τα αγοράζεις μία φορά και κάποια στιγμή ξεμπερδεύεις,,

ειναι πολυ ομορφα τα ψαρακια κ πραγματικα μπορεις να φτιαξεις κατι πολυ ομορφο!ο μονομαχος μου σημερα ειναι ζωηρος αλλα δεν εφαγε...του εδινα λιγη τροφη την ετρωγε κ μετα την εφτυνε...το κανει καποιες φορες αυτο..ειναι λιγο περιεργος στην τροφη...και παρατηρησα κ καινουργια τρυπα στο πτερυγιο...σιγουρα στρεσαρεται απο την αλλαγη του νερου κ οχι απο το ph που πιστευα.πολυ ευαισθητος βρε παιδι μου κ αυτος!ειναι πολυ μικρος ομως ηλικιακα.ισως φτιαει κ αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Άστα.... δεν βγάζεις άκρη... Έχω και εγώ την κόρη μου άρρωστη σήμερα!!! :bigemo_harabe_net-111: λες αν είναι κολλητικό? (Ουτε και αυτή έφαγε...)

Πόσες μέρες τον άφησες νηστικό? Αν έφαγε εχτές δεν τον αφήνεις άλλη μία μέρα νηστικό και μετά κανα αρακά μετά από βουτιά σε βιταμίνες (νομίζω τον τρώνε οι μονομάχοι..) λέω εγώ τώρα...

Ελπιζω να πάνε όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Άστα.... δεν βγάζεις άκρη... Έχω και εγώ την κόρη μου άρρωστη σήμερα!!! :bigemo_harabe_net-111: λες αν είναι κολλητικό? (Ουτε και αυτή έφαγε...)

Πόσες μέρες τον άφησες νηστικό? Αν έφαγε εχτές δεν τον αφήνεις άλλη μία μέρα νηστικό και μετά κανα αρακά μετά από βουτιά σε βιταμίνες (νομίζω τον τρώνε οι μονομάχοι..) λέω εγώ τώρα...

Ελπιζω να πάνε όλα καλά...

xaxa!περαστικα στην μικρη σου!η αληθεια ειναι οτι το δικο μου μικρο(μονομαχος)μου κανει την ζωη λιγο δυσκολη...θα τον αφησω κ σημερα κ αυριο θα δωσω αρακα.μαλλον φρικαρε με τη αλλαγη του χαλικιου κ μου κανει τσαλιμια τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...