Jump to content

Lucky Bamboo (Δράκαινα Σαντεριάνα)


Recommended Posts

Πήρα από το Praktiker ένα lucky bamboo μέσα σε ένα μικρό σωλήνα με νερό. Το έβαλα σε ένα βάζο με περλίτη, προσθέτοντας το νερό του σωλήνα και συμπληρώνοντας με λίγο νερό που είχα ετοιμάσει με αντιχλώριο, γιατί διάβασα ότι είναι ευαίσθητο στο χλώριο και τα βαρέα μέταλλα του νερού.

Το έχω σε ένα δωμάτιο πολύ φωτεινό, χωρίς όμως να το χτυπάνε απευθείας οι ακτίνες του ηλιου. Προσπάθησα να βρω στο διαδίκτυο πληροφορίες για την φροντίδα του, όμως οι λιγοστές που εντόπισα περισσότερο με μπέρδεψαν, γιατί ο ένας π.χ. έλεγε ότι θέλει ήλιο, άλλος ότι θέλει μέτριο φωτισμό, και άλλος ότι θέλει σκιά.

Μήπως ξέρει κανείς πως πρέπει να το φροντίσω ώστε να μακροημερεύσει και να μπει στην λιμνούλα που ελπίζω να καταφέρω να φτιάξω στο μπαλκόνι;

DSCN5821.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τότε να το βάλεις στο μπαλκόνι σε κάποιο φωτεινό σημείο που να μην το χτυπάει ο αέρας ειδικά ο βοριάς και να το αφήσεις να προσαρμοστεί. Επίσης όπως όλα τα φυτά έτσι και αυτό δεν προορίζεται για μέσα στο σπίτι αφού το φυσικό τους περιβάλλον είναι έξω από το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο χειμώνα δε νομίζω να φτιάξω λίμνη, βρίσκω πιο λογική εποχή την άνοιξη. :bigemo_harabe_net-132: Ωστόσο από τώρα διαβάζω και θα αρχίσω σιγά σιγά να συγκεντρώνω όσα θα χρειαστώ. Γιατί τα χρυσόψαρά μου έτσι όπως μεγαλώνουν θα έχουν γίνει κόι μέχρι τότε! :bigemo_harabe_net-81: Αν το βάλω στο περβάζι του παραθύρου, θα έχει άπλετο φως (μάλιστα θα το χτυπά ο ήλιος μερικές ώρες) και το βράδυ που κλείνω τα παντζούρια είναι κάπως προστατευμένο. Δεν το αγόρασα με σκοπό να το βάλω άμεσα σε μία λίμνη αλλά μιας και η λιμνούλα είναι το αμέσως επόμενο πρότζεκτ μου θα χαρώ πολύ να αποτελέσει μέρος της. :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Καλλιροη τρελλανε μας!!! Ετσι παμε γερα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για το μονομαχοενυδρείο έλεγα "θα το κάνω σιγά σιγά" και το έκανα έρευνα για το πως θα το στήσω μέχρι που μια μέρα πήγα και πήρα εξοπλισμό, φυτά και ψάρι και το έστησα επιτόπου. :rolleyes:

Είχα σκεφτεί να φτιάξω λίμνη αργότερα στο μέλλον, σε ένα χρόνο ή περισσότερο, το φανταζόμουν σχέδιο μακρινό. Στον φίλο μου κάπως έτσι το έχω θέσει, ότι το σκέφτομαι "αλλά όχι για τώρα" στους γονείς μου εννοείται καμία κουβέντα, θα είναι έκπληξη. :innocent:

Ήδη διαβάζω θέματα για λίμνες εδώ και χαζεύω στο ίντερνετ λεκάνες, φίλτρα και τα λοιπά... Θα μπορούσα να ξεκινάω να την στήνω και από τώρα με φυτά μόνο... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το αναφεραμε, αν ξερεις κατι για τον περλιτη για διαφωτισε μας λιγο εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=89091&p=849086

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα, αν και τον έχω χρησιμοποιήσει μόνο στην κηπουρική... (και στο μπαμπού)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Τα μπαμπου αυτα αμα προσεξεις στο τελειωμα των καμπυλων που κανουν ειναι "βουλωμενα", εμενα μου πεταξαν μετα εναν χρονο, το ενα στις ριζες μεσα στο νερο και το αλλο διπλα ακρινω απ το "βουλωμα"....

Τσεκαρε στο συ σωλην, εχει απειρα βιντεο με την φροντηδα τους...εαν θυμαμε καλα θελουν φιλτραρισμενο φως(οπως οι ορχιδεες) και το νερο μπορεις να το αφηνεις 24 ωρες και να φευγη το χλωριο...εμενα δεν επαθαν τπτ βεβαια που τους εβαζα φρεσκο κατευθειαν....

Παντως να ξερεις ειναι αργης αναπτυξεις....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θα ψάξω και τον Συ Σωλήν (κόλλησα μέχρι να συνειδητοποιήσω τι είναι!). :w00t: Οπότε καλά έκανα που έβαλα αποχλωριωμένο νερό. Διάβασα εδώ ότι ρουφάνε και νιτρικά, βρε μπας και αναπληρώνω το νερό με νερό από το ενυδρείο; :umm: Δεν με εκπλήσσει που είναι αργής ανάπτυξης, ασιατικής προέλευσης δεν είναι; Τώρα που το σκέφτομαι, έχω κάνει βιοτοπικό Ασίας το σπίτι μου με ένα ενυδρείο κρύου νερού, ένα ασιατικό με το μονομάχο, ένα μπονσάι και τώρα και το μπαμπού! Κορνίζες ακόμα δεν έχω βάλει, αλλά μάλλον κάτι με κινέζικα γράμματα νομίζω θα ταιριάξει! :P

Link to comment
Share on other sites

Οτι ρουφαν νιτρηκα ισχυει....

Προσοχη ομως, ειναι υδροχαρης φυτο, μπορεις να το βαλεις στο ενυδρειο, αλλα πρεπει το μισω να ειμαι εκτος γιατι σαπιζει,..

Εχω δει(γουγλαρετο) σε ενυδρεια ανοιχτου τυπου και ειναι ομορφα καποια μπορω να πω....

Για αρχη βαζε του 50-50 και δες μηπως παρει τα πανω του...εγω το νερο απ τα χρυσοψαρα παντως ενα χρονο τωρα το εριχνας στις λεμονιες και μου εβγαλαν γκρευπ φρουτ!!!

Μην χαλας αντιχλωριο ομως, αφηνε το νερο 24 ωρες ξερω 'γω και θα ειναι οκ....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ να το βάλω στο ενυδρείο αλλά πρακτικά δεν με βολεύει και το αποτέλεσμα θα είναι τελικά χειρότερο αισθητικά. Στην λίμνη, πάλι, θα είναι τέλεια. Και με την πρώτη ευκαιρία θα βρω ένα μεγαλύτερο βάζο γιατί αυτό είναι τσίμα τσίμα, νομίζω. Για το νερό των ενυδρείων συμφωνώ, έχει και φυσικό... λίπασμα! Εγώ με το νερό της αλλαγής ποτίζω. έχω φυτέψει ραπανάκια, φασκόμηλο, κάρδαμο και θυμάρι, τι λες να μου φυτρώσει; :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αλλα θελω και εγω αμα ειναι καλο!!!:-Ρ

Ενα βαζακι το θελει αμα ειναι τσιμα τσιμα...γιατι δεν πηρες δυο-τρια βρε;;ενα σαν το αγγουρι θα βαλεις οοοοταν με το καλο...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Πήρα ένα γιατί το είδα και το ήθελα! (σαν τα παιδάκια ένα πράγμα). Το ότι θα το βάλω στην λιμνούλα που θα φτιάξω είναι μία δικαιολογία για να ξεκινήσω το πρότζεκτ "λιμνούλα στο μπαλκονι". Όταν με το καλό την φτιάξω εννοείται πως θα βάλω και άλλα φυτά. Και ναι, είναι σαν αγγούρι, θα πάρω άλλα δυο. Σύμφωνα με το φενγκ σουι πρέπει να είναι μονός ο αριθμός τους και να έχω τουλάχιστον 3 αν θέλω καλή τύχη. :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Καλη τυχη, ανετα ρουχα και αντοχη....ποτε δεν ξερεις τι θα γινει οταν ανακοινωνης νεα σχεδια στο ετερο ιμιση...:-Ρ

Link to comment
Share on other sites

εχει και η ξαδελφη μου και μου ειπε οτι δεν κανει να αλλαζεις το νερο ως οτου εξατμιστει σχεδον ολο και τα εχει διπλα σε παραθυρο εδ και 3 χρονια !

Link to comment
Share on other sites

Καλη τυχη, ανετα ρουχα και αντοχη....ποτε δεν ξερεις τι θα γινει οταν ανακοινωνης νεα σχεδια στο ετερο ιμιση...:-Ρ

Του έχω πει ότι "μελλοντικά" σκοπεύω να φτιάξω λιμνούλα για τα χρυσόψαρα γιατί όταν μεγαλώσουν δεν θα κάνουν για ενυδρείο. Μέλλον είναι και το αύριο, μέλλον και σε 2 χρόνια. :whistling: Του έχω πει ότι σε περίπου 5 χρόνια θα φτάσουν τα 15 εκατοστά αλλά έτσι όπως τα βλέπω να μεγαλώνουν αρχίζω να αμφιβάλλω.

εχει και η ξαδελφη μου και μου ειπε οτι δεν κανει να αλλαζεις το νερο ως οτου εξατμιστει σχεδον ολο και τα εχει διπλα σε παραθυρο εδ και 3 χρονια !

Ναι, ζούνε πολλά χρόνια. Κι εγώ διάβασα στο διαδίκτυο ότι δεν πρέπει να αλλάζω νερό αλλά να αναπληρώνω. :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το έβαλα σε ένα μεγαλύτερο βάζο και συμπλήρωσα νερό από το ενυδρείο με τα χρυσόψαρα. Με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω άλλα δύο και θα τα βάλω όλα μαζί σε ένα άνετο βάζο, γιατί αυτό είναι... μονοθέσιο!

DSCN5838.JPG

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα αν ειχα μονομαχοενυδρειο θα το εβαζα μεσα...εχω δει πολλα μονομαχοενυδρεια σε ξενα φορα που βαζουν bamboo μεσα..θα στο κανει και πιο βιοτοπικο,,,:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το σκέφτηκα αλλά φοβήθηκα ότι δεν θα ήταν ωραίο. Τώρα όμως το ξανασκέφτομαι. :) Πώς το βάζω; Πειράζει αν το βυθίσω ελαφρά μέσα στο χαλίκι για να το στερεώσω; Θέλει κάποια προετοιμασία; Το έχω σε βάζο με νερό από το ενυδρείο των χρυσόψαρων. Θα μπορούσα να βάλω 3; Να έχουμε και καλό φενγκ σούι... :D

Link to comment
Share on other sites

Το Σαββατο στην συγκεντωση θα σου λυσουμε ολες τις αποριες σου! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το σκέφτηκα αλλά φοβήθηκα ότι δεν θα ήταν ωραίο. Τώρα όμως το ξανασκέφτομαι. :) Πώς το βάζω; Πειράζει αν το βυθίσω ελαφρά μέσα στο χαλίκι για να το στερεώσω; Θέλει κάποια προετοιμασία; Το έχω σε βάζο με νερό από το ενυδρείο των χρυσόψαρων. Θα μπορούσα να βάλω 3; Να έχουμε και καλό φενγκ σούι... :D

Τωρα δυστοιχος σ αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν εχω ασχοληθει με τετοια φυτα,πιστευω αν ψαξεις στο ιντερνετ σε ξενα ενυδρειακα φορα θα βρεις τις απαντησεις που ζητας,εγω παντως τα εχω δει να τα χρησιμοποιουν πολλοι σε ενυδρεια με μονομαχους και γενικα σε ενυδρεια με ψαρια Ασιας.

Link to comment
Share on other sites

Απλα ακουμπατο να "κατση", αμα το βαλεις στα χρυσοψαρα δεν ξερω μηπως φανε τις ριζες τους, οποτε εκει βυθησετο το λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Χτες έψαξα φωτογραφίες στο Google για να πάρω καμία ιδέα αλλά ήταν όλα χάλια: μονομάχοι με μπαμπού μέσα σε βάζα και γυάλες ή σε ενυδρεία με βούδες και αρχαίους ναούς μέσα. :AAGGGHHH: Θα κοιτάξω σε ξένα forum όπως μου πρότεινε ο rastafarian.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που έκανα αλλαγή νερού στο μονομάχο, βρήκα την ευκαιρία να δοκιμάσω να βάλω μέσα το μπαμπού. Το φυτό μου αρέσει, αυτό που με χαλάει είναι το φωτιστικό. Το έχω στερεώσει πρόχειρα σε ένα κομμάτι πλεξιγκλας, να το χαμηλώσω στο ύψος που θα ήταν κανονικά το καπάκι;

post-55442-0-58996200-1381517420_thumb.jpg

Επιπλέον έβγαλα το κερατόφυλλο από την επιφάνεια και το φύτεψα, γιατί νομίζω πως εμπόδιζαν να φτάσει το φως στον echinodorus tenellus.

post-55442-0-20911000-1381517724_thumb.jpg

post-55442-0-10034800-1381517881_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κατέβαζα το φως ναι. Για να δούμε αν θα κερδίσεις το στοίχημα με το κερατόφυλλο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...