Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας,εχω ενα ενυδρειο 60 λιτρα και μεσα εχω 6 πλατυ,2 γκαπυ και 2 dwarf γκουραμι.Προχθες παρατηρησα οτι το αρσενικο γκαπυ εχει κατι κοκκινα σημαδια στην ουρα του.Δεν ειχε ορεξη και καθοταν συνεχεια κατω στις πετρες.Χθες το εχασα.Κι το γκουραμι μου εχει εδω και μια βδομαδα φαγωμενη ουρα και λεπια και ειναι καπως φουσκωμενο και τα ματια του πεταγονται.Αναπνεει γρηγορα και κολυμπαει μονο καθετα.Ολη την ωρα ξαπλωνει πανω στα φυλλα.Δεν μπορω να καταλαβω τι εχει!! ΠΛΙΖ αν ξερει καποιος κατι να μου πει τι εχει..δε θελω να το χασω και αυτο.Να συμπληρωσω οτι τρωει παρα πολυ λιγο.Εχω αγχωθει.Το ενυδρειο το εχω εδω και 9 μηνες περιπου.Τα ταιζω μια φορα την ημερα σας παρακαλω HELP!! :waaa: .Και να ρωτησω κατι.Καθε ποτε να αναβω το φως στο ενυδρειο?? :bigemo_harabe_net-83:.Και εχω και 16 νεογεννητα σε πλαστικη γεννηστρα.Τωρα νομιζω πως το πλατυ ειναι εγκυος.Ποτε να το βαλω στη γεννηστρα??Eπισης τα γκουραμι απο τοτε που τα πηρα δε γεννησαν ακομα :/

Έγινε επεξεργασία - Νουλα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Δυστυχώς έχεις αρχίσει λάθος με το χόμπι. :)

Τα Guramies δεν ταιριάζουν με τα ζωοτόκα, καθώς χρειάζονται διαφορετικές συνθήκες νερού.

Προφίλ γκουράμι , προφίλ πλάτυ , προφίλ guppy.

Συμπληρώνεις τη φόρμα, βάζεις αναλυτικές πληροφορίες και φωτογραφίες για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες!

Πολλες ερωτησεις μαζεμμενες! Θα τις απαντησουμε ολες γιατι εχεις θεματακια οπως η ψαροσυνθεση σου.

Πρωτα συμπληρωσε την φορμα ασθενειων http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739&p=210428 σε αυτο το λινκ για να μπορεσουμε να καταλαβουμε καλυτερα το προβλημα και να βοηθησουμε.

Δευτερον για ριξε μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915&p=717028

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : το γκουραμι ξαπλωνει στα φυλλα,αναπνεει γρηγορα,τα ματια ειναι φουσκωμενα και εχει φαγωμενη ουρα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:60
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):
- Ψάρια (είδη και αριθμός):6 πλατυ,1 γκαπυ,2 γκουραμι και 16 νεογεννητα γκαπυ και πλατυ
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα 2 φορα την ημερα και αλλαγη νερου καθε 2 βδομαδες 30%

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία:
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ: δε κανω μετρησεις

-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:dwarf γκουραμι
- Ιστορικό Ψαριού:το χω εδω και 3 μηνες περιπου
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):φαγωμενη ουρα,τρωει ελαχιστα,χρωμα φυσιολογικο,γρηγορη αναπνοη, κολυμπαει λιγο,ξαπλωνει στα φυλλα
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:το γκαπυ που πεθανε ειχε κοκκινα σημαδια στην ουρα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: κανενα
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
δε ξερω πως να βαλω τη φοτο

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα.Μετεφερα το θεμα σου στη σωστη κατηγορια.

Εχεις αρκετα λαθακια που με λιγο διαβασμα διορθωνονται.

Οπως σου ειπαν τα ψαρια που εχεις δεν κανουν μαζι.

Στη φορμα λειπουν βασιλες λεπτομεριες για να μπορεσουμε να δουμε τι φτιαει.

Καταρχην ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

Φιλτρανση δεν γραφεις...δεν εχεις φιλτρο?

Μετρησεις κακος δεν κανεις,τι κανουμε για να βλεπουμε σε τι κατασταση ειναι το νερο μας.

Το ενυδρειο το εχεις στρωσει με καποιο τροπο?

Αλλαγες νερου να κανεις καθε εβδομαδα το 30% και παντα με προετοιμασμενο νερο απο πριν.

Link to comment
Share on other sites

9 μηνες τρεχει το ενυδρειο εχω φιλτρο το χω παντα στο δυνατο μετρησεις μου ειπαν οτι δε χρειαυεται να κανω και δε ξερω καν πως γινονται.Ειχα κανε μονο οταν πρωτοπηρα το ενυδρειο βασικα τισ εκαναν στο μαγαζι. Στο ενυδρειο εχω φυτα στα πλαγια μονο αλλα τα φυλλα φτανουν μεχρι πισω εχω και κατι πετρες και στη μεση ενα καραβακι στο οποιο μπαινουν μεσα τα ψαρια.Και εχω και πααρα πολλα σαλιγκαρια τα βγαζω αλλα πολλαπλασιαζονται οποτε τα χω αφησει στην υσηχια τους τωρα τελευταια

Link to comment
Share on other sites

Χωρις μετρησεις δεν μπορουμε να πουμε πολλα γιατι δεν ξερουμε σε τι κατασταση ειναι το νερο σου.

Το μονο που μπορω να σου πω ειναι να παρεις melafix και να κανεις θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

καλα θα δοκιμασω

αυτο με το εγκυο πλατυ ποτε πρεπει να το βαλω στη γεννηστρα?

το φως στο ενυδρειο μπορω να το αναβω οποτε θελω η να το αναβω καποιες συγκεκριμενες ωρες?

και κατι αλλο.με τι να κανω τις μετρησεις

το νερο που λες να ειναι προετοιμασμενο.Προετοιμασμενο απο ποσες μερες?

Έγινε επεξεργασία - Νουλα
Link to comment
Share on other sites

καλα θα δοκιμασω

αυτο με το εγκυο πλατυ ποτε πρεπει να το βαλω στη γεννηστρα?

το φως στο ενυδρειο μπορω να το αναβω οποτε θελω η να το αναβω καποιες συγκεκριμενες ωρες?

και κατι αλλο.με τι να κανω τις μετρησεις

το νερο που λες να ειναι προετοιμασμενο.Προετοιμασμενο απο ποσες μερες?

Τα ζωοτόκα θα πρότεινα να τα δώσεις εντελώς.

Για το φως, να πάρεις έναν χρονοδιακόπτη και να τον ρυθμίσεις να ανάβει το φως 8 ώρες κάθε μέρα. Καλό είναι να έχουν σταθερή φωτοπερίοδο τα ψάρια.

Μετρήσεις να κάνεις με υγρά τεστ. Χρειάζεσαι αμμωνίας NH3/NH4 , νιτρωδών ΝΟ2 και νιτρικών ΝΟ3.

Το νερό θα το προετοιμάζεις με αντιχλώριο και θα φροντίζεις να είναι στην ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια σε αυτο το λινκ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915&p=717028 θα σου λυσει πολλες αποριες. Θα σου φανουν βουνο αλλα θα σε βοηθησουν σε πολλα ετσι ωστε να ευχαριστηθεις τα ψαρακια σου!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια.Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις και για τις πληροφοριες ναι βουνο μου φανηκε αλλα οντως με βοηθησε thanks για ολα :bigemo_harabe_net-81::bigemo_harabe_net-123::bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

τα πλατυ απο τοτε που τα πηρα ζουν μια χαρα και τωρα περιμενω να μεγαλωσουν τα μικρουλιαα μου :bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνεχίζω να σου προτείνω να χωρίσεις τα ζωοτόκα με τα λαβυρινθόψαρα. :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Η να κρατησεις τα πλατυ και να διωξεις τα υπολοιπα. Αλλα θα γεμισεις γεννες. Οτι διαλεξεις ενημερωσε μας για να βοηθησουμε!

Το ψαρακι το βλεπω ασχημα και απ οτι βλεπω εχει ξεφτισει ολη η ουρα. Σαν fin rot μοιαζει αλλα αν δεν εχουμε μετρησεις δεν μπορουμε να βγαζουμε συμπερασματα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ναι και γω το σκεφτομαι αν ειναι να βγαλω τα λαβυρινθοψαρα γιατι ειναι μονο 2 αλλα δε ξερω που να τα βαλω..δεν εχω αλλο ενυδρειο :umm: και τι ειναι το fin rot? το χω ακουσει αλλα δε ξερω τι ειναι :)

να μια σημερινη φωτογραφια τωρα που βαζω melafix το βλεπω καπως καλυτερα αναπνεει καλυτερα απο πριν αλλα εξακολουθει να καθεται λιγο στα φυλλα και η ουρα της δεν εφτιαξε :nerd:

post-57289-0-97067600-1381241920_thumb.jpg

post-57289-0-86356300-1381241933_thumb.jpg

post-57289-0-49111600-1381241997_thumb.jpg

post-57289-0-61246500-1381242004_thumb.jpg

post-57289-0-54059300-1381242051_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Νουλα
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια δωστα καπου.

Αρρωστεια η οποια χτυπαει τον δερματικο ιστο και ξεκιναει απ την ουρα ή τα πτερυγια. Μην σε τρομαζω ομως, μπορει να ειναι και απο κανα τσακωμο μεταξυ ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

ναι καλα λες θα δωσω τα γκουραμι μου.Τωρα τη Κυριακη πεθανε το αρσενικο γκαπυ γιατι ειχε κατι κοκκινο στην ουρα.Ξερει κανεις αμα ειναι κολλητικο? Και εχω τωρα μονο ενα θηλυκο γκαπυ.Μπορει να ζησει μονο του τωρα η πρεπει να παρω και αρσενικο?

Έγινε επεξεργασία - Νουλα
Link to comment
Share on other sites

Αποφασισε τι ψαρια θες και θα τα βρουμε!

Link to comment
Share on other sites

θα παρω μαλλον και ενα αρσενικο γκαπυ για παρεα :) παντα αυτα επαιρνα γιατι ειναι ομορφουλικα :)

Link to comment
Share on other sites

Στα 60 λίτρα βάλε ενα χαρέμι. Ενα αρσενικό τρία θηλυκά. Να βρεις να δίνεις τις γέννες όμως.

Link to comment
Share on other sites

πηρα χαρεμια ωραια ειναι :) το ενα γκουραμι το εδωσα αλλα το αλλο πεθανε πριν το δωσω. :waaa::rip_1: και ουτε καν καταλαβα τι ειχε.Δε το βλεπα καλα αλλα επευησε για 1 βδομαδα μονο και μονο επειδη το αρσενικο το μπλε γκουραμι το βοηθουσε να σηκωθει πανω οταν επεφτε και οταν τα ταιζα και δεν ειχε ορεξη το μπλε το σηκωνε για να φαει :umm: και οταν πεθανε παλι το κουνουσε περα δωθε και μετα το εβγαλα απο το ενυδρειο μου κανε μεγαλη εντυπωση παντως :sheep:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...