Jump to content

Ποια Ειναι Η Καλυτερη Λυση?


βαρδας

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.μαζι με φιλο ετοιμαζουμε νανακι30λτ.βρηκαμε φωτισμο,βρηκαμε κρεμαστο φιλτρο για ανθρακα και αντιφως και κολλαμε στη κυκλοφορια.να βαλουμε μια jebao wp25 η μια κοραλια νανο900 και ενα σκιμερακι το μινι octapus? απο χρηματα σχεδον τα ιδια.το νανακι θα φιλοξενησει λιγα sps οπως montipora kai hysrtrix..λιγα ζοανθους και απο ζωντανα ενα κλουνακι.

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

το σκιμμερακι να το παρουμε?κανενας γνωμη για αυτο?

Ότι θέλετε. Σε αυτά τα λίτρα δεν είναι απαραίτητο με εβδομαδιαίες αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι ασχετος με το θεμα σκιμμερ.το δικο μου το νανακι παροτι κανω αλλαγες καθε βδομαδα και εχω και σχετικα καλη αναταραξη νερου μαζευει καφε γλιτσα στην επιφανια σαν αυτη που βλεπω σε διαφορες φωτογραφιες στα σκιμμερ.οχι τρελα πραγματα αλλα στις ακρες στο τζαμι μαζευει.αν μπει ενα μικρο σκιμμερακι σαν αυτο που προανεφερα δε θα βοηθησει καλυτερα?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι ασχετος με το θεμα σκιμμερ.το δικο μου το νανακι παροτι κανω αλλαγες καθε βδομαδα και εχω και σχετικα καλη αναταραξη νερου μαζευει καφε γλιτσα στην επιφανια σαν αυτη που βλεπω σε διαφορες φωτογραφιες στα σκιμμερ.οχι τρελα πραγματα αλλα στις ακρες στο τζαμι μαζευει.αν μπει ενα μικρο σκιμμερακι σαν αυτο που προανεφερα δε θα βοηθησει καλυτερα?ευχαριστω

Το ότι θα βοηθήσει θα βοηθήσει, αλλά δεν είναι απαραίτητο. Ειναι στην δική σας δικαιοδοσία αν θα το βάλετε ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι η κορσλια θα σου ειναι μικρη ισως χρειαζετε την 1200 οπως και το φιλτρο θα το βαλεις να τραβαει απο ψιλα για να διαλυει το φιλμ,τωρα θεωρω οτι χωρις σκιμερ μπορει να κρατηθει ευκολα αλλα μην ξεχνας οτι ενα μ7κρο δεν συγχωρει λαθος.

Link to comment
Share on other sites

εγω στο δικο μου εχω μια κοραλια 900.και δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος.γιαυτο ελεγα να βαζαμε μια900αρα συν ενα σκιμμερακι με αντλια200λτ.η jebao γιατι ειναι υπερβολη?το φιλτρο θα ειναι κρεμαστο 350λτ την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

εγω στο δικο μου εχω μια κοραλια 900.και δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος.γιαυτο ελεγα να βαζαμε μια900αρα συν ενα σκιμμερακι με αντλια200λτ.η jebao γιατι ειναι υπερβολη?το φιλτρο θα ειναι κρεμαστο 350λτ την ωρα.

Αν βλέπεις και στην πράξη ότι δεν επαρκεί η κοράλια, βάλε πιο δυνατή!

Πχ 1 τέτοια:

http://www.petsupermarket.gr/5975/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-sea-aquarium-circulation-pump-cp1-35w.html

Ή τέτοια:

http://www.petsupermarket.gr/2901/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/resun-1000lh-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D.html

Η jebao θα είναι δυνατή σε αυτά τα λίτρα(αν θυμάμαι καλά, 3000 το λιγότερο που βγάζει).

Link to comment
Share on other sites

για τη tunze 6025 ουτε λογος? ειναι για 40 μεχρι 200 λιτρα νομιζω.το νανακι θα μπει φατσα καρτα σε ιατρειο και θελω να φτιαξουμε κατι αρκετα ομορφο.το χρηματικο δεν ειναι και μεγαλο προβλημα μιας και μιλαμε για νανακι.και ενα τελευταιο.ποια θα ειναι τα υπερ αν βαλουμε και ενα μικρο σκιμμερακι?απο σκιμμερ δε γνωριζω τιποτα μιας και εγω κανω αλλαγες καθε εβδομαδα.ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...