Jump to content

Ενυδρείο 115Lt Τι Συνθεση


Recommended Posts

καλησπέρα σας παιδες

παραδέχοντας το λάθος μου δυστυχώς, ξεκίνησα ανάποδα πριν κάνα 2χρόνια ως αρχάριος αγοράζοντας πρώτα από πετσοπαδικο και μετά ενημερωνόμουν απο προσωπικές ιντερνετικές αναζητήσεις για τα ψαράκια..

πλέον τα πράγματα έχουν ως εξής μετά απο περίπου 2χρόνια συμπόρευσις με ζωοτόκα, μετά από βλάβη που αποδέχθηκε οτι υπήρξε στο ενυδρείο έπρεπε να βγούν τα εναπομείναντα 2 μικρά ξιφοφοράκια τα οποία το πετσοπαδικο που μου τα φιλοξένησε μεχρι να επισκευάσω το ενυδρείο μου με ενημέρωσε οτι αποβίωσαν...

έτσι λοιπον βρίσκομαι με σχεδόν στρωμένο ενυδρείο μιας και έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας που ξαναστήθηκε είχε διατηρηθεί το φίλτρο για να μπορέσω να ξαναστρώσω τα νιτρικά με τους παλαιού...αναφορικά υπάρχουν σαλιγκαράκια που δημιουργήθηκαν παρα το ξεπλημα του χαλικιού πριν την ξανατοποθετήσω.

το ενυδρείο είναι όπως το βλέπετε δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμη την δυνατότητα να μπορέσω να μετρήσω το νερό την σκληρότητα του τα νιτρικά του και την αμμωνία του

nbd5.jpg

hpbh.jpg

μένω ανατολική Θεσσαλονίκη με ότι έχει να κάνει με το νερο

το φίλτρο είναι eheim, ο θερμοστάτης jager 100w, οι λάμπες 2x sylvania F18w daylight, πίσω έχει background βυθό (εαν διακρίνεται)

διαστάσεις 80Χ46Χ35

φυτά έχει μια ανούμπια και τα υπόλοιπα ψεύτικα καθότι νέος μπαμπάς δεν είχα χρόνο να το έχω φυτεμένο έπρεπε να το στίσω γρήγορα, όμως σκοπεύω εκ τον υστέρων να προσθέσω κάποια "εύκολα" φυτά μέσα

τώρα να περάσω σε ερωτήσεις..

πριν προβώ σε οποιαδήποτε σύνθεση ψαριών θα ήθελα εάν εσείς ήσασταν εγώ τι θα κάνατε ή τι θα προτείνατε?

1.από το ντεκόρ του ενυδρείου

2.επιλογή φυτών?

3.μέχρι τι επιλογή ψαριών να προσθέσω

η συμβουλή σας και η συμβολή σας θα είναι πολύ σημαντική για την προσεκτικότερη επιλογή της υγρής στέγης για τους φιλοξενούμενους μας

η γυναίκα μου μου έχει αποκλείσει την επιλογή ζωοτόκων ξανά,

απο αυτά που έχω διαβάσει θα μπορούσα να κινηθώ σε σμηνόψαρα tetra ή σε mini σκαλάρια ή σε αφρικάνικες κιχλίδες και φυσικά οτιδήποτε άλλο προτείνετε.

πως τα λαμβάνετε όλα αυτά?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είναι καλό που αναγνωρίζεις το λάθος σου οι περισσότεροι με λάθη ξεκινήσαμε. Επίσης είναι καλό που δεν έχεις μέσα ζωντανά για να μην τα ταλαιπωρήσεις μέχρι να γίνουν όλα σωστά. Εγώ θα έκανα τα εξής:

Βγάζεις από το ενυδρείο οτιδήποτε ψεύτικο, παίρνεις υγρά τεστ και κάνεις μετρήσεις για να δεις την ποιότητα του νερού σου, αν έχει μείνει καιρό χωρίς ψάρια πιθανόν να έχει χαθεί η βιολογία σου και να χρειάζεται στρώσιμο.

Ελέγχεις τις πέτρες και το βυθό με ακουαφορτε για να δεις αν είναι ασβεστολιθικά και να αποφασίσεις ανάλογα με τα ψάρια που θα βάλεις αν μπορείς να τα κρατήσεις ή όχι.

Στη συνέχεια ρίχνεις μια ματιά στα προφίλ των ψαριών για να δεις τι σου αρέσει και μπορεί να μπεί στο ενυδρείο σου (οι πιο έμπειροι θα σου πουν όταν αποφασίσεις), επίσης το ίδιο και για τα φυτά ανάλογα τα ψάρια υπάρχουν αρκετά εύκολα φυτά για να διαλέξεις.

Καλή συνέχεια, μπόλικο διάβασμα, υπομονή και ότι χρειαστείς όλοι εδώ είμαστε πρόθυμοι να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!Συμφωνω κι εγω απολυτα με τον φιλο pptom απο πανω και αν και δεν ειμαι απο τους εμπειρους εδω θα σου ελεγα να βγαλεις σε πρωτη φαση ο,τιδηποτε πλαστικο ή ψευτικο(...και το καραβακι... :) )....υπαρχουν πολυ ωραια και ευκολα φυτακια που δεν θελουν φυτεμα και ξυλα επισης και να κανεις μετρησεις με υγρα τεστ για να δεις σε τι κατασταση ειναι το νερο σου!

Το φιλτρο σου ποιο ειναι?Εξωτερικο ειναι?Τι περιεχει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα αδερφε και καλως ηρθες.

Εκτος απ οσα σου ειπαν τα παιδια ριξε μια ματια εδω για να σου λυθουν οι αποριες οι πολλες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915&p=717028

Αν θες Αφρικη διαβασε εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115&p=550987 Επισης για Αφρικη πας σε αμμο και οχι χαλικι.

Η συζυγος γιατι απεκλεισε τα ζωοτοκα αν επιτρεπεται;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας παλικάρια!

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, λοιπόν ακούγοντας ένα ένα τα tip, αφαίρεσα ότι πλαστικό υπήρχε μέσα

yi28.jpg

κατόπιν αγόρασα ενα τεστ για νιτρικά NO3 μόνο είναι πανάκριβα,

g3e7.jpg

όμως μελλοντικά θα επανέλθω αφού αγόρασα απο ebay το μαστερ τεστ κιτ της api

τώρα περνώντας σε ερωτήσεις


Ελέγχεις τις πέτρες και το βυθό με ακουαφορτε για να δεις αν είναι ασβεστολιθικά και να αποφασίσεις ανάλογα με τα ψάρια που θα βάλεις αν μπορείς να τα κρατήσεις ή όχι.

πως γίνεται αυτό??

Το φιλτρο σου ποιο ειναι?Εξωτερικο ειναι?Τι περιεχει μεσα?

το φίλτρο είναι εσωτερικό της eheim και περιέχει σφουγγάρια(αν τα λέω καλά?)

Εκτος απ οσα σου ειπαν τα παιδια ριξε μια ματια εδω για να σου λυθουν οι αποριες οι πολλες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915&p=717028

Αν θες Αφρικη διαβασε εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115&p=550987 Επισης για Αφρικη πας σε αμμο και οχι χαλικι.

Η συζυγος γιατι απεκλεισε τα ζωοτοκα αν επιτρεπεται;

εξαιρετικά thread δεν έχω βρει χρόνο να διαβάσω ακόμα λόγο οικογενείας αλλά θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία!

όμως δεν νομίζω με την παρούσα κατάσταση στο σπίτι μου να μπορούσα αλλάξω το χαλίκι με άμμο άρα μένουμε στο χαλίκι με οτι συνεπάγεται αυτό..

η σύζυγος τα βαρέθηκε, λόγο της απειρίας μας ως πρώτη επαφή με ενυδρείο είχαμε αρκετές απώλειες οπότε της έμεινε το ψυχολογικό τον άρρωστων ψαριών, δεν θα μπω στην διαδικασία να της το αλλάξω + ως καινούργιος στον χώρο δεν κρύβω ότι έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα και απεβίωσαν τα εναπομείναντα 2 ξιφοφοράκια μας (στον πετσοπα που τα φιλοξενούσε) και εγώ ψήθηκα με κάτι διαφορετικό.

τι προτείνεται για επόμενο βήμα?

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ με το ακουαφόρτε (υδροχλωρικό οξύ, σούπερ μαρκετ, 3 ευρώ) γινεται ως εξής: βγάζεις λίγο χαλίκι και το αφήνεις να στεγνώσει καλά, το ίδιο και την πέτρα. Απο την πέτρα σπάς ενα μικρο κομμάτι και στη μέσα πλευρα της (εσωτερικό της πέτρας) ρίχνεις με προσοχή το οξυ. Αν αφρίσει, η πέτρα ειναι ασβεστολιθική, αν όχι, δεν ειναι. Αν επιλέξεις αφρικάνες, τις πέτρες βόλτες μέσα στο ενυδρειο, αν πας σε ψάρια που θέλουν μαλακό νερο, βρες άλλες μέρες μη ασβεστολιθικές (αν βρεις, σφυρα και σε μένα). Με τον ίδιο τροπο εξετάσεις και το χαλίκι. Το ψάρι κι που θα δοκιμάσεις και το κομμάτι της πέτρας που θα φάει το οξυ τα πετάς, ΔΕ τα ρίχνεις πάλι στο ενυδρειο.

Στο φιλτρο σου, να προσθέσεις βιολογικό υλικο οποιαδήποτε. Αν δε χωράει, βγάζεις ενα σφουγγάρι και προσθέτεις "μακαρόνι". Πρέπει να κάνουν τα βακτήρια κάπου τις αποικίες τους.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Αφου θα κρατησεις το χαλικι, προτεινω Ασια, ενα χαρεμι pearl gourami ή dwarf gourami και ενα κοπαδι celestial danio ή rasboras. Τα προτεινω σε αρκετους γιατι προσωπικα μου αρεσουν παρα πολυ αλλα υπαρχουν κι αλλα ψαρια απο Ασια οπως και Αυστραλια.

Link to comment
Share on other sites

ok άψογα κατανοητικό με το ακουαφόρτε!

το φίλτρο ειναι το παρακάτω

pa81.jpg

το "μακαρόνι" τι φάση για να το προσθέσω?

Link to comment
Share on other sites

Το μακαρόνι είναι έτσι.

Βγάλε το μαύρο σφουγγάρι και ένα από τα "άσπρα" και βάλε υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Το μακαρόνι είναι έτσι.

Βγάλε το μαύρο σφουγγάρι και ένα από τα "άσπρα" και βάλε υλικό.

άψογα θα το κάνω! + τον έλεγχο τον πετρών-χαλικιού και θα σας πω!

υ.σ. πολύ όμορφα τα ψαράκια που πρότεινες sturm (θα τα μελετήσω γιατί είμαι άσχετος) και επανέλθω επίσης!

Ευχαριστώ πολύ παιδιά μου ανοίξατε τα μάτια!

Link to comment
Share on other sites

....πω πω ρε φίλε! ξαναδιάβασα το ποστ μου και φάνηκε σα να το έχει γράψει αλλοδαπός με μόλις τρεις μέρες στην Ελλάδα (Καταραμένο Τ9)....ελπίζω ο φίλος να έβγαλε νόημα....μου άρεσε που είπε ότι η επεξήγηση του τεστ με το ακουαφόρτε ήταν κατανοητό απο την πλευρά του!

Link to comment
Share on other sites

Α....και οταν κανεις τις μετρησεις θα μας τις πεις οκ? :)

Link to comment
Share on other sites

προσεχε μονο μην σου ερθει..ληγμενο.

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ με το ακουαφόρτε (υδροχλωρικό οξύ, σούπερ μαρκετ, 3 ευρώ) γινεται ως εξής: βγάζεις λίγο χαλίκι και το αφήνεις να στεγνώσει καλά, το ίδιο και την πέτρα. Απο την πέτρα σπάς ενα μικρο κομμάτι και στη μέσα πλευρα της (εσωτερικό της πέτρας) ρίχνεις με προσοχή το οξυ. Αν αφρίσει, η πέτρα ειναι ασβεστολιθική, αν όχι, δεν ειναι. Αν επιλέξεις αφρικάνες, τις πέτρες βόλτες μέσα στο ενυδρειο, αν πας σε ψάρια που θέλουν μαλακό νερο, βρες άλλες μέρες μη ασβεστολιθικές (αν βρεις, σφυρα και σε μένα). Με τον ίδιο τροπο εξετάσεις και το χαλίκι. Το ψάρι κι που θα δοκιμάσεις και το κομμάτι της πέτρας που θα φάει το οξυ τα πετάς, ΔΕ τα ρίχνεις πάλι στο ενυδρειο.

Στο φιλτρο σου, να προσθέσεις βιολογικό υλικο οποιαδήποτε. Αν δε χωράει, βγάζεις ενα σφουγγάρι και προσθέτεις "μακαρόνι". Πρέπει να κάνουν τα βακτήρια κάπου τις αποικίες τους.

Είναι και τα ψάρια ασβεστολιθικά;;;; :bigemo_harabe_net-76: :bigemo_harabe_net-76: :bigemo_harabe_net-76:

Στην αρχή τρομαξα, καταραμένο Τ9

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα κρατησεις το χαλικι, προτεινω Ασια, ενα χαρεμι pearl gourami ή dwarf gourami και ενα κοπαδι celestial danio ή rasboras. Τα προτεινω σε αρκετους γιατι προσωπικα μου αρεσουν παρα πολυ αλλα υπαρχουν κι αλλα ψαρια απο Ασια οπως και Αυστραλια.

Θοδωρα καλες επιλογες αυτες,τις ειχα και εγω στο δικο μου που ειναι στα ιδια λιτρα,απλα αυτα τα ψαρια θελουν μαλακο νερο και ο φιλος θα πρεπει να επεξεργαζετε το νερο της βρυσης του.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρα καλες επιλογες αυτες,τις ειχα και εγω στο δικο μου που ειναι στα ιδια λιτρα,απλα αυτα τα ψαρια θελουν μαλακο νερο και ο φιλος θα πρεπει να επεξεργαζετε το νερο της βρυσης του.

Σωστος. Εννοειται Κωστη!

Link to comment
Share on other sites

παλικάρια όπως θα δείτε παρακάτω πρόσθεσα σε κουτί το χαλίκι και κομμάτια σπασμένης πέτρας αλλα δεν υπήρξε καμία αντίδραση!!

mjaj.jpg

αν και η αλήθεια τα περίμενα να είναι ότι να'ναι λόγο καμίας αξιοπιστίας στο πρόσωπο του πετσοπα που προμηθεύτηκα αλλά δεν...

οπότε συμπεραίνουμε οτι δεν είναι ασβεστολιθικές?

χρωστάω το μακαρόνι θα επανέλθω..

Link to comment
Share on other sites

παλικάρια όπως θα δείτε παρακάτω πρόσθεσα σε κουτί το χαλίκι και κομμάτια σπασμένης πέτρας αλλα δεν υπήρξε καμία αντίδραση!!

mjaj.jpg

αν και η αλήθεια τα περίμενα να είναι ότι να'ναι λόγο καμίας αξιοπιστίας στο πρόσωπο του πετσοπα που προμηθεύτηκα αλλά δεν...

οπότε συμπεραίνουμε οτι δεν είναι ασβεστολιθικές?

χρωστάω το μακαρόνι θα επανέλθω..

Ναι οκ, τι θα κανεις με το μακαρονι δεν καταλαβα! Θα το τεσταρεις αν ειναι σβεστολιθικο;

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη εννοει να το τοποθετησει μεσα στο φιλτρο οπως ειπε ο dpap και να μας το δειξει... :)

Παντως οι πετρουλες δεν ειναι ασβεστολιθικες οποτε αν σου αρεσουν μπορεις να τις κρατησεις...οχι ομως αυτες που τεσταρες οκ?Αυτες πεταμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...