Jump to content

Ενυδρείο 115Lt Τι Συνθεση


Recommended Posts

Ναι βρε θοδωρη 2 θέματα είχα να διεκπεραίωσω το ένα σας το ανέφερα το άλλο μένει να προλάβω να πάω να αγοράσω το σπαγγετονι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: Πηγες?Τα πηρες τα μακαρονια????Να ειναι ΜΙΣΚΟ!!!! :bigemo_harabe_net-76:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες!

φρέσκα νέα σήμερα μπόρεσα και αγόρασα το υλικό για το φίλτρο αντί για το μακαρόνι αγόρασα αστεράκι(βασικά μου ψιλο έσπασε @@ ο πετσοπας και δεν μπορεσα να αποφύγω διαφορετική αγορά)

fez6.jpg

προστέθηκε ήδη στο φίλτρο και ήμαστε οκ και απο εδώ

Ανακεφαλαίωση

  1. αφαιρέθηκε κάθε τι πλαστικό εντός του ενυδρείου
  2. τσεκαρίστηκαν οι πέτρες και το χαλίκι δεν είναι ασβεστολιθικά
  3. προστέθηκε το βιολογικό υλικό για τα βακτήρια εντός του φίλτρου
  4. αναμένω το μαστερ τεστ της api
  5. διάβασα και αισθάνομαι αρκετά πιο ενημερωμένος απο ότι πριν (http://www.aquazone....=79915&p=717028)

τώρα για να πάμε στο τι επιλογές ψαριών θα βάλουμε για να δούμε τι φυτά θα επιλέξουμε ως ακριβώς επόμενο βήμα...

λοιπόν θα προτείνω κάποιες συνθέσεις και αντιστοίχως αναμένω και από εσάς

πρόταση του sturm που φυσικά κραταμε

  1. ένα χαρέμι pearl gourami ή dwarf gourami + ενα κοπαδι celestial danio ή rasboras
  2. ένα χαρέμι Mikrogeophagus ramirezi + κοπάδι από Paracheirodon axelrodi + κοπαδάκι κορύντορας

* προυπόθεση στην δεύτερη επιλογή να αλλάξω το χαλικι με χαλαζιακή άμμο

και εδώ μπαίνει η ερώτηση αξίζει να αλλάξω το χαλικάκι με άμμο? εάν μπει άμμος και στην πρώτη επιλογή θα μπορούσαν να μπούν κορύντορας, επίσης εάν γινόταν αυτό μήπως (λέω τώρα) να βλέπαμε και προς αφρικα μεριά με ότι συνεπάγεται?

δεν βιάζομαι, θα το πάμε χαλαρά και ψύχραιμα έτσι ώστε να κάνουμε σωστή δουλειά..!

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο το αστερακι; Πρωτη φορα το βλεπω!

Αν πας στην δευτερη επιλογη ψαριων θες οπωσδηποτε αμμο τοσο για τα κορυ οσο και για τα ραμ! Εγω προτιμω αμμο απο χαλικι!

Επισης αμμο θα χρειαστεις και αν πας Αφρικη μερια! Στην Αφρικη βεβαια θα πρεπει να αρκεστεις σε μικροτερα ψαρακια. Ριξε μια ματια εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115&p=550987

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω τρομερο λαθος αυτο δεν ειναι βιολογικο υλικο αλλα υλικο για μηχανικο φιλτραρισμα...παντα παιρνουμε αυτο που θελουμε εμεις και οχι θελουν τα πετσοπ..

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικό είναι και αυτό, είναι πορώδες υλικό, πάνω στο οποίο αναπτύσσονται βακτήρια. Το θέμα που δεν ξέρω, είναι αν κάνει για τα φίλτρα που έχουμε οι περισσότεροι ή θέλει άλλο είδος ανοιχτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πρωτη φορα το βλεπω. Και σε τι ποσοτητα και κοστος;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Εγω πρωτη φορα το βλεπω. Και σε τι ποσοτητα και κοστος;

Τα 4 στα 7,2€ , δεν την βλέπεις την φωτογραφία ; :P

Link to comment
Share on other sites

Τα 4 στα 7,2€ , δεν την βλέπεις την φωτογραφία ; :P

:hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

:thaman::thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

παντα παιρνουμε αυτο που θελουμε εμεις και οχι θελουν τα πετσοπ..

πάνω σ'αυτό έχω παρατηρήσει οτι οι πετσοπαδες έχουν αντιληφθεί οτι ο κόσμος βρίσκει τρόπο να ενημερώνεται και αυτό τους κάνει τους ίδιους πωλητές και μόνο από εξειδικευμένους σε ότι έχει να κάνει...ο σημερινός πετσοπας είναι απο εναπομύναντες που θέλουν να βοηθήσουν αφού έχω απορήψει οριστηκά 2 ανταγωνιστές συνάδελφους του...

Εγω πρωτη φορα το βλεπω. Και σε τι ποσοτητα και κοστος;

περιέχει 4 αστεράκια(σχήμα για να καταλαβαίνουμε τι λέμε) το κάθε αστεράκι είναι για 20lt οπότε τα 4 = 80lt πήρα 2 συσκευασίες το σημαντικότερο(που δεν είχε άδικο ο πετσοπας) είναι οτι χώρεσαν στο φίλτρο μου βγάζοντας το ένα μονο σφουγγάρι ενώ το μακαρόνι χρειαζοταν να βγούν όλα τα σφουγγάρια απο το φίλτρο και πάλι θα κάλυπτε περίπου 100lt ήταν καθαρά χωροταξικό θέμα..

Στην Αφρικη βεβαια θα πρεπει να αρκεστεις σε μικροτερα ψαρακια. Ριξε μια ματια εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115&p=550987

φυσικά και το έχω διαβάσει τι εννοείς μικρότερα? μήπως θέλεις να πεις λιγότερα? μιας και δεν μπορω αν βαλω παραπάνω απο ένα χαρέμι αφρικάνικων κιχλίδων μέσα στα δικά μου λίτρα..

Τα 4 στα 7,2€ , δεν την βλέπεις την φωτογραφία ; :P

σωστός!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω αυτο το υλικο και δεν μπορω να εκφερω αποψη! Μακαρι να εχει δικιο πετσοπας!

Εννοω ψαρακια μικροτερα στο μεγεθος! Μου φαινετα για τα λιτρα σου ενα χαρεμι multies ( neolamprologus multifasciatus ) και ενα julies ( julidochromis ) θα εισαι μια χαρα αλλα εκει μπαινω σε αλλων τα χωραφια και δεν τα πολυξερω! Θα πρεπει να ρωτησεις τους Αφρικανους της παρεας!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

να τα βάλουμε σε μια σειρά αναφορικά

  1. θεσσαλονίκη σχετικά σκληρό νερο
  2. χαλικι πέτρες μη ασβεστολιθικά
  3. υπάρχει χαλίκι, αν πήγαινα σε άμμο λίγη περισσότερη μανούρα + κόστος
  4. κιχλίδες γενικώς περισσότερο κόστος συγκριτικά με τα υπόλοιπα ψαράκι

το πιο προσιτό από ασία μεριά θα ήταν να βάλω dwarf gourami + celestial danio,

γνωρίζω οτι στην παραπάνω σύνθεση θα μπορούσα να προσθέσω μικρούς κορυντορες, οι τελευταίοι θα την πάλευαν με το χαλίκι??

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα οχι κορυ! Τα ευαισθητα μουστακια τους θα πληγωνονταν και :rip_1:

Μεινε στην Ασια. Αλλα οταν λες σκληρο νερο, ποσο σκληρο εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!!!

Ελπιζω κι εγω αυτα τα αστερακια να κανουν δουλεια γιατι ουτε εγω τα εχω ξαναδει....

Αμμο η χαλικι?Εσενα τι σου αρεσει ποιο πολυ?

Τα ψαρακια της Ασιας και εμενα μου αρεσουν πολυ,εννοω dwarf gourami και celestial danio!!!Ή pearl gourami αν δεν βρεις dwarf...

Απο κανα φυτο τσεκαρες τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι μ αυτα τα ψαρακια που διαλεγεις θα πρεπει να μαλακωσεις το νερο της βρυσης σου με καποια επεξεργασια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

.Αμμο η χαλικι?Εσενα τι σου αρεσει ποιο πολυ?

Τα ψαρακια της Ασιας και εμενα μου αρεσουν πολυ,εννοω dwarf gourami και celestial danio!!!Ή pearl gourami αν δεν βρεις dwarf...

Απο κανα φυτο τσεκαρες τιποτα?

Νομίζω οτι επειδή χαλίκι έχω, η άμμος μου λείπει... νομίζω μου αρέσει πιο πολύ(λέω νομίζω διότι δεν ξέρω πως θα είναι φυτεμένα εκατέρωθεν με αμμο-χαλικι μιας και δεν ηταν φυτεμένο στο πρώτο setup το ενυδρείο μου)! το μειονέκτημα συγκριτικά είναι ενώ το ενυδρείο μου με χαλικι (που είναι τώρα) είναι έτοιμο για να δεχτεί φυτά και στην συνέχεια ψαράκια, διαφορετικά με άμμο εκτός απο το κόστος αγοράς και η μανούρα με το ξαναστήσιμο του ενυδρείου απο την αρχή.

για να ασχοληθούμε με τα φυτά ως επόμενο βήμα θα πρέπει πρώτα να βρούμε το τι ψαράκια θα βάλουμε μέσα για όλα τα παραπάνω θέλω τα φώτα σας! ;) ελέυθερα πως θα το κάνατε εσείς?

Να ξερεις οτι μ αυτα τα ψαρακια που διαλεγεις θα πρεπει να μαλακωσεις το νερο της βρυσης σου με καποια επεξεργασια.

εάν πάμε στα προαναφερθέντα ψαρακια είμαι προετοιμασμένος για το ενδεχόμενο να επεξεργαστώ το νερό με κάποιο απο τους αρκετούς τρόπους εφαρμογής

Link to comment
Share on other sites

Αφου εισαι προετοιμασμενος για επεξεργασια τοτε προχορα,απλα να μη χρησιμοποιησεις χημικα σκευασματα για να μαλακωσεις το νερο αλλα να το κανεις με φυσικα μεσα.

Να ξερεις επισης οτι τα cpd ειναι ντροπαλα ψαρακια και δεν θα τα βλεπεις οσο θελεις γιατι θα κρυβονται μεσα στα φυτα.Εναλλακτικα θα προτεινα αρλεκινους που εχουν και ομορφο χρωμα αλλα και κινηση.Ενα αλλο που θελω να σου πω ειναι να προσεξεις τα γκουραμι και να παρεις χαρεμι γιατι αν εχεις 2 αρσενικα θα πεφτει ξυλο και μετα ερχονται οι ασθενειες..

Τωρα οσον αφορα την αμμο η το χαλικι παιζει ρολο και τι ψαρια θα βαλεις αλλα και τι φυτα.Αν πχ θελεις κορυ θα πρεπει να βαλεις σιγουρα αμμο,αν θες ομως να βαλεις μετρια και δυσκολα φυτα θα χρειαστεις χαλικι και υποστρωμα απο κατω.Αν θες ευκολα φυτα κανει και η αμμος.Παντως και τα 2 εχουν την ομορφια τους.Το χαλικι που εχεις ειναι ψιλο η χοντρο?Να ξερεις οτι η καταλληλη κοκκομετρια χαλικιου για φυτεμενο ειναι 1-2mm.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εισαι προετοιμασμενος για επεξεργασια τοτε προχορα,απλα να μη χρησιμοποιησεις χημικα σκευασματα για να μαλακωσεις το νερο αλλα να το κανεις με φυσικα μεσα.

Να ξερεις επισης οτι τα cpd ειναι ντροπαλα ψαρακια και δεν θα τα βλεπεις οσο θελεις γιατι θα κρυβονται μεσα στα φυτα.Εναλλακτικα θα προτεινα αρλεκινους που εχουν και ομορφο χρωμα αλλα και κινηση.Ενα αλλο που θελω να σου πω ειναι να προσεξεις τα γκουραμι και να παρεις χαρεμι γιατι αν εχεις 2 αρσενικα θα πεφτει ξυλο και μετα ερχονται οι ασθενειες..

Τωρα οσον αφορα την αμμο η το χαλικι παιζει ρολο και τι ψαρια θα βαλεις αλλα και τι φυτα.Αν πχ θελεις κορυ θα πρεπει να βαλεις σιγουρα αμμο,αν θες ομως να βαλεις μετρια και δυσκολα φυτα θα χρειαστεις χαλικι και υποστρωμα απο κατω.Αν θες ευκολα φυτα κανει και η αμμος.Παντως και τα 2 εχουν την ομορφια τους.Το χαλικι που εχεις ειναι ψιλο η χοντρο?Να ξερεις οτι η καταλληλη κοκκομετρια χαλικιου για φυτεμενο ειναι 1-2mm.

θα έρθει η ώρα καιν θα τα πούμε για ποια λύση για την επεξεργασία του νερού θα ακολουθήσουμε (εννοείται θα ψαχτώ για φυσικό τρόπο)...

παμε τώρα, εννοείται πως εάν πως εάν τελικά επιλεξω γκουράμι χαρεμάκι, παιδιά διάβασα τα χαρακτηριστικά όλων των ψαριών και δεν σκοπεύω να μετατρέψω τίποτα απο άλλο μη γράφουμε τα ίδια έχουν αναφερθεί παραπάνω.

το χαλίκι μου

lnmg.jpgμέτρησα 3-4-5-6mm ένα μέσο όρο 4mm θα έλεγα

υπάρχουν εύκολα φυτά να μπουν σ'αυτό το χαλίκι??

επίσης καμιά άλλη σύνθεση ψαριών έχουμε για να κάνουμε τις συγκρίσεις πριν αποφασίσουμε ή μένουμε σ'αυτές που προαναφέρθηκαν??

Link to comment
Share on other sites

επίσης καμιά άλλη σύνθεση ψαριών έχουμε για να κάνουμε τις συγκρίσεις πριν αποφασίσουμε ή μένουμε σ'αυτές που προαναφέρθηκαν??

Εσενα σου αρεσουν τα γκουραμακια?Οι αρλεκινοι?Οι καρδιναλιοι?

Να ξερεις επισης οτι τα cpd ειναι ντροπαλα ψαρακια και δεν θα τα βλεπεις οσο θελεις γιατι θα κρυβονται μεσα στα φυτα.Εναλλακτικα θα προτεινα αρλεκινους που εχουν και ομορφο χρωμα αλλα και κινηση.Ενα αλλο που θελω να σου πω ειναι να προσεξεις τα γκουραμι και να παρεις χαρεμι γιατι αν εχεις 2 αρσενικα θα πεφτει ξυλο και μετα ερχονται οι ασθενειες..

Μπορει να βαλει σε αυτα τα λιτρα χαρεμακι γκουραμια 1 αρσενικο και 2 θυληκα και ποσους αρλεκινους στο κοπαδακι?

Ή αντι για αρλεκινους καρδιναλιους?

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα οχι καρδιναλιους. Αρλεκινους καμια 10αρια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω σ αυτα τα λιτρα κρατουσα 15 αρλεκινους,ενα ζευγαρι γκουραμι και 5 Οτοκυκλους απλα ειχα τιγκαρει το εσωτερικο φιλτρο του juwel μου με βιολογικο υλικο και επεξεργαζομουν το νερο της βρυσης με τυρφη στο βαρελι προετοιμασιας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...