Jump to content

Ενυδρείο 115Lt Τι Συνθεση


Recommended Posts

θα τηρήσω τον συνδυασμό εντός των ηπείρων(αν και μου αρέσουν πιο πολύ οι καρδινάλιοι εμφανισιακά)

-η περίπτωση επιλογής άμμου + ζεύγος Ραμιρέζι + κοπάδι καρδινάλιοι + κορυ, διάβασα κάπου οτι τα ραμιρεζι είναι απο τα πλέον ευαίσθητα ψαρια(+ακριβά) και οτι είναι γενικά αρκετά απαιτητικά συγκριτικά στην αιχμαλωσία ισχύει?? θα το προτείνατε?

Εγω σ αυτα τα λιτρα κρατουσα 15 αρλεκινους,ενα ζευγαρι γκουραμι και 5 Οτοκυκλους απλα ειχα τιγκαρει το εσωτερικο φιλτρο του juwel μου με βιολογικο υλικο και επεξεργαζομουν το νερο της βρυσης με τυρφη στο βαρελι προετοιμασιας.

έτσι φαντάζομαι την επεξεργασία λεφτά για όσμωση δεν υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

αντί για ραμιρέζι μπορείς να βάλεις apistogramma απλώς καλύτερα θα ήταν να μην βάλεις κόρυ ..

Link to comment
Share on other sites

Ή μπορεις να βαλεις τα μπολιβιαν ραμ! Που ειναι πιο φτηνα και πιο ανθεκτικα! Οπως και να χει ή ραμ ή απιστο ενδεχεται στις γεννες να εχεις ψιλοπροβλημα με τα κορυ!

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια πάρθηκε η απόφαση!

απο ζωοτόκα και μαυρα μεσάνυχτα, ας πάμε σιγά σιγά μεθοδευμένα και οχι με άλματα..!

λοιπόν, χαλίκι παραμένει, η ψαροσύνθεση θα είναι χαρεμάκι γκουράμι Dwarf ή Pearl(κατα προτίμηση το πρώτο εάν διακρίνω απο τα χρώματα του αρσενικού) + σμήνος από danio ή αρλεκίνους(αναλόγως τι θα βρω στα μαγαζιά).

πάμε τώρα στα φυτα τα γκουράμι αναφέρεται οτι θέλουν φυτά επιφανείας τι επιλογές έχουμε? κερατόφυλλο μπαίνει?

τα danio + αρλεκίνοι αναφέρεται οτι προτιμούν πυκνοφυτεμένα πλατυφυλλα-πέτρες-ξύλα.

τι επιλογές φυτών γενικότερα?

επίσης να βρω κανα ωραίο ξυλαράκι κορμό ή ρίζα να προσθέσω μέσα? τι θα έπρεπε να προσέξω?

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια πάρθηκε η απόφαση!

απο ζωοτόκα και μαυρα μεσάνυχτα, ας πάμε σιγά σιγά μεθοδευμένα και οχι με άλματα..! Ωραιος!

λοιπόν, χαλίκι παραμένει, η ψαροσύνθεση θα είναι χαρεμάκι γκουράμι Dwarf ή Pearl(κατα προτίμηση το πρώτο εάν διακρίνω απο τα χρώματα του αρσενικού) + σμήνος από danio ή αρλεκίνους(αναλόγως τι θα βρω στα μαγαζιά). Ο αρσενικος dwarf ειναι ομορφος αλλα τα θηλυκα ειναι αχρωμα και δυσκολο ( οχι ακατορθωτο ) να τα βρεις. Στο λεω να το εχεις στο μυαλο σου! Απ την αλλη τα περλ ειναι πανεμορφα και τα δυο αλλα και πιο μεγαλα!

πάμε τώρα στα φυτα τα γκουράμι αναφέρεται οτι θέλουν φυτά επιφανείας τι επιλογές έχουμε? κερατόφυλλο μπαίνει? Pistia stratiotes, κερατοφυλλο ειναι μια χαρα! Υπαρχουν κι αλλα φυτα επιφανειας! Και νομιζω πιστια χαριζει και ενας φιλος καπου εκει στον βορρα. Για ψαξου λιγο αγγελιες. Και κερατοφυλλο το ιδιο. Ειναι κριμα να το πληρωσεις!

τα danio + αρλεκίνοι αναφέρεται οτι προτιμούν πυκνοφυτεμένα πλατυφυλλα-πέτρες-ξύλα. Ανουμπια, μικροσοριουμ, βαλισνερια ειναι αευκολα φυτακια.

τι επιλογές φυτών γενικότερα?

επίσης να βρω κανα ωραίο ξυλαράκι κορμό ή ρίζα να προσθέσω μέσα? τι θα έπρεπε να προσέξω? Να βαλεις, να βαλεις! Να προσεξεις μονο... να χωραει στο ενυδρειο σου! :P

Εισαι ωραιος, μια χαρα πας!

Link to comment
Share on other sites

Thanks Sturm μου έδωσες αρκετό υλικό για ψάξιμο! Αυτή την εβδομάδα θα ψαχτώ με τα φυτάκια και θα επανέλθω με φώτος!

καλή εβδομάδα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, μετά απο αναζήτηση φυτών και ξύλων το πράγμα έχει ως εξής:

ncn5.jpg

φυσικά και το ντεκορ δεν έχει την τελική του μορφή τα φυτά τυχαία τοποθετήθηκαν και αυτό διότι η ρίζα που επιλέχθηκε πρέπει να μουλιάσει καλα για να σταθεί μόνη της στο βυθό του ενυδρείου, τώρα γίνεται με την χρήση πετρών..λογικά φαντάζομαι να μη παρει παραπάνω απο 2 εβδομάδες..

επίσης ανέβασα τον χρονοδιακόπτη στις 10 ώρες απο τις 8 που ήταν πριν, καθαρά για την φωτοσύνθεση των φυτών να ανεβάσω κιάλλο την διάρκεια? επίσης να ενισχύσω με λίπασμα στα φυτά για επιτυχή αποτελέσματα?

επίσης έχω παραλάβει σήμερα τα υγρά τεστ, συνεπώς μέσα στις επόμενες μέρες θα τσεκαριστεί το νεράκι και θα το αναρτήσω..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο και ετσι!

Λοιπον παμε: Το ξυλο θα σου βγαλει κοκκινιλα. Το επλυνες πριν το βαλεις μεσα;

Το δεξι φυτο που ειναι μπροστα λεγεται egeria densa και εδω ειναι το προφιλ της http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83409&p=769382

Καλυτερα να την βαλεις σε μια γωνια πισω.

Το τερμα αριστερα λεγεται microsorium pteropus αν το βλεπω καλα και εδω ειναι το προφιλ του http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=86939&p=820348 Δεν θελει φυτεμα αλλα δεσιμο σε ξυλο ή πετρα. Νομιζω το ιδιο ειναι και το παραδιπλα του. Χωρις να ειμαι σιγουρος γιατι δεν φαινεται καλα.

Και το τερμα δεξια νομιζω πως ειναι καποια ανουμπια. Και αυτο θελει δεσιμο και οχι φυτεμα.

Γενικα βαλε τα φυτα πισω και ασε το μπροστα μερος για κολυμπι!

Link to comment
Share on other sites

το ξυλαράκι έχει πλυθεί πολύ καλά αλλά όντως έχει κάνει ατμόσφαιρα, το νεράκι ψιλο κιτρίνισε, live δεν φαίνεται άσχημα..

τώρα τα φυτά επειδή ειναι στενάχωρο μέσα το ενυδρείο δηλαδή έχει βάθος μόλις 35εκ αυτή την στιγμή στο πίσω μέρος ακουμπάει η ρίζα, μόλις αποκατασταθεί και μπορει να κρατηθεί από μόνη τότε οι πέτρες θα μετακομίσουν σε μια γωνιά μάλλον δεξιά μπροστά θα φτιάξουν κρυψώνες και ανούμπια και μικροσοριουμ θα δεθούν πάνω σε ξύλο και πέτρες αντίστοιχα και egeria θα πάει πίσω πλάτη μιας και θα αναπτυχθεί σχετικά γρήγορα με πιθανές μεταφυτεύσεις σε όλο το μήκος

για να γίνουν όλα αυτά απλώς πρέπει πρώτα να μουλιάσει καλά και να "κάτσει" η ρίζα

Link to comment
Share on other sites

Οκ :bigemo_harabe_net-64:

Ποσεξε μονο μην σου σαπισουν η ανουμπια και το μικροσοριουμ! Τι ξυλο ειναι; Αν ειναι red moore εμενα μου μουλιασε σε 3 μερες. Αν ειναι mopani λιγο παραπανω, καμια βδομαδα!

Link to comment
Share on other sites

εεε αυτό δεν το ξέρω.... :nerd: είδα την ρίζα και την πήρα, πως λαιμαι είδα φώς και μπήκα... :D

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο γίνεται φίλε, συνέχισε καλά το πάς, πρόσεξε το αυτό με τα φυτά που θέλουν δέσιμο όπως σου είπε ο sturm.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο θα γινει! Υπομονη θελει για να κανεις την τακτοποιηση..... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα σας παλικάρια

νεότερα απο το ενυδρείο μου

  1. ακόμη η ρίζα δεν στέριωσε άρα έχει ακόμη πέτρες πανω για να την κρατάνε στο βυθό(αναμονή μια εβδομάδα ακόμη και βλέπουμε)
  2. τα φυτάκια πάνε κάλα και προοδεύουν(βέβαια έβαλα το χεράκι μου άνοιξα τον χρονοδιακόπτη στις 12 ώρες)
  3. χωρίς να κάνω αλλαγή νερού(τελευταία πριν 2 εβδομάδες) και ενώ ήρθε το τεστ της api τσέκαρα το νερό.. σημειώσατε:
  • ph 8.0
  • ammonia 0.25ppm
  • nitrite 0ppm
  • nitrate 0ppm
  • gH 23
  • temp 28

η σκληρότητα και το ph δείχνουν απογοητευτικά νούμερα...

..μάλλον έρχεται η ώρα να τα βάλουμε κάτω, πιο δρόμο θα ακολουθήσουμε για το αμεσότερη λύση σε συνδυασμό με το κόστος για το θέμα "επεξεργασίας του νερού"

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο ακομα.

Τις ωρς φωτισμου κατεβασετες σε 8,με 12 ωρες θα γεμισεις αλγες.

Οι τροποι επεξεργασιας του νερου ειναι η τυρφη και η αντιστροφη οσμωση.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά

λοιπόν για να αρχίσω να γίνομαι περισσότερο σαφής..

οι λύσεις επεξεργασίας όπως προαναφέραμε 2, θα καταγράψω παρακάτω τι θα χρειασθεί και σε τι πιθανό κόστος

για τύρφη

  1. βαρέλι αποθήκευσης (40lt συμφωνείτε για τα δικά μου λίτρα ή λιγότερο??) 20ευρώ
  2. φίλτρο με μεγάλο χωρο για την τύρφη που θα αποθηκεύει 35 ευρώ
  3. τύρφη ως αναλώσιμο ανα αλλαγή 5ευρώ
  4. αντλία νερού ή κυκλοφορητής ο οποίος μπορεί αν μεταφέρει σε ύψος 1,5 νερό για την αυτόματη τροφοδότηση του ενυδρείου απο το βαρέλι κόστος 40 ευρώ

για Α/Ο

χωρίς να γνωρίζω τι επιπρόσθετο εξοπλισμό θα χρειαστώ, έχω βρει στο γνωστο πετσοπαδικο αλυσίδα σε αθήνα-θεσσαλονίκη συσκευή απο 80 ευρώ!

γνωρίζω οτι απαιτείται πρόσμιξη με νερό βρύσης 1:3 για να συμπληρωθούν τα λοιπά στοιχεία του νερού που τα έχει κόψει η α/ο και να προστεθούν όλα μαζί μεσα στο ενυδρείο

τα φώτα σας??

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να αλλαζεις την τυρφη σε καθε αλλαγη?Διαβασε εδω για τυρφη.

Για α/ο μπορεις να βρεις και φθηνοτερη.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για την α/ο εκτός από την συσκευή τι επιπρόσθετος εξοπλισμός απαιτείται θέλω να υπολογίσω τα κόστη

Link to comment
Share on other sites

rasta το διάβασα το ιδιέτερα αναλυτικό άρθρο σου για την τύρφη.

Όμως μου λείπουν πληροφορίες για την άλλη επιλογή την α/ο,

διότι για να διαλέξω πρέπει να γνωρίζω τι θα συγκρίνω όπως α)ποιοτικότερη φλοξενία των ψαριών, β)τι μανούρα απαιτείται στη διαδικασία αλλαγής νερού διότι γίνεται στο σαλόνι του σπιτιού μου, και γ)κόστος κτήσης και συντήρησης...

και ρωτώ επειδή δεν έχω βρει αντίστοιχως κάποιο αναλυτικό άρθρο για την διαδικασία προετοιμασίας και αλλαγής νερού με α/ο εάν θέλετε με βοηθάτε

ευχαριστώ όλο το team προκαταβολικά :cheers:

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος εξαρτάται απο ποια μονάδα α/ο θα πάρεις. Μια καλή κυμαίνεται απο 65-70€ και πανω. Για να την προσαρμόζεις στη βρύση σου θα χρειαστείς εναν αντάπτορα (ανάλογα τη βρύση) και δε χρειάζεσαι επιπλέον εξοπλισμό. Τον αντάπτορα στον στέλνουν συνήθως χωρις να τον χρεώνουν. Μπορείς να την μπαινοβγάζεις κάθε φορά που θα μαζευεις νερό η να την έχεις μόνιμα σε ενα σημείο και με βανακια, να γυρνάς το νερο και να βγαίνει απο τη μονάδα αντι απο τη βρύση. Εγω ας πούμε τη μπαινοβγάζω. Για να το κάνω θέλω περίπου καποια δευτερολεπτα μεχρι ενα λεπτο. Αν η περιοχή σου έχει καλη πίεση δυκτίου και με μια καλη μεμβράνη, θα μαζευεις το νερο αρκετα γρήγορα (σε 30 λεπτα τα 30 λίτρα). Σε άλλη περίπτωση ή θα κάνεις υπομονη κάποιες ώρες (εγω κάνω 3 ώρες) ή θα πάρεις μια αντλία booster pump (ακριβούτσικη) για να βοηθήσει την κατάσταση. Το ποσοστό νερου απο α/ο και βρύσης που θα βάζεις κάθε φορα θα το βρεις με τον καιρο, με τις αλλαγές και τις μετρήσεις που κάθε φορα θα κάνεις μέχρι να φτάσεις στα επιθυμητά επίπεδα. Εγω πχ αλλάζω 32 λίτρα απο τα οποία νερο βρύσης ειναι τα 3 λίτρα και τα υπόλοιπα α/ο.

Link to comment
Share on other sites

Απο την πηγή γίνεται να σταλεί κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο η απαιτείται ειδικός χώρος αποθήκευσης πχ κάποιο βαρελι?

Χρειάζονται αναλώσιμα υλικά όπως μεμβράνη? και εαν ναι κάθε ποτε?

Η πίεση είναι αρκετή στην περίπτωση που μπορεί να στείλει απο την πηγή απευθείας εώς το ενυδρείο (στην δική μου περίπτωση είναι περίπου 5μετρα)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...