Jump to content

Ενυδρείο 115Lt Τι Συνθεση


Recommended Posts

Αν είναι χώμα , δε νομίζω να κάνεις δουλεία. Φοβάμαι ότι θα σου γίνει λάσπη.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σαν χώμα η τύρφη δεν θα γίνει λάσπη να γεμίσει όλο το ενυδρείο και να τρέχεις; Για κάνε μια δοκιμή σε ένα κουβαδάκι με νερό πρώτα μην έχεις άλλα....

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω μόλις παραλάβω το φίλτρο, η δοκιμή θα γίνει στο βαρέλι.

Πάραυτα ξέρει και κανείς σας που θα βρω την ιδανική τυρφη που θελουμε, σε μεγάλη ποσότητα και σχετικά φθηνή?

Link to comment
Share on other sites

Στα ενυδρειακά καταστήματα κοίτα φίλε doctora , τις γνωστές μάρκες. :)

Link to comment
Share on other sites

Η τυρφη απο φυτοριο δεν κανει,θα πρεπει να αγορασεις ενυδρειακη τυρφη απο πετσοπ σε κοκκοειδη μορφη.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας όλη την κουβέντα δεν μπορώ να μην σου γράψω πέντε γραμμές..

1. Τα παιδιά που βλέπω να σε συμβουλεύουν είναι αστέρια.. και να τους ακούς!

2. Μην κάνεις το μεγάλο λάθος να πάρεις Dwurf gourami.. γιατί θεωρώ δύσκολο έως ακατόρθωτο να βρεις θηλυκο και στο τέλος θα σου πουλήσουν χαρέμι με αρσενικά! Επίσης είναι πολύ πιο ευαίσθητα σε ασθένειες π.χ φυματίωση! Πάρε τα Pearl που είναι πανέμορφα και σε λίγο καιρό θα τρώνε και από το χέρι σου! Θα σε ξετρελάνουν!!!

3. Επίσης οι Αρλεκίνοι που σου προτείνουν είναι φανταστικά ψαράκια αλλά θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον δέκα!

4. Μην βάλεις με τίποτα Cory στο χαλίκι.. είναι πολύ κρίμα για τα ψαράκια!

5. Αν σου αρέσει η άμμος.. δεν είναι τίποτα να το αλλάξεις! Μια απόφαση είναι!

Για όσα σου γράφω είμαι απόλυτα σίγουρη (αν και αρχάρια).. γιατί τα έχω πάθει όλα.. ακόμα και το χαρέμι με τα αρσενικά!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά!

@agapi ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κρατάω την χρήσιμη πληροφορία για τα γκουράμι.

τώρα σχετικά με το που βρισκόμαστε

έχω αγοράσει την σωστή τύρφη μετά από την αποτυχημένη προσπάθεια με αυτήν του φυτωρίου

08410_-INT-_sera-super-peat-500-g.jpg

δυστυχώς περιμένω ακομη απο τους Κινέζους να μου στείλουν το εσωτερικό φίλτρο για να μπορέσω να ξεκινήσω με την επεξεργασία του νερού

αφού γινουν αυτά τότε θα πάω για τα ψαράκια

stay tuned

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η τυρφη που πηρες!

Αναμενουμε το φιλτρο λοιπον.

Τεστ εχεις προμηθευτει φανταζομαι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η τυρφη που πηρες!

Αναμενουμε το φιλτρο λοιπον.

Τεστ εχεις προμηθευτει φανταζομαι ετσι?

τα τεστ τα πείρα εχει καιρό βεβαια, έκανα το τεστ (θυμάμαι μου ειχες γράψει οτι θέλω στρώσιμο), αφου θα στρώσω το νερό μολις έρθει το φιλτρο, θα ακολουθήσουν νεα τεστ να δούμε που βρισκόμαστε και επίσης να προχωρήσουμε παρακάτω

Φιλε doctoras σε θαυμαζω για την υπομονη σου! ;)

φιλε πρεπει να μαθαινουμε απο τα λαθη μας, αυτό προσπαθώ να κάνω τίποτα ιδιαίτερο

στο επανιδειν :cheers:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σου αργει ομως το φιλτρο; Επικοινωνησες με την εταιρεια;

Θα το κανεις σουπερ φιλε μου γιατι το πας αργα αλλα με λεπτομερεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα, χρόνια πολλά ευτυχία σε όλο τον κόσμο! :xmas_smile:

νεότερα, έχει παραληφθεί προχθές το φιλτράκι και φαίνεται ωραίο..!

μπόρεσα και έκατσα ένα πρωινό και έφτιαξα το ντεκορ με τα φυτά, έπιασα όλα τα φυτά πάνω σε πέτρες και ξύλα, έκανα μια συντήρηση γενικότερα

ιδού

yz9i.jpg

επίσης έκατσα και έφτιαξα μια βάση με ροδάκια για το βαρέλι επεξεργασίας

oylo.jpg

η επόμενη εργασία και σημαντικότατη είναι να ξεκινήσω την επεξεργασία του νερού για να επιτύχω ph και σκληρότητα που θέλουμε..

θα επανέλθω με αποτελέσματα από τα υγρά τεστ

καλό βράδυ :cheers:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! Ακου τι θα εκανα εγω: Τις δεξιες πετρες θα τις ντυνα με μος, την εγκερια θα την εβαζα απο πισω τους και το φυτο που ειναι εκει θα το εβαζα στην πλατη. Αυτο αναπτυσετε πολυ γρηγορα και θα στην καλυψει!

Link to comment
Share on other sites

"βάση με ροδάκια"; Είσαι φοβερός!!!

Εγώ γιατί δεν το σκέφτηκα; Και έχω και έτοιμη από γλάστρες! Πολύ καλή ιδέα!

Το ενυδρείο σου έγινε πολύ όμορφο.. καμία σχέση με το αρχικό ντεκόρ!

Εγώ θα έβαζα κανένα φυτό για να καλύψω τον εξοπλισμό και καμιά πετρούλα στην βάση από την ρίζα!

Με τον καιρό θα σου έρχονται διάφορες ιδέες για το ντεκόρ..

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! Ακου τι θα εκανα εγω: Τις δεξιες πετρες θα τις ντυνα με μος, την εγκερια θα την εβαζα απο πισω τους και το φυτο που ειναι εκει θα το εβαζα στην πλατη. Αυτο αναπτυσετε πολυ γρηγορα και θα στην καλυψει!

ποιο ειναι το μος? η εγκερια στην πλατη ειναι και ενω ειχε διαλυθει πριν, επανασυνδεσα στην βαση τα κλαδια της, θα δουμε που θα φτασει και αναλογος θα επανατοποθετηθει, συμφωνώ πίσω απο τις πέτρες ειναι καλη ιδεα η ισως και πισω απο τον εξοπλισμό για να τον κρύβει

"βάση με ροδάκια"; Είσαι φοβερός!!!

Εγώ γιατί δεν το σκέφτηκα; Και έχω και έτοιμη από γλάστρες! Πολύ καλή ιδέα!

Το ενυδρείο σου έγινε πολύ όμορφο.. καμία σχέση με το αρχικό ντεκόρ!

Εγώ θα έβαζα κανένα φυτό για να καλύψω τον εξοπλισμό και καμιά πετρούλα στην βάση από την ρίζα!

Με τον καιρό θα σου έρχονται διάφορες ιδέες για το ντεκόρ..

αυτο θελω να δωσω λιγο χρονο μετα απο καθε τροποποίηση που κανω,για να δουμε τι διορθωτική κίνηση έπεται

συμφωνω θα χρειασθω περισσοτερα φυτα για κριψωνες και οχι μονο

η ριζα στην βαση της κανει κατι σαν 4ποδαρικα με τα οποια στηρίζεται καλα στο χαλίκι, ειχα δοκίμασα να βαλω πανω σε πετρες και εκανε σούζες ετσι το αφησα ως εχει

σκεφτομαι μικρα φιρακια να τοποθετηθουν σε καβατζες πανω στην ριζα και εχει πολλες

Link to comment
Share on other sites

moss είναι το χορταράκι που πιάνουμε πάνω σε ξύλα ή πέτρες και αναπτύσεται εκεί και είναι γνωστό πως αρέσε πολύ στον Θοδωρή(sturm)! Χα.. χα..!

Την engeria μπορείς να την κόβεις (περίπου 10cm) όταν ψηλώνει και να φυτεύεις ξανά το κομμάτι που έκοψες!

Επίσης να ξέρεις πως για να φαίνεται όμορφη και πράσινη θέλει να έχεις νιτρικά!

Αλλιώς κιτρινίζει και μαδάει.. εμένα έτσι εξαφανίστηκε..

Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι το μος? η εγκερια στην πλατη ειναι και ενω ειχε διαλυθει πριν, επανασυνδεσα στην βαση τα κλαδια της, θα δουμε που θα φτασει και αναλογος θα επανατοποθετηθει, συμφωνώ πίσω απο τις πέτρες ειναι καλη ιδεα η ισως και πισω απο τον εξοπλισμό για να τον κρύβει

Εννοω το φυτο που ειναι τωρα πισω απ την πετρες το οποιο ειναι καποιο ειδος hygrophilia θα το εβαζα καπου κεντρο στην πλατη και την egeria πισω απ τις πετρες. Αν πιασει η hygrophilia θα σου καλυψει ολη την πλατη και το εξοπλισμο!

Για μος κοιτα εδω και εδω . Αν θες κοιτα και εδω :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα και χρονια πολλα!!!!

Οσο παει ομορφαινει!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παλικάρια!

νεότερα κατάφερα σήμερα να ασχοληθώ με την επεξεργασία στο βαρέλι

ιδού

33hf.jpg

πήρα μετρήσεις πριν την επεξεργασία του βαρελιού just for the records ph 7.6 & gh 25.....

κατόπιν βάση δοσολογίας προστέθηκε 40gr τύρφης στο εσωτερικό του φίλτρου για τα 40lt επεξεργασίας του βαρελιού όπως και ο θερμοστάτης για να φθάσουμε την επιθυμητή θερμοκρασία

το φιλτράκι δείχνει αρκετά δυνατό τα χαρακτηριστικά του είναι 1200L/H 22w

πόση ώρα πρέπει να το αφήσω να γυρίσει 40lt νερού για να πάρω τις μετρήσεις

εάν οι μετρήσεις δεν είναι οι αναμενόμενες προσθέτω τύρφη?βγάζω έξω την χρησιμοποιημένη? ή βάζω από την αρχή μεγαλύτερη ποσότητα από την πρώτη φορά?

Link to comment
Share on other sites

Αστο μια μερα και ξαναμετρα.Αν δεν ειναι εκει που θες αστο παραπανω,μη πειραξεις τιποτα.

Το φιλτρακι περνει παραπανω τυρφη η το γεμισες?

Link to comment
Share on other sites

To φιλτρακι έχει 3 δοχεία χρησιμοποιώ τα 2 η δοσολογία την πήρα απο το άρθρο σου βγαίνει για 40lt 100ml η 40gr τυρφης αλλα σίγουρα το φίλτρο μπορεί να πάρει αρκετή ποσότητα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Rasta τζίφος, 2 μέρες το άφησα όμως οι μετρήσεις απαράδεκτες,πιθανόν να οφείλεται στο καλσόν να είναι πολυ χοντρό θα το ξαναβάλω

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες το εχεις και δουλευει και ποιες ειναι οι μετρησεις σου? (πριν και τωρα)

Link to comment
Share on other sites

3 μερες και οι μετρήσεις του Ph ειναι ακατέβατες 7,6(με θερμοκρασία σταθερή στους 25βαθμούς) δηλαδή όσο και πριν ξεκινήσει η διαδικασία

η αίσθηση μου είναι οτι μπορεί να οφείλετε 1. στο καλσόν πόσο χοντρό είναι και 2. στην κατασκευή των κυτίων του φίλτρου δηλαδή να διαλέγει και να περνά ευκολότερα το νερό από οτι το φιλτραρισμένο με τύρφη

υπάρχει κάποιο έχτρα tip που δεν έπεσε στην αντίληψη μου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...