Jump to content

Ich Ειναι Παλι Αυτο??


Recommended Posts

Καλημερα στο φορουμ.........! Αλλα απο οτι βλεπω δεν θα ειναι καλη για μενα......! Πηγα τωρα να ταισω τα ψαρακια........και ειδα το ενα το ruby barb οτι εχει κατι διαφανες φυσαλιδες πανω του......ειχε και το ενα το τιγρακι προς στιγμης αλλα εφυγε μετα απο ενα πενταλεπτο...... στην αρχη κοιτουσα μηπως ειναι καμια φυσαλιδα οξυγονου αλλα δεν ειναι γτ εβγαλε και αλλες......

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Το ενα το ruby εχει κατι ασπρες φυσαλιδες στο σωμα του

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:120
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):3 μηνες περιπου
- Ψάρια (είδη και αριθμός):13 τιγρακια(4 ruby barb)
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):Ταισμα 2 φορες την ημερα, προετοιμασια νερου με αντιχλωριο μια ωρα πριν την αλλαγη, αλλαγη 30% καθε κυριακη

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7.7 περιπου
- KH:12
- GH:10
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):10
- Θερμοκρασία25
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ
-Strips


ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:Ruby barb
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):χρωματισμος φυσιολογικος,ορεξη κανονικη,αναπνοη κανονικη κινητικοτητα κανονικη
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
post-56103-0-20107900-1381135776_thumb.jpg

post-56103-0-82202500-1381135788_thumb.jpg


ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Παρατηρησα οτι και ενα αλλο εχει μια μικρη

τι να κανω ρε παιδια ετσι ειχα χασει και την αλλη φορα τα τιγρακια ιδιες φυσαλιδες ειναι νομιζω στις φωτο δεν φαινονται καλα ειναι διαφανες σαν οξυγονου κολημενες επανω..... να το βγαλω το ψαρακι μην κολησουν και τα αλλα???? τα φωτα να τα σβησω???

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαινεται καλα αλλα μοιαζει με ich. Αν οντως ειναι και τωρα εχει και δευτερο, τοτε ολο το ενυδρειο θα πρεπει να θεραπευτει. Ειναι απο τα μικρα τα καινουρια τα ψαρακια;

Αν μπορεις βαλε μια καλη φωτο να φαινονται!

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαινεται καλα αλλα μοιαζει με ich. Αν οντως ειναι και τωρα εχει και δευτερο, τοτε ολο το ενυδρειο θα πρεπει να θεραπευτει. Ειναι απο τα μικρα τα καινουρια τα ψαρακια;

Αν μπορεις βαλε μια καλη φωτο να φαινονται!

Δεν ειναι απο τα μωρα..... ειναι τα ruby που πηρα μετα τα οποια ειναι ενηλικα....... εχω ενα φαρμακο που ειναι για το ich dajana bio-ich λεγεται να αρχισω θεραπεια.....??

ωριστε και αλλες φωτο... καλυτερες δεν γινονται προσπαθω μιση ωρα να τα βγαλω αλλα ειναι διαολια τα τιγρακια δεν καθονται.......

post-56103-0-68856800-1381164957_thumb.jpg

post-56103-0-20126000-1381164970_thumb.jpg

post-56103-0-24987600-1381164987_thumb.jpg

post-56103-0-03489900-1381165003_thumb.jpg

post-56103-0-54846900-1381165013_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποτε τα πηρες; Τωρα εδω κοντα; Μπορει να ειναι απ το στρες της μεταφορας.

Φιλαρακι εμενα για ich μου φαινεται. Ειναι σαν να εχει ασπρα σημαδακια σε ολο του το σωμα;

Link to comment
Share on other sites

Ποτε τα πηρες; Τωρα εδω κοντα; Μπορει να ειναι απ το στρες της μεταφορας.

Φιλαρακι εμενα για ich μου φαινεται. Ειναι σαν να εχει ασπρα σημαδακια σε ολο του το σωμα;

Τα εχω κανα δυο εβδομαδες περιπου μπορει και λιγο παραπανω......δεν ειναι σε ολο το σωμα... ειναι στην ουρα στο κατω και πανω πτερυγιο......ενα ειναι αυτο που εχω φωτο και αλλο ενα που εχει μονο μια ''φυσαλιδα'' στο πανω πτερυγιο.... να ξεκινησω θεραπεια??? αν δεν ειναι ich δεν παθαινουν κατι απο την θεραπεια ετσι?? χθες ειχε και αλλο ενα τιγρακι οχι ruby αλλα εφυγε απο μονη της...... να το αφησω μεχρι αυριο να δω και αν δεν εχουν φυγει ξεκιναω θεραπεια..... ε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλυτερα για παρακολουθα το λιγο. Αν δεις οτι εξαπλωνεται ξεκινα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλυτερα για παρακολουθα το λιγο. Αν δεις οτι εξαπλωνεται ξεκινα.

Ετσι θα ξηγηθω..... μην τα ''μαστουρωνω'' ερημη τα ψαρακια.....απλα θυμαμαι οτι και πιο παλια που ειχα το μικρο ενυδρειο ειχαν βγαλει παλι τετοιες φυσαλιδες...... το μελος ΣΤΑΜΑΤΗΣ μου ειχε πει να κανω θεραπεια με flagyl και ειχε πετυχει εγιναν καλα εκτος απο ενα που εχασα..... και γι αυτο εχω μπερδευτει...... ειναι ich η βακτηριακη μολυνση???

Link to comment
Share on other sites

Ε αν ειχες παρομοιο περιστατικο την ξερεις την λυση. Εντεκαδα που κερδιζει δεν αλλαζει!

Link to comment
Share on other sites

Ε αν ειχες παρομοιο περιστατικο την ξερεις την λυση. Εντεκαδα που κερδιζει δεν αλλαζει!

χαχαχα! απλα να σου πω την αληθεια μου περιμενω μηπως το δει ο σταματης που εχει πειρα και μου δωσει το οκ..... μην κανω καμια γκαφα με το flagyl h το αλλο το bioich και τα κανω χειροτερα.....

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν επικοινωνεις επιτοπου μαζι του;

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν επικοινωνεις επιτοπου μαζι του;

αυτο εκανα μολις τωρα του εστειλα πμ και περιμενω.....πανω στην βαβουρα δεν μου περασε καθολου απο τοι μυαλο να του στειλω.....

Link to comment
Share on other sites

Ωχ μια μπανανοφλουδα!!!! Ωχ παλι θα πεσω!!! Πλακιτσα! :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ μια μπανανοφλουδα!!!! Ωχ παλι θα πεσω!!! Πλακιτσα! :bigemo_harabe_net-66:

:bigemo_harabe_net-76: αστα να πανε αμα δουλευεις ολη μερα και γυρνας στο σπιτι και σου φορτωνεται και αλλη δουλεια χανεις τα αυγα και τα πασχαλια.....

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες δεν είναι καλές .

Ανέβασε θερμοκρασία στους 30 βαθμούς και βάλε μας μια φωτογραφία καθαρή με το πρόβλημα .

Υγ. Flagyl σε άσπρα στίγματα αποκλείετε να σου είπα , κάτι άλλο διέγνωσα σαν αιτία του προβλήματος που είχες .

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες δεν είναι καλές .

Ανέβασε θερμοκρασία στους 30 βαθμούς και βάλε μας μια φωτογραφία καθαρή με το πρόβλημα .

Υγ. Flagyl σε άσπρα στίγματα αποκλείετε να σου είπα , κάτι άλλο διέγνωσα σαν αιτία του προβλήματος που είχες .

Φιλε Σταματη καλημερα!! φωτο καλυτερη δεν γινεται...... ειναι η καλυτερες δυνατες..... θερμοκρασια βαζω αμεσω τον θερμοστατη 30..... τοτε με το flagyl μου ειχε πεσει το τσιπουρο και μετα μια εβγαιναν οι φυσαλιδες μια εφευγαν στην αρχη μου ειχες πει κατι για ομνιπουρ αν δεν κανω λαθος και μετα θυμαμαι που καποιος ειπε οτι χρησιμοποιω λαθος εκφραση αλλο φυσαλιδες αλλο παρασιτα και μου ειχες πει ξεχνα το ομνιπουρ και παρε flagyl.... δεν ειπα ασπρα στιγματα... ειναι σαν φυσαλιδες οξυγονου κολημενες πανω του τεσπα μπορει να μην θυμαμαι και εγω καλα αλλα θυμαμαο\ι οτι ειχαμε βαλει flagyl.....

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εκεινα τα στιγματα ηταν μονο στο κεφαλι;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εκεινα τα στιγματα ηταν μονο στο κεφαλι;

Οχι στο κεφαλι δεν ηταν καθολου... μονο στα πτερυγια.......!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πως πανε;

Σταθερα.... οπως ηταν.... ανεβασα το θερμοστατη στους 30 και περιμενω να δω.....τωρα ειναι στους 27.... και ανεβαινει σιγι σιγα......!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε ΣΤΑΜΑΤΗ ευγε!!!! η θερμοκρασια ειναι στους 28 και οι φυσαλιδες εφυγαν εχει μεινει στη θεση τους μια ανεπαισθητη φθορα..... τι κανω τωρα αφηνω ετσι τη θερμοκρασια για σημερα η κατεβαζω???

Link to comment
Share on other sites

Σταδιακά στους 30 και κράτα το εκεί για μερικές μέρες

Link to comment
Share on other sites

Σταδιακά στους 30 και κράτα το εκεί για μερικές μέρες

ανεβαινει ενας βαθμος την ωρα..... καλα δεν ειναι?? εχω 100w θερμοστατη στα 120 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειναι ο θερμοστάτης. Απλά πρέπει η θερμοκρασία να μείνει ψηλά για μερικές μέρες για να εξαφανιστεί στα σίγουρα το ich.

Link to comment
Share on other sites

παιδια sos!! τωρα μολις ειδα οτι εχουν κολησει σχεδον ολα τα ψαρια...... απλα δεν ειναι σε προχωρημενο σταδιο.... αλλα εχουν 8 απο τα 13! τι κανω????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...