Jump to content

Ich Ειναι Παλι Αυτο??


Recommended Posts

Όταν ειχα κάνει αντίστοιχη θεραπεία με omnipur μου είχαν πεί πρώτα αλλαγή, μετά τον άνθρακα για 3 ημέρες και μετά αλλαγή ξανά. Κατέβαζε θερμοκρασία 1 βαθμό κάθε 12 ώρες. Η πρασινίλα πιθανόν να χρειαστεί περισσότερες αλλαγές για να φύγει. Επίσης μετά τις αλλαγές πρόσθεσε βακτήρια, και ταισμα με βιταμίνες.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ειχα κάνει αντίστοιχη θεραπεία με omnipur μου είχαν πεί πρώτα αλλαγή, μετά τον άνθρακα για 3 ημέρες και μετά αλλαγή ξανά. Κατέβαζε θερμοκρασία 1 βαθμό κάθε 12 ώρες. Η πρασινίλα πιθανόν να χρειαστεί περισσότερες αλλαγές για να φύγει. Επίσης μετά τις αλλαγές πρόσθεσε βακτήρια, και ταισμα με βιταμίνες.

Μαλιστα... ευχαριστω φιλε μου..... τον ανθρακα θα τον βαλω με μια δευτερη αντλια μεσα σε ενα μπουκαλι με τρυπες για να τραβαει.....σωστα??? η καποια τετοια πατεντα γτ εχω εξωτερικο φιλτρο και δεν μπορω να του βαλώ ανθρακα......βιταμινες ετσι και αλλιως ταιζω αν ειναι για κανα 2 εβδομαδες να ταιζω ανα δευτερη μερα........βακτηρια ειχα στο νου μου να προσθεσω γτ ειχα σκοπο να κανω μια μεγαλη αλλαγη 50% αλλα αν ειναι κανω μια 30% πριν τον ανθρακα και αλλη μια μετα.....και βαζω και τα βακτηρια..

Link to comment
Share on other sites

ΓΙατι δεν μπορεις να βαλεις ανθρακα στο εξωτερικο; ποιο εξωτερικο εχεις;

Link to comment
Share on other sites

ΓΙατι δεν μπορεις να βαλεις ανθρακα στο εξωτερικο; ποιο εξωτερικο εχεις;

eheim 2213 το οποιο ειναι γεματο βιολογικο υλικο......+ τα σφουγγαρια... οποτε μου ειναι πιο ευκολο αυτο που ειπα..... την πατεντα με το μπουκαλι....... εκτος και πρεπει να μπει αναγκαστικα στο φιλτρο οποτε θα βγαλω λιγο βιολογικο υλικο.......

Link to comment
Share on other sites

το eihem2213 το εχεις στα σαραντα λιτρα???δεν υπαρχει κανενα παλιο φιλτρακι να βαλεις τον ανθρακα(οχι τιποτα αλλο,αλλα για να μην παιδευεσαι με την πατεντα)?????καλο ειναι(εγω ετσι εχω κανει)να αφηνεις λιγο χωρο στο φιλτρο ,ωστε να προσθετεις ανθρακα Η οτι αλλο χρειαστει οποτε χρειαστει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το eihem2213 το εχεις στα σαραντα λιτρα???δεν υπαρχει κανενα παλιο φιλτρακι να βαλεις τον ανθρακα(οχι τιποτα αλλο,αλλα για να μην παιδευεσαι με την πατεντα)?????καλο ειναι(εγω ετσι εχω κανει)να αφηνεις λιγο χωρο στο φιλτρο ,ωστε να προσθετεις ανθρακα Η οτι αλλο χρειαστει οποτε χρειαστει!!!!!!

το eheim το εχω στο 120λιτρο δεν το εχω γραψει ακομα στο προφιλ.....φιλτρακι δεν εχω...... μονο αντλια γι αυτο ελεγα μην αγορασω φιλτρακι ετσι και αλλιως για τρεις μερες θα το χω μεσα.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα εβγαλα τον ανθρακα απο το ενυδρειο μετα απο 3 μερες ολα καλα προς στιγμης.... ουτε σημαδια ουτε τπτ......και τα ψαρια ζωηρα και το νερο ξεπρασινισε...... το μονο προβλημα οτι στις μετρησεις που εκανα βρηκα ανεβασμενο παλι το ph απο 7.5 που εχω στη βρυση το βρηκα 8 βεβαια τις μερες που ειχα ανεβασμενη θερμοκρασια ειχα αυξησει πολυ την αναταραξη.....αλλα πριν βαλω τον ανθρακα εκανα αλλαγη.....οποτε δεν θα ειχε πεσει αν ηταν απο την αναταραξη? ο ανθρακας ανεβαζει τo ph?? τις πετρες που εχω μεσα τις δοκιμασα ολες μεσα εξω...... υπαρχει περιπτωση να ειναι ασβεστολιθικες και να μην αφριζουν??? γτ και κατι αλλες αφριζαν μονο στο εσωτερικο και σε συγκεκριμενα σημεια......

Υ.Γ εγραψα εδω για να μην ανοιγω καινουριο θεμα αν χρειαζεται ας μετακινηθει στη σωστη κατηγορια!

Link to comment
Share on other sites

Φαγωθηκες με το ph! :D Ε παρε μια Α/Ο να ησυχασεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

Φαγωθηκες με το ph! :D Ε παρε μια Α/Ο να ησυχασεις! ;)

Ρε φιλε ολο μπροστα μου το βρισκω....... :bigemo_harabe_net-87: και α/ο να παρω αφου της βρυσης ειναι 7.5 και παει 8 και της α/ο θα το ριχνω6.8 και θα πηγαινει 7.5 πχ.... το θεμα μου ειναι τι το ανεβαζει......εχουν σπασει τα νευρα μου.... να βγαλω ολες τις πετρες???? αλλα αφου ειναι τεσταρισμενες...... τι στο καλο????

Link to comment
Share on other sites

Το νερο σου μπορει να εχει αλατα.

αν εννοεις τα Νο 3 εχει λιγα η βρυση μου.....παιζουν ρολο τα αλατα με στο ph???

Link to comment
Share on other sites

Οχι νιτρικα. Αλατα! Αλλα μην σου λεω και χαζομαρες!

Εχεις εξατμιση; Αν ναι τι κανεις, απλα συμπληρωνεις νερο;

Link to comment
Share on other sites

Οχι νιτρικα. Αλατα! Αλλα μην σου λεω και χαζομαρες!

Εχεις εξατμιση; Αν ναι τι κανεις, απλα συμπληρωνεις νερο;

Α! εξατμιση τωρα εχω ελαχιστη...... το καλοκαιρι ειχα.....και ναι απλα συμπληρωνα αποχλωριοποιημενο νερο που εχω παντα σε ενα μπουκαλι.... γτ?

Link to comment
Share on other sites

Ε να τον βρηκαμε τον ενοχο! Οταν το νερο εξατμιζεται τα αλατα του μενουν. Οταν συμπηρωνεις νερο απλα προσθετεις κι αλλα αλατα που ανεβαζουν την σκληροτητα!

Link to comment
Share on other sites

Ε να τον βρηκαμε τον ενοχο! Οταν το νερο εξατμιζεται τα αλατα του μενουν. Οταν συμπηρωνεις νερο απλα προσθετεις κι αλλα αλατα που ανεβαζουν την σκληροτητα!

Οποτε να μην συμπληρωνω..... και να κανω αλλαγη??? ρε φιλε το θεμα ειναι οτι πριν τρεις μερες εβαλα ανθρακα οπου εκανα και αλλαγη νερου πριν τον βαλω...... δεν ειχα εξατμιση.... πριν απο αυτο μονο αναταραξη για περισσοτερο οξυγονο λογω ανεβασμενης θερμοκρασιας.... προλαβε και ανεβηκε μιση μοναδα σε τρεις μερες??? εκτος και πριν την αλλαγη λογω αναταραξης ειχε φτασει 8.5 και με την αλλαγη να επεσε στο 8 δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο......θελει παρακολουθηση... απλα αυτο που με προβληματιζει ειναι μηπως οι πετρες ανεβαζουν το ph αλλα δεν αφριζουν......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακου, κανε την αλλαγη σου 50% οταν πρεπει και οταν θα εχεις εξατμιση δεν θα συμπληρωνεις νερο! Νερο θα βαζεις μονο οταν θα κανεις την προκαθορισμενη αλλαγη! Παρακολουθα το για λιγο καιρο να δουμε τι θα γινει!

Ισως να εχουν συγκεντρωθει αρκετα αλατα μεσα και γιαυτο δεν ισιωνει!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακου, κανε την αλλαγη σου 50% οταν πρεπει και οταν θα εχεις εξατμιση δεν θα συμπληρωνεις νερο! Νερο θα βαζεις μονο οταν θα κανεις την προκαθορισμενη αλλαγη! Παρακολουθα το για λιγο καιρο να δουμε τι θα γινει!

Ισως να εχουν συγκεντρωθει αρκετα αλατα μεσα και γιαυτο δεν ισιωνει!

Καλως φιλε μου......Θα κανω μια αλλαγη 30% αυριο μετα τον ανθρακα δηλ..... και την κυριακη(προγραμματισμενη αλλαγη) κανω μια 50% και το βλεπουμε......να ρωτησω και κατι τελευταιο υπαρχει περιπτωση να χασεις ψαρι απο μη συμβατο ph η μειωνεται η ζωη του?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα υπαρχουν επιπτωσεις στην υγεια του εκαστοτε ψαριου αν αποκλινουμε απο τις συνθηκες βιοτοπου. Αλλες φορες μεγαλες αλλες μικρες.

Χρωματα, συμπεριφορες, ασθενειες, αναπτυξη, γεννες, θνησιμοτητα ολα αυτα ειναι καποια απο τα πραγματα που επιρρεαζονται!

Βεβαια αυτο εχει να κανει και με το τι γενιας ψαρι ειναι!

Τα περισσοτερα ψαρια εμποριου εχουν γεννηθει και μεγαλωσει σε συνθηκες του εκαστοτε εμπορου! Δηλαδη στα περισσοτερα πετ σοπ δεν εχουν αντιστρωφη οσμωση ή τυρφη σε ενυδρεια με δισκους!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα υπαρχουν επιπτωσεις στην υγεια του εκαστοτε ψαριου αν αποκλινουμε απο τις συνθηκες βιοτοπου. Αλλες φορες μεγαλες αλλες μικρες.

Χρωματα, συμπεριφορες, ασθενειες, αναπτυξη, γεννες, θνησιμοτητα ολα αυτα ειναι καποια απο τα πραγματα που επιρρεαζονται!

Βεβαια αυτο εχει να κανει και με το τι γενιας ψαρι ειναι!

Τα περισσοτερα ψαρια εμποριου εχουν γεννηθει και μεγαλωσει σε συνθηκες του εκαστοτε εμπορου! Δηλαδη στα περισσοτερα πετ σοπ δεν εχουν αντιστρωφη οσμωση ή τυρφη σε ενυδρεια με δισκους!

Καταλαβα φιλε μου......εγω το καταλαβαινω απο τα χρωματα τα τιγρακια μου.... οταν τα πηρα ηταν εντονα ενω τωρα με το υψηλο ph φαινονται ξεθωριασμενα οπως τα αυτοκινητα απο τον ηλιο

Link to comment
Share on other sites

Καλα μπορει να ειναι αλλος ο λογος. Ποιος σου εγγυαται οτι απο κει που τα πηρες τα ειχαν σε χαμηλο ph;

Link to comment
Share on other sites

Καλα μπορει να ειναι αλλος ο λογος. Ποιος σου εγγυαται οτι απο κει που τα πηρες τα ειχαν σε χαμηλο ph;

Ναι νταξει δεν μπορεις να το ξερεις.... αλλα οταν τα ειχα πρωτοπαρει ηταν πιο εντονα τα χρωματα τους.......συν του οτι δεν νομιζω να ειχαν και 8 ph.....θα ειχαν 7.5 εφοσον εχουν νερο βρυσης και τουλαχιστον εδω στην περιοχη μου δεν εχουν στα ενυδρεια τους αμμο χαλικια πετρες και τετοια......

Link to comment
Share on other sites

Αστα να προσαρμοστουν. Ειναι ταλαιπωρημενα απο μεταφορα, ασθενεια και θεραπεια! Ισως και απο το ph! Αστα να ερθουν στα ισα τους και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

καποια φαρμακα στο νερο αυξανουν το ph .......τσεκαρισε και αυτο!!!!!

δεν ριχνω φαρμακα στο ενυδρειο μονο οταν πρεπει.... εχω ριξει μονο το ομνιπουρ το οποιο δεν νομιζω να το κανει αυτο..... τεσπα θα το παρακολουθησω θα κανω αλλαγη αυριο και μετα θα το παρακολουθω καθε μερα.......να δω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...