Jump to content

Ανακλαστηρας


linglong

Recommended Posts

οπως λεει και ο τιτλος ,θελω να ρωτησω πρωτα(μιας και παιδι της πατεντας!!!!)αν αντι για ανακλαστηρα βαλω καθρεφτη τι γινεται?ειναι καλυτερα --- χειροτερα??????επεισης να ρωτησω αν πρεπει πρωτα να κανω καποια προετοιμασια πριν βαλω ανακλαστηρα για να μην γεμισω αλγες........

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πάω μονο ότι ο καθρέφτης εύκολα μπορει να σου σπάσει με ότι αυτο συνεπάγεται με τα κομμάτια που θα πέσουν στο νερό ή θα σου κόψουν κανά χέρι. Πιστεύω ότι ο ανακλαστήρας διαχέεται το φως ενώ ο καθρέφτης το αντικατοπτρίζει και θα σου ρίχνει το φως κάθετα.

Link to comment
Share on other sites

Ανακλαστήρες από μαγαζί με ηλεκτρολογικά είδη, θα σου βγεί και σαν τιμή πιο φθηνά. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ok ,αλλα πεστε μου plz αν πρεπει κατι να προσεξω(π.χ. να μειωσω λιγο τις ωρες φωτισμου και να τις ξαναανεβασω σιγα-σιγα στο επιθυμητο????)ωστε να μην γεμισω αλγες.....γιατι απο οτι ξερω αποτομες αλαγες στην φωτεινοτητα Η στις ωρες φωτεισμου δημιουργουν αλγες......

Link to comment
Share on other sites

άλλο ένα ότι ο καθρέπτης χαλάει από την υγρασία.

είναι αυτό το σαν ξεβαμα που κάνει στις άκρες...

Link to comment
Share on other sites

ok ,αλλα πεστε μου plz αν πρεπει κατι να προσεξω(π.χ. να μειωσω λιγο τις ωρες φωτισμου και να τις ξαναανεβασω σιγα-σιγα στο επιθυμητο????)ωστε να μην γεμισω αλγες.....γιατι απο οτι ξερω αποτομες αλαγες στην φωτεινοτητα Η στις ωρες φωτεισμου δημιουργουν αλγες......

Προσθέτεις τον ανακλαστήρα και συνεχιζεις κανονικά χωρίς να μειώσεις τις ώρες φωτισμού.

Η ένταση του φωτός, δεν έχει σχέση με τη φωτοπερίοδο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ανακλαστήρες από μαγαζί με ηλεκτρολογικά είδη, θα σου βγεί και σαν τιμή πιο φθηνά. :thumbup:

Ποσο περιπου ερχεται το κοστος γνωριζεις; Σε ολα τα μαγαζια εχει ή καποιο πιο εξειδικευμενο; Με την τον κολλας ας πουμε σε λαμαρινα;

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν εψαχνα δεν βρηκα σε ηλεκτρολογια..

μπορεις να βρεις επισης σε μαγαζια που πουλανε λαμαρινες, αλουμινια κ.α σε πολυ χαμηλες τιμες...

εγω τελικα ειχα βρει απο συγχομπιστα....

Link to comment
Share on other sites

Ποσο περιπου ερχεται το κοστος γνωριζεις; Σε ολα τα μαγαζια εχει ή καποιο πιο εξειδικευμενο; Με την τον κολλας ας πουμε σε λαμαρινα;

έχω βρει και με 5€. Ήταν πιο μεγάλος αλλα τον κόβεις και στρογγυλεύεις τις δυο γωνίες του....γιατι κάθε φορά που θα ταίζεις, θα χάνεις κι ενα δάχτυλο.

Link to comment
Share on other sites

Σε μεγάλα μαγαζιά με ηλεκτρολογικα υλικά, υπάρχουν ανακλαστήρες και έχουν και κλιπς που <<δένουν >> τις λάμπες ανάλογα αν είναι Τ5 η Τ8.

Το κόστος είναι περίπου 5-6 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγγνωμη που γραφω σε αλλου το ποστ με σωσατε.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, να το χαλάσω κ εγώ για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα.

Σπάω το κεφάλι μου να βρω τρόπο να κάνω τον ανακλαστήρα για τ8 να στενέψει για να είναι ακριβώς για τ5.

Για να μη δώσω ένα εικοσάρι για ανακλαστήρες...

Δε θέλω να τους κόψω γιατί θα χάσουν την καμπυλότητα τους. Τους έδεσα απ τις τρυπούλες για τα clips με πετονιά, σφιχτά ώστε να στρογγυλέψει κι άλλο αλλά δε βολεύει γιατί πρέπει να κόβω την πετονιά κάθε φορά που θέλω να τους βγάλω..

Link to comment
Share on other sites

Με δεματικά μήπως είναι πιο εύκολο ; Πάλι θα κόβεις, αλλά τουλάχιστον είναι πιο εύκολο το βάλε. :)

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτεις τον ανακλαστήρα και συνεχιζεις κανονικά χωρίς να μειώσεις τις ώρες φωτισμού.

Η ένταση του φωτός, δεν έχει σχέση με τη φωτοπερίοδο. :)

tnx sotiris ,αλλα εχω διαβασει συζητησεις και αρθρα που προσθετοντας μια λαμπα καποιος ,γεμισε αλγες στο ενυδρειο του .......υπαρχει περιπτωση να μου συμβει κατι τετοιο και αν ναι,ψαχνω καποιον τροπο να αποφυγω μπλεξιμο με αλγες :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Οι άλγες είναι κάτι που δεν μπορούμε να αποφύγουμε (ιδίως σε ένα φρέσκο ενυδρείο), αλλά προσπαθούμε πάντα να τις έχουμε υπό ελέγχο. Ολα τα ενυδρεία μέχρι να βρουν την ισορροποία τους περνάνε από αυτό το στάδιο, και δεν είναι κάτι που πρέπει να μας φοβίζει. Πάντως για αυτό που αναφέρεις, άλλο είναι να προσθέτεις μια λάμπα (μπορεί και με λάθος φάσμα φωτός), και άλλο έναν ανακλαστήρα, που στην ουσία ενισχύει λίγο την ένταση και στέλνει σε πιο συγκεκριμένα σημεία το φως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...