Jump to content

Λίτρα Για Θηρευτές


basilis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συνχομπίστες.

Στις διάφορες σκέψεις για αλλαγή στο ενυδρείο,που κάνω αυτό το καιρό, είναι και οι η σκέψη (με την ανάλογη μελέτη γύρω απο το θέμα) για τους θυρευτές, και συγκεκριμένα για τα red belly piranha. Θα ήθελα να μου πει κάποιος που ασχολείται με αυτά τα ψάρια, το ελάχιστο όριο σε λίτρα που απαιτούνται για την σωστή διατήρηση ενός κοπαδιού. Τα δικά μου διαθέσιμα είναι 350 καθαρά, και θέλω να μάθω αν θα μπορόυσα σ αυτά τα λίτρα να κάνω απόπειρα διατήρισής τους.Στην συνέχεια συζητάμε τα παρακάτω, αλλά ας αρχίσουμε απο το βασικό που είναι τα λίτρα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας διαστάσεις ενυδρείου! :)

1,25μήκος 0,55 βάθος 0.62 ύψος

Link to comment
Share on other sites

Για red belly θέλεις πάνω από 1,20 μήκος άρα είσαι οριακά!

Μια ομάδα των 4 θα μπορούσες να βάλεις πιστεύω!

Επίσης αν έχεις την οικονομική δυνατότητα θα μπορούσες να πήγαινες και σε κάποιο είδος serassalmus!

Link to comment
Share on other sites

Για red belly θέλεις πάνω από 1,20 μήκος άρα είσαι οριακά!

Μια ομάδα των 4 θα μπορούσες να βάλεις πιστεύω!

Επίσης αν έχεις την οικονομική δυνατότητα θα μπορούσες να πήγαινες και σε κάποιο είδος serassalmus!

ευχαριστώ Γιώργο αλλά αν θα έβαζα θηρευτές μόνο τα red belly θα με ενδιέφεραν.

Απ οτι μου λες είμαι στο όριο, και τα 4 άτομα μου φαίνονται...κάπως...

Είχα κατα νου 5+

αλλά θα σεβαστώ τους κανόνες. :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Για τα λίτρα έχεις και πολλές άλλες επιλογές για θηρευτές έχεις ψάξει?

Γιατί για μια ομάδα των 4 είναι οριακά όπως σου είπα..:)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου ειναι μικρο για μια ομαδα 5 ενήλικων ψαριων που χρειαζεσαι για να εχεις μια ωραια συμπεριφορά , σε ενα ενυδρειο με red belied θελουμε μηκος και πλατος το υψος δν παιζει ρολο

η γνωμη μου ειναι να μην βαλεις red belied αλλα μια ομαδα exodon paradoxdus.Τα ελαχιστα λιτρα ειναι 70-80 καθαρα για καθε ενα ενηλικο ψαρι αλλα όπως σου εγραψα θελουν μηκος και πλατος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, θα συνεχείσω την μελέτη και το ψάξιμο μέχρι να καταλήξω κάπου.

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα φίλε αν μπορέσεις να βάλεις ένα rhombeus μέσα είναι και τέρας σχέση μετά red

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=MZxseXtvs-o

οτι ειπωθηκε πιο πανω πολυ ωραια ψαρακια θυρευτες με κινηση

http://www.seriouslyfish.com/species/exodon-paradoxus/

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία ψαράκια αλά επιμένω στο rom η κάποιο panaw snakehead η κάποιο rainbow snakehead πολύ καλές επιλογές

Link to comment
Share on other sites

εντυπωσιακα τα exodon...βλέπω τα βιντεάκια στο you tube

Υπάρχουν πάντως πολλές επιλογές. :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μπει snakehead σε ενυδρείο 1.20

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια παρατηρηση.

αν πηγαιναμε παντα συμφωνα με τα "πρεπει" στα λιτρα τουλαχιστον που χρειαζονται τα ψαρια τοτε σε αυτη την κατηγορια θα εγραφαν 2-3 ατομα μονο.

σιγουρα ειναι καλο να συμβουλεουμαι για τις ιδιαιτεροτητες του εκαστοτε ειδους αλλα δεν ειμαι συμφωνος με το να αποτρεπουμε καποιον ο οποιος εχει τη θεληση να ασχοληθει σοβαρα με τα πιρανχα.

εγω προσωπικα 4 φορες ξεκινησα με τα red belly σε πολυ μικρο μεγεθος κ για διαφορους λογους ποτε δεν τα κρατησα μεχρι την ενηλικιωση τους.

στα 350 λιτρα που αναφερεται ο φιλος βασιλης ειχα 15 μικρα red belly.

εκπληκτικο θεαμα και συμπεριφορα κοπαδιου.

στο μεγεθος των 10 cm εδωσα τα 5 ψαρια και σε μεγεθος 15 cm εδωσα τα αλλα 5 ωστε να ειναι ανετα.

σκεφτειτε οτι σε φυσιολογικους ρυθμους η ενηλικιωση τους αλλα και το τελικο τους μεγεθος φτανουν τα 2,5 χρονια περιπου.

και να μην ξεχναμε οτι στο συγκεκριμενο ειδος ειναι πολυ δυσκολο να μην εχεις απωλιες στα 2,5 χρονια.

Βασιλη στη περιπτωση σου προτεινω 10 μικρουλια να τα μεγαλωσεις και να τα χαρεις. και εφοσων δεν εχεις απωλιες να αποχωριστεις μετα απο 1 χρονο περιπου τα 5.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σύμφωνο πολύ με αυτά που λες αντονη αλώστε εσύ είσαι ο μάστορας στα piranhas ξερής καλύτερα απ όλους (τα συγκεκριμένα ειδή που ανέφερα πάνε σε 1.20)

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια παρατηρηση.

αν πηγαιναμε παντα συμφωνα με τα "πρεπει" στα λιτρα τουλαχιστον που χρειαζονται τα ψαρια τοτε σε αυτη την κατηγορια θα εγραφαν 2-3 ατομα μονο.

σιγουρα ειναι καλο να συμβουλεουμαι για τις ιδιαιτεροτητες του εκαστοτε ειδους αλλα δεν ειμαι συμφωνος με το να αποτρεπουμε καποιον ο οποιος εχει τη θεληση να ασχοληθει σοβαρα με τα πιρανχα.

εγω προσωπικα 4 φορες ξεκινησα με τα red belly σε πολυ μικρο μεγεθος κ για διαφορους λογους ποτε δεν τα κρατησα μεχρι την ενηλικιωση τους.

στα 350 λιτρα που αναφερεται ο φιλος βασιλης ειχα 15 μικρα red belly.

εκπληκτικο θεαμα και συμπεριφορα κοπαδιου.

στο μεγεθος των 10 cm εδωσα τα 5 ψαρια και σε μεγεθος 15 cm εδωσα τα αλλα 5 ωστε να ειναι ανετα.

σκεφτειτε οτι σε φυσιολογικους ρυθμους η ενηλικιωση τους αλλα και το τελικο τους μεγεθος φτανουν τα 2,5 χρονια περιπου.

και να μην ξεχναμε οτι στο συγκεκριμενο ειδος ειναι πολυ δυσκολο να μην εχεις απωλιες στα 2,5 χρονια.

Βασιλη στη περιπτωση σου προτεινω 10 μικρουλια να τα μεγαλωσεις και να τα χαρεις. και εφοσων δεν εχεις απωλιες να αποχωριστεις μετα απο 1 χρονο περιπου τα 5.

Πολύ ελπιδοφώρο για την περίπτωσή μου το μήνυμά σου φίλε Αντώνη.

Ξεκίνησα με πολύ χαρά να δοκιμάσω (μετά απο πολλά χρόνια ενασχόλησης με δίσκους) με αυτό το είδος που θεωρώ οτι πάντα με γοήτευε. Τα red belly. Βέβαια όντος κάποια πράγματα στην πορεία αλλάζουν οσο αφορά τα λίτρα. Τα παιδιά μου είπαν τους "κανόνες" για μια σωστή ανάπτυξη και συμπεριφορά. Απο κει και πέρα, αν όπως λες για να φτάσουμε στο τελικό μέγεθος θέλουμε 2,5 χρόνια, μέχρι τότε πολλά μπορούν να συμβούν. Απο το να δόσω μερικά, μέχρι να "τρελαθώ" με αυτά και να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο. Ποτέ δεν ξέρεις που σε βγάζει αυτό το χόμπι τελικά...

Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία και με τω κάλω( ευχαριστώ που κατεληξες κάπου καλή συνεχεια ) :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απο εχθές το απόγευμα βρίσκονται στο ενυδρείο μου ενα κοπαδάκι των 10 ατόμων red belly και είμαι πολύ χαρούμενος γι αυτό.

Έκανα την προβλεπόμενη προσαρμογή τους, και παρά το μεγάλο ταξίδι Αθήνα-Φλώρινα, αργά το βράδυ όταν έκλεισαν τα φώτα του σπιτιού,

έκαναν την βόλτα τους σ ολο το ενυδρείο. Μου έκανε εντύπωση το κόκκινο χρώμα στην κοιλιά, απο κάτω, που ήταν έντονο απο την πρώτη μέρα.

Το πρωί όταν ξύπνησα με το πρώτο φως,τα είδα να βολτάρουν στο ενυδρείο. Όμως όταν είδαν κίνηση στο σαλόνι κρύφτηκαν και δεν κουνήθηκαν απο εκεί μέχρι που έφυγα. Το ίδιο έγινε και το μεσσημέρι. Είναι μονίμως κρυμένα.

Η ερώτηση είναι, αυτό συμβαίνει λόγω προσαρμογής στο νεο περιβάλλον ή θα είναι μια μόνιμη κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Λόγο προσαρμογής στο περιβάλλον είναι!

Κάνε παρουσίαση να δούμε τα τερατάκια σου :bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

Λόγο προσαρμογής στο περιβάλλον είναι!

Κάνε παρουσίαση να δούμε τα τερατάκια σου :bigemo_harabe_net-72:

Ναι, θα το κάνω Γιώργο περιμένω να προσαρμοστούν πρώτα, για να μπορώ να τα φωτοφραφίσω.

Link to comment
Share on other sites

5-6 περίπου, μαζί με την ουρά.

Δεν εχω ταίσει ακόμα, πότε να το επιχειρήσω? Θα είναι καλά, να δω αν φάνε σήμερα αργά το βράδυ?

Link to comment
Share on other sites

καλως τα δεχτηκες Βασιλη!

απο φωτογραφιες ξερεις εσυ..!!

ταιζε 4-5 φορες την ημερα για να μην αρχισουν να ταιζονται μονα τους.

οσο πιο πολυ κινηση εχει ο χωρος που βρισκεται το ενυδρειο (σαλονι) τοσο πιο πολυ θα εξοικιωθουν ωστε σε λιγο καιρο να νιωθουν ανετα στο μερος τους!

ξεκινα με ολοκληρες γατιδουλες και μικρα φιλετα ψαρι απαχο. επισης οτι ηταν μαθημενα να τρωνε στο μαγαζι οπου βρισκονταν π.χ. pellet, sticks, ειναι καλο να τα συνεχισεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...