Jump to content

Συνεχόμενες Απώλειες


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Απώλειες ψαριών

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 54 μικτά (juwel rekord 60)
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εσωτερικό φίλτρο juwel με σφουγγάρια
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 10 μήνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός): πλάτυ (1 ενήλικο και 7 μικρά)
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τάισμα 1 φορά την ημέρα, αλλαγή νερού 25% εβδομαδιαίως

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7,2
- KH:10
- GH:16
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):-
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):<25
- Θερμοκρασία:26
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:-
-Strips:sera
-Ηλεκτρονικά:-

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:πλάτυ
- Ιστορικό Ψαριού:-
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):αναφέρω παρακάτω
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Στο ενυδρείο αρχικά είχα βάλει 4 πλάτυ, 4 γκάπυ και 3 νέον (με διαφορά λίγων ημερών). Τις 2 πρώτες μέρες έχασα 1 γκάπυ, το οποίο αντικατέστησα αμέσως με άλλο. Από αυτά τα ψάρια δε ζει κανένα. Το 1 πλάτυ είχε γεννήσει περίπου 14 με 15 ψαράκια, από τα οποία σήμερα ζει μόνο 1. Επίσης 1 πλάτυ (από τις γέννες) είχε γεννήσει 10 ψαράκια, από τα οποία ζουν σήμερα τα 7.

Συμπτώματα κατά σειρά εμφάνισης (στις περισσότερες περιπτώσεις): ξύσιμο, γρήγορη αναπνοή, ακινησία στο βυθό, απώλεια όρεξης, γρήγορες σπασμωδικές κινήσεις, πιθανόν απώλεια όρασης, απώλεια ισορροπίας, θάνατος.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:αρκετές φορές μέχρι τώρα, esha 2000 και τελευταία και pimafix
-Δοσολογία:σύμφωνα με τις οδηγίες
-Χρόνος Χρήσης:-
-Αναλυτική περιγραφή:-

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: τελευταία απώλεια είχα πριν μερικές ημέρες. Εκεί που νομίζω ότι σταματάει το κακό, παλι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο εκτός από σφουγγάρια τι άλλο έχει μέσα ;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα σφουγγάρια της juwel

Βιολογικό υλικό δεν έχεις μέσα στο φιλτρο; Για την αμμωνία γιατι δε κάνεις μετρήσεις; Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την juwel, το λεπτότρυπο σφουγγάρι είναι για τη βιολογία. Για τις μετρήσεις χρησιμοποιώ στικάκια.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να αντικαταστησεις τα σφουγγαρια με βιολογικό υλικό. Τα στικς μέντα οποία κάνεις μετρήσεις να ξέρεις δεν ειναι αξιόπιστα. Θα πρότεινα τα υγρά τεστ. Αμμωνία όμως δε μετράς, γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να αντικαταστησεις τα σφουγγαρια με βιολογικό υλικό. Τα στικς μέντα οποία κάνεις μετρήσεις να ξέρεις δεν ειναι αξιόπιστα. Θα πρότεινα τα υγρά τεστ. Αμμωνία όμως δε μετράς, γιατι;

Συν ένα από εμένα ! :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειναι πολυ πιθανο εφοσον δεν εχεις βιολογικο υλικο να ειναι στον θεο η αμμωνια που σημαινει θανατο για τα ζωντανα... οτι σου ειπαν πιο πανω να βαλεις βιολογικο υλικο........ το ph σου ειναι λιγο χαμηλο για πλατυ και γκαπυ καλο θα ειναι να βαλεις καμια ασβεστολιθικη πετρα να το φτασεις στο 8 περιπου..... αν μετρας με υγρα τεστ θα ειναι πιο αξιοπιστες οι μετρησεις σου σχετικα και θα παρεις και τεστ για αμμωνια που ειναι το πιο σημαντικο!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτό το "κόλλημα'' με το βιολογικό υλικό; Και το σφουγγάρι μία χαρά δουλειά κάνει για τα συγκεκριμένα λίτρα, γι' αυτό και το έχει ο κατασκευαστής. Αλλιώς θα είχε βιολογικό υλικό που είναι και ακριβότερο.

Δηλαδή μετά από 10 μήνες είναι άστρωτο; Και δε θα είχα ΝΟ2; Δε θα είχα υψηλά ΝΟ3; Δηλαδή η συμπτωματολογία που ανέφερα οδηγεί μόνο σε ΝΗ3 και τίποτα άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το "κόλλημα" συμφωνεί το 99,99% των χομπιστών και δε νομίζω άδικα. Μιας και αναφέρθηκες στην εταιρία, μη νομίζεις ότι οι εταιρίες θέλουν το καλό του χομπίστα πάντα, πιο πολυ τους ενδιαφέρει να πουλήσουν και μετά τα υπόλοιπα. Εδώ μπήκες για να ρωτήσεις κάτι, προσπαθούμε λοιπόν να σε βοηθήσουμε να εντοπίσεις την αιτία των απωλειών σου. Ναι, έχω "κόλλημα" με το βιολογικό υλικό γιατι το θεωρώ ότι καλύτερο και το πλέον βασικό υλικο σε ενα φιλτρο. Αυτο κάνει όλη τη δουλειά. Τα σφουγγαρια ειναι για άλλη δουλειά. Εγω προσωπικά αυτα που είχα να σου πω τα είπα και αν θέλεις τα ακούς. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια από τα συμπτώματα παραπέμπουν σε ύπαρξη αμμωνιας. Πιστεύω πωςτο φίλτρο σου, λόγω των υλικών που έχει αλλά και της βιαστικής εισαγωγής ψαριών δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στο φορτίο του. Αυτό βέβαια μόνο οι μετρήσεις μπορούν να το επαληθευτούν 100%. Τα στις μπορούν να δείξουν την γενική εικόνα του ενυδρείου, (αρκεί οι μετρήσεις να γίνονται σωστά) αλλά δεν προσφέρουν ακρίβεια και δεν μπορούν να μετρήσουν την αμμωνία που είναι το πρώτο και πιο τοξικό στοιχείο που εμφανίζεται σε ένα ενυδρείο όταν παρουσιαστεί πρόβλημα...

Γνώμη μου : ενίσχυσε το φίλτρο σου.

Διάβασέ και εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54765 , έχει πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Βασιλη δεν τρωμε κανενα κολλημα. Το μεγεθος της βιολογιας που μαζευεται στο σφουγγαρι ειναι πολυ μικρο για να φιλτραρει το ενυδρειο σου και να κρατησει καθαρο το νερο. Γιαυτο και το λενε σφουγγαρι και οχι βιολογικο υλικο. Αν εσυ θεωρεις οτι κανει μια χαρα τοτε κρατα αυτο αλλα μετα μην αναρωτιεσαι γιατι πεθαινουν τα ψαρια.

Μετα απο 10 και 20 και 30 μηνες που τρεχει το ενυδρειο αν δεν υπαρχει βιολογικο υλικο να στεγασει τα βακτηρια δεν προκειται να στρωθει ποτε. Εκτος αυτου τοσους μηνες που τρεχει εχεις απωλειες οποτε μαλλον εκει καταληγουμε.

Τα στικ δεν ειναι πολυ αξιοπιστα και οι τιμες που μας εχεις δωσει ισως να μην ειναι και σωστες.

Και τελος αυτα τα συμπτωματα που αναφερεις τα φερουν πολλες και διαφορες ασθενειες. Οποτε χωρις σωστες τιμες και χωρις φωτο λιγο δυσκολο να βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και κάποιες ερωτήσεις:

Προετοιμάζει κανονικά το νερό για τις αλλαγές σου; (θερμοκρασία, αντιχλωριο)

Καθαρίζεις καθόλου το φίλτρο σου και πως;

Για το ΝΟ3 γράφεις <25. Αυτή είναι η χαμηλότερη απόχρωση-κλίμακα του στικ; Μπορεί δλδ να είναι κα μηδενικό το ΝΟ3;

Τα σφουγγάρια κάνουν καλή δουλειά όταν το ενυδρείο είναι ελαφρά "φορτωμένο" και φυσικά ανεξάρτητα από το υλικό φιλτρανσης, οι οποίες προσθήκες ψαριών γίνονται αργά και σταδιακά! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο τη μερια μου θα σου πω τα εξης: Οταν αρχισα ειχα ενα εσωτερικο φιλτρο της ΕΗΕΙΜ μόνο με το σφουγγάρι του. Στο ενυδρείο ειχα 4 πλάτυ. Πεθαναν όλα απο την αμμωνία γιατί άργησε πολύ να στρώσει το ενυδρείο. Το βιολογικό υλικό ειναι απαραιτητο και αν σκεφτείς οτι θα το κρατησεις στο φίλτρο σου ΠΟΛΛΑ χρόνια θα καταλάβεις οτι ειναι πολυ φθηνότερο απο τα σφουγγάρια που θέλουν αλλαγη πολύ συχνά. Επίσης τα ψάρια σου θέλουν μεγαλύτερο ph. Πάνω απο 7,6. Καλή συνέχεια σου εύχομαι και να μην απογοητεύεσαι ούτε να εκνερίζεσαι. Όλοι να σε βοηθήσουν θέλουνε:)

Link to comment
Share on other sites

Και κάποιες ερωτήσεις:

Προετοιμάζει κανονικά το νερό για τις αλλαγές σου; (θερμοκρασία, αντιχλωριο)

Καθαρίζεις καθόλου το φίλτρο σου και πως;

Για το ΝΟ3 γράφεις <25. Αυτή είναι η χαμηλότερη απόχρωση-κλίμακα του στικ; Μπορεί δλδ να είναι κα μηδενικό το ΝΟ3;

Τα σφουγγάρια κάνουν καλή δουλειά όταν το ενυδρείο είναι ελαφρά "φορτωμένο" και φυσικά ανεξάρτητα από το υλικό φιλτρανσης, οι οποίες προσθήκες ψαριών γίνονται αργά και σταδιακά! :)

Η προετοιμασία του νερού γίνεται με αντιχλώριο, σε θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Το φίλτρο καθαρίζεται κάθε 2-3 μήνες με νερό ενυδρείου.

Η απόχρωση του στικ για ΝΟ3 είναι μεταξύ 10 και 25.

Link to comment
Share on other sites

Η προετοιμασία του νερού γίνεται με αντιχλώριο, σε θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Το φίλτρο καθαρίζεται κάθε 2-3 μήνες με νερό ενυδρείου.

Η απόχρωση του στικ για ΝΟ3 είναι μεταξύ 10 και 25.

Σε θερμοκρασία περιβάλλοντος τι εννοείς; Η θερμοκρασία του νερου πρέπει να ειναι ίδια με αυτή του ενυδρειου.
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο τη μερια μου θα σου πω τα εξης: Οταν αρχισα ειχα ενα εσωτερικο φιλτρο της ΕΗΕΙΜ μόνο με το σφουγγάρι του. Στο ενυδρείο ειχα 4 πλάτυ. Πεθαναν όλα απο την αμμωνία γιατί άργησε πολύ να στρώσει το ενυδρείο. Το βιολογικό υλικό ειναι απαραιτητο και αν σκεφτείς οτι θα το κρατησεις στο φίλτρο σου ΠΟΛΛΑ χρόνια θα καταλάβεις οτι ειναι πολυ φθηνότερο απο τα σφουγγάρια που θέλουν αλλαγη πολύ συχνά. Επίσης τα ψάρια σου θέλουν μεγαλύτερο ph. Πάνω απο 7,6. Καλή συνέχεια σου εύχομαι και να μην απογοητεύεσαι ούτε να εκνερίζεσαι. Όλοι να σε βοηθήσουν θέλουνε :)

Εντάξει, μπορεί οι πρώτες απώλειες που είχα να οφείλονταν όντως σε αμμωνία, αν και είχα κάνει χρήση βακτηριδίων πριν βάλω τα πρώτα ψάρια, αλλά δε νομίζω να ισχύει το ίδιο και τώρα. Τα σφουγγάρια μου έχουν βιολογία. Τα έχω δει. Το βιολογικό υλικό το θεωρώ απαραίτητο σε μεγάλα ενυδρεία, όπου οποιοδήποτε άλλο υλικό θα έπιανε μεγάλο όγκο.

Βασικά πρέπει να ζητήσω συγνώμη για τον εκνευρισμό μου, αλλά έχω χάσει πάνω από 20 ψάρια και εκεί που λέω ότι σταμάτησε...

Link to comment
Share on other sites

Σε θερμοκρασία περιβάλλοντος τι εννοείς; Η θερμοκρασία του νερου πρέπει να ειναι ίδια με αυτή του ενυδρειου.

Το καλοκαίρι αφήνω το νερό να πάρει τη θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Το χειμώνα χρησιμοποιώ κρύο και ζεστό νερό για να πιάσω τη θερμοκρασία του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μπορεί οι πρώτες απώλειες που είχα να οφείλονταν όντως σε αμμωνία, αν και είχα κάνει χρήση βακτηριδίων πριν βάλω τα πρώτα ψάρια, αλλά δε νομίζω να ισχύει το ίδιο και τώρα. Τα σφουγγάρια μου έχουν βιολογία. Τα έχω δει. Το βιολογικό υλικό το θεωρώ απαραίτητο σε μεγάλα ενυδρεία, όπου οποιοδήποτε άλλο υλικό θα έπιανε μεγάλο όγκο.

Βασικά πρέπει να ζητήσω συγνώμη για τον εκνευρισμό μου, αλλά έχω χάσει πάνω από 20 ψάρια και εκεί που λέω ότι σταμάτησε...

Είναι πολύ εύκολο να δεις αν πραγματικά υπάρχει αμμωνία στο ενυδρείο σου, κάνοντας ένα τεστ στο νερό σου, και από εκεί και πέρα μπορείς να ενυσχύσεις βιλογικά το φίλτρο σου έτσι ώστε να μπορεί να σηκώσει το φορτίο, και οχι να είναι συνεχώς στα όρια του.

Ο σκοπός όλων μας είναι να μπορέσουμε να βοηθήσουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σε βοηθησουμε αλλα πρεπει να ξερουμε τι ακριβως γινεται μεσα στο ενυδρειο σου και πανω απ ολα να θες κι εσυ να βοηθησεις τον εαυτο σου. Δεν εχουμε καποιο κερδος να σου τα λεμε αυτα. Ολα ειναι μεσω των εμπειριων μας!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μπορεί οι πρώτες απώλειες που είχα να οφείλονταν όντως σε αμμωνία, αν και είχα κάνει χρήση βακτηριδίων πριν βάλω τα πρώτα ψάρια, αλλά δε νομίζω να ισχύει το ίδιο και τώρα. Τα σφουγγάρια μου έχουν βιολογία. Τα έχω δει. Το βιολογικό υλικό το θεωρώ απαραίτητο σε μεγάλα ενυδρεία, όπου οποιοδήποτε άλλο υλικό θα έπιανε μεγάλο όγκο.

Βασικά πρέπει να ζητήσω συγνώμη για τον εκνευρισμό μου, αλλά έχω χάσει πάνω από 20 ψάρια και εκεί που λέω ότι σταμάτησε...

φιλε μου απο την στιγμη που δεν μετρας αμμωνια δεν μπορεις να ξερεις που βρισκεται..... και μη νομιζεις οτι αφου εστρωσε το ενυδρειο με το σφουγγαρι οτι μπορει να υποστηριξει 8 ψαρια σε 54 λιτρα.... συν της αλλης μια δυο φορες να σου πεσει λιγο παραπανω τροφη ανεβαινει για πλακα η αμμωνια......

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι αφήνω το νερό να πάρει τη θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Το χειμώνα χρησιμοποιώ κρύο και ζεστό νερό για να πιάσω τη θερμοκρασία του ενυδρείου.

Πρόσεξε γιατι η θερμοκρασία του περιβάλλοντος δεν ειναι αυτή που έχει το νερο μέσα στο ενυδρειο τόσο το καλοκαίρι οσο και το χειμώνα. Αυτο οι απότομες αλλαγές δεν ειναι και ότι καλύτερο. Οσο αφορά τη χρηση του ζεστού νερου, αν ειναι απο θερμοσίφωνα, πάλι δεν ειναι ότι καλύτερο μιας και ο χαλκός που έχουν οι σωλήνες ειναι επικίνδυνος για τα ψάρια (εδώ ειναι για τον άνθρωπο επικίνδυνος). Ο καλύτερος τρόπος ειναι η χρηση θερμοστάτη μέσα στο βαρέλι προετοιμασίας του νερου που πρόκειται να εισαγεις....το χειμώνα, το καλοκαίρι δε μπορείς να κάνεις και πολλα πράγματα. Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνουμε απόλυτα φίλε εκνευρισμό σου. ΌΛΟΙ προσπαθούμε βοηθήσουμε με βάσει τις γνώσεις μας και τα στοιχεία που μας δίνεις.

Και μια παρατήρηση γενική: το φίλτρο πιθανό να είναι στρωμένο, απλά δεν επαρκεί για να μηδενίσει όλη την αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...