Jump to content

Συνεχόμενες Απώλειες


Recommended Posts

επειδη το εχω και αυτο το ενυδρειο θα σου πω οτι το φιλτρο, εχει αρκετα μεγαλο χωρο για εσωτερικο φιλτρο, οποτε καλο ειναι να κοψεις το μισο σφουγγαρι και να βαλεις βιολογικο...

το σφουγγαρι πιανει βιολογια , αλλα οχι ικανη για μεγαλους αριθμους ψαριων....

Link to comment
Share on other sites

1-2 ενήλικα πλάτυ και γόνος 8 πλάτυ, θεωρείται μεγάλο φορτίο;

Αν δεν κανω λαθος ειπες οτι εχεις χασει 20 ψαρακια....... τωρα δεν ειναι μεγαλο φορτιο τα 8 μωρα αλλα μπορει και να σου μενει τροφη και να σαπιζει μεσα επειδη τα μωρα δεν τρωνε πολυ..... και με το σφουγγαρι μονο αποκλειεται να μπορει να μεινει μηδενικη η αμμωνια.....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ειπες οτι εχεις χασει 20 ψαρακια....... τωρα δεν ειναι μεγαλο φορτιο τα 8 μωρα αλλα μπορει και να σου μενει τροφη και να σαπιζει μεσα επειδη τα μωρα δεν τρωνε πολυ..... και με το σφουγγαρι μονο αποκλειεται να μπορει να μεινει μηδενικη η αμμωνια.....

Έχω χάσει τα αρχικά αλλά και ψάρια από γέννες

Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει τα αρχικά αλλά και ψάρια από γέννες

κοιτα, σιγουρα πρεπει ναβαλεις βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου αλλα μπορει και να μην φταιει τιποτα για τις απωλειες που εχεις...

οταν ειχα εγω γκαπυ,παροτι τα ειχα σε στρωμενο ενυδρειο με σωστες και τακτικες ρουτινες παντα εχανα καποιο ψαρι χωρις προφανες λογο,,,.

τα ζωοτοκα γενικα ειναι παρα πολυ ευαισθητα...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, σιγουρα πρεπει ναβαλεις βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου αλλα μπορει και να μην φταιει τιποτα για τις απωλειες που εχεις...

οταν ειχα εγω γκαπυ,παροτι τα ειχα σε στρωμενο ενυδρειο με σωστες και τακτικες ρουτινες παντα εχανα καποιο ψαρι χωρις προφανες λογο,,,.

τα ζωοτοκα γενικα ειναι παρα πολυ ευαισθητα...

Ναι αλλα για να έχει χάσει 20 ψάρια αν μη τι άλλο υπάρχει κάποιος λόγος. Οσο ευαίσθητα και να ειναι τα ψάρια, απο κάτι πεθαίνουν, όχι απο ευαισθησία πάντως :)
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα για να έχει χάσει 20 ψάρια αν μη τι άλλο υπάρχει κάποιος λόγος. Οσο ευαίσθητα και να ειναι τα ψάρια, απο κάτι πεθαίνουν, όχι απο ευαισθησία πάντως :)

σε διαστημα 10 μηνων και τα πρωτα τα ειχασε στην αρχη που ηταν αστρωτο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

σε διαστημα 10 μηνων και τα πρωτα τα ειχασε στην αρχη που ηταν αστρωτο το ενυδρειο

Τα ψάρια πεθαίνουν επειδη κάτι δε γίνεται σωστά απο εμάς. Στην περίπτωση του φίλου μας τώρα ή ειναι η αμμωνία ή κάποιος άλλος λόγος τον οποίο μπορούμε να εντοπίσουμε μέσα απο την κουβέντα. Οσο ευαίσθητα και να ειναι τα ψάρια, εμείς φταίμε που κάτι κάνουμε στραβά. Ακόμα και να επιλέξουμε κάποια εξαιρετικά ευαίσθητα ψάρια για το ενυδρειο μας, οταν οι συνθήκες ειναι τέτοιες που θα τα σκοτώσουν και το κάνουν, δε φταίνε αυτά αλλα η δική μας επιλογή μας. Τέλος πάντων, ας γίνει αρχικά μια μέτρηση της αμμωνίας και βλέπουμε. Αν η αμμωνία ειναι μηδενική, τουλάχιστον να την αποκλείσουμε ως αιτία.
Link to comment
Share on other sites

σε διαστημα 10 μηνων και τα πρωτα τα ειχασε στην αρχη που ηταν αστρωτο το ενυδρειο

οπως και να χει....... και 10 να εχει χασει κατι τρεχει......αν φανταστεις οτι ζουν 4 χρονια φυσιολογικα...... κατι φταιει....οντως ειναι ευαισθητα τα ζωοτοκα...... αλλα επειδη ειχα παλια γκαπυ και πλατυ και ημουν τελειως ασχετος ουτε μετρησεις ουτε προσαρμογη στο νερο ουτε τπτ μονο αντιχλωριο και μεσα στο ενυδρειο...... φαντασου οτι υπο αυτες τις συνθηκες εζησαν 2 χρονια......

Link to comment
Share on other sites

Άρα υπάρχουν 2 εξηγήσεις:

1. υψηλή αμμωνία ή

2. μόλυνση

Σωστά;

Βασίλη, πολλα μπορεί να ειναι. Τα ψάρια σου σε τι φαση ειναι τώρα; Έχουν τίποτα περίεργα συμπτώματα;

Edit .....ωπα, άκυρο, τα διάβασα παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, πολλα μπορεί να ειναι. Τα ψάρια σου σε τι φαση ειναι τώρα; Έχουν τίποτα περίεργα συμπτώματα;

Όχι. Φαίνονται εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει και για βιολογικό υλικό, εννούσα για κάποιο φάρμακο σε περιπτωση που δε φταίει η αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Ααχ αυτα τα γκαπυ, ποτε δεν μου εκατσαν :-/

Κοιτα βιολογικο υλικο μπορεις να βρεις πολυ φθηνο(κοινος κινεζικο) ή να πας πρακτικερ και να παρεις ελαφροπετρα(καποθος που το εχει κανει ετσι ας εξηγειση παρακαλω)...

Αμα τα τεστ τα παρεις απο ιντερνετ ψαξε σετακι απο τεστ, ετσι θα παρεις οσα τεστ χρειαζεσαι σε πολυ καλη τιμη(σε φαση οσα θα επερνες το ενα απο εδω)....

Τωρα εαν βλεπεις οτι καποιο ψαρακι ειναι ετοιμο να παραδωση πνευμα, καλο ειναι να το αφαιρεσεις(μην πεσεται ολοι πανω μου βα με φατε, τα ζοωτοκα μου εμαθαν ουι ειναι επιρεπεις στο dropsy, μια ασθαινεια που καποιοι υποστιριζουν οτι ειναι κολητικη, επισης οσο δυσκολο και να ειναι υπαρχουν καθως πρεπει τροποι να γινει κατι τετοιο απ το να παει τουαλετα ή σκουπιδια)....οπως και να εχει, εχε τον νου σου γιατι εαν εχεις γονους μεσα ειναι δυσκολο να δεις πως πανε και λογικα(δεν μου εκατσαν γεννες μεχρι στιγμης) δεν πρεπει να εντοπιζονται ευκολα μεσα στο ενυδρειο....

Αυτα τα λιγα απο εμενα....οι υπολοιποι (ηρεμα παρακαλω) διορθωστε σε οτι νομιζεται....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα κάνω παραγγελία από Internet, εκτός από τέστ αμμωνία να πάρω κάτι άλλο;

Δεν ξέρω κατα πόσο σου είναι εύκολο, αλλά μπορείς να πάρεις λίγο από το νερό του ενυδρείου σου και να το πας σε ένα pet shop της περιοχής, και να τους ζητήσεις να σου κάνουν μια μέτρηση. Στο λέω αυτό επειδή η παραγγελεία από το internet καθώς και η παραλαβή του test θα πάρει κάποιο διάστημα, και στην περιπτωσή σου (υπάρχουν ζωντανά στο ενυδρείο), είναι κρίμα να πηγαίνει χαμένος ο χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έκανε πολύ καλό η προσθήκη βιολογικού υλικού, και το να πάρεις τεστ για αμμωνία, και πιστεύω σχεδόν σίγουρα οτι οι πρώτοι σου θάνατοι είχαν να κάνουν με αμμωνία, οπως και οι θάνατοι των μικρών, που είναι πολύ ειυαίσθητα στην αμμωνία. Τωρα όμως αν λες οτι έχεις χάσει ψάρι μέσα στον τελευταίο μήνα, οταν το ενυδρείο ήταν στρωμένο και είχε 8-9 ψάρια μέσα, κρατάω μια επιφύλαξη οτι ίσως και να μην είναι η αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει και αναμένω αύριο:

Υγρά τεστ sera για αμμωνία και νιτρώδη.

Ενυδρειακό αλάτι API.

Συσκευασία των 250ml substrat pro (αφού με μαλώσατε όλοι ή σχεδόν όλοι).

Το φίλτρο μου είναι το juwel compact super το οποίο έχει, από κάτω προς τα πάνω:

-μπλε σφουγγάρι λεπτότρυπο (όπου είναι και η βιολογία)

-πράσινο σφουγγάρι απονιτροποίησης (το οποίο δεν έχω αλλάξει ποτέ)

-μπλε σφουγγαράκι λεπτότρυπο, το οποίο το έβαλα εγώ στη θέση του άνθρακα, για μηχανική φίλτρανση

-ενυδρειακό βαμβάκι

Η ροή του νερού βέβαια είναι αντίστροφα, δηλαδή από πάνω προς τα κάτω.

Αυτό που έχω σκεφθεί είναι να αφαιρέσω το πράσινο σφουγγάρι και στη θέση του να βάλω το βιολογικό, αφήνοντας τα υπόλοιπα σφουγγάρια στη θέση τους. Τι λέτε;

Οι θάνατοι των ψαριών που έχω αναφέρει είναι το ένα (μεγάλο) πρόβλημα που έχω.

Το άλλο είναι οι άλγες, που εκτός από την ''κλασική'' καφέ, έχω και μία κοκκινο-μωβ άλγη σαν ''χαλί'', η οποία τις τελευταίες μέρες έχει σε κάποια σημεία αρχίσει να ασπρίζει. Το ξέρω ότι οι άλγες είναι άλλο θέμα, αλλά το γράφω εδώ μήπως και σχετίζονται τα 2 προβλήματα.

post-52068-0-36836600-1381428538_thumb.jpg

post-52068-0-73976900-1381428561_thumb.jpg

Βλέπω πάντως το ενήλικο πλάτυ να ξύνεται μερικές φορές, είτε στα χαλίκια, είτε στο ξύλο, χωρίς προς το παρόν άλλα συμπτώματα.

Επίσης κάτι που θυμήθηκα. Αν δεν κάνω λάθος, στο προτελευταίο πλάτυ που πέθανε, είχε κάποια κόκκινα στίγματα στο σώμα, σαν εσωτερικά αιματώματα μου φάνηκαν. Μπορεί βέβαια και να κανω λάθος, αλλά έτσι μου φάνηκαν τότε.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω διαβάσει, αλλά για να πω την αλήθεια δεν κατάφερα να καταλάβω ποια είναι η ''δικιά μου''.

Βέβαια τώρα περισσότερο με ενδιαφέρουν τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Η άλγη αυτή περιορίζετε σε ενα σημείο ;

Βάλε μας μια φωτογραφία όλου του ενυδρείου καθαρή .

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι παραμένει στάσιμη εδώ και μήνες.

Στις φωτογραφίες φαίνεται εκεί που υπάρχει η περισσότερη άλγη.

Θα βγάλω αύριο συνολική φωτογραφία, γιατί τώρα τα φώτα είναι σβηστά.

Για τα υλικά στο φίλτρο, να τα βάλω όπως έγραψα παραπάνω;

Έγινε επεξεργασία - ΒασίληςΓ
Link to comment
Share on other sites

Για τα υλικα θα ελεγα απο πανω προς τα κατω ενυδρειακο βαμβακι, σφουγγαρι και ολο το υπολοιπο βιολογια! Μπορει να μπουκωνει συχνοτερα αλλα θα σου μαζευει ολους τους ρυπους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...