Jump to content

Pan Rio 240


PanaGreco

Recommended Posts

Πανο φιλε μου καλοριζικο και καλος να γεμισει με τα δισκοπουλα.

Εγω στο δικο μου το εχω αφησει γιατι εχεις ενα φιλτρο που με τους δισκους θα το χρειαστεις. Τωρα οσο για τα υλικα.

Εχει μεσα δυο συρταροτες θυκες που αποτελουνται απο σφουγκαρια.

Βγαλε την κατω και στη θεση της βαλε μακαρονι μαζι με το διχτακι του. Στο αλλο, τ απανω βαλε τα δυο σφουγκαρια τα

μπλε, το ενα πρασινο και στο κενο που μενει υαλοβαμβακα. Ολα αυτα απο κατω προς τ απανω.

Να δεις τι θα μαζευει ο υαλοβαμβακας!

Οταν θα βαλεις το εξωτερικο, στην εισοδο βαλε ενα σφουγκαρι ( προφιλτρο ) θα με θυμιθεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγω με την σειρα μου θα προτεινω να το βγαλεις. Δεν εχω να αντιταξω κατι σοβαρο παρα μονο αισθητικους λογους και εξοικονομηση χωρου! Ετσι κι αλλιως εχεις 2 εξωτερικα. Το εσωτερικο μπορεις να το βαλεις στην γεννηστρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο!

Εγω το εβγαλα το εσωρερικο στο δικο μου juwel με τον τροπο που σου ειπε ο Ακριδας.

Link to comment
Share on other sites

Με φαλτσέτα και μια σφήνα ξεκινώντας τα κοψίματα από την φαρδιά πλευρά του κουτιού!!

Η σφήνα θα σε βοηθήσει να ανοίγεις σιγά σιγά το κουτί για να μπαίνει πιο βαθιά η λεπίδα σου!!

Κατά προτίμηση ξαπλωσε το ενυδρείο για να δουλεύεις πιο εύκολα . . . ;)

Το μπιστολάκι θα το απέφευγα γιατί στα απλά τζάμια υπάρχει ο κίνδυνος για "θερμοσόκ"

και φυσικά ράγισμα . . .

Κάπου έχει πάρει το μάτι μου οτι γίνεται και με πετονιά ή χορδή κιθάρας αλλά νομίζω

πως θα είναι μεγάλη ταλαιπωρία . . .

Αυτά περί ξεκολλήματος . . .

Για το αν πρέπει να το αφήσεις μέσα ή όχι η απειρία μου δεν μπορεί να σε βοηθήσει . . . :)

Kαλογέμιστο λοιπόν και από εμένα :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλό να το γεμίσεις, και να το χαρείς. :)

Το εσωτερικό φίλτρο της juwel είναι από τα καλά φίλτρα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις βάλει μέσα στο δικό σου?και με ποιά σειρά?

το φιλτρο ειναι καθαρα μηχανικο δηλαδη εχει τα σφουγαρια της juwel και ενεδριακο βαμβακι. πανω πανω εχω το βαμβακι και στις υπολοιπες θηκες τα μαμισια σφουγγαρια επισεις να πω οτι στο ενειδριο μου που ειναι 260lt malawi εχω ενα eheim eco pro 300 και ενα fluval 305 τ.το eheim full βιολογικο και το fluval τα μαμισια σφουγγαρια και siporax

Link to comment
Share on other sites

Καλογέμιστο φίλε, σιγά σιγά τώρα όπως είπες για να χαρείς τη διαδικασία. Το φίλτρο εγώ θα το άφηνα, τα λίτρα είναι μάλλον αρκετά (στην πραγματικότητα ποτέ δεν μας φτάνουν) και αισθητικά δεν με ενοχλεί καθόλου. Άντε καλορίζικο. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο ειναι καθαρα μηχανικο δηλαδη εχει τα σφουγαρια της juwel και ενεδριακο βαμβακι. πανω πανω εχω το βαμβακι και στις υπολοιπες θηκες τα μαμισια σφουγγαρια επισεις να πω οτι στο ενειδριο μου που ειναι 260lt malawi εχω ενα eheim eco pro 300 και ενα fluval 305 τ.το eheim full βιολογικο και το fluval τα μαμισια σφουγγαρια και siporax

Αφου θα δουλεψει ενα εξωτερικο και το εσωτερικο, καλο θα ειναι και τα δυο να ειναι και μηχανικα

και βιολογικα.

Link to comment
Share on other sites

Με φαλτσέτα και μια σφήνα ξεκινώντας τα κοψίματα από την φαρδιά πλευρά του κουτιού!!

Η σφήνα θα σε βοηθήσει να ανοίγεις σιγά σιγά το κουτί για να μπαίνει πιο βαθιά η λεπίδα σου!!

Κατά προτίμηση ξαπλωσε το ενυδρείο για να δουλεύεις πιο εύκολα . . . ;)

Το μπιστολάκι θα το απέφευγα γιατί στα απλά τζάμια υπάρχει ο κίνδυνος για "θερμοσόκ"

και φυσικά ράγισμα . . .

Κάπου έχει πάρει το μάτι μου οτι γίνεται και με πετονιά ή χορδή κιθάρας αλλά νομίζω

πως θα είναι μεγάλη ταλαιπωρία . . .

Αυτά περί ξεκολλήματος . . .

Για το αν πρέπει να το αφήσεις μέσα ή όχι η απειρία μου δεν μπορεί να σε βοηθήσει . . . :)

Kαλογέμιστο λοιπόν και από εμένα :D :D

Με πετονιά έβγαλα και εγω το δικό μου σε ριο 180 και ήταν πολύ εύκολο, μόνο να μην έχεις άμμο κάτω γιατι πρέπει να περάσουν οι πετονιές κάτω απο το φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δύο ημέρες τώρα το κάνω βόλτες στους τοίχους του σαλονιού και δεν μπορώ να του βρω την ιδανική θέση.

Τα νεύρα μου.

Η καλύτερη (μάλλον η πρακτικότερη θέση για θέμα συντήρηςης) είναι σε ένα τοίχο του σαλονιού που όμως δεν θα είναι τόσο κοντά μου για να το χαζεύω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν το βαζεις εκει που εχεις το αλλο και το 200αρη σε ενα αλλο σημειο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν το βαζεις εκει που εχεις το αλλο και το 200αρη σε ενα αλλο σημειο.

Δημήτρη μόνο αυτή την μεριά δεν έχω δοκιμάσει γιατί δεν ξέρω πως θα το μετακινήσω τον κύβο.

Θα προσπαθήσω αύριο. Πρέπει να βγάλω πολύ νερό για να μπορεί να μετακινηθεί.

Έγινε επεξεργασία - panagreco
Link to comment
Share on other sites

Μην κανεις βεβιασμενες κινησεις. Κι εγω εκει νομιζω θα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Καλοριζικο!!!Καλογεμιστο!!!Το ενυδρειο που θελω κι εγω να αποκτησω διακαως!!!!!!!Να δουμε ποτε......

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το εσωτερικό φίλτρο, νομίζω πως αν το αφαιρέσεις χάνεις την εγγύηση του ενυδρείου. Ας με επιβεβαιώσουν ή διαψεύσουν όσοι γνωρίζουν στα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η θέση βρέθηκε. Θα μπεί εκεί που ήταν ο κύβος. Θα είμαι πιασμένος για 3 ημέρες απο την μετακίνηση του κύβου αλλά άξιζε το αποτέλεσμα. Ελπίζω να είμαι όρθιος μέχρι το Σάββατο στην συνάντηση.

Δυστυχώς για κάποιο ανεξίγητο λόγο έχασα ένα απο τα ramirezi :(

Μάλλον στρεσσαρίστηκε πολύ και ξαφνικά ήρθε τούμπα.

Μπήκε και το μπλε φόντο. Αν όλα πάνε καλά αύριο θα πάρω 70 λίτρα απο τον κύβο ,θα συμπληρώσω με νερό βρύσης με τα ανάλογα μαντζούνια και υγρά και θα αρχίσω να το δουλεύω με το εσωτερικό του φίλτρο μαζί με το 1500άρι της JBL.

Εκτός απροόπτου θα αρχίσω να μεταφέρω τα ψάρια σε 3-4 ημέρες.

stay tuned :)

Link to comment
Share on other sites

Πανο φαινεται τελειο φιλε! Αντε με το καλο! Ασε χωρο απο πισω για να μπορεις να κανεις δουλειες!

Link to comment
Share on other sites

Πανο φαινεται τελειο φιλε! Αντε με το καλο! Ασε χωρο απο πισω για να μπορεις να κανεις δουλειες!

Το έχω φροντισει Θωδωρή. Δεν φαντάζομαι να είναι πολύ κοντά στο καλοριφέρ. Τι λές?

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις λιγο πιο δεξια θα ειναι ακομη καλυτερα. Εκτος κι αν αναβεις το τζακι!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις λιγο πιο δεξια θα ειναι ακομη καλυτερα. Εκτος κι αν αναβεις το τζακι!

Κοίτα . σου χρωστάω κάτι βουβαλίσια πιτόγυρα. Κρίμα δεν είναι να μην ανάψουμε το τζάκι και να κάτσουμε με ένα μπυρόνι να χαζεύουμε τους δίσκους?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα . σου χρωστάω κάτι βουβαλίσια πιτόγυρα. Κρίμα δεν είναι να μην ανάψουμε το τζάκι και να κάτσουμε με ένα μπυρόνι να χαζεύουμε τους δίσκους?

Εμένα πάντως αν με καλούσατε, θα χάζευα τους δίσκους με τα πιτόγυρα!

Link to comment
Share on other sites

το σιγουρο ειναι οτι μεταξυ τζακι και καλοριφερ δεν χρειαζεσαι θερμοστατη!!!!! :sarcasm:

πλακα κανω ετσι?μια χαρα ειναι και φυσικα εσυ ξερεις καλυτερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως αν με καλούσατε, θα χάζευα τους δίσκους με τα πιτόγυρα!

Ελα εσυ και θα τα βρουμε!

Κοιτα ειναι ενα θεματακι αυτο με τζακι και καλοριφερ διπλα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ελα εσυ και θα τα βρουμε!

Κοιτα ειναι ενα θεματακι αυτο με τζακι και καλοριφερ διπλα!

Αν δώ ότι ανεβάζει θερμοκρασία το πολύ πολύ να γκρεμίσω το τζάκι και να βάλω στην θέση του το ενυδρείο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...