Jump to content

Σωτηρες Μου!!!!


alexteo

Recommended Posts

Καλησπερα και καλως σας βρηκα φιλοι μου, ειμαι νεος στον χωρο, και χρειαζομαι την βοηθεια σας στο πρωτο προβλημα που μου ετυχε στο κοινωνικο ενυδρειο μου 40 ημερων,

Παρουσιαση ενυδρειου

Jewel 240lt

Ψαρια

Καρδιναλιοι

Platt black orange

Play panda

Αγγελοψαρα (3)

Gampy

Γατοψαρα(6)

Βασικες μετρησεις

Στο στησιμο τπυ ενυδρειου με βοηθησε παρα πολυ το καταστημα που αγορασα ολο τον εξοπλισμο και μεχρι να βαλω τα πρωτα ψαρια μετα απο 15 ημερες οι μετρησεις μου ηταν οι εξης

Θερμοκρασια 27c

PH. : 7,5-8,0

NH2: 0 (νιτρωδη)

NH3:0(αμμωνια)

Μετα εβαλα τα ψαρια καθε εβδομαδα και ενα ειδος, εκανα τις μετρησεις μου σχεδον καθε 10 μερες και παρατηρηθηκε αυξηση του PH, στα 8.0, το καταστημα μου εδωσε ενα υγρο να κατεβασω το pH , πραγματι μετα απο δυο μερες κατεβηκε στα 7,5 .Και εδω εχουμε την πρωτη απωλεια, εχασα ενα Platt black orange στις 3/10 και μετα απο δυο μερες εχασα ενα Platt panda, με σημερινες μετρησεις εχω τα εξης αποτελεσματα 8/10/2013

PH 7,5

NH2 : 2

Nh3 : 0

Θερμοκρασια 27c

Εχουν ανεβει τα νιτρωδη αλατα που απο οτι εχω διαβασει σκοτωνουν, τι πρεπει να κανω για να μην εχω αλλες απωλειες?? Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες :)

Άνοιξε θέμα στα ενυδρεία μελών γιατί εδώ το θέμα κλειδώνει μετά από κάποιες μέρες!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου και καλη διαμονη! :bigemo_harabe_net-134: οτι σου ειπε ο φιλαρακος πιο πανω ανοιξε θεμα γιατι εχεις θεμα απο οτι φαινεται τα εχεις κανει λιγο ψαροσουπα αλλα για ολα υπαρχει λυση!υπομονη και επιμονη!!

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες φίλε.

+1 και από μένα για την ψαρόσουπα.

άνοιξε νέο θέμα θα χρειαστεις βοήθεια με την ψαροσύνθεσή σου

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες.

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου και απο εμενα!!! :welcome:

Το ενυδριο που πηρες ειναι το αγαπημενο μου!!!! :bigemo_harabe_net-64:

Αληθεια......θα ηθελα να ξερα ποιος σου εβαλε ολα αυτα τα ψαρακια μαζι!!!!! Μηπως τα διαλεξες εσυ?

Αλλα αφου λενε τα παιδια οτι το θεμα εδω θα κλειδωσει...καλυτερα να ανοιξεις θεμα στα ενυδρεια μελων!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...