Jump to content

Ανεβασμενα No2


alexteo

Recommended Posts

Καλησπερα και καλως σας βρηκα φιλοι μου, ειμαι νεος στον χωρο, και χρειαζομαι την βοηθεια σας στο πρωτο προβλημα που μου ετυχε στο κοινωνικο ενυδρειο μου 40 ημερων,

Παρουσιαση ενυδρειου





Jewel 240lt

120X40X54



Ψαρια

Καρδιναλιοι

Platt black orange

Play panda

Αγγελοψαρα (3)

Gampy

Γατοψαρα(6)



ΦΥΤΑ

anubia



Βασικες μετρησεις



Στο στησιμο του ενυδρειου με βοηθησε παρα πολυ το καταστημα που αγορασα ολο τον εξοπλισμο και μεχρι να βαλω τα πρωτα ψαρια μετα απο 15 ημερες οι μετρησεις μου ηταν οι εξης





Θερμοκρασια 27c

PH. : 7,5-8,0

NH2: 0 (νιτρωδη)

NH3:0(αμμωνια)

Μετα εβαλα τα ψαρια καθε εβδομαδα και ενα ειδος, εκανα τις μετρησεις μου σχεδον καθε 10 μερες και παρατηρηθηκε αυξηση του PH, στα 8.0, το καταστημα μου εδωσε ενα υγρο να κατεβασω το pH , πραγματι μετα απο δυο μερες κατεβηκε στα 7,5 .Και εδω εχουμε την πρωτη απωλεια, εχασα ενα Platt black orange στις 3/10 και μετα απο δυο μερες εχασα ενα Platt panda, με σημερινες μετρησεις εχω τα εξης αποτελεσματα 8/10/2013

PH 7,5

NH2 : 2

Nh3 : 0

Θερμοκρασια 27c



Εχουν ανεβει τα νιτρωδη αλατα που απο οτι εχω διαβασει σκοτωνουν, τι πρεπει να κανω για να μην εχω αλλες απωλειες??

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο με τι τροπο το εστρωσες;το ph πιθανον εχει ανεβει απο κατι που εχεις βαλει μεσα μια φωτο θα βοηθουσε!αλλαγη νερου 30-50% και αν εχεις prime ριξε μεχρι 5 απλη δοση για να βοηθησεις τη κατασταση!νιτρικα εχεις μετρησει;τη συνθεση των ψαριων πρεπει να την αλλαξεις αλλα αυτο σε δευτερη φαση!σταματας το ταισμα μεχρι να βελτιωθουν τα πραματα!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

post-57299-0-31048500-1381257733_thumb.jpg

Eριξα βακτηρια BACTERIAL AQUARIOYM BALANCER, οσο για το υγρο που εριξα για να κατεβασω το ph ειναι ενα κιτρινο μπουκαλακι της tetra ph/kh minus, νιτρικα δεν εχω μετρησει διοτι ακομα δεν μου ειπαν οτι χρειαζετε να κανω τα τεστ και ακομα δεν εχω βαλει εξωτερικο φιλτρο...

Link to comment
Share on other sites

IMG_0391.JPG

Eριξα βακτηρια BACTERIAL AQUARIOYM BALANCER, οσο για το υγρο που εριξα για να κατεβασω το ph ειναι ενα κιτρινο μπουκαλακι της tetra ph/kh minus, νιτρικα δεν εχω μετρησει διοτι ακομα δεν μου ειπαν οτι χρειαζετε να κανω τα τεστ και ακομα δεν εχω βαλει εξωτερικο φιλτρο...

.....κάτι άσχετο....τη ρίζα βγάλτη απο το κέντρο και βάλ'τη πιο δεξια ή πιο αριστερά. Η συμμετρία στο ενυδρειο (όπως και σχεδόν παντού) δηλώνει κάτι το αφύσικο, το φτιαχτό.
Link to comment
Share on other sites

βγαζεις τη πετρα και τη τσεκαρεις με ακουαφορτε πιθανον ειναι ασβεστολιθικη και ανεβασε το πεχα!αν αφρισει τη αφηνεις εξω προς το παρον!τον ανφορεα αν ειναι πηλινος καλα ψημενος τον αφηνεις αλλιως στο ντουλαπι.τα μπουκαλακια με τα βακτηρια δεν ειναι οτι καλυτερο για το στρωσιμο περισσοτερο τα ριχνεις για ψυχολογικους λογους!!!νερο γιατι δεν εχεις μεχρι επανω;στριψε ακομα πιο πολυ την ακρη του φιλτρου να κανει αναταραξη η αν εχεις βαλε μια αεραντλια να δουλευει να βοηθησει τη κατασταση.

υγ.ποτε η σχεδον ποτε δεν ακουμε τους πετσοπαδες!!!!!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο με τι τροπο το εστρωσες;το ph πιθανον εχει ανεβει απο κατι που εχεις βαλει μεσα μια φωτο θα βοηθουσε!αλλαγη νερου 30-50% και αν εχεις prime ριξε μεχρι 5 απλη δοση για να βοηθησεις τη κατασταση!νιτρικα εχεις μετρησει;τη συνθεση των ψαριων πρεπει να την αλλαξεις αλλα αυτο σε δευτερη φαση!σταματας το ταισμα μεχρι να βελτιωθουν τα πραματα!

οκ, εχω λαβει τις οδηγιες σου δεν θα τα ταισω και θα κανω παλι τα τεστ συγγνωμη που ειμαι λιγο ασχετος το prime τι ειναι? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

.....κάτι άσχετο....τη ρίζα βγάλτη απο το κέντρο και βάλ'τη πιο δεξια ή πιο αριστερά. Η συμμετρία στο ενυδρειο (όπως και σχεδόν παντού) δηλώνει κάτι το αφύσικο, το φτιαχτό.

σε ευχαριστω θα το κανω αμεσως!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.petsupermarket.gr/6417/προϊόντα/seachem-prime-250ml.html μην θεωρηθει διαφημιση το βρισκεις παντου!για αυτο ειμαστε εδω να βοηθαμε και να μας βοηθανε!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο πάλι με το θέμα......Παίξε λίγο με τη ρίζα μήπως δεις ότι σου αρέσει σε μια άλλη θεση. Παράδειγμα εμένα θα που άρεσε περισσότερο να τη βάλεισ στη δεξιά πλευρά και αν τη ξαπλώσεις προς τα δεξιά κατά 45-50 μοίρες ώστε το μακρύ κλαδί στα ξεξιά να ακουμπήσει σχεδόν στο βυθο (βέβαια γούστα ειναι αυτα.....τι κόλλημα τράβηξα τώρα με τη ρίζα, δε καταλαβαίνω)

Link to comment
Share on other sites

http://www.petsupermarket.gr/6417/προϊόντα/seachem-prime-250ml.html μην θεωρηθει διαφημιση το βρισκεις παντου!για αυτο ειμαστε εδω να βοηθαμε και να μας βοηθανε!

εαν το prime ειναι αντιχλωριο εχω και απο αυτο αλλα μου ειπαν να ριχνω μονο οταν κανω αλλαγη νερου.....στις 15 /10 εχω προγραμματισει να κανω αλλαγη νερου και να αλλαξω κατι φιλτρα ....να ριξω απο σημερα αντιχλοριο?? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αποτοξινωνει την αμμωνια σε μορφη που ειναι μη τοξικη για τα ψαρια περα οτι απομακρυνει και το χλωριο και ειναι οικονομικο 1ml/40 litra!!!

Link to comment
Share on other sites

βγαζεις τη πετρα και τη τσεκαρεις με ακουαφορτε πιθανον ειναι ασβεστολιθικη και ανεβασε το πεχα!αν αφρισει τη αφηνεις εξω προς το παρον!τον ανφορεα αν ειναι πηλινος καλα ψημενος τον αφηνεις αλλιως στο ντουλαπι.τα μπουκαλακια με τα βακτηρια δεν ειναι οτι καλυτερο για το στρωσιμο περισσοτερο τα ριχνεις για ψυχολογικους λογους!!!νερο γιατι δεν εχεις μεχρι επανω;στριψε ακομα πιο πολυ την ακρη του φιλτρου να κανει αναταραξη η αν εχεις βαλε μια αεραντλια να δουλευει να βοηθησει τη κατασταση.

υγ.ποτε η σχεδον ποτε δεν ακουμε τους πετσοπαδες!!!!!

Δεν ειχα προβλημα με το ph μεχρι πριν καμια 10 μερες που εβαλα και τα τελευταια ψαρια(γατοψαρα) και εβαλα και τα φυτα και τους εβαλα και λιπασμα,το νερο δεν ειναι μεχρι πανω διοτι εβαζα ψαρια και χρησιμοποιουσα 3 ποτηρια νερου σε καθε ειδος, οκ για αυτα που ειπες θα τα κανω αυριο, σας ευχαριστω!!

Έγινε επεξεργασία - alexteo
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο πάλι με το θέμα......Παίξε λίγο με τη ρίζα μήπως δεις ότι σου αρέσει σε μια άλλη θεση. Παράδειγμα εμένα θα που άρεσε περισσότερο να τη βάλεισ στη δεξιά πλευρά και αν τη ξαπλώσεις προς τα δεξιά κατά 45-50 μοίρες ώστε το μακρύ κλαδί στα ξεξιά να ακουμπήσει σχεδόν στο βυθο (βέβαια γούστα ειναι αυτα.....τι κόλλημα τράβηξα τώρα με τη ρίζα, δε καταλαβαίνω)

post-57299-0-00396100-1381260243_thumb.jpg

φιλος, σε ευχαριστω για τηεμπνευση σου!!! καπως ετσι το διαμορφωσα μολις τωρα....πλησιαζει καπως την περιγραφη σου!!!, σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

IMG_0393.JPG

φιλος, σε ευχαριστω για τηεμπνευση σου!!! καπως ετσι το διαμορφωσα μολις τωρα....πλησιαζει καπως την περιγραφη σου!!!, σε ευχαριστω

Αυτο ακριβώς εννοούσα μονο που αντί για αριστερή πλευρα έγραψα κατα λάθος δεξιά. Ωραία ειναι έτσι!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...