Jump to content

Φτου Και Απ Την Αρχη....!


Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ......! Μετα το θανατο του μονομαχου μου στο 40 λιτρο το ξεστησα, το επλυνα ολο με νερο και ξυδι, εβρασα παλι σφουγγαρι και σιποραξ και πεταξα το χαλικι..... για να το απολυμανω απο τυχον επερχομενες αρρωστιες αλλα και για να του αλλαξω διακοσμηση.......πηρα αλλο χαλικι χρωματος μπλε για βυθο... το οποιο τεσταρα δεν ειναι ασβεστολιθικο...... ειναι φυσικο... τουλαχιστον ετσι μου ειπαν απο το πετ..... το εβρασα για να το αποστειρωσω αλλα και να δω μηπως βγαλει καθολου χρωμα....και ειναι κομπλε...... θα βαλω ενα κορμο απο κλιμα απο το αμπελι μου οπου δεν εχει καθολου χημικα το οποιο θα το επεξεργαστω καταληλα...και για αρχη θα βαλω τα ψευτικα φυτα που ειχα(εννοειται βρασμενα) καθως τα οικονομικα μου δεν ειναι στα καλυτερα τους τον τελευταιο καιρο για αληθινα..... αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι η λασπη που υπηρχε στο ενυδρειο..... αλλα και ιδιαιτερα μεσα στο φιλτρο.... παρακατω ειναι καποιες φωτο για να δειτε και να μου πειτε και σεις τι ειναι......

post-56103-0-70912600-1381265775_thumb.jpg

post-56103-0-33752200-1381265794_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - karatasis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η λασπη που ανεφερες τουλαχισοτ σε ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ηταν η πρωην...βιολογια σου.

οσο για το φυσικο μπλε που εβαλες και σου το προτειναν κιολας για το βυθο.....βρες μου μια χωρα στον πλανητη που εστω και ενα σημειο με νερο εχει μπλε πετρες........

ΥΓ.αλλαξε σουμπιτο πετ σοπ φιλε,γιατι εμπλεξες η με επιτηδιους ειτε με πανασχετους.

Link to comment
Share on other sites

Καλή (νέα) αρχή! Δεν υπάρχει κάποιος κοντά στην περιοχή σου να σου δώσει κάποιο κλάδεμα; Εγώ τα φοβάμαι τα πλαστικά φυτά, θα έπαιρνα τουλάχιστον ένα κερατόφυλλο που μεγαλώνει γρήγορα. Συμφωνώ με τον klaz, θα σου πρότεινα να το αλλάξεις με μαύρο ή καφέ. :)

Link to comment
Share on other sites

Προφανως το χαλίκι ειναι φυσικό το οποιο ομως έχει βαφεί στην συνέχεια. Χρωμα μπορεί να μην βγάζει δεν είσαι ομως σίγουρος αν θα σου βγάλει άλλες επικίνδυνες ουσίες αορατες στο γυμνο μάτι. Και το μονο σίγουρο είναι οτι ο βυθός κάθε άλλο παρά φυσικός δεν θα δείχνει.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως σε πετσοπ επαρχιας το μεγαλυτερο ποσοστο χαλικιων που κυκλοφορουν ειναι ειτε βαμμενα ειτε φυσικα μεν αλλα πολυ χοντροκοκκα.

δυσκολο επισης να βρεις μαυρο η καφε σκουρο που επισης να μην ειναι βαμμενο.μονο ισως αν μιλαμε για ορυκτα τα οποια ειναι σπανιο να τα βρεις σε πετ.κυριως σε μαντρες με οικοδομικα φυσικα υλικα.

Link to comment
Share on other sites

η λασπη που ανεφερες τουλαχισοτ σε ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ηταν η πρωην...βιολογια σου.

οσο για το φυσικο μπλε που εβαλες και σου το προτειναν κιολας για το βυθο.....βρες μου μια χωρα στον πλανητη που εστω και ενα σημειο με νερο εχει μπλε πετρες........

ΥΓ.αλλαξε σουμπιτο πετ σοπ φιλε,γιατι εμπλεξες η με επιτηδιους ειτε με πανασχετους.

Καλα πανασχετοι ειναι.... αυτο το εχω καταλαβει καιρο τωρα..... αλλα τι να κανω που δεν υπαρχει αλλο.... και απο ιντερνετ δεν μπορω να παραγγελνω συνεχεια γτ μου κοστιζουν κοντα στα 10 ευρω αναλογα το δεμα τα μεταφορικα..... να φανταστεις σημερα ηθελε να μου δωσει ενα αλλο χαλικι που εκανε μπαμ απο μακρια οτι ειναι ασβεστολιθικο δεν χρειαζοταν τεστ...... και του λεω δεν θελω ασβεστολιθικο γτ ανεβαζει το ph και μου λεει ποιος το ειπε αυτο?? του λεω εγω στο λεω.... μου λεει αυτο δεν υφισταται αλλα και ετσι να ειναι εχω υγρα να στο κατεβασει.... του λεω δεν θελω να ριχνω χημικα στο ενυδρειο και μου λεει ποιος σου ειπε οτι ειναι χημικα?? ολα αυτα ειναι φυτικα!! :bigemo_harabe_net-59:

τεσπα....... με αυτο το μπλε τωρα θα υπαρχει προβλημα?? απο πλευρας χρωματος ξερω οτι οι μονομαχοι θελουν σκουρα χρωματα αλλα απο υλικο δεν ξερω.....

Link to comment
Share on other sites

για μενα ειναι προτιμοτερο και επειδη ειναι πολυ σημαντικο να εχεις σωστο χαλικι-υποστρωμα,και επειδη και το ενυδρειο σου δεν ειναι μεγαλο,να παραγγειλεις απο καποιο ελληνικο πετσοπ αλλης πολης που εμπιστευεσαι η απο καποιο ιντερνετικο,σωστο χαλικι,η χαλαζιακη αμμο και να ξεμπερδευεις.

μην δωσεις ουτε ενα ευρω στον πονηρο και οχι τοσο ασχετο τελικα πετσοπα που εχεις εκει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για μενα ειναι προτιμοτερο και επειδη ειναι πολυ σημαντικο να εχεις σωστο χαλικι-υποστρωμα,και επειδη και το ενυδρειο σου δεν ειναι μεγαλο,να παραγγειλεις απο καποιο ελληνικο πετσοπ αλλης πολης που εμπιστευεσαι η απο καποιο ιντερνετικο,σωστο χαλικι,η χαλαζιακη αμμο και να ξεμπερδευεις.

μην δωσεις ουτε ενα ευρω στον πονηρο και οχι τοσο ασχετο τελικα πετσοπα που εχεις εκει.

λετε ρε παιδια? τσαμπα που το πληρωσα...... τι να κανω αμα ειναι να εχω θεμα θα παρω αμμο.... αλλα υπαρχει μαυρη αμμο η σκουροχρωμη γτ μονο λευκες εχω δει.....

Link to comment
Share on other sites

Η αρχή ειναι το ήμισι του παντώς ...........ακόμα και στα ενυδρεία. Κάνε καλύτερα λίγο υπομονη , μάζεψε μερικά χρήματα ώςτε να πάρεις σωστά υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν τώρα που το φτιάχνεις από την αρχή να το κάνεις σωστά. Δεν υπάρχει λόγος να βιαστείς και μετά να το μετανιώνεις. Σκέψου την ταλαιπωρία αν χρειαστεί να αλλάξεις βυθό σε ένα στημένο ενυδρείο με ψάρι μέσα. Όσο για το οικονομικό, κάνε υπομονή και μάζεψε χρήματα για αυτά που χρειάζεσαι. Δες το σαν επένδυση και κρίνε που αξίζει να δώσεις χρήματα και που να κάνεις οικονομία. Εγώ πήρα ένα καφέ ψιλόκοκκο χαλίκι της Dennerle, τόσο λεπτό που μοιάζει με χοντρή άμμο. Το πήρα από το Water Inn, αλλά λογικά θα το βρεις και αλλού είναι γνωστή μάρκα η Dennerle.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως.

υπρχει μπεζ σκουρη σε αμμο.με σωστο φωτισμο και φυσικο ντεκορ απο μερικα φυτακια ο μονομαχος θα ειναι βασιλιας.

ασε τον αλλο να πουλαει βαμμενα σε ασχετους και μετα να τους πασαρει ληγμενα χημικα ζουμια....

ποσα ακομη νοικια θα βγαλει εξαπατωντας τον κοσμακη..?σε πληροφορω, λιγα.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Η αρχή ειναι το ήμισι του παντώς ...........ακόμα και στα ενυδρεία. Κάνε καλύτερα λίγο υπομονη , μάζεψε μερικά χρήματα ώςτε να πάρεις σωστά υλικά.

Παντως ρε παιδια τι απατη πεφτει με ολα αυτα τα ενυδρειακα....? θα επρεπε να υπαρχει μια υπηρεσια να τους υποχρεωνει να περνουν πιστοποιησεις για τα προιοντα τους δηλ οτι σαβουρα θελει ο καθενας την φτιαχνει και την βγαζει στο εμποριο.........

Link to comment
Share on other sites

Αν εκτός από άμμο σε ενδειαφέρει το ψιλόκοκκο χαλίκι μπορείς να βάλεις το manado της jbl που είναι σκούρο καφέ και κάνει απίστευτη αντ΄ιθεση με το πράσινο των φυτών. Προσωπικά μου αρέσει πολύ στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ πόσο μπλε είναι το χαλικακι σου; Είναι έντονο ή σκούρο; Εσένα σου αρέσει;

Αν δεν μιλάμε για κανένα extreme χρώμα, εγώ θα έδινα βάρος στην καταλληλότητα του σε σχέση με τα χημικά που μπορεί να αφήσει το χρώμα στο νερό. Αισθητικά ψιλό καφετί χαλικάκι ή μπεζ άμμος θα μου άρεσε περισσότερο βέβαια, αλλά γούστα είναι αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Παντως ρε παιδια τι απατη πεφτει με ολα αυτα τα ενυδρειακα....? θα επρεπε να υπαρχει μια υπηρεσια να τους υποχρεωνει να περνουν πιστοποιησεις για τα προιοντα τους δηλ οτι σαβουρα θελει ο καθενας την φτιαχνει και την βγαζει στο εμποριο.........

Η δυναμη μας ως καταναλωτες έιναι να ενημερωνομαστε ( βλεπε φορουμ ) και να επιλεγουμε εμεις τον επαγγελματια με τον οποιο θα συνεργαστουμε και να κλεινουμε την πορτα σε ολους τους εφημερους , τυχαρπαστους ψευτοεπαγγελματιες

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε μερικές περιπτώσεις στην επαρχία δεν είναι εύκολο για κάποιον να επιλέξει. Αυτό που μπορείς να κάνεις εφόσον έχεις περιορισμένες επιλογές είναι να ενημερώνεσαι σωστά και να ζητάς συγκεκριμένα πράγματα από το κατάστημα. Αν δεν τα έχει του ζητάς να τα φέρει και αν δεν μπορεί τότε αναγκαστικά τα ψάχνεις αλλού, για παράδειγμα στο διαδίκτυο. Όσο μπορείς μάζευε τα ψώνια σου για να μειώνεις τα έξοδα αποστολής. Αν έχεις φίλους ή γνωστούς με ενυδρεία κάντε παραγγελίες μαζί για να μοιράζεστε τα κόστη. Και εννοείται πως σε γιορτές και γενέθλια ζητάς από τους δικούς ενυδρειακά δώρα μόνο, κάτι σαν λίστα γάμου, αλλά σε ψαρο...λίστα!

:bigemo_harabe_net-134:

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δλδ πόσο μπλε είναι το χαλικακι σου; Είναι έντονο ή σκούρο; Εσένα σου αρέσει;

Αν δεν μιλάμε για κανένα extreme χρώμα, εγώ θα έδινα βάρος στην καταλληλότητα του σε σχέση με τα χημικά που μπορεί να αφήσει το χρώμα στο νερό. Αισθητικά ψιλό καφετί χαλικάκι ή μπεζ άμμος θα μου άρεσε περισσότερο βέβαια, αλλά γούστα είναι αυτά....

Σαν χρωμα μ αρεσει αλλα αρεσει και στη αραβωνιαστηκια μου γτ ουσιαστικα δικη της επιλογη ειναι γτ της το χω ''χαρισει'' το μονομαχοενυδρειο... βεβαια αυτη μονο να το βλεπει εγω τραβαω το καναλι τεσπα...... ωριστε φωτο για το χαλικακι μονο που στις φωτο λογω του φλας βγαινει ανοιχτο μπλε ειναι πιο σκουρο ειναι οπως το aqua απο το aquazone στο πανω μερος του φορουμ!

post-56103-0-98962100-1381269012_thumb.jpg

post-56103-0-39907300-1381269033_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - karatasis
Link to comment
Share on other sites

Σαν χρωμα μ αρεσει αλλα αρεσει και στη αραβωνιαστηκια μου γτ ουσιαστικα δικη της επιλογη ειναι γτ της το χω ''χαρισει'' το μονομαχοενυδρειο... βεβαια αυτη μονο να το βλεπει εγω τραβαω το καναλι τεσπα...... ωριστε φωτο για το χαλικακι μονο που στις φωτο λογω του φλας βγαινει ανοιχτο μπλε ειναι πιο σκουρο ειναι οπως το aqua απο το aquazone στο πανω μερος του φορουμ!

attachicon.gifxaliki.jpg

attachicon.gifxaliki2.jpg

Γούστα είναι αυτά, αλλά εμένα μου φαίνεται λίγο... εξωγήινο! :alien:

εγω τραβαω το καναλι τεσπα.

Δεν χρειάζεται να το βλέπεις ως ζόρι, είναι μία απολαυστική διαδικασία γιατί δημιουργείς έναν όμορφο βιότοπο από το μηδέν. Αν βάλεις στο παιχνίδι και την αρραβωνιαστικιά σου θα είναι ακόμα πιο όμορφη η διαδικασία. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σαν χρωμα μ αρεσει αλλα αρεσει και στη αραβωνιαστηκια μου γτ ουσιαστικα δικη της επιλογη ειναι γτ της το χω ''χαρισει'' το μονομαχοενυδρειο... βεβαια αυτη μονο να το βλεπει εγω τραβαω το καναλι τεσπα...... ωριστε φωτο για το χαλικακι μονο που στις φωτο λογω του φλας βγαινει ανοιχτο μπλε ειναι πιο σκουρο ειναι οπως το aqua απο το aquazone στο πανω μερος του φορουμ!

attachicon.gifxaliki.jpg

attachicon.gifxaliki2.jpg

Για φυσικός βυθος δεν φαινεται με τιποτα. Από εκει και ύστερα γούστα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Γούστα είναι αυτά, αλλά εμένα μου φαίνεται λίγο... εξωγήινο! :alien:

εγω τραβαω το καναλι τεσπα.

Δεν χρειάζεται να το βλέπεις ως ζόρι, είναι μία απολαυστική διαδικασία γιατί δημιουργείς έναν όμορφο βιότοπο από το μηδέν. Αν βάλεις στο παιχνίδι και την αρραβωνιαστικιά σου θα είναι ακόμα πιο όμορφη η διαδικασία. ;)

οχι δεν μιλαω μονο για τωρα.... αλλα γενικα..... εγω τα ταιζω εγω αλλαζω νερα, μετρησεις και γενικως τα παντα.... αυτη μονο να καυχιεται στις φιλες της για το ενυδρειο της ξερει..... γυναικες.... :meh:

Υ.Γ. Καλοπροαιρετα την σχολιαζω......

Link to comment
Share on other sites

Για φυσικός βυθος δεν φαινεται με τιποτα. Από εκει και ύστερα γούστα ειναι.

οπωσδηποτε δεν φαινεται για φυσικος απο και και περα το θεμα ειναι τι ζορια θα τραβαει το ψαρακι αυτο με ενδιαφερει πιο πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά στα ενυδρεία που υπάρχουν στο αντίστοιχο θεματικό για να πάρετε ιδέες.

Το συγκεκριμένο χαλίκι μπορεί να φαίνεται εντυπωσιακό στην αρχή αλλά δε νομίζω ότι ταιριάζει με αυτό που θέλετε να φτιάξετε.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μιλαω μονο για τωρα.... αλλα γενικα..... εγω τα ταιζω εγω αλλαζω νερα, μετρησεις και γενικως τα παντα.... αυτη μονο να καυχιεται στις φιλες της για το ενυδρειο της ξερει..... γυναικες.... 



Υ.Γ. Καλοπροαιρετα την σχολιαζω......

Στον φίλο μου δεν άρεσαν τα έξοδα που ολοένα αυξάνονταν από γυάλα, σε 25 λίτρα και από εκεί στα 110. Και δεν πήρε και με καλό μάτι το φόρουμ γιατί όσο περισσότερα μαθαίνω, τόσο περισσότερα ξοδεύω! :P Πάντα του εξηγώ για ποιο λόγο κάνω το καθετί (ξέρεις, το "αν δεν το αγοράσω θα πεθάνουν τα καημένα τα ψαράκια και φυτάκια") :whistling: και τώρα τα αγαπάει όσο κι εγώ (καλά μην τα παραλέμε κιόλας!) :rolleyes: Συχνά τα χαζεύει και ενίοτε χαίρεται σαν παιδί και τα θαυμάζει.

Για να γυρίσουμε στο θέμα μας, μερικές φορές ξεχνάμε ότι το ενυδρείο μας είναι ένας βιότοπος σε μικρογραφία και δίνουμε έμφαση στο αισθητικό κομμάτι. Σίγουρα είναι και ένα διακοσμητικό στο σπίτι μας αλλά πρώτα από όλα είναι το σπίτι των ψαριών μας. ;)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά στα ενυδρεία που υπάρχουν στο αντίστοιχο θεματικό για να πάρετε ιδέες.

Το συγκεκριμένο χαλίκι μπορεί να φαίνεται εντυπωσιακό στην αρχή αλλά δε νομίζω ότι ταιριάζει με αυτό που θέλετε να φτιάξετε.

φιλε dpap σου ειναι ευκολο να βαλεις ενα λινκ γτ δεν βρισκω φωτο με μονομαχοενυδρεια

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μιλαω μονο για τωρα.... αλλα γενικα..... εγω τα ταιζω εγω αλλαζω νερα, μετρησεις και γενικως τα παντα.... αυτη μονο να καυχιεται στις φιλες της για το ενυδρειο της ξερει..... γυναικες.... 



Υ.Γ. Καλοπροαιρετα την σχολιαζω......

Στον φίλο μου δεν άρεσαν τα έξοδα που ολοένα αυξάνονταν από γυάλα, σε 25 λίτρα και από εκεί στα 110. Και δεν πήρε και με καλό μάτι το φόρουμ γιατί όσο περισσότερα μαθαίνω, τόσο περισσότερα ξοδεύω! :P Πάντα του εξηγώ για ποιο λόγο κάνω το καθετί (ξέρεις, το "αν δεν το αγοράσω θα πεθάνουν τα καημένα τα ψαράκια και φυτάκια") :whistling: και τώρα τα αγαπάει όσο κι εγώ (καλά μην τα παραλέμε κιόλας!) :rolleyes: Συχνά τα χαζεύει και ενίοτε χαίρεται σαν παιδί και τα θαυμάζει.

Για να γυρίσουμε στο θέμα μας, μερικές φορές ξεχνάμε ότι το ενυδρείο μας είναι ένας βιότοπος σε μικρογραφία και δίνουμε έμφαση στο αισθητικό κομμάτι. Σίγουρα είναι και ένα διακοσμητικό στο σπίτι μας αλλά πρώτα από όλα είναι το σπίτι των ψαριών μας. ;)

εγω τα ξερω αλα ελα μου που αν σας μπει κατι στο κεφαλι δεν σας βγαινει με τιποτα.... :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...