Jump to content

Φτου Και Απ Την Αρχη....!


Recommended Posts

Χαλαλι που της το πηρες, βαλτο σε μια γυαλα με κανα δυο ασπρα κοχυλια, καντο διακοσμητικο και αλλαξε βυθο! Αυτο να δεις πως θα το στρεσαρει το ψαρι.

Πηγαινε σε μια μαντρα οικοδομων εκει στην περιοχη σου και ζητα χαλαζιακη αμμο! Φθηνα και ευκολα. Απλα καλο πλυσιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαλαλι που της το πηρες, βαλτο σε μια γυαλα με κανα δυο ασπρα κοχυλια, καντο διακοσμητικο και αλλαξε βυθο! Αυτο να δεις πως θα το στρεσαρει το ψαρι.

Πηγαινε σε μια μαντρα οικοδομων εκει στην περιοχη σου και ζητα χαλαζιακη αμμο! Φθηνα και ευκολα. Απλα καλο πλυσιμο.

Οκ αυτο θα κανω.... δεν ξερω αν θα βρω..... μπορει να με κοιτανε λες και μιλαω για τιποτα καιρικα φαινομενα......(χαλαζι) αλλα θα ψαξω! αλλιως ξαναμιλαμε να δουμε τι μπορει να γινει.... μια χαζη ερωτηση.... χωμα κοινο απο χωραφια με την προυποθεση οτι δεν εχει χημικα με καλο πλυσιμο και τα συναφη και εφοσον δεν ειναι ασβεστολιθικο κανει???

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωριζω αλλα πιστευω πως δεν θα κανει. Πολυ βρωμια, θολουρα κτλ.

Οσο κι αν σου φαινεται περιεργο καμια φορα εκει στις μαντρες ξερουν περισσοτερα απο κατι τετοιους καταστηματαρχες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωριζω αλλα πιστευω πως δεν θα κανει. Πολυ βρωμια, θολουρα κτλ.

Οσο κι αν σου φαινεται περιεργο καμια φορα εκει στις μαντρες ξερουν περισσοτερα απο κατι τετοιους καταστηματαρχες!

τεσπα.... ελεγα μηπως κανει αυτο που λεμε κοκκινοχωμα αν εχεις ακουστα το οποιο εχει ενα μπορντο χρωμα πολυ ωραιο.... τεσπα θα κανω αυριο μια γυρα....να δω τι ψαρια θα πιασω! Καλο βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Αν εκτός από άμμο σε ενδειαφέρει το ψιλόκοκκο χαλίκι μπορείς να βάλεις το manado της jbl που είναι σκούρο καφέ και κάνει απίστευτη αντ΄ιθεση με το πράσινο των φυτών. Προσωπικά μου αρέσει πολύ στο μάτι.

Συμφωνώ κι εγώ για το Manado! Στην περίπτωση που μελλοντικά θα θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με τα φυτά (στον karatasis αναφέρομαι :P) - και όταν εννοώ σοβαρά μην πάει το μυαλό σου σε δύσκολα και απαιτητικά φυτά αλλά σε εύκολα - το καλύτερο για αυτά και την μακροημέρευσή τους είναι το Seachem Flourite που είναι υπόστρωμα και χαλίκι μαζί 2 σε 1.. κοστίζει αλλά θα το εκτιμήσεις!

Χαλαλι που της το πηρες, βαλτο σε μια γυαλα με κανα δυο ασπρα κοχυλια, καντο διακοσμητικο και αλλαξε βυθο! Αυτο να δεις πως θα το στρεσαρει το ψαρι.

Πηγαινε σε μια μαντρα οικοδομων εκει στην περιοχη σου και ζητα χαλαζιακη αμμο! Φθηνα και ευκολα. Απλα καλο πλυσιμο.

+ 1000

Οσο κι αν σου φαινεται περιεργο καμια φορα εκει στις μαντρες ξερουν περισσοτερα απο κατι τετοιους καταστηματαρχες!

πεσ' τα Χρυσόστομε!! :D

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι να πας το χαλικακι πισω στο πετ και να παρεις κατι αλλο που χρειαζεσαι.Οι μαντρες με οικοδομικα υλικα ειναι μια καλη επιλογη για αμμο η για ψιλοκοκκο χαλικακι.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ρε παιδια τι απατη πεφτει με ολα αυτα τα ενυδρειακα....? θα επρεπε να υπαρχει μια υπηρεσια να τους υποχρεωνει να περνουν πιστοποιησεις για τα προιοντα τους δηλ οτι σαβουρα θελει ο καθενας την φτιαχνει και την βγαζει στο εμποριο.........

Προφανως μιλας για ελεγκτικο μηχανισμο ο οποιος οπως πολυ απλα αντιλαμβανεσαι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ σε κανενα τομεα του Κρατους , ποσο μαλλον σε ενυδρειακα μαγαζια που λες εσυ .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να μην ξεχνάμε παιδιά ότι υπάρχει και η ποταμίσια άμμος. Αν έχεις πρόσβαση σε κάτι τέτοιο νομίζω θα εισαι οκ. Συνήθως δεν είναι ασβεστολιθική. Εκδρομή λοιπόν σε ποταμάκι, κουβαδάκια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια βρηκα αμμο χαλαζιακη σε δυο μονο απο τα 12 μαγαζια.... αλλα προσεξτε τωρα να δειτε τι παιζει.... ο ενας την ειχε μονο σε 40κιλο και την ειχε 22 ευρω..... και ο αλλος την ειχε χυμα.... που ειναι για φιλτρα νερου και πισινας και πηρα 10 κιλα να υπαρχει αφου την ειχε 50 λεπτα το κιλο και σε σκουρο μπεζ που ειναι πολυ ωραια και με διαβεβαιωσε οτι ειναι πολυ καλη δομικα χωρις χημικα γτ ειναι για φιλτρα ποσιμου νερου..... την δοκιμασα με ακουαφορτε δν αφρισε, την επλυνα οσο καλυτερα μπορουσα εβγαζε πολυ θολουρα και την εριξα μεσα..... τωρα θα δω και για φυτα..... αμα ειναι να το στησω μια και καλη....... θελω φυτακια που να ειναι πανευκολα να μην εχω και αλλη βαβουρα στο κεφαλι μου μετα.... ακουω προτασεις...... βασικα εγω ελεγα για καμια ανουμπια nano και κανα κερατοφυλλο να σημειωσω οτι απο λαμπες εχω βαλει με πατεντα μια φθοριου 15 watt και δεν παιρνει κατι αλλο απο πλευρας χωρου.....

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στα προφιλ φυτων για ευκολα φυτα,καπου σου ειχα ξαναδωσει το λινκ απ οτι θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στα προφιλ φυτων για ευκολα φυτα,καπου σου ειχα ξαναδωσει το λινκ απ οτι θυμαμαι.

το εχω δει ραστα το λινκ και γι αυτο ειπα για ανουμπια και κερατοφυλλο...... απλα ο φωτισμος μου φτανει?? αυτο δεν ξερω.....

Link to comment
Share on other sites

15 βατ σε 40 λιτρα μεικτα για τετοια φυτα καλα ειναι.Απλα πες μας ποσα κελβιν ειναι η λαμπα σου για να δουμε αν ειναι σωστα για φυτεμενο.

Link to comment
Share on other sites

15 βατ σε 40 λιτρα μεικτα για τετοια φυτα καλα ειναι.Απλα πες μας ποσα κελβιν ειναι η λαμπα σου για να δουμε αν ειναι σωστα για φυτεμενο.

Kelvin δεν ξερω ποσα ειναι.... απο μια αναζητηση που εκανα με το μοντελο της γραφει 1000 lumen δεν λεει κατι για κελβιν...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια βρηκα αμμο χαλαζιακη σε δυο μονο απο τα 12 μαγαζια.... αλλα προσεξτε τωρα να δειτε τι παιζει.... ο ενας την ειχε μονο σε 40κιλο και την ειχε 22 ευρω..... και ο αλλος την ειχε χυμα.... που ειναι για φιλτρα νερου και πισινας και πηρα 10 κιλα να υπαρχει αφου την ειχε 50 λεπτα το κιλο και σε σκουρο μπεζ που ειναι πολυ ωραια και με διαβεβαιωσε οτι ειναι πολυ καλη δομικα χωρις χημικα γτ ειναι για φιλτρα ποσιμου νερου..... την δοκιμασα με ακουαφορτε δν αφρισε, την επλυνα οσο καλυτερα μπορουσα εβγαζε πολυ θολουρα και την εριξα μεσα..... τωρα θα δω και για φυτα..... αμα ειναι να το στησω μια και καλη....... θελω φυτακια που να ειναι πανευκολα να μην εχω και αλλη βαβουρα στο κεφαλι μου μετα.... ακουω προτασεις...... βασικα εγω ελεγα για καμια ανουμπια nano και κανα κερατοφυλλο να σημειωσω οτι απο λαμπες εχω βαλει με πατεντα μια φθοριου 15 watt και δεν παιρνει κατι αλλο απο πλευρας χωρου.....

Μπραβο ρε φιλαρακι. Αντε να ηρεμησεις κι εσυ. Αλλοι στην θεση σου θα το ειχαν παρατησει το χομπυ!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλαρακι. Αντε να ηρεμησεις κι εσυ. Αλλοι στην θεση σου θα το ειχαν παρατησει το χομπυ!

τι να κανω.....? εχω και τη δικια μου..... αφου ξερεις οτι αμα χαλας χατηρι στις γυναικες το κρατανε μανιατικο.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και δυο και τρεις ανουμπιες μπορεις να βαλεις δεμενες πανω σε ξυλα τα οποια σου μαλακωνουν και το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι γιατι το βλεπω συνεχεια να γραφετε?

Τα ξυλα μαλακονουν το νερο αλλα μη περιμενετε να δειτε τρελες διαφορες,επισης μετα απο καιρο που θα σταματησουν να βγαζουν ταννινες και χουμικα δεν θα εχουν καμια επιδραση στο νερο του ενυδρειου μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα το μονο μονιμο για να μαλακωνει το νερο μακροπροθεσμα ειναι η τυρφη.Στο δικο μου 40αρι τα ξυλα μου ριχνουν το ph απο 7.2 σε 6.8 αλλα για τον μονομαχο πρεπει να κανεις κατι πιο σιγουρο οποτε θα διαβασεις τα σχετικα θεματα που τον αφορουν

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα το μονο μονιμο για να μαλακωνει το νερο μακροπροθεσμα ειναι η τυρφη.Στο δικο μου 40αρι τα ξυλα μου ριχνουν το ph απο 7.2 σε 6.8 αλλα για τον μονομαχο πρεπει να κανεις κατι πιο σιγουρο οποτε θα διαβασεις τα σχετικα θεματα που τον αφορουν

κοιτα δεν θελω να βαλω πολλα φυτα...... θ βαλω δυο ξυλα μεσα και κανα δυο φυτα..... τωρα για το ph η βρυση μου εχει 7.5 θα το αφησω για αρχη ετσι με τα ξυλα και θα ριχνω και κανα ξερο φυλλο απο καρυδια που μου γεμιζει την αυλη συνεχεια και απο κει και περα καποια στιγμη εχω προγραμματισει να παρω α/ο....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια δεν βρηκα τα κελβιν της λαμπας που εχω μονο οτι ειναι 1000 λουμεν... τωρα απο φυτα εχω καταληξει στα εξης:

http://www.interpetshop.gr/product.asp?catid=3921

http://www.interpetshop.gr/product.asp?catid=3917

http://www.interpetshop.gr/product.asp?catid=3911

http://www.interpetshop.gr/product.asp?catid=3909

http://www.interpetshop.gr/product.asp?catid=3904

απο αυτα θα διαλεξω και για το 120αρι γτ και σε εκεινο ψευτικα εχω..... απλα στο 120αρι εχω μια λαμπα φθοριου jbl solar color 25 watt 9000 kelvin μπορω με αυτη να κανω δουλεια γι αυτα τα φυτα η θελει και αλλη?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εμεις εδω τζαμπα τα φτιαχνουμε τα προφιλ των φυτων...αφου βαζετε απο αλλου..

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εμεις εδω τζαμπα τα φτιαχνουμε τα προφιλ των φυτων...αφου βαζετε απο αλλου..

φιλε ραστα δεν ειναι προφιλ απο φυτα ειναι τα φυτα που διαλεξα μεσα απο το προφιλ του φορουμ και απλα τα εβαλα απο το σαιτ του μαγαζιου για να δουμε τι παιζει απο τιμη...... σορυ αν εκανα γκαφα απλα τα εβαλα για να μου πουν τα παιδια αν ειναι καλη η τιμη....

Link to comment
Share on other sites

Η ανουμπια μου φαινεται λιγο ακριβη, ο εχινοδορος μια χαρα και η egeria. Την μπαλα αλγης εγω δεν θα την εβαζα και το κερατοφυλο ψαξε κανεναν εκει κοντα σου αν εχει να σου χαρισει αλλα κατα τα αλλα φθηνο ειναι.

Ο εχινοδορος ειναι για το μικρο σου ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Η ανουμπια μου φαινεται λιγο ακριβη, ο εχινοδορος μια χαρα και η egeria. Την μπαλα αλγης εγω δεν θα την εβαζα και το κερατοφυλο ψαξε κανεναν εκει κοντα σου αν εχει να σου χαρισει αλλα κατα τα αλλα φθηνο ειναι.

Ο εχινοδορος ειναι για το μικρο σου ενυδρειο;

Τον εχινοδορο τον προριζω για το μεγαλο..... στο μικρο ελεγα για καμια EGERIA DENSA και κανα κερατοφυλο την αλγη σκεφτομαι για το μεγαλο..... γτ δεν θα την εβαζες??

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν να βαζεις το λυκο να φυλαει τα προβατα! Δεν ξερω αν με πιανεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...