Jump to content

Υπόστρωμα


Recommended Posts

Παιδια 2-3 ερωτήσεις έχω...

1)Θα κάνω βιοτοπικό αμαζονίου.Οπότε θέλω χαμηλές τιμές gh kh και ph.Για λευκό βυθό τι να χρησιμοποιήσω για να μην επηρεάζει τις τιμές μου?

2)Υπόστρωμα να βάλω εφόσων για βυθό σκέφτομαι να έχω πολύ ψιλή κοκομετρία(περίπου άμμος)

3)Το ενυδρείο που βρίκα έχει sump. Πιστεύω είναι καλύτερα να το χρησιμοποιήσω από το να βάλω φίλτρο. σωστά? 250λτρ το ενυδρείο 60λτρ sump.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον θα φτιαξεις Αμαζονιο, με οτι ψαρακια αυτο συνεπαγεται, θα παρεις αμμο. Σε μαντρες οικοδομων εχει χαλαζιακη αμμο ή μπορεις να πας στην ακριβη επιλoγη της carat 6! Ακριβη αλλα απιστευτη αμμο!

Υποστρωμα δεν χρειαζεσαι αν βαλεις αμμο.

Το σαμπ ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Υποστρωμα με αμμο δεν μπαινει...και για να ξερουμε γιατι πραγμα μιλαμε,αλλο υποστρωμα (ειδικο χωμα-λιπασμα για φυτα) και αλλο βυθος (χαλικι,αμμος)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω αυτό.Απλά επεδή θα βάλω και κάποια φυτά έλεγα να βάλω υπόστρομα και απο πάνω την άμμο αλλα θα γινόταν λάσπη μετά.Οπότε χαλαζιακη.Αυτη δεν επιρεάζει τις τιμές του ενυδρείου ?

Link to comment
Share on other sites

Με την χαλαζιακή άμμο (εφόσον βρεις λευκή) είσαι μια χαρά.

Πάντως αν έχεις δυνατότητα βάλε carat είναι κορυφή.

Link to comment
Share on other sites

Με αμμο δεν μπορεις να βαλεις υποστρωμα,η αμμος μπαινει μονο μονη της.

Link to comment
Share on other sites

thanks για όλα παιδες Παρασκευή το πέρνω κάνω κάποια μαστορέματα και σιγά σιγά το φτιάχνω.Λογικα θα έχω κι αλλες ερωτήσεις....Εαν όχι το επόμενο μνμ μου θα είναι η παρουσίαση του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι έχετε πάθει όλοι με την άσπρη άμμο του Αμαζονίου! Λέτε όλη η περιοχή του Αμαζόνιου να έχει μόνο άσπρη (κάτασπρη σαν την carat) άμμο; Εγώ νομίζω πως κάποια ψιλή μπεζ ή ανοιχτόχρωμη καφέ θα είναι εξίσου όμορφη και βιοτοπική (για όσους ενδιαφέρονται για το τελευταίο).

Link to comment
Share on other sites

Οχι Θοδωρη. Εννοειται πως και μια αλλη αμμος ειναι καλη. Απλα η carat ειναι απιστευτη στα χαρακτηριστικα της. Δεν θολωνει, δεν θελει πλυσιμο, δεν σηκωνεται οσο κι αν την ανακατεψεις κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...