Jump to content

Σαλιγκαρι Λαθρεπιβατης


Recommended Posts

εχω εδω κ λιγο καιρο αυτο το σαλιγκαρι Lymnaea-stagnalis2.jpgξερετε αν τρωει τα φυτα κ γενικα κανει κακο στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Απο τα ελαχιστα που γνωριζω , δεν ειναι κακο για το ενυδρειο . Δεν ξερω βεβαια για παραπανω απο ενα τι γινεται .

Λογικα αυτο απο φυτο το κονομησες .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Κακο δεν κανει ισα ισα καλο κανει σε μικρες ποσοτητες! Οταν ξεφυγει ο πληθυσμος θα τα δεις παντου μεσα στο ενυδρειο σου, στο φιλτρο, σε σωληνες κτλ! Αν τα πραγματα φτασουν εκει, θα δεις που θα εκτιμησεις τα Helena! ;)

Link to comment
Share on other sites

Κακο δεν κανει ισα ισα καλο κανει σε μικρες ποσοτητες! Οταν ξεφυγει ο πληθυσμος θα τα δεις παντου μεσα στο ενυδρειο σου, στο φιλτρο, σε σωληνες κτλ! Αν τα πραγματα φτασουν εκει, θα δεις που θα εκτιμησεις τα Helena! ;)

προς το παρον βλεπω μονο ενα....αν ηταν κ αλλα ισως απομακρινθηκανε μαζι με το παλιο χαλικι.τι τρωει?γιατι φαγητο απο τον μονομαχο δεν περισσευει...to helena δεν το παιρνω με τιποτα!!!δεν μπορω να τα βλεπω να τρωνε ζωντανα τα αλλα..

Link to comment
Share on other sites

το σαλιγκαρακι πηρε ποδι απο το ενυδρειο μου!σακατεψε ολα μου τα φυτα!!!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-86: το εβαλα στην γυαλα με κερατοφυλλο που κλαδεψα.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρη οτι φταιει το σαλιγκαρι?

καλε το ειδα χθες να εχει βουτηξει μια φουντα απο το κερατοφυλλο κ να γινεται παρτυ...το σηκωσα κ απο κατω στην γλωσσα του ηταν γεματο φυλλα...και γενικα βρισκω τρυπες στα φυτα.το κερατοφυλλο την πληρωσε περισσοτερο,το εχει μαδησει μασουλησει κατσιασει φουλ..

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι δεν φταιει αυτο..ισως τα φυτα εχουν καποια ελειψη,πχ το κερατοφυλλο αν μαδαει σημαινει οτι δεν εχεις νιτρικα για να τραφει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι δεν φταιει αυτο..ισως τα φυτα εχουν καποια ελειψη,πχ το κερατοφυλλο αν μαδαει σημαινει οτι δεν εχεις νιτρικα για να τραφει.

δεν ξερω ραστα...ισως κ να φταιει αυτο που λες.τα νιτρικα μου ειναι 15,ισως να μην φτανουν για να τραφει.ομως πως γινεται να εχω ενα κομματι μεσα σε βαζο κ να ειναι μια χαρα χωρις καθολου νιτρικα εδω κ 2 μηνες?

Link to comment
Share on other sites

Ενα φυτο που σε μενα μπορει να πηγαινει μια χαρα,σε σενα μπορει να μη παει με τιποτα.Καθε συστημα ειναι διαφορετικο.Τα νιτρικα 15 καλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...