Jump to content

Ερωτήσεις Και Απορίες Για Στήσιμο Νέου Ενυδρείου......


kwstasb

Recommended Posts

Επειδή τελικά το έφαγα το κόλλημα με το Reef-άκι μου αποφάσισα να στήσω ένα μεγάλο και θα το έχω εντός των επόμενων 10 ημερών.

Το ενυδρείο θα έχει διαστάσεις 120χ50χ50 με εσωτερικό πύργο υπερχείλισης στην γωνία. Ύψος στήλης ~45cm.

To sump θα έχει διαστάσεις 110χ40χ40 στο οποίο περιλαμβάνεται τμήμα της αναπλήρωσης, περίπου 30cm.

Υπάρχει ζωντανός βράχος ~25 κιλά

Υπάρχει ζωντανός αραγωνίτης ~15 κιλά

Στο sump θα μπεί Chaeto και ATS ή Floating SAS

Για την επιστροφή έχω μία αντλία 3000lt/h με ~3.0m μανομετρικό. Είναι αρκετή?

Skimmer υπάρχει το MCE600 αλλα δεν θα δουλέψει με εργοστασιακή αντλία..

Για κυκλοφορία θα πάω σε Jebao. Τι συνδυασμό προτείνετε?

(Προσωρινά θα παίξω με 2χ5000lt/h κινέζους και 2χ1500lt/h Korallia)

Στο θέμα του φωτισμού έχω χάσει τελείως την μπάλα..... Σίγουρα θα είναι DIY.

Μόνο Led ? Πόσα Watt? Συνδυασμούς?

Από αυτά που έχω διαβάσει και τα έτοιμα συστήματα που κυκλοφορούν, σκέφτομαι για 2 ψύκτρες 30χ10cm, με 3wLED (Channel 1: 24xRB, Channel 2: 12xCW, 6xNW, 6xWW, Channel 3: 8xB, 4xG, 4xR, 4xAV, 2xM, 2xC) περίπου 200 Watt με συδυασμό φακών 45 και 60 μοιρών.

Ή

Led + T5? Τι συνδυασμό?

'Οπως και παραπάνω με ίσως 150 Watt Led και 2χ39 ή 2χ54 Τ5...

(Προσωρινά θα παίξω με 4χ36 Watt T8 2χ Ακτινικές, 1χ λευκη, 1χ purple + 2χ Aqualum Par30)

Κυκλοφορία - Φωτισμός θα μπούν σε Controller

Συγνώμη εκ των προτέρων για το μακροσκελές του θέματος αλλά δεν ήθελα να ανοίξω 2-3 διαφορετικά θέματα

και ευχαριστώ και μόνο που θα μπει κάποιος στον κόπο να το διαβάσει...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τελικά το έφαγα το κόλλημα με το Reef-άκι μου αποφάσισα να στήσω ένα μεγάλο και θα το έχω εντός των επόμενων 10 ημερών.

Το ενυδρείο θα έχει διαστάσεις 120χ50χ50 με εσωτερικό πύργο υπερχείλισης στην γωνία. Ύψος στήλης ~45cm.

To sump θα έχει διαστάσεις 110χ40χ40 στο οποίο περιλαμβάνεται τμήμα της αναπλήρωσης, περίπου 30cm.

Υπάρχει ζωντανός βράχος ~25 κιλά

Υπάρχει ζωντανός αραγωνίτης ~15 κιλά

Στο sump θα μπεί Chaeto και ATS ή Floating SAS

Για την επιστροφή έχω μία αντλία 3000lt/h με ~3.0m μανομετρικό. Είναι αρκετή? Ξεκίνα και το βλέπεις σιγά σιγά!!

Skimmer υπάρχει το MCE600 αλλα δεν θα δουλέψει με εργοστασιακή αντλία..

Για κυκλοφορία θα πάω σε Jebao. Τι συνδυασμό προτείνετε?

(Προσωρινά θα παίξω με 2χ5000lt/h κινέζους και 2χ1500lt/h Korallia)

Αν έχεις σκοπό να πάρεις κάτι καλύτερο κάνε το τώρα έτσι ώστε να φτιάξεις από την αρχή την κυκλοφορία σου.

Στο θέμα του φωτισμού έχω χάσει τελείως την μπάλα..... Σίγουρα θα είναι DIY. Άμα πιάνουν τα χέρια σου προχώρα!!!

Μόνο Led ? Πόσα Watt? Συνδυασμούς?

Από αυτά που έχω διαβάσει και τα έτοιμα συστήματα που κυκλοφορούν, σκέφτομαι για 2 ψύκτρες 30χ10cm, με 3wLED (Channel 1: 24xRB, Channel 2: 12xCW, 6xNW, 6xWW, Channel 3: 8xB, 4xG, 4xR, 4xAV, 2xM, 2xC) περίπου 200 Watt με συδυασμό φακών 45 και 60 μοιρών.

Ή

Led + T5? Τι συνδυασμό?

'Οπως και παραπάνω με ίσως 150 Watt Led και 2χ39 ή 2χ54 Τ5...

(Προσωρινά θα παίξω με 4χ36 Watt T8 2χ Ακτινικές, 1χ λευκη, 1χ purple + 2χ Aqualum Par30)

Κυκλοφορία - Φωτισμός θα μπούν σε Controller

Συγνώμη εκ των προτέρων για το μακροσκελές του θέματος αλλά δεν ήθελα να ανοίξω 2-3 διαφορετικά θέματα

και ευχαριστώ και μόνο που θα μπει κάποιος στον κόπο να το διαβάσει...

Η καθαρά προσωπική μου γνώμη είναι να παίξεις με 6 Τ5χ 54 και τα Led να τα βάλεις καθαρά για ενίσχυση και να κάνεις καμία ανατολή και δύση!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη από πάνω σε όλα,επίσης από jebao θα σου πρότεινα 2 25άρες αλλά να ξέρεις πως θέλουν συχνό καθάρισμα!Καλή αρχή σου εύχομαι! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...