Jump to content

Μονομαχος Χειροτερεύει.


piki

Recommended Posts

γεια σας!εκτος απο την ουρα του μονομαχου,σημερα παρατηρησα οτι το ενα μικρο πτερυγιο που εχουν για να κολυμπουν εχει κολλησει στο σωμα του...και κολυμπαει με το ενα...πως γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη ότι είναι μόνιμα κολλημένο;

Link to comment
Share on other sites

Piki ειναι φουσκωμενη η κοιλια του; φωτο μπορουμε να εχουμε;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη ότι είναι μόνιμα κολλημένο;

τωρα που το ειδα,το ψιλοκουναει αλλα ειναι διπλωμενο κ κολλημενο στο σωμα του,η ουρα σκιστηκε ακομα περισσοτερο...δεν νομιζω να αντεξει για πολυ,αν και ειναι ορεξατος κ προσπαθει να κολυμπησει.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα στο άλλο θέμα που έχεις με το fin rot αλλά δεν είδα φωτογραφία. Μπορείς να μας βάλεις μια αύριο ;

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα στο άλλο θέμα που έχεις με το fin rot αλλά δεν είδα φωτογραφία. Μπορείς να μας βάλεις μια αύριο ;

δεν εχω μπορεσει να βαλω καμια φωτο γιατι φωτογραφικη δεν εχω κ το κινητο δεν εχει καλη αναλυση κ δεν φαινεται τιποτα...θα προσπαθησω να βρω μια μηχανη να βγαλω γιατι πραγματικα πρεπει να το δειτε να μου πειτε τι γινεται...εχω τρελαθει ολα ειναι μια χαρα στο ενυδρειο κ το ψαρι μου χειροτερευει...τι στο καλο γινεται!σημερα ειδα οτι εχει κοπει το πτερυγιο το μικρο που το βοηθαει στο κολυμπι.

Link to comment
Share on other sites

λέω εγώ τώρα μπας και το ψαράκι δεν το πήρες σε καλή κατάσταση και δεν μπορεί να ορθωποδήσει?

εγώ ναι μεν τον πήρα από το ποτηράκι αλλά είχε καθαρό νερό και το ψάρι ήταν ενεργητικό.

ενώ σε γνωστή αλυσίδα το νερό ήταν κίτρινο και τα ψαράκια στον πάτο σαν ψόφια.

δεν ξέρω αν παίζει ρόλο πως είχε ζήσει πριν μπει στον ιδανικό κατεμέ βιότοπο που του προσφέρεις, μιας και από όσα δοαβάζω το προσέχεις αρκετά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Piki

Πως τα πάτε? Πόσο καιρό το έχεις το ψαράκι?

Μήπως δεν ήταν καλά από την αρχή και δεν φαινόταν? Κάπου στο φόρουμ διάβασα ότι μπορεί να περασουν 6 -8 εβδομάδες για να εκδηλωθεί ασθένεια.....

(Δεν είμαι και απόλυτα σίγουρη...)

Link to comment
Share on other sites

λέω εγώ τώρα μπας και το ψαράκι δεν το πήρες σε καλή κατάσταση και δεν μπορεί να ορθωποδήσει?

εγώ ναι μεν τον πήρα από το ποτηράκι αλλά είχε καθαρό νερό και το ψάρι ήταν ενεργητικό.

ενώ σε γνωστή αλυσίδα το νερό ήταν κίτρινο και τα ψαράκια στον πάτο σαν ψόφια.

δεν ξέρω αν παίζει ρόλο πως είχε ζήσει πριν μπει στον ιδανικό κατεμέ βιότοπο που του προσφέρεις, μιας και από όσα δοαβάζω το προσέχεις αρκετά.

Nομιζω οτι και βεβαια μετρα η διαβιωση του ψαριου πριν το αγορασεις εσυ . Τυχον προβληματα που μπορει να ειχε πριν , οταν το αγορασεις εσυ και δεν το ξερεις , σαφως και θα χειροτερεψει ( το ψαρι ) .

Και γω αυτο πιστευω Πικι . Μαλλον ηταν ταλαιπωρημενος οταν τον αγορασες .

Δυσκολο πολυ και σπανιο το καθε ψαρι στα σημεια πωλησης του να εχει τις ( ιδανικες συνθηκες ) ζωης Κωνσταντινε . Αν και ειναι ευκολο να δεις καποια ( κακα ) σημαδια για την ποιοτητα του μαγαζατορα .

Και σιγουρα θελει μια ερευνα αγορας προτου καταληξεις καπου .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

παιδια το ψαρακι μου ηρθε απο αθηνα(εγω μενω ηλεια)με το κτελ 4 ωρες ταξιδι κ κουνημα κ καμια κλοτσια απο τον οδηγο μεχρι να το βαλει στις αποσκευες...,ηταν σε πολυ προσεγμενη συσκευασια κ εμφανισιακα ηταν μια χαρα,το χρωμα του πολυ ζωντανο κ τα πτερυγια,ουρα τελεια!το μονο που με ξαφνιασε ηταν το πολυ νεαρο της ηλικιας του.ηταν πολυ μικρο!ετσι οπως το ειδα μου φανηκε για το πολυ 2 μηνων..ισως κ λιγοτερο.διαβασα οτι τα μικρα σε ηλικια ψαρια ειναι πολυ πιο ευαισθητα.ισως τον επιρεασε η αλλαγη του περιβαλοντος.αν ηταν σε ποτηρακι κ μετα βρεθηκε σε ενυδρειο με φιλτρο (να του σχιζονται τα πτερυγια απο αυτο επειδη ειναι μικρος?)το φιλτρο το εχω ρυθμιση να εχει μικρη ροη κ δεν υπαρχουν ρευματα στο ενυδρειο.εχω κανει τα παντα οσο αναφορα την φροντιδα του,τοσο διαβασμα ουτε στις πανελληνιες δεν ειχα ριξει!δεν μπορω να κανω κατι αλλο...ελπιζω να ξεπεραστει το προβλημα..εχω τον εχω σχεδον 3 μηνες,

Link to comment
Share on other sites

Μμμ , τι να πω . Κατι το πειραξε παντως , αυτο ειναι το μονο σιγουρο . Ελπιζω να καλυτερευσει .

Link to comment
Share on other sites

Μμμ , τι να πω . Κατι το πειραξε παντως , αυτο ειναι το μονο σιγουρο . Ελπιζω να καλυτερευσει .

σιγουρα κατι το πειραξε,ειναι ορεξατος παντως.εγω τον φροντιζω οσο μπορω κ θα δουμε...διαβαζα ενα αρ8ρο οπου ελεγε οτι πολλες φορες με καλη διατροφη κ καθαρο νερο το προβλημα ξεπερνιεται..τωρα θα δουμε πως θα παει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...