Jump to content

Καφέ Άλγη


kalliroi

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρων με δυό χρυσόψαρα και μερικά φυτάκια, 2 ανούμπιες, 2 εχινόδωρους, ένα κερατόφυλλο, και λίγα κοτσανάκια cryptocorine wenditii brown, leucocefala, microsorum pteropus mini. Τρέχει περίπου 2μιση μήνες και από την αρχή σιγά σιγά άρχισε να εμφανίζεται καφέ άλγη. Έχω διαβάσει ότι είναι φυσιολογικό να εμφανίζεται σε νέα ενυδρεία. Την βλέπω στο τζάμι αλλά αυτό που δεν μου άρεσε είναι όταν την είδα πάνω στα φύλλα των φυτών. Κάπου είχα διαβάσει ότι αυτό δεν είναι καλό.

Ρίχνω τη μία εβδομάδα λίπασμα και την άλλη σίδηρο, και έχω φωτοπερίοδο 8 ωρών με δυο λάμπες 18 βατ day lite & warm lite. Τον προηγούμενο μήνα δεν είχα κάνει καμία αλλαγή νερού, τώρα όμως προσπαθώ να είμαι συνεπής στις εβδομαδιαίες ρουτίνες. Έκανα αλλαγή 40 % το προηγούμενο σαββατοκύριακο, κατά λάθος, 30% ήθελα να κάνω, αλλά μιας και ήταν μετά από ένα μήνα νομίζω ότι δεν ήταν και κακό τελικά. Κανονικά έπρεπε να κάνω ξανά αλλαγή το σαββατοκύριακο που πέρασε, δυστυχώς όμως δεν είχα χρόνο και ετοιμάζω νερό να κάνω τώρα.

Σίγουρα πρέπει να φτιάξω τις ρουτίνες μου, και να ξέρω ότι αλλάζω νερό σταθερά μία μέρα την εβδομάδα. Από εκεί και έπειτα να προσέξω κάτι με την καφέ άλγη; Π.χ. φωτοπερίοδο και λίπανση; Στα φυτά που έχω στο χαλίκι έχω ταμπλέτες λίπανσης γιατί δεν έχω υπόστρωμα.

Στο μικρό ενυδρείο 25 λίτρων με έναν μονομάχο, δυο εχινόδωρους, μερικούς echinodorus tenellus, cryptocorine wenditii brown, κερατόφυλλο, microsorum pteropus mini, java moss έχω επίσης καφέ άλγη στα φυτά και στο τζάμι. Λίπανση μία φορά την εβδομάδα, φωτοπερίοδος 8 ωρών με μία λάμπα των 11 βατ στα 6500 Κ. Τρέχει περίπου ένα με ενάμιση μήνα.

Εκτός από τις αλλαγές νερού πρέπει να προσέξω κάτι άλλο; :)

Link to comment
Share on other sites

Το ειπες και το εκανες τελικα , χαχαχαχαχα . Καπου πηρε το ματι μου πληροφοριες για την αλγη και τις μορφες της , αλλα δεν θυμαμαι να σου πω που το διαβασα !

Link to comment
Share on other sites

Η μια ανούμπια που έχω (var. Barteri) έχει γίνει κατάμαυρη. Σε σκιά δε μπορώ να τη βάλω γιατί είναι τεραστίων διαστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Η μια ανούμπια που έχω (var. Barteri) έχει γίνει κατάμαυρη. Σε σκιά δε μπορώ να τη βάλω γιατί είναι τεραστίων διαστάσεων.

Σε σκιά ίσως να μην μπορείς να την βάλεις ολόκληρη αλλά ίσως να μπορούσες να προσθέσεις από πάνω της ένα microsorum pteropous, που θα τις δώσει την απαραίτητη σκίανση.

Link to comment
Share on other sites

Σε σκιά ίσως να μην μπορείς να την βάλεις ολόκληρη αλλά ίσως να μπορούσες να προσθέσεις από πάνω της ένα microsorum pteropous, που θα τις δώσει την απαραίτητη σκίανση.

microsorum pteropous έχω και μάλιστα καλά ανεπτυγμένο αλλά η ανούμπια είναι σα πολυκατοικία!

Link to comment
Share on other sites

microsorum pteropous έχω και μάλιστα καλά ανεπτυγμένο αλλά η ανούμπια είναι σα πολυκατοικία!

Δέστο σε κάποιο σημείο δίπλα η πίσω της να της κόβει το φως όσο γίνεται. Σε λίγο καιρό στα παλιά φύλλα η άλγη θα φαίνετε λιγότερο και τα καινούργια θα είναι καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

Η άλγη πάνω στα φύλλα δεν τα βλάπτει; Δεν κάνει να την αφαιρούμε από τα φύλλα... χειροκίνητα;

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα φύλλα θα έλεγα οτι έχουν κάποια σκιά γιατί είναι χωμένα μεσα σε άλλα φυτά. Το πάνω πάνω φύλλο που είναι περίπου 15 εκατοστά μήκος και δέκα πλάτος δε κρύβεται με τίποτα και πέρα απο την καφέ άλγη έχει πιάσει και ένα χνούδι πάνω, είναι...μη πω καλύτερα. Δε θέλω να χαλάω όμως το θέμα της φίλης μου. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Η άλγη πάνω στα φύλλα δεν τα βλάπτει; Δεν κάνει να την αφαιρούμε από τα φύλλα... χειροκίνητα;

Η συγκεκριμένη άλγη (καφέ) φέυγει εύκολα με το χέρι. Ελαφρύ τρίψιμμο με τα δάχτυλα και με προσοχή να μη τραυματίσουμε το φύλλο. Το έχω κάνει κάποιες φορές.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρων με δυό χρυσόψαρα και μερικά φυτάκια, 2 ανούμπιες, 2 εχινόδωρους, ένα κερατόφυλλο, και λίγα κοτσανάκια cryptocorine wenditii brown, leucocefala, microsorum pteropus mini. Τρέχει περίπου 2μιση μήνες και από την αρχή σιγά σιγά άρχισε να εμφανίζεται καφέ άλγη. Έχω διαβάσει ότι είναι φυσιολογικό να εμφανίζεται σε νέα ενυδρεία. Την βλέπω στο τζάμι αλλά αυτό που δεν μου άρεσε είναι όταν την είδα πάνω στα φύλλα των φυτών. Κάπου είχα διαβάσει ότι αυτό δεν είναι καλό.

Ρίχνω τη μία εβδομάδα λίπασμα και την άλλη σίδηρο, και έχω φωτοπερίοδο 8 ωρών με δυο λάμπες 18 βατ day lite & warm lite. Τον προηγούμενο μήνα δεν είχα κάνει καμία αλλαγή νερού, τώρα όμως προσπαθώ να είμαι συνεπής στις εβδομαδιαίες ρουτίνες. Έκανα αλλαγή 40 % το προηγούμενο σαββατοκύριακο, κατά λάθος, 30% ήθελα να κάνω, αλλά μιας και ήταν μετά από ένα μήνα νομίζω ότι δεν ήταν και κακό τελικά. Κανονικά έπρεπε να κάνω ξανά αλλαγή το σαββατοκύριακο που πέρασε, δυστυχώς όμως δεν είχα χρόνο και ετοιμάζω νερό να κάνω τώρα.

Σίγουρα πρέπει να φτιάξω τις ρουτίνες μου, και να ξέρω ότι αλλάζω νερό σταθερά μία μέρα την εβδομάδα. Από εκεί και έπειτα να προσέξω κάτι με την καφέ άλγη; Π.χ. φωτοπερίοδο και λίπανση; Στα φυτά που έχω στο χαλίκι έχω ταμπλέτες λίπανσης γιατί δεν έχω υπόστρωμα.

Στο μικρό ενυδρείο 25 λίτρων με έναν μονομάχο, δυο εχινόδωρους, μερικούς echinodorus tenellus, cryptocorine wenditii brown, κερατόφυλλο, microsorum pteropus mini, java moss έχω επίσης καφέ άλγη στα φυτά και στο τζάμι. Λίπανση μία φορά την εβδομάδα, φωτοπερίοδος 8 ωρών με μία λάμπα των 11 βατ στα 6500 Κ. Τρέχει περίπου ένα με ενάμιση μήνα.

Εκτός από τις αλλαγές νερού πρέπει να προσέξω κάτι άλλο; :)

Σταθερές ρουτίνες αλλαγών νερού, λιπάσματα με πολύ τσιγγουνιά είναι δυο από τα εύκολα που μπορείς να κάνεις.

Στο μικρο ενυδρείο θα βοηθούσε να προσθέσεις diy co2. Επίσης θα μπορούσες να επεξεργαστείς το νερό των αλλαγών με τύρφη,

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Τις ρουτίνες αλλαγών θα φροντίσω να τις τηρώ σωστά. Για τη λίπανση πήρα σύριγγες, θα δοκιμάσω να μειώσω τις ποσότητες και θα δω πως θα πάει. Έχω αρχίσει να κρατάω και ημερολόγιο για να θυμάμαι πότε έκανα τι. :) Ετοίμασα νερό με τύρφη μόνο για το μονομαχοενυδρείο, βοηθάει στον έλεγχο της άλγης, να το κάνω έτσι και για τα χρυσόψαρα;

Link to comment
Share on other sites

Οχι τύρφη για τα χρυσόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλλιροη γνωμη μου πως γιαυτα τα φυτα τα λιπασματα ειναι υπεβολη. Δεν ειμαι βεβαια και μποστανας αλλα ετσι νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Τις ρουτίνες αλλαγών θα φροντίσω να τις τηρώ σωστά. Για τη λίπανση πήρα σύριγγες, θα δοκιμάσω να μειώσω τις ποσότητες και θα δω πως θα πάει. Έχω αρχίσει να κρατάω και ημερολόγιο για να θυμάμαι πότε έκανα τι. :) Ετοίμασα νερό με τύρφη μόνο για το μονομαχοενυδρείο, βοηθάει στον έλεγχο της άλγης, να το κάνω έτσι και για τα χρυσόψαρα;

Το ημερολόγιο όσο και να φαίνετε περίεργο είναι ένα τρομερό εργαλείο. Μπορείς να γράφεις και τις τυχόν μετρήσεις που κάνεις ώστε να βλέπεις πως εξελλίσεται η ποιότητα του νερού σου η σταθερότητα κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, όχι τύρφη για χρυσόψαρα.

Ένα μικρό συστηματάκι της sera που έχω δει με ταμπλέτες κάνει;

Πάω να δω και το diy Co2 γιατί δεν έχω ιδέα.

Λες δηλαδή να τα κόψω τελείως; Το μόνο φυτό που έχει πρόβλημα είναι ο ένας εχινόδωρος, και το είχε εξ'αρχής. Κιτρινίζουν τα φύλλα του και γίνονται διάφανα. Να φτιάξω αν είναι τις ρουτίνες μου και να δω πως θα πάει χωρίς λίπανση;

Το ημερολόγιο είναι σωτήριο, χρησιμοποιώ το Google Calendar, στο οποίο καταγράφω τι κάνω αλλά και ορίζω κάθε πότε θέλω να κάτι. Αυτό με ειδοποιεί με e-mail και sms για μην ξεχνάω. :)

Link to comment
Share on other sites

Το ημερολόγιο όσο και να φαίνετε περίεργο είναι ένα τρομερό εργαλείο. Μπορείς να γράφεις και τις τυχόν μετρήσεις που κάνεις ώστε να βλέπεις πως εξελλίσεται η ποιότητα του νερού σου η σταθερότητα κλπ.

Αυτο με το ημερολογιο δικη μου επινοηση ηταν και εγω το επισημανα εξ αχης . Μονο που εγω διατηρω manual ημερολογιο και οχι google calendar .

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, όχι τύρφη για χρυσόψαρα.

Ένα μικρό συστηματάκι της sera που έχω δει με ταμπλέτες κάνει;

Πάω να δω και το diy Co2 γιατί δεν έχω ιδέα.

Λες δηλαδή να τα κόψω τελείως; Το μόνο φυτό που έχει πρόβλημα είναι ο ένας εχινόδωρος, και το είχε εξ'αρχής. Κιτρινίζουν τα φύλλα του και γίνονται διάφανα. Να φτιάξω αν είναι τις ρουτίνες μου και να δω πως θα πάει χωρίς λίπανση;

Το ημερολόγιο είναι σωτήριο, χρησιμοποιώ το Google Calendar, στο οποίο καταγράφω τι κάνω αλλά και ορίζω κάθε πότε θέλω να κάτι. Αυτό με ειδοποιεί με e-mail και sms για μην ξεχνάω. :)

Ετσι νομιζω πως δεν χρειζεται! Εκεινος ο εχινοδορος δηλαδη ειναι πολυ χαλι; Μηπως ειναι τα παλια φυλλα που πεφτουν;

Link to comment
Share on other sites

Εαν στα φύλλα τα νεύρα είναι πράσινωπά ενώ το υπόλοιπο κομάτι τους αρχίζει σιγά-σιγά να κιτρινίζει ώσπου γίνονται διάφανα, τότε μπορεί να υπάρχει έλλειψη σιδήρου η καλίου. Βέβαια αυτό συμβαίνει κυρίως σε φυτά γρήγορης αναπτύξεως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι είναι και χάλια! Αυτό το παθαίνουν τα παλιά φύλλα, τα μικρά δεν έχουν τίποτα. Ξεκινάει από την άκρη του φύλλου και σιγά σιγά κατεβαίνει, δεν μιλάμε για ολόκληρα φύλλα! Θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες γιατί μπορεί να τα περιγράφω λάθος.

post-55442-0-32397000-1381437749_thumb.jpg

post-55442-0-51069900-1381437833_thumb.jpg

post-55442-0-57078500-1381437970_thumb.jpg

Η cryptocorine και η leucocefala που έσωσα από το μονομαχοενυδρείο ζουν και βασιλεύουν! Στο βάθος φαίνεται η άλγη στο τζάμι...

Link to comment
Share on other sites

Κάλλιο αργά παρά ποτέ... Έκανα αλλαγή νερού 30% στα χρυσόψαρα, έβαλα σκούπα, καθάρισα την άλγη από τα τζάμια (τα ξέχασα τα φύλλα), κλάδεψα 2 φύλλα που ήταν χάλια (το ένα κίτρινο της φωτογραφίας και ακόμα ένα), φύτεψα μία βαλισνέρια που πήρα σήμερα, άλλαξα τον υαλοβάμβακα και πρόσθεσα βακτήρια. Στο νερό της αλλαγής έλεγξα το πεχα να είναι ίδιο με του ενυδρείου και ρύθμισα τη θερμοκρασία. Αυτό που χρειάζομαι είναι μία αντλία για να βάζω το νερό, για να το βγάζω χρησιμοποιώ τη σκούπα βυθού. Άργησα να τελειώσω, αλλά άξιζε τον κόπο και νιώθω μεγάλη ικανοποίηση. :) Τον μονομάχο θα τον περιποιηθώ αύριο...

Με το νέο μου φυτάκι

post-55442-0-95898100-1381447682_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το τοπιο σου Καλλιροη . Καθε ποτε βαζεις σκουπα ; Θυμαμαι τα μακρια ροζ ( μακαρονια ) που παραγουν τα χρυσοψαρα .

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει αρκετά όμορφο το ενυδρείο Καλλιρόη.Καλή συνέχεια !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά το πας, συνέχισε........

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! :)

Σκούπα βάζω σε κάθε αλλαγή, χρησιμοποιώ ένα σιφόνι που ταυτόχρονα αφαιρεί το νερό από το ενυδρείο και μαζί ρουφάει τις ακαθαρσίες από το βυθό. Εμένα να δεις τι ...δωράκια μου αφήνουν! Ο μεγάλος, δηλαδή, τον μικρό δεν τον έχω δει ποτέ εν ώρα δράσης. Είναι χρώματος καφέ, όχι ροζ. Μια φορά τα τάισα με την τροφή του μονομάχου, μιας και είναι παμφάγα, αλλά έκαναν κόκκινωπά κακάκια και φοβήθηκα και δεν τους ξαναέδωσα...

Το πρωί μόλις άναψαν τα φώτα βρήκα 2 σαλιγκαράκια! Από τότε που τα είχα βάλει δεν τα είχα ξαναδεί και φοβόμουν ότι τα έφαγαν τα χρυσόψαρα. Πολύ χάρηκα που τα είδα, είχαν μεγαλώσει μάλιστα!

post-55442-0-39017200-1381484393_thumb.jpg

Σήμερα θα περιποιηθώ τον μονομάχο και θα του βάλω και το μπαμπού.

:bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...