Jump to content

Αντιχλωριο


Recommended Posts

Καλημερα σας

Μια ερωτηση σχετικα με αντιχλωριο.

Το esklarin και το stress coat εκτος απο το οτι περιεχουν aloe ειναι και αντιχλωρια ?

Mπορουν να αντικαταστησουν το seachem prime ?

Γενικα τι προτεινετε ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο,αλλα και οικονομικοτερο αντιχλωριο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο,αλλα και οικονομικοτερο αντιχλωριο ειναι.

Στο prime αναφερεσαι ?

Link to comment
Share on other sites

Το stress coat της Api φιλε , αν θυμαμαι καλα ( προσφατα επισκεφθηκα την σελιδα της ) δεν ειναι αντιχλωριο . Αντιθετα οπως το λεει και ο τιτλος ειναι υγρο ωστε να ( ηρεμει ) τα ψαρια . Δλδ απο διακυμανσεις θερμοκρασιας , απο αλλαγες νερου κτλ .

Link to comment
Share on other sites

Στην αγορα υπαρχουν ενα σωρο σκευασματα , εξαρταται τι θες εσυ . Θες ενα καθαρα αντιχλωριο ή θες ενα υγρο που να αντιμετωπιζει και την αμμωνια ;

Εγω εχω το Kent ammonia detox ( fresh & salt water ) απο το οποιο ειμαι ευχαριστημενος . Δρα σε 20 λεπτα ( εγω βεβαια το αφηνω μια ωρα παντα ) και αντιμετωπιζει και την αμμωνια . Ολα τα σκευασματα λιγο πολυ φιλε μου ειναι τα ιδια .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Στο site της API για το stress coat αναφερει το παρακατω που εν συντομια λεει οτι ειναι και αντιχλωριο

"Also works instantly to remove chlorine and chloramines from tap water. Neutralizes heavy metals"

Link to comment
Share on other sites

Το ποιό οικονομικό απ ολα πάντως, είναι το prime.

Link to comment
Share on other sites

Και στα δύο, το ίδιο πράγμα είναι. :) Μοιάζει ακριβότερο αλλά στην πράξη σου κοστίζει λιγότερο γιατί σου βγάζει πολύ περισσότερες χρήσεις. Κι εγώ το πήρα και βλέπω ότι εκεί που θα έβαζα μερικά καπάκια από τα άλλα αντιχλώρια, με αυτό βάζω μερικές σταγόνες για την ίδια δουλειά. ;) Και είναι ταυτόχρονα και "αμμωνιο-σκοτωστικό" :D

Link to comment
Share on other sites

Οικονομικο σε τιμη ή σε χρηση ;

Για την χρήση το ανέφερα, αλλα και στην τιμή είναι μια χαρά. Γύρω στα 10 ευρώ τα 250 ml

Link to comment
Share on other sites

Οντως το prime ειναι και καλο

και οικονομικο

και εγω πριν ενα μηνα το αγορασα πρωτη φορα

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα και εγω το prime και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης: Εχω 60 λιτρο ενυδρειο και κανω αλλαγη περιπου 30%αλλαγη νερου 1φορα την εβδομαδα.Ως τωρα εριχνα αντιχλωριο της tetra aquasafe 1ml/ανα λιτρο.Τωρα με το prime ποσο βαζω??

Link to comment
Share on other sites

To μπουκαλι δεν εχει αναλογια απο πισω ; Εγω με το Kent στα 60 λιτρα βαζω 10 ml . Με δεδομενο οτι το prime ειναι παχυρευστο , θεωρω λιγοτερο απο 10 ml .

Link to comment
Share on other sites

Ουπς......Δηλαδη στα 20 λιτρα που κανω αλλαγη νερου μιση σταγονα θα ριχνω??

Και κατι αλλο...Το πριμε το αγορασα γιατι απο οτι διαβασα ειναι και κατα αμμωνιας,,τωρα αν ριχνω πριμε δεν χρειαζεται το aquasafe tetra??

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Το stress coat της Api φιλε , αν θυμαμαι καλα ( προσφατα επισκεφθηκα την σελιδα της ) δεν ειναι αντιχλωριο . Αντιθετα οπως το λεει και ο τιτλος ειναι υγρο ωστε να ( ηρεμει ) τα ψαρια . Δλδ απο διακυμανσεις θερμοκρασιας , απο αλλαγες νερου κτλ .

Βιάζεσαι πολύ να απαντήσεις ..... σε λίγο θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε ..... :angry:

Φυσικά και είναι αντιχλώριο και εξαιρετικό μάλιστα .

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο υπαρχετε εσεις Σταματη ( οι εμπειροι ) για να μας διορθωνετε και να μαθουμε και μεις .

Link to comment
Share on other sites

Ουπς......Δηλαδη στα 20 λιτρα που κανω αλλαγη νερου μιση σταγονα θα ριχνω??

Και κατι αλλο...Το πριμε το αγορασα γιατι απο οτι διαβασα ειναι και κατα αμμωνιας,,τωρα αν ριχνω πριμε δεν χρειαζεται το aquasafe tetra??

Αντιχλωριο το ενα , αντιχλωριο και το αλλο . Λογικα χρησιμοποιεις μονο το ενα απο τα δυο .

Link to comment
Share on other sites

Οκ αλλα στα 20 λιτρα αλλαγη που κανω περιπου ποσα ml τελικα παιδια??? γιατι καποιος φιλος ειπε 10ml και αλλος 1ml/40

Link to comment
Share on other sites

Οκ αλλα στα 20 λιτρα αλλαγη που κανω περιπου ποσα ml τελικα παιδια??? γιατι καποιος φιλος ειπε 10ml και αλλος 1ml/40

Προσωπικα δεν γνωριζω μια και δεν το εχω χρησιμοποιησει μεχρι στιγμης .

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να γνωριζει σιγουρα??(Το αγορασα για καλυτερα μην κανω καμια βλακεια και κλαψω κανα ζωντανο.... :bigemo_harabe_net-82: .)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο υπαρχετε εσεις Σταματη ( οι εμπειροι ) για να μας διορθωνετε και να μαθουμε και μεις .

Ναι αλλά δέν μπορούμε να σας κυνηγάμε .............. Για ποιό λόγο καθόμασταν και γράφαμε τόσα χρόνια

Να μάθουν οι νεώτεροι να διαβάζουν πρώτα πρίν να γράψουν κάτι .

Και δεν λέω γι αυτή τη περίπτωση , αλλά γενικά με αυτα που διαβάζω απο νέους στο χόμπι που δίνουν συμβουλές .

Οι παλιοί πήραν τη γνώση απ το 5 και τη πήγαν στο 10 , γιατί οι νέοι να μη πάρουν το 10 να το κάνουν 100 ; ..... παρα ξαναγυρνάνε στο 6 ;

Με στεναχωρεί ................. :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...