Jump to content

Αντιχλωριο


Recommended Posts

Κοιτα , αντιχλωριο ειναι . Και να πεσει λιγο παραπανω , δεν νομιζω να γινει κατι .

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δέν μπορούμε να σας κυνηγάμε .............. Για ποιό λόγο καθόμασταν και γράφαμε τόσα χρόνια

Να μάθουν οι νεώτεροι να διαβάζουν πρώτα πρίν να γράψουν κάτι .

Και δεν λέω γι αυτή τη περίπτωση , αλλά γενικά με αυτα που διαβάζω απο νέους στο χόμπι που δίνουν συμβουλές .

Οι παλιοί πήραν τη γνώση απ το 5 και τη πήγαν στο 10 , γιατί οι νέοι να μη πάρουν το 10 να το κάνουν 100 ; ..... παρα ξαναγυρνάνε στο 6 ;

Με στεναχωρεί ................. :(

Εχεις δικιο σε αυτο , το διαβασμα ειναι το Α και το Ω . Αλλα ! .................Τελος παντων , δεν ειναι του παροντος .

Καποιος ειπε οτι αν δεν ειμαστε σιγουροι , δεν γραφουμε ! Εγω θα ρωτησω το εξης . Διαβαζω πληροφοριες και ρωτω να μαθω , πραγματι . Μπορει να διαβασω κατι και να μην το καταλαβω ή να το καταλαβω λαθος , καλα μεχρι εδω ;

Εσυ λοιπον ( οχι προσωπικα , γενικα μιλω ) και ο καθενας σαν και σενα που ειναι γνωστης , γιατι πρεπει να με επιπληξει ;

Πρεπει να εχω μελετησει δλδ προτου γραψω κατι ; Εξετασεις δινω μηπως και δεν το ξερω ;

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δέν μπορούμε να σας κυνηγάμε .............. Για ποιό λόγο καθόμασταν και γράφαμε τόσα χρόνια

Να μάθουν οι νεώτεροι να διαβάζουν πρώτα πρίν να γράψουν κάτι .

Και δεν λέω γι αυτή τη περίπτωση , αλλά γενικά με αυτα που διαβάζω απο νέους στο χόμπι που δίνουν συμβουλές .

Οι παλιοί πήραν τη γνώση απ το 5 και τη πήγαν στο 10 , γιατί οι νέοι να μη πάρουν το 10 να το κάνουν 100 ; ..... παρα ξαναγυρνάνε στο 6 ;

Με στεναχωρεί ................. :(

Συμφωνώ. Έχει να κάνει με την κουλτούρα μας και την παιδεία μας το ότι θέλουμε μασημένη τροφή. Σωστά έχει γράψει ένας συμφορουμίστας μας στην υπογραφή του "Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας" ;) Αυτό δε συμβαίνει μόνο στο φόρουμ, αν κοιτάξουμε δίπλα μας κάθε μέρα βλέπουμε αυτή τη νοοτροπία.

Σημείωση για το φίλο μας που ρωτάει: Η συσκευασία σου τί λέει πάνω; Δες το και υπολόγισε. Η δική μου λέει 2 σταγόνες για 4 λίτρα. Στα 20 λίτρα είναι 10 σταγόνες, 2 επί 5.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το.........Αν δεν ξερεις , μη μιλας ! Μου ακουγεται , μου φαινεται μαλλον ( μια και ειμαι πισω απο οθονη ) πολυ απολυτο ! !

Ποιος ο λογος υπαρξης του forum τοτε και ποιος ο λογος ανταλλαγης αποψεων αλλα και γνωσεων ; Μια και με την λογικη αυτη , πρεπει να μιλαν μονο και αποκλειστικα γνωστες και διαβασμενοι ;

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Kαλιρροη εσυ νομιζω ειπες το χρησιμοποιεις το prime.Σε τι αναλογια περιπου?Αν ριχνω 1 σταγονα στα 4λιτρα?(Με 4λιτρα κανω αλλαγες)

Link to comment
Share on other sites

Τί γράφει πάνω η συσκευασία σου; Εμένα η δική μου λέει 2 σταγόνες για 4 λίτρα. Κι εγώ πρώτη φορά το πήρα και πρώτη φορά το χρησιμοποίησα στην τελευταία μου αλλαγή. Διάβασα τις οδηγίες και έκανα μαθηματικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το.........Αν δεν ξερεις , μη μιλας ! Μου ακουγεται , μου φαινεται μαλλον ( μια και ειμαι πισω απο οθονη ) πολυ απολυτο ! !

Ποιος ο λογος υπαρξης του forum τοτε και ποιος ο λογος ανταλλαγης αποψεων αλλα και γνωσεων ; Μια και με την λογικη αυτη , πρεπει να μιλαν μονο και αποκλειστικα γνωστες και διαβασμενοι ;

Αν δεν είσαι σίγουρος για κάτι δεν είναι συνετό να δίνεις συμβουλή. Άνθρωποι είμαστε και κάνουμε λάθη, δεν είμαστε σε φόρουμ θεών, αλλά προσέχουμε πολύ πως δίνουμε συμβουλές. Εγώ ως αρχάρια και νέο μέλος όταν δεν είμαι απόλυτα σίγουρη ή δεν θα δώσω συμβουλή ή θα εκφραστώ προσεκτικά και με επιφύλαξη. Από εκεί και πέρα "γηράσκω αεί διδασκόμενος" :)

Link to comment
Share on other sites

Τί γράφει πάνω η συσκευασία σου; Εμένα η δική μου λέει 2 σταγόνες για 4 λίτρα. Κι εγώ πρώτη φορά το πήρα και πρώτη φορά το χρησιμοποίησα στην τελευταία μου αλλαγή. Διάβασα τις οδηγίες και έκανα μαθηματικά.

Εμ δεν λεει ξεκαθαρα.Στα αγγλικα λεει 5ml για 200λιτρα σε νεα ενυδρεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμ δεν λεει ξεκαθαρα.Στα αγγλικα λεει 5ml για 200λιτρα σε νεα ενυδρεια!!!

Αν κάνεις τα μαθηματικά βγαίνει 0,025 μλ ανά λίτρο. Για 4 λίτρα είναι 0,1 μλ. Εμένα στα 4 λίτρα λέει 2 σταγόνες. έριξα στη σύριγγα 2 σταγόνες για να δω αν είναι όντως 0,1 μλ. :P

post-55442-0-19124600-1381610731_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σωστη!!!Ευχαριστω πολυ!!!!Εισαι Ασος στα μαθηματικα! :bigemo_harabe_net-55: Και αυτο με την συρριγα δεν το χα σκεφτει!!Πολυ καλο!

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι άσσος στα μαθηματικά, έχω κομπιουτεράκι! :P

Link to comment
Share on other sites

Χα χα!Εχεις μαθηματικο μυαλο παντως εκτος απο κουμπιουτερακι!Εγω νομιζα οτι μια σταγονα ειναι 1ml.......Ασε μου ανοιξες τα ματια λεμε σημερα... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι σίγουρος για κάτι δεν είναι συνετό να δίνεις συμβουλή. Άνθρωποι είμαστε και κάνουμε λάθη, δεν είμαστε σε φόρουμ θεών, αλλά προσέχουμε πολύ πως δίνουμε συμβουλές. Εγώ ως αρχάρια και νέο μέλος όταν δεν είμαι απόλυτα σίγουρη ή δεν θα δώσω συμβουλή ή θα εκφραστώ προσεκτικά και με επιφύλαξη. Από εκεί και πέρα "γηράσκω αεί διδασκόμενος" :)

Ποιος εδωσε συμβουλη ; Το θεμα ξεκινησε απο το stress coat της Api . Στην αρχικη μου απαντηση γραφω ( αν θυμαμαι καλα ) , στην συνεχεια ο overlimit γραφει ( copy paste ) στα αγγλικα τις οδηγιες που εχει και στο τελος απαντησα , οκ over δεν το θυμομουν εγω . Ποιος εδωσε λοιπον λανθασμενη συμβουλη ;

Διαβαζετε ολο το θεμα ή πιανεστε απο καπου ;

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Ποιος εδωσε συμβουλη ; Το θεμα ξεκινησε απο το stress coat της Api . Στην αρχικη μου απαντηση γραφω ( αν θυμαμαι καλα ) , στην συνεχεια ο overlimit γραφει ( copy paste ) στα αγγλικα τις οδηγιες που εχει και στο τελος απαντησα , οκ over δεν το θυμομουν εγω . Ποιος εδωσε λοιπον λανθασμενη συμβουλη ;

Διαβαζετε ολο το θεμα ή πιανεστε απο καπου ;

Δεν αναφέρθηκα σε κάποια συγκεκριμένη συμβουλή που έδωσες εσύ. Για να μην σπαμάρουμε το θέμα, όμως, έχει ανοίξει νέο θέμα ο Σταμάτης εδώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Γεια σας μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το stress coat της api αλλά μαθαίνοντας από το forum Διάφορα θέματα για το χόμπυ διαπίστωσα ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν το prime και είπα να το δοκιμάσω. Χρησιμοποιήστε 1 καπάκι (5 mL) για κάθε 200 L (50 US γαλόνια) νέου νερού. Για μικρότερους όγκους, σημειώστε ότι κάθε νήμα καλύμματος είναι περίπου 1 mL. Μπορεί να προστεθεί απευθείας στο ενυδρείο, αλλά καλύτερα εάν προστεθεί πρώτα σε νέο νερό. Εάν προσθέσετε απευθείας στο ενυδρείο, βασική δόση στον όγκο του ενυδρείου. Η μυρωδιά του θείου είναι φυσιολογική. Για εξαιρετικά υψηλές συγκεντρώσεις χλωραμίνης, μια διπλή δόση μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια. Για την αποτοξίνωση του νιτρώδους σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, μπορεί να χρησιμοποιηθεί έως και 5 φορές η κανονική δόση. Εάν η θερμοκρασία είναι> 30 ° C (86 ° F) και τα επίπεδα χλωρίου ή αμμωνίας είναι χαμηλά, χρησιμοποιήστε μισή δόση.

Αυτό είναι μεταφρασμένο από το site της seachem
( Για μικρότερους όγκους, σημειώστε ότι κάθε νήμα καλύμματος είναι περίπου 1 mL. )
Εμένα μου δίνει να καταλάβω ότι σε μικρότερες δόσεις πρέπει να βάζω τουλάχιστον 1ml για να λειτουργήσει. Διορθώστε με αν κάνω λάθος γιατί στο μικρό ενυδρείο 30L που έχω κανω αλλαγή νερού 10L την εβδομάδα και βάζω 1ml.


Στάλθηκε από το SM-G388F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

0,25 ml θέλεις άλλα δεν πειράζει ρίχνε  ml.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 
0,25 ml θέλεις άλλα δεν πειράζει ρίχνε  ml.
Καλησπέρα.
Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το SM-G388F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...