Jump to content

Μυστηριώδης Θάνατος Ή.....


Recommended Posts

Σήμερα πήγα να ταΐσω τα ψάρια στην λίμνη στο μπαλκόνι, όπου είχα και έναν plecostomus gibbiceps. ο πλέκο με κοιτούσε και είχε κάτι σε πορτοκαλί χρώμα στο πρωκτό του βάζω το χέρι μέσα και τον πιάνω, φυσικά ο πλέκο ήταν νεκρό και το πορτοκαλί ήταν μάλλον αυγά ή τουλάχιστον έτσι μοιάζουν.......

P1010038_zpsf70153cf.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυγά είναι σίγουρα Γιώργο απλά νομίζω πως η πτώση της θερμοκρασία συνέπεσε με την εναπόθεσή τους και τελικά η καημένη δεν την πάλεψε

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω! προφανώς αν υπήρχαν και οι κατάλληλες συνθήκες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ξέρω ότι πλέκο με κρύου νερού δεν ταιριάζουν λόγω διαφορετικών απαιτήσεων σε θερμοκρασία. Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου, θεός σχωρέστην την ψαρίνα... :(

Link to comment
Share on other sites

Καλλιρόη αυτός ο πλέκο ή μάλλον η πλέκο πηγαινοερχόταν στην λίμνη για διακοπές το καλοκαίρι ως αργά το οκτώβριο, για χρόνια(αυτό ήταν το 4ο καλοκαίρι) χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν η λίμνη δεν κρατούσε για πάνω από 3 μέρες 15 βαθμούς την ημέρα η θερμοκρασία δεν επέστρεφε στο μέσα ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε την πλεκούλα που είχε και εξοχικό και διακοπές κάθε χρόνο! Αυτά είναι... :D

Link to comment
Share on other sites

τι πλεκούλα! 25 εκατοστά είχε φτάσει σχεδόν. τα καλοκαίρια βοηθούσε στην συντήρηση κατά της άλγης μαζί με 3 sae. Τα τελευταία είναι ακόμα μέσα, πολύ ταλαιπωρία για να βγούν :bigemo_harabe_net-69: :bigemo_harabe_net-111:

Έγινε επεξεργασία - sammy
Link to comment
Share on other sites

Το ταλαιπόρησες φιλέ πολύ το ψαράκι σου! Είναι τροπικό ψάρι, τι δουλειά έχει σε 15 βαθμους θερμοκρασία!!!! Το βράδυ ξέρεις πόσο έπεφτε η θερμοκρασία;

Link to comment
Share on other sites

ναι! κάτω από 15 δεν έπεσε και αυτό ήταν για μια μέρα.πέρυσι έμεινε πολύ περισσότερο καιρό σε χαμηλές θερμοκρασίες. Απλά τις προηγούμενες χρονιές μάλλον δεν βρέθηκε σε αυτή την κατάσταση που ούτως ή άλλως είναι εξαντλητική για το ψάρι, συνέπεσε και η πτώση της θερμοκρασίας και μας χαιρέτησε......

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν αναμενόμενο για τροπικό ψάρι που τα περισσότερα fora προτείνουν 23C - 27C ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...